Προς το περιεχόμενο

Πώς κλείνεις Live?


Rockcygnet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικά συμφωνώ κι έτσι θα ήταν το υγιές ,ΑΛΛΑ :

 

παιξε 1 φορα τσαμπα και αμα εισαι καλος ρε φιλε και φερνεις κοσμο τα βρισκουμε τα οικονομικα.....

Μπαίνω λοιπόν στη θέση του μαγαζάτορα και σκέφτομαι:

"Οι τύποι στα 2 πρώτα live τους στο μαγαζί μου,έπαιξαν τσάμπα.Τώρα τι τους έπιασε και ζητάνε λεφτά?Σιγά μη τους δώσω,θα μιλήσω καλύτερα με το άλλο το γκρουπάκι που παίζουν τσάμπα τα παιδιά"

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ισως το πιο σωστο να ναι , να παιζουνε 1-2 κοματακια μπροστα στον μαγαζατορα... και αν του αρεσουν να τους παιρνει και εννοειται να τους πληρωσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά συμφωνώ κι έτσι θα ήταν το υγιές ,ΑΛΛΑ :

Μπαίνω λοιπόν στη θέση του μαγαζάτορα και σκέφτομαι:

"Οι τύποι στα 2 πρώτα live τους στο μαγαζί μου,έπαιξαν τσάμπα.Τώρα τι τους έπιασε και ζητάνε λεφτά?Σιγά μη τους δώσω,θα μιλήσω καλύτερα με το άλλο το γκρουπάκι που παίζουν τσάμπα τα παιδιά"

ειδες που ΔΕΝ μπηκες στην θεση του μαγαζατορα αλλα απλα το ειδες ΑΠΟ την θεση του μαγαζατορα ? ;) ;)

θα διακυνδυνευες εσυ τον κοσμο σου και την "ποιοτητα" που εχεις πετυχει με το Α συγκροτημα που σου εφερε δουλεια με καποιο αλλο Β συγκροτημα που ειναι αμφιβολο αν θα παιξει καλα οσο το Α ?

εγω παντως δεν θα το εκανα

ερωτηση προς ολους βεβαια

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά συμφωνώ κι έτσι θα ήταν το υγιές ,ΑΛΛΑ :

Μπαίνω λοιπόν στη θέση του μαγαζάτορα και σκέφτομαι:

"Οι τύποι στα 2 πρώτα live τους στο μαγαζί μου,έπαιξαν τσάμπα.Τώρα τι τους έπιασε και ζητάνε λεφτά?Σιγά μη τους δώσω,θα μιλήσω καλύτερα με το άλλο το γκρουπάκι που παίζουν τσάμπα τα παιδιά"

 

Σκεψου. Παίζεις τζάμπα δυο εμφανισεις και φέρνεις κοσμο και χρήμα. ΔΕΝ θα απαιτήσεις καλυτερη συμφωνία; ΔΕΝ θα συμφωνήσει ο επιχειρηματίας εφόσον μονο κέρδος θα εχει απο εσενα; Εαν ΔΕΝ απαιτήσεις να πληρωθεις, παιζει και να ΜΗΝ σε σεβαστουν ποτέ και να παραμείνεις ο αναλώσιμος καλλιτεχνάκος. Απλα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα διακυνδυνευες εσυ τον κοσμο σου και την "ποιοτητα" που εχεις πετυχει με το Α συγκροτημα που σου εφερε δουλεια με καποιο αλλο Β συγκροτημα που ειναι αμφιβολο αν θα παιξει καλα οσο το Α ?

Όπως είπα και πριν το Α παίζει τσάμπα,το Β(πλεον) όχι.Ποιο το δίλημμα του επιχειρηματία?! Ποια ποιότητα? Θα είχε δίλημμα περί ποιότητας αν τα Α και Β έθεταν ακριβώς τους ίδιους όρους στην πληρωμή τους.Τώρα όμως που το Α παίζει τσάμπα, στα ....τέτοια του η ποιότητα.Το Α γκρουπ είναι εκτός "συναγωνισμού" και θα είναι πάντα το αγαπημένο γκρουπ του εκάστοτε μαγαζάτορα.

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεψου. Παίζεις τζάμπα δυο εμφανισεις και φέρνεις κοσμο και χρήμα. ΔΕΝ θα απαιτήσεις καλυτερη συμφωνία; ΔΕΝ θα συμφωνήσει ο επιχειρηματίας εφόσον μονο κέρδος θα εχει απο εσενα; Εαν ΔΕΝ απαιτήσεις να πληρωθεις, παιζει και να ΜΗΝ σε σεβαστουν ποτέ και να παραμείνεις ο αναλώσιμος καλλιτεχνάκος. Απλα πράγματα.

Μισό λεπτό.Διάβασε στην προηγούμενη σελίδα τα λεγόμενά μου γιατί το ίδιο λέμε.Κι εγώ υπερ του να απαιτήσω είμαι.Μία ένσταση μόνο,εκεί που λες "ΔΕΝ θα συμφωνήσει ο επιχειρηματίας εφόσον μονο κέρδος θα εχει απο εσενα;". Τόσο δεδομένο το θεωρείς ?

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβα ποτε το τζαμπα...απ την στιγμη που παιζεις μουσικη σε ενα μαγαζι πρεπει να πληρωνεσαι...μην παμε σε ΙΚΑ και δελτια παροχης υπηρεσιων...Φυσικα ξεχναμε ολοι τον "Δακο" των μουσικων που δεν ειναι αλλοι απο τους φοιτητες...ο καθε ενας που γραντζουναει μια κιθαρα θελει να παιξει τζαμπα...οχι θελει..παρακαλαει...οποτε ο μαγαζατορας μαμακας δεν ειναι...θα παρει τον φοιτητη που θα φερει και τις παρεες του..πονεμενη ιστορια...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eννοείται πως πρέπει να πληρώνεσαι. Το live αυτό καθεαυτό δεν είναι το μόνο για το οποίο πρέπει να πάρεις λεφτά. Αν με κάποιο ''μαγικό'' τρόπο είχα μια μπάντα που δεν εχει ξαναβρεθεί ποτέ και μαζεύονταν ένα σάββατο βράδυ σε ένα μαγαζί και παίζαμε 3 ώρες, τότε θα έλεγα εντάξει δε βαριέσαι, ας μη με ''πλερώσει''  ;D ο μαγαζάτορας, σάββατο βράδυ είναι και έτσι κι αλλιώς θα έβγαινα, και τώρα πίνω και τζάμπα τα ποτά μου και το κέφι μου κάνω.

 

Η πραγματικότητα όμως είναι διαφορετική. Για να παίξεις σε ένα μαγαζί πρέπει να έχεις διαβάσει τα κομμάτια στο σπίτι, να εχεις διαβάσει τα κομμάτια στο σπίτι, και να έχεις κάνει πρόβες, πρόβες, πρόβες, πρόβες, πρόβες και πάλι πρόβες...και μη βάλω μέσα και το κουβάλημα...όλα αυτά ισούται με χρόνο, ΠΟΛΥ χρόνο, και ως γνωστόν ''ο χρόνος είναι χρήμα''....δεν είναι μόνο το live που πληρώνεσαι (που στο κάτω κάτω γουστάρεις κιόλας), αλλά ο χρόνος για να βγει το συγκεκριμένο αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lord και warwick εσεις μιλατε μαλλον για τους μουσικους που βγαζουν τα προς το ζην  απο τα live εκει ειμαι συμφωνος 1000 %

 

οι πιο πολυ ομως δεν ειναι "επαγγελματιες"

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου