Προς το περιεχόμενο

Εμπειρίες από studio monitor;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να σου κάνω μία ερώτηση.

Έγραψες κάπου ότι έχεις "σωστά διαμορφωμένο χώρο" και πολύ καλά κάνεις.

Τα ηχεία που έχεις απορρίψει, τα έχεις ακούσει σε "σωστά διαμορφωμένο χώρο" ή τα άκουσες απλά σε ένα μαγαζί, "στο γάμο του καραγκιόζη" και "στ'Αποστόλη το κουτούκι"? ;D

 

Μπορεί να σου φαίνεται αστείος ο τρόπος που στο λέω, αλλά αφού ξέρεις από ήχο και έχεις φτιάξει το δικό σου χώρο σωστά (απ'ότι λες), θα ξέρεις ότι πριν απορρίψεις κάτι, πρέπει να το ακούσεις υπό σωστές συνθήκες.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Aνακεφαλαίωση:

Ξέρεις από συνθήκες διαμόρφωσης χώρου.

Έχεις διαμορφώσει ήδη το χώρο σου σωστά γιατί ξέρεις.

Έχεις απορρίψει ηχεία γιατί ξέρεις ότι δεν είναι τα κατάλληλα για σένα.

Ακούς πάντα τα ηχεία υπό σωστές συνθήκες γιατί ξέρεις σε στούντιος που ξέρεις.

(Γιατί δεν ζητάς γνώμη από αυτά τα στούντιο που ξέρεις και ξέρουν;)

Ξέρεις ότι στα φόρουμ και στα sites χρήστες αλλά και εταιρείες προμοτάρουν συγκεκριμένα μοντέλα και πουλάνε κατευθυνόμενο παραμύθι.

Παρόλα αυτά και παρόλο που ξέρεις επιμένεις να ζητάς γνώμη από φόρουμ και χρήστες.

Δεν έχεις βαρεθεί το δούλεμα βρε αδερφέ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aνακεφαλαίωση:

Ξέρεις από συνθήκες διαμόρφωσης χώρου.

Έχεις διαμορφώσει ήδη το χώρο σου σωστά γιατί ξέρεις.

Έχεις απορρίψει ηχεία γιατί ξέρεις ότι δεν είναι τα κατάλληλα για σένα.

Ακούς πάντα τα ηχεία υπό σωστές συνθήκες γιατί ξέρεις σε στούντιος που ξέρεις.

(Γιατί δεν ζητάς γνώμη από αυτά τα στούντιο που ξέρεις και ξέρουν;)

Ξέρεις ότι στα φόρουμ και στα sites χρήστες αλλά και εταιρείες προμοτάρουν συγκεκριμένα μοντέλα και πουλάνε κατευθυνόμενο παραμύθι.

Παρόλα αυτά και παρόλο που ξέρεις επιμένεις να ζητάς γνώμη από φόρουμ και χρήστες.

Δεν έχεις βαρεθεί το δούλεμα βρε αδερφέ;

 

  μαλλον δεν διαβασες κ πολυ προσεκτικα τα προηγουμενα ποστς.... >:( :o :o :o

    οσο και να ξερω δεν εχω ακουσει τα μοντελα που αναφερω,τα οποια μου προτειναν ανθρωποι που ξερουν.παρολα αυτα δεν μου φτανει ποτε η γνωμη των αλλων σε ενα τοσο υποκειμενικο ζητημα.για αυτο ανεφερα οτι θα ηθελα να ακουσω καποια απο αυτα αν καποιος απο το φορουμ ειναι χρηστης.επισης πρταθηκαν κ ηχεια απο ανθρωπους που δουλευον εξω τα οποια δεν πολυκυκλοφορουν εδω ελλαδα.θα μπορουσα λοιπον να παραγγειλω ενα τετοιο ηχειο..αν  το ακουγα πρωτα.τοσο απλα ειναι τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

απο οσα ακουσα κατεληξα στα    geithain lr906 kai  τα pmc σου.. ;)

  ta pmc ομως τα φοβαμαι γιατι για να παιξουν πολυ καλα θελουν..αρκετα μεγαλο χωρο.(κριμα γιατι ηταν απο τα ηχεια που μου αρεσαν πολυ συχνοτικα οσο  kai to poso neutral-natural ειναι...)

 

  κατεληξα λοιπον να πεταχτω ενα ταξιδακι  Βερολινο η Λονδινο για να ακουσω και καποια αλλα ηχεια που θελω.(να ναι καλα η easyjet.. ;D ;D) .Kατι μου λεει οτι θα βρω ακριβως αυτο που ψαχνω....(ολη αυτη την ζημια μου την εκαναν τα  lipinski που ακουσα σε ενα στουντιο.απιστeυτο ηχειο.θελω λοιπον να βρω κατι τοσο αναλυτικο-καθαρο-σφιχτο-natural... ::))

  τα ηχεια που θελω να ακουσω ειναι τα psi,opals,ks digital DM3,aps aeon,sonics anima,lipinski 505,unity the rock,equator q8,adam s1x  και westlake.

 

    υποψιν οτι ακουσα σχεδον ολα τα υπολοιπα απο αυτα που ανεφερα.

 

    αποκαλυψη με απιστευτα φυσικα-καθαρα-μουσικα-αναλυτικα πριμα,μεσαια,μεσαιοχαμηλα ειναι ta pelonis model 42. το κακο ειναι ομως οτι...τα παιρνεις σαν δευτερο ηχειο αν εχεις καποιο που σε καλυπτει  στις χαμηλες συχνοτητες....κ αυτο γιατι ειναι ηχεια που μου φανηκε οτι ακομη και  sub να βαλει κανεις πρεπει να το ρυθμισει σε ηψηλη σχετικα συχνοτητα.Βεβαια ο Pelonis eipe oti μεσα στον μηνα αυτο θα βγαλει κ το sub τους.αναμενω λοιπον να δω και τα χαρακτηριστικα αυτου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναρωτάω...

Δεν έχεις βαρεθεί το δούλεμα βρε αδελφέ;

Ρωτάς και ξαναρωτάς (και παρεξηγείσαι κιόλας από πάνω) για ηχεία που προφανώς δεν τα έχει κανένας εδώ στο noiz, και στο τέλος αποφασίζεις να πεταχτείς μέχρι το Λονδίνο ή το Βερολίνο για να ακούσεις καμιά 15αρια ζευγάρια.

Και τώρα εσύ θέλεις να σε πάρουμε και στα σοβαρά...musictech...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ξαναρωτάω...

Δεν έχεις βαρεθεί το δούλεμα βρε αδελφέ;

Ρωτάς και ξαναρωτάς (και παρεξηγείσαι κιόλας από πάνω) για ηχεία που προφανώς δεν τα έχει κανένας εδώ στο noiz, και στο τέλος αποφασίζεις να πεταχτείς μέχρι το Λονδίνο ή το Βερολίνο για να ακούσεις καμιά 15αρια ζευγάρια.

Και τώρα εσύ θέλεις να σε πάρουμε και στα σοβαρά...musictech...

Συγνώμη αλλά νομίζω ότι ο άνθρωπος δεν έκανε τίποτα κακό. Και επειδή ήρθε στο στούντιό μου, και άκουσε τα ηχεία μου, και είδα πως ακούει, πως δεν ήρθε μόνος του, κλπ μου δώθηκε η εντύπωση ενός σοβαρού ανθρώπου που ψάχνει κάτι εξαιρετικό.

 

Το αν κάποιος στο νοιζ έχει τα ηχεία που αναφέρει, ή αν φαίνεται λίγο να "πουλάει μούρη" ο άνθρωπος μπορώ να πω ότι δε πειράζει... Στο κάτω κάτω δε διαφαίνεται η διάθεσή του να κάνει business εδώ μέσα...

 

Τώρα το αν αξίζει τον κόπο να το ψάχνει κανείς ΤΟΣΟ πολύ... εκεί παίρνει μεγάλη συζήτηση, αλλά κατά τα άλλα, ας πάει, ας βρει, και αν είναι και μπορεί να βοηθήσει και άλλους στη θέση του (γιατί κακά τα ψέματα, πρέπει κανείς να ακούσει αρκετά ηχεία πριν αποφασίσει, έτσι δεν είναι; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου