Προς το περιεχόμενο

Suhr Riot distortion - τι εχετε να πειτε;


les kef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κανεις αλλος καμια εμπειρια απο το riot η καποιο σχολιο?

Aγαπητέ les kef σου είπα τη γνώμη μου χωρις να ειρωνευτω να κανω το ξερόλα και τον φωτεινο παντογνώστη και νομίζω και τ αλλα παιδια το ιδιο εκαναν αν εχεις καλο ενισχυτη παρε το RIOT 3 knobs...Προσωπικα επειδη ακουσα κατι απιστευτα reviews και σκεφτηκα να το αγορασω το εψαξα μ ενα απλο ενισχυτη ψιλομαπα να δω τι ψαρια πιανει και σε συγκριση με το MI Audio Crunch Box που ειναι στα 130 κατι αν θυμαμαι και με το ΗΤ DUAL...το ισοπεδωσαν το RIOT φιλε μου...Ψαξτο καλυτερα εμενα μου φανηκε υπερεκτιμημενο λογω ονοματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμενα μου πηρε μηνες να το εκτιμησω. Μαλλον γιατι εχει χαρακτηρα Marshall που ποτε δεν ημουν οπαδος. Επισης ολοι λενε οτι ειναι high gain αλλα δεν ειναι τυπου Diesel Herbert, περισσοτερο γκαζομενος 80's Marshall ηχος. Οχι γλυκος αλλα ακατεργαστος ηχος. Εκει που με κερδισε ειναι το ποσο "ακουει" το πεταλι και θα το καταλαβεις μονο στο χερι, οχι απο clips. Το εβαλα διπλα στο Marshall Shredmaster (το original) το οποιο ειναι οτι πιο high gain εχω και ηταν η μερα με τη νυχτα. To Marshall εχει λιγο περισσοτερο γκαζι, ειδικα με το contour στο τερμα οπου εκει μονο thrash παιζεις αλλα ειναι τελειως ψοφιο. Το Riot εχει δυναμικες απιστευτες και αν και δε με τρελαινει οταν παιζω πιστευω οτι θα γραφει πολυ καλα σε ηχογραφηση.

 

Το παιζω με '73 Fender Bassman (τελειως καθαρος) σε καμπινα Orange 4x12 Celestion G12H-30 Anniversary.

 

Aν και ο Κουρμπης εχει απο τις χαμηλοτερες τιμες στην Ευρωπη μπορεις να το ψαξεις μεταχειρισμενο απο αμερικη για να σου ερθει στη μιση τιμη.

 

Αν ημουν στη θεση σου παντως θα μαζευα χρηματα και θα πουλαγα τον avt50 για λαμπατο. Ειδικα αν πας σε μεταχειρισμενο μπορεις να βρεις πολυ καλυτερο ενισχυτη και μετα αποφασιζεις αν χρειαζεσαι πεταλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω τη γνωμη μου αφου ξεκαθαρισω το γεγονος οτι ειμαι αντι-πεταλακιας.

ή τουλαχιστον πολεμιος περισσοτερων απο 2  πεταλια πριν τον ενισχυτη.

Το riot μου το φερε μια μερα ενας κολλητος πεταλακιας που εχει δοκιμασει..πολλαααα...

κι επειδη με ξερει τι υποχονδριος ειμαι μου ειπε ''Αν δε σ αρεσει κι αυτο,να πα να...κουρευτεις'' :P.

 

Το εβαλα σε twin reverb 135w και η δοκιμη εγινε σε χαμηλη και σε ΠΟΛΥ δυνατη ενταση.

Το πεταλι ειναι ΠΟΛΥ καλο.

Πιο συγκεκριμενα:

Ειναι πολυ ησυχο ακομα και με το drive στο τερμα.

Κρατησε την ευκρινεια και τον χαρακτηρα του ακομα και σε ΠΟΛΥ δυνατη ενταση.

Ειναι ''ζεστο'' με εκπληκτικη ισορροπια συχνοτητων.

Τα πριμα δεν ξυριζουν,τα μπασα του ειναι σφιχτα και ευκρινη.(twin reverb..?)

Aυτο που ισως ειναι ενα μικρο μειον το οποιο καλλιστα θα μπορουσε να ''ερθει''με λιγο πειραγμα σε ενισχυτη ειναι τα μεσαια,που ως γνωστον ειναι αυτα που δινουν ''παρουσια'' του ηχου στη μπαντα,σε μια μιξη κτλ..

Σημειωτεον,ο ενισχυτης ηταν με ρυθμισεις Τ:6 Μ:5 Β:5

Εχει χαρακτηρα Marshall.Αυτο ειναι στην κριση σου ως θετικο ή αρνητικο.. ;)

 

Προσωπικα μου φαινεται οτι ειναι ενα πεταλι με ''συγχρονο''προσανατολισμο,ιδανικοτατο για γλυκο lead παιξιμο απο ΟΛΟΥΣ και shredding απο αυτους που τα δαχτυλα τους...''δε μασανε'' απο το συνδρομο ''δεν εχω πολλη παραμορφωση...'' ;)

 

Αν εισαι μεταλλοντεθοθρασάς,θα χρειαστεις κι αλλο drive..

Aν θες εναν καλο ροκ-χαρντ ροκ ηχο ειναι πολυ καλο.

 

Οπως προαναφερθηκε,ο ενισχυτης που θα το παιζεις,παιζει μεγαλο ρολο.

Με τον ενισχυτη που εχεις,δε θα ειναι ασχημο αλλα δε θα ακουσεις το 100%.

Αν εισαι πεταλακιας,στο συστηνω κι ας μην εχω δοκιμασει  αλλα πεταλια σ αυτη την τιμη,και γενικα....πεταλια...

 

Το πεταλι ειναι καλο. ;)

Καλες αγορες!

 

 

Ξεχασα αυτο...που ειναι μαλλον η αποδειξη οτι προκειται για καλο πεταλι...

το ποσο "ακουει" το πεταλι και θα το καταλαβεις μονο στο χερι, οΤο Riot εχει δυναμικες απιστευτες 

+1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τελική για μένα το παν είναι να να ακολουθείς το ένστικτό σου (και ακόμα κι αν κάτι δεν σου κάτσει καλά δεν έγινε κάτι το τρομερό - ειδικά για ένα προϊόν σαν το Riot το οποίο εύκολα θα βρει καινούριο κάτοχο αν εσύ επιδιώξεις να το δώσεις), και να μελετάς τι κάνει με τον εξοπλισμό του κάποιος κιθαρίστας που εκτιμάς, και που σημαίνει κάτι το παίξιμό του και ο ήχος του για τα προσωπικά σου γούστα. Μπορεί πχ εγώ να κάτσω να σου γράψω μια ωραιότατη έκθεση ιδεών περί Riot, όμως η αξία ενός τύπου τον οποίο γνωρίζεις μόνο σαν πληκτρολογητή απόψεων σε φόρουμ δεν είναι εφάμιλλη του τάδε κιθαρίστα που θα ακούσεις, και θα σου κάνει κλικ για το πώς παίζει και πώς χρησιμοποιεί το συγκεκριμένο πετάλι. Ή ακόμα κι αν πίσω από μένα και τον καθένα που γράφει σε τέτοιο μέρος κρύβεται ο τάδε υπερπαιχταράς, μπορεί εμένα τα γούστα μου και τα κριτήριά μου να είναι εντελώς διαφορετικά από τα δικά σου, οπότε εκ των πραγμάτων δουλειά να μην γίνει.

 

Τουλάχιστον έτσι πάει για μένα. Καλή η σφαιρική πληροφόρηση, αλλά χρειάζεται να γίνεται και η ανάλογη αναγωγή σημαντικότητας των ηχητικών ή λεκτικών επιρροών που λαμβάνουμε.

 

Υ.Γ. Την είπα την αμπελοφιλοσοφία μου και ησύχασα... χαχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

freerock θελω να μου πεις οταν το επαιξες μεχρι που πιστευεις οτι φτανουν τα gain του ?ειπες για hard rock  αλλα θελω να ξερω αν μπορει να φτασει για metal!επισης αν μπορεις πες μου με τι κιθαρα το επεξες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά φτάνουν για heavy πράγματα, είναι από τα πιο γκαζιάρικα πετάλια που θα βρείς. Τώρα για παραπάνω καφρίλες θέλει κι άλλο όπως ειπώθηκε, και βασικά θέλει ένα βαρβάτο γκαζοενισχυτή... τα πετάλια δεν σου κάνουν ιδιαίτερα πράγματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

freerock θελω να μου πεις οταν το επαιξες μεχρι που πιστευεις οτι φτανουν τα gain του ?ειπες για hard rock  αλλα θελω να ξερω αν μπορει να φτασει για metal!επισης αν μπορεις πες μου με τι κιθαρα το επεξες?

Προσωπικη εκτιμηση,μεχρι 80 's μεταλ(ετσι το λεει ο κοσμος) και λιιιγο παραπανω αν και ο ηχος που ακουμε ως δισκογραφικο στανταρντ εχει να κανει με ''αποψη'' παραγωγης και οχι με γκαζι. ;)

Με λιγα λογια παιζει ολα τα...μεταλ αλλα οχι thrash κτλ.που πολλοι θελουν την κουφια απο τη κολαση και τον σατανα να ακουει απ τον καναπε... :P

Μιλησα για χαρντ ροκ γιατι θεωρω οτι ενας καλος χαρντ ροκ ηχος ειναι πιο δυσκολο να επιτευχθει απο εναν καλο μεταλ..Προσωπικη γνωμη.

 

Το δοκιμασα με Στρατοκαστερ στανταρντ '89 με junior jb bridge και μια Suhr με διπλο (του φιλου μου)δε θυμαμαι μοντελο.Καλη κιθαρα.(η στρατοκαστερ... :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thx freerock!η αληθεια ειναι πως δεν ειμαι της thrashoσχολης και δεν με ενδιαφερει καθολου ο καφρικος ηχος!αυτο που ψαχνο ειναι ενα γλυκος ηχος για solo ας πουμε χοντρικα santana (αυτο μου ηρθε στο μυαλο) ο οποιοσ ηχος να τσιμπαει (να εχω δηλαδη μπολικο gain )για rifs!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thx freerock!η αληθεια ειναι πως δεν ειμαι της thrashoσχολης και δεν με ενδιαφερει καθολου ο καφρικος ηχος!αυτο που ψαχνο ειναι ενα γλυκος ηχος για solo ας πουμε χοντρικα santana (αυτο μου ηρθε στο μυαλο) ο οποιοσ ηχος να τσιμπαει (να εχω δηλαδη μπολικο gain )για rifs!

 

Τοτε εισαι ενταξει.

Παντως,θα σου προτεινα κι εγω να κανεις υπομονη και να παρεις εναν λαμπατο ενισχυτη που ο,τι επενδυση και να κανεις μετα,να πιανει τοπο.

Ειναι κριμα ν αγορασεις ενα καλο(και ''ακριβο'')πεταλι που στον ενισχυτη που εχεις θα ακουστει λιγο καλυτερο απ το drive καναλι του.

Ασε που γι αυτα που θες,ενας προσιτος οικονομικα λαμπατος(εστω και μεταχειρισμενος)δεν χρειαζεται πεταλια.

Το Suhr ειναι καλο πεταλι αλλα οχι πανακεια.Το λεω σε περιπτωση που θεωρεις οτι ενα πεταλι θα σου δωσει αυτα που θες,ανεξαρτητως των υπολοιπων(ενισχυτης-κιθαρα).

Και δεν ειναι λιγα λεφτα.

Σκεψου το. ;)

Καλη συνεχεια!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που ψαχνο ειναι ενα γλυκος ηχος για solo ας πουμε χοντρικα santana (αυτο μου ηρθε στο μυαλο) ο οποιοσ ηχος να τσιμπαει (να εχω δηλαδη μπολικο gain )για rifs!

 

Να πω και εγώ το μακρύ μου και το κοντό μου:

γιατί δεν κοιτάς κάτι τέτοιο από τις αγγελίες:

http://smart.noiz.gr/details.php?id=50953 100€

http://smart.noiz.gr/details.php?id=52956 160€ ;

 

πουλάς και τον ενισχυτή σου και καλύπτεις το budget μια χαρά (εκτός αν πιστεύεις πως δε θα σε καλύψουν τα 5w  :-\ )

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου