Προς το περιεχόμενο

Nylon string strat


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου φάνηκε ενδιαφέρον και είπα να το μοιραστώ. Καλά ακούγεται πάντως:

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος ο παίχτης.

 

Πάντως η κιθάρα αυτή δεν είναι κάτι καινούριο.

Στις αρχές του '90 όταν ο Malmsteen έκανε τις πρώτες του βιντεοκασέτες είχε μία τέτοια που τότε έλεγε ότι την έφτιαξαν στην Fender μόνο γι'αυτόν.

 

Στην περίπτωση του βίντεο που παρέθεσες  υπάρχουν δύο ενδεχόμενα, 1ον ότι ο τύπος την έφτιαξε μόνος του και αν είναι έτσι μπράβο του και 2ον την αγόρασε απ'το e-bay που ως γνωστών ο Malmsteen έχει βγάλει μερικά κομμάτια στο σφυρί

 

edit: Απ'το Youtube

Finally! This is the first time I play my new homemade custom Nylon string Stratocaster! :) Just fooling around with some improvisation mostly...

 

Still some things I need to fix on it, but it's definitely playable as it is now. Although the action is very high, and there's also some intonation problems.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την περιγραφή στο YT:

 

 

Finally! This is the first time I play my new homemade custom Nylon string Stratocaster! :) Just fooling around with some improvisation mostly...

 

Still some things I need to fix on it, but it's definitely playable as it is now. Although the action is very high, and there's also some intonation problems.

 

---------------------------------------------

 

Fender Japan body from the 90's

 

Warmoth (scalloped) neck w/ XJ frets and Sperzel locking tuners (locking tuners is a must!), and a graphite nut. I'm not sure graphite is the right way to go with nylon though, so I'll probably try something else.

 

Fender tremolo bridge with piezo pick-ups on the bridge saddles. The piezos are GraphTech's Ghost system, which also has MIDI out available.

 

The pick guard is very custom - i carved it out myself.

 

I'm going to build in a compressor (BOSS CS3) under the pickguard, and also a simple eq which will be controlled by pressing the volume knob. All powered by a 9V battery.

 

For now the strings are medium tension, but I think that causes some problems, so I'll try extra high tension too see if it plays better.

 

That's about it i guess! Just ask if you have any questions :)

 

 

/Marcus

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω είναι λίγο τραβηγμένο... Ξανασκέψου το. ;)

Με τον Marathon είχαμε συζητήσει παλαιότερα το ενδεχόμενο ακουστικής γέφυρας σε ηλεκτρική σε στυλ "Carvin" αλλά δεν ξέρω αν εκείνος προχώρησε, εμένα στα "χαρτιά" δεν μου έβγαιναν τα νούμερα σε ύψος και intonation.

Τώρα που είδα ότι το Ghost "ακούει" με nylon χορδές ίσως το επιχειρήσω.

 

Γιατί υπάρχει και λίγο custom;  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Ελληνικές εκφράσεις για επίπεδα custom:

Λίγο Custom= Ελαφρός Μονταρισμένο

Πολύ Custom= "Καρακάστομ" ;D ;D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ray, μ'έχεις βάλει σε βαθιά σκέψη και συλλογισμό ;D ;D

Όταν καταλήξεις...πές μου και μένα γιατί με ενδιαφέρει. Η μοναδική που έχω βρεί μέχρι τώρα και ο ήχος της είναι ΣΥΓ-ΚΛΟ-ΝΙ-ΣΤΙ-ΚΟΣ (και αυτή η κιθάρα είναι από τα μεγάλα μου όνειρα-απατηλά-) είναι η Sadowsky αλλά σε Τele.

Η τελευταία κάτω κάτω

http://www.sadowsky.com/instruments/nyc_guitars.html

 

Mπορείς να την ακούσεις από τον Ritenour, τον Μetheny...μέχρι και ο άμπαλος Richards έχει μία.

 

Δεν έχω προχωρήσει γιατί δεν έχω καταλάβει τι σκ@τά ηλεκτρικά έχει η Sadowsky... :-[

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω προχωρήσει γιατί δεν έχω καταλάβει τι σκ@τά ηλεκτρικά έχει η Sadowsky... :-[

 

Πιεζοκρύσταλλο κάτω από την (τύπου ακουστικής/κλασικής) γέφυρα. Σαν αυτά που έχουν όλες οι γνωστές solid body ηλεκτροκλασικες, όπως πχ οι Godin AC.

 

http://www.fishman.com/products/view/ag-series

 

Oχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου