Προς το περιεχόμενο

Δυνατότητα απόκρυψης posts από κάποιο μέλος?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα άιτημα μαζί με επίλυση αποριών και διευκρινίσεις και για τον πιο ανεπίδεκτο χωράει σε 3 ποστς. Εσύ στο θέμα έχεις 11 κι εγώ λέω οτι πάνω από τα 3 επιβαρύνει κάποιος το χώρο (σε όποιο θέμα).
Νομίζεις ότι θέλω όντως να έχω 11, ότι το επιδιώκω ή ότι το απολαμβάνω? Φυσικά κι έχω 11 ή όσα είναι, αφού για ένα τόσο εξοργιστικά απλό θέμα spam filter υποχρεούμαι να απολογούμαι και να προσδιορίζω τη θέση μου μετά από γελοιωδώς τεράστιες διαστάσεις ενός φαύλου κύκλου, στον οποίο βρήκαν αφορμή κι έλαβαν μέρος ο Φρόιντ σε reader's digest, η political correctness, η σοβαρότητα που μας λείπει, η υπεροψία μέσα στον μικρόκοσμό μας, τα creepy απόκρυφα βίτσια μας, η περιφρόνηση απέναντι στην πλέμπα, το moderation, η λογοκρισία, το αν αντιπαθούμε ή διαφωνούμε με κάποιους, το ότι χρειαζόμαστε κουμπΗά και φίλτρα για να επιβιώσουμε, οι υπόνοιες ότι είμαστε αιχμαλωτισμένοι, απελπιστικά μόνοι και χωρίς ενδιαφέροντα μέσα σε ένα φόρουμ κλπ κλπ. Εμ... keep walking.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 143
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αφηστε το φορουμ οπως ειναι ,δεν ειναι δα και το cornerstone της υπαρξης μας (εκτος και αν ειναι...οποτε μαλλον πρεπει να παμε να μας κοιταξει γιατρος... ;D) .

 

Για το θεο δηλαδη... ::)

Καπως ετσι ειναι για εμενα τα πραγματα..Αν ειναι να μας χαλαει τοσο πολυ τοτε ας μην μπουμε στην διαδικασια να ανοιξουμε το φορουμ για 1-2 μερες.

Μπορω να καταλαβω ποσο κουραστικο ειναι για μερικους να βλεπουν ακυρα ποστς κτλ κτλ αλλα τελικα ειναι κουραστικο κ εκνευριστικο γιατι στην μεση μπαινει ο εγωισμος μας.Εδω ειναι που κολλαει το

Κατά την άποψή μου, μεγαλύτερη "αντίρρηση" που προβάλλουν ορισμένοι δεν προκύπτει τόσο από το chat όσο από τη συστηματική (ισοπεδωτική?) άρνηση της σπουδαιότητας του μικρόκοσμού τους. Κατανοητό, αλλά δεν θα έπρεπε να το φέρουν τόσο βαρέως.

 

Απο την αλλη ομως

 

 

1. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ένα εργαλείο το οποίο αποτελεί αποκλειστική επιλογή για κάθε μέλος ξεχωριστά είναι τόσο κατακριτέο και του δίνωντε προεκτάσεις πέρα από τις πραγματικές....

 

5. ....και κλείνω......νομίζω ότι ο trolley έχει κατά βάση δίκιο....το θέμα είναι τελικά το Moderation και η μορφή που ο ιδιοκτήτης και το γενικότερο mod team θέλει να έχει το φόρουμ και φυσικά αυτό είναι δική τους επιλογή αλλά πάντα θά έχει συνέπειες έστω και απλά στη  διάθεση κάποιων να συμμετέχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίντερνετ είναι η δουλειά μου και ξέρω αρκετά καλά τι γράφω (δηλ, δεν εικάζω)......

Αν - παρ' όλα αυτά - γνωρίζεις έστω και ΕΝΑ σοβαρό φόρουμ στην Ελλάδα, ανεξαρτήτως θεματολογίας, σε παρακαλώ να μου (μας) το προτείνεις, καθότι μου αρέσει να αλλάζω γνώμη.

 

Είναι θέμα καθαρά πως ορίζεις την σοβαρότητα. Αν εννοείς σκέτη, στεγνή, ψυχρή, πυκνή επαγγελματική γνώση, ξεκάθαρα και απόλυτα ορισμένη, χωρίς παρουσία χιούμορ, ενίοτε χαλαρότητας και ψηγμάτων προσωπικότητας, ψυχοσύνθεσης και προσωπικών πιστεύω, εε ναι δεν υπάρχει κανένα.

 

Για να γίνει ένα φόρουμ έτσι, απαιτείται αυστηρότατο moderation που θα φλερτάρει με την παράνοια (ΙΜΗΟ), το οποίο προφανώς θα απωθεί την συμμετοχή.

 

Για 'μένα η σοβαρότητα είναι πιο χαλαρά ορισμένη. Το noiz π.χ. είναι σοβαρό φόρουμ. Απλά. Μπορεί να γίνει πιο σοβαρό; Μπορεί. Το ignore θα βοηθήσει; Όχι.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Ray : δεν είναι χαλαρότητα το οτι έχουμε διαφορετική άποψη για τη διαχείριση, όπως δεν είναι τυχαίο οτι ο admin έχει επιλέξει τέτοια κρέατα για διαχειριστές (μάλλον βλέπει οτι έχουμε δυνατότητες και οτι αν προσπαθήσουμε πραγματικά θα τα καταφέρουμε ;D). Το ποστ σου που απευθύνεται στο harilatron δεν θα το επέτρεπε κανείς στα "σοβαρα fora", αλλά εσύ αυτήν ακριβώς την ανοχή (που εν προκειμένω προκαλείς και απολαμβάνεις) τη βρίσκεις κατακριτέα. Δεν αντιλαμβάνομαι το σκεπτικό, αλήθεια.

 

 

@nikodemos : δεν είναι τρομερό το οτι συμφωνείτε οι 3 μαλωμένοι ;D. Η άποψη του καθενός, νομίζω είναι οτι το moderation θα έπρεπε να προστατεύει αυτόν εις βάρος των άλλων 2 (δημοφιλέστατο αίτημα σε πάσης φύσης διαφωνία που καλούμαστε να πάρουμε θέση). Φυσικά και συμφωνείτε σε αυτό. Νο news is good news απο την άλλη :)

 

@ bloody : εγώ ΔΕΝ θα έχω 12 ποστς σε αυτό το θέμα (ούτε σε κάποιο άλλο) , ό,τι και να γίνει, αυτή είναι η διαφορά μας. Ο,τι είχα να πω για το θέμα το έχω εξηγήσει επαρκώς. Πουθενά δεν είπα οτι το απολαμβάνεις. Είπα οτι είναι κουραστικό για μένα (σαν αναγνώστη), όπως είναι κουραστικά για σένα (σαν αναγνώστη) αυτά που δε σ΄αρεσουν και θέλεις να κοπούν. Θα μου επιτρέψεις να έχω κι εγώ άποψη για το τι μ' αρέσει και τι δε μ' αρέσει, αυτή είναι η κουβέντα και αυτό συζητάνε όλοι εδώ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι θέμα καθαρά πως ορίζεις την σοβαρότητα. Αν εννοείς σκέτη, στεγνή, ψυχρή, πυκνή επαγγελματική γνώση, ξεκάθαρα και απόλυτα ορισμένη, χωρίς παρουσία χιούμορ, ενίοτε χαλαρότητας και ψηγμάτων προσωπικότητας, ψυχοσύνθεσης και προσωπικών πιστεύω, εε ναι δεν υπάρχει κανένα.

 

Όπως π.χ. όλα τα major τεχνικά μουσικά φόρα του εξωτερικού στα οποία και αυστηρό μοντερέσι υπάρχει και δυνατότητα ignore;

 

Αλλά είπαμε, στο Νόιζ ανακαλύπτουμε πάντα τον τροχό από την αρχή αλλά λίγο πιο τετραγωνισμένο... Greek-style... Λίγο κρασί, λίγο θάλασσα και λίγο τι λάμπα να βάλω.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Ray : δεν είναι χαλαρότητα το οτι έχουμε διαφορετική άποψη για τη διαχείριση, όπως δεν είναι τυχαίο οτι ο admin έχει επιλέξει τέτοια κρέατα για διαχειριστές (μάλλον βλέπει οτι έχουμε δυνατότητες και οτι αν προσπαθήσουμε πραγματικά θα τα καταφέρουμε ;D). Το ποστ σου που απευθύνεται στο harilatron δεν θα το επέτρεπε κανείς στα "σοβαρα fora", αλλά εσύ αυτήν ακριβώς την ανοχή (που εν προκειμένω προκαλείς και απολαμβάνεις) τη βρίσκεις κατακριτέα. Δεν αντιλαμβάνομαι το σκεπτικό, αλήθεια.

Γιατί; Επειδή έγραψα για την ψευδο-γτπ-ψυχολογία (το οποίο φυσικά είναι αλήθεια εκτός αν σε ενοχλεί η φρασεολογία);

 

Αλλά πες μου, σε κάποιο φόρουμ του εξωτερικού θα έκανε μοντ τέτοια συκοφαντικά και κακεντρεχή, (συγνώμη ξέχασα πλάκα μάλλον έκανε...) σχόλια για την προσωπικότητα των μελών; Είμαι σίγουρος πως όχι.

 

Την ανοχή αυτή την κατήγγειλα από τον πρώτο καιρό που ήρθα εδώ:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=10956.msg144532#msg144532

 

Μετά βέβαια από πολλές προσπάθειες και την απρόκλητη εχθρότητα ορισμένων μοντς για καιρό, κατάλαβα ότι εδώ βασιλιάς είναι ο χαβαλές και το μπάχαλο και προσαρμόστηκα. Θα θυμάσαι σχετικές μας κουβέντες.

 

Και, ναι, για χαλαρότητα πρόκειται. Όταν ο τίτλος ενός θρεντ λέει "Α" και στο θρεντ συζητώνται όλα τα άλλα γράμματα της αλφαβήτου, και κανείς δεν κάνει τίποτα για να προστατεύσει αυτούς που θέλουν να διαβάσουν για το "Α", εγώ το θεωρώ χαλαρότητα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως π.χ. όλα τα major τεχνικά μουσικά φόρα του εξωτερικού στα οποία και αυστηρό μοντερέσι υπάρχει και δυνατότητα ignore;

 

Αλλά είπαμε, στο Νόιζ ανακαλύπτουμε πάντα τον τροχό από την αρχή αλλά λίγο πιο τετραγωνισμένο... Greek-style... Λίγο κρασί, λίγο θάλασσα και λίγο τι λάμπα να βάλω.

 

Βρε συ Ray, έγραψα πουθενά ότι το ignore θα είχε ως αποτέλεσμα αυτά τα χαρακτηριστικά που έγραψα. Δείξε μου σε παρακαλώ που γιατί θα με τρελάνεις μεσημεριάτικα.

 

Απάντηση στον trolley ήταν σε αυτά που έγραψε ως απάντηση στα δικά μου και τίποτε άλλο. Μπα σε καλό μου.  ???

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες την απάντηση στο γενικότερο πλαίσιο... Το να είναι κάτι σοβαρό δεν σημαίνει ούτε ότι είναι σοβαροφανές, ούτε ότι είναι αποστειρωμένο...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δες την απάντηση στο γενικότερο πλαίσιο... Το να είναι κάτι σοβαρό δεν σημαίνει ούτε ότι είναι σοβαροφανές, ούτε ότι είναι αποστειρωμένο...

 

Και τι σημαίνει? Να είναι ακριβώς όπως το θέλεις εσύ?

 

Παρεμπιπτόντως, δεν ξέρω με ποια λογική χαρακτηρίζεις "ψευδο-γτπ ψυχολογία" την άποψή μου. Δεν χρειάζεται να είναι κανείς ψυχολόγος για να διαπιστώσει ότι στο 99% των περιπτώσεων που κάποιος γκρινιάζει για το moderation στην πραγματικότητα απλά έχει αντίρρηση για την στάση 1-2 συγκεκριμένων μελών (διαφορετικών κατά περίπτωση)- αυτών δηλαδή που θα ήθελε να βάλει στο ignore list.

 

Αν θέλεις απάντηση σε πιο απλή γλώσσα: "Σιγάαα ρε φίλεεε".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως π.χ. όλα τα major τεχνικά μουσικά φόρα του εξωτερικού στα οποία και αυστηρό μοντερέσι υπάρχει και δυνατότητα ignore;

Πολύ ωραία ιδέα...πές τους να κάνουν μία προταση εξαγοράς, τώρα που είναι στη μόδα...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου