Προς το περιεχόμενο

Δυνατότητα απόκρυψης posts από κάποιο μέλος?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Bloody, το αίτημά σου έχει γίνει κατανοητό, αλλά μην ξεχνάς ότι παρόλο που όντως το ξεκίνησες εσύ, δεν αφορά μόνο εσένα, οπότε αναλογίσου και την χρήση αυτής της "ευκολίας" από άλλους. Το ζήτημα είναι γενικότερο και όχι αποκλειστικά πρός εσένα.

 

+1 harilatron

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 143
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Κατά την άποψή μου, μεγαλύτερη "αντίρρηση" που προβάλλουν ορισμένοι δεν προκύπτει τόσο από το chat όσο από τη συστηματική (ισοπεδωτική?) άρνηση της σπουδαιότητας του μικρόκοσμού τους. Κατανοητό, αλλά δεν θα έπρεπε να το φέρουν τόσο βαρέως.

Θα στεναχωρηθείς αν σου πω ότι σε αυτό το thread το μόνο που δεν χρειάζεται είναι φανφαρόνικη ψευδο-(γτπ ουσιαστικά)-ψυχολογία; Θα πληγεί ο μικρόκοσμος σου; ;)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε gdevelek, τι ακριβώς νομίζεις, ότι καθόμαστε μπροστά απ' τις οθόνες με σφιγμένα δόντια, καταστρώνοντας σχέδια πως θα "αντεπιτεθούμε" στον άλλον; Δέξου αυτό που λέει ο άλλος για τον ίδιο, πόσο δύσκολο είναι; Εκτός αν νομίζεις ότι οι συνομιλητές σου είναι ψεύτες δολιοπλόκοι.

 

ΤΟΣΕΣ σελίδες κουβέντα και δεν έχεις πάρει μυρωδιά για την ουσία του θέματος.

 

Πώς ανακάλυψες τις "αντεπιθέσεις" και τις "δολιοπλοκίες" (sic), μόνο εσύ το ξέρεις.

 

Μιλάμε για μια απλή διευκόλυνση στο ξεσκαρτάρισμα των άπειρων μηνυμάτων, μια διευκόλυνση που παρέχεται ως default feature απο τους τρείς μεγαλύτερους "οργανισμούς" που φτιάχνουν λογισμικό για φόρα, μια διευκόλυνση που η διαχείριση δεν θέλει να παράσχει, συμφωνόντας μαζί σου. Απόλαυσέ το. Είναι μια ψευδαίσθηση εξουσίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

θέλω και εγώ να πω 3 πραγματάκια....

 

1. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ένα εργαλείο το οποίο αποτελεί αποκλειστική επιλογή για κάθε μέλος ξεχωριστά είναι τόσο κατακριτέο και του δίνωντε προεκτάσεις πέρα από τις πραγματικές....

 

2. Θα ήθελα να υπάρχει.....θα γλίτωνε από πολλούς καυγάδες ακριβώς για τον λόγο που αναφέρει ο Χαρίλαος (το ότι κάποιοι αισθάνοντε θιγμένοι από την έλειψη σεβασμού σε αυτό που θεωρούν σημαντικό)

 

3. Δεν θα το χρησιμοποιούσα....ούτως ή άλλως ο χώρος του φόρουμ που με ενδιαφέρει πιο πολύ είναι και ο λιγώτερο δημοφιλής....

 

4. (@ bloody) αισθάνομαι λίγο περίεργα που στο παρελθόν μαλώσαμε (σε ένα παράλληλο σύμπαν) για το ίδιο κατά βάση θέμα και όντας από τις ακριβώς αντίθετες πλευρές τότε.....αυτό μάλλον σημαίνει ότι πολλές φορές μπορεί να λέμε το ίδιο πράγμα ή καλύτερα να εννοούμε το ίδιο πράγμα αλλα δυστυχώς αυτό είναι αδύνατο να γίνει κατανοητό διαδικτυακά.....επ'ευκαιρία λοιπόν θα ήθελα να τονίσω ότι δεν βλέπω στην πρόταση σου καμμία απολύτως σκοπιμότητα, ελιτισμό, συνωμωσία και ότι άλλο βλακώδες έχει ακουστεί εδώ....ελπίζω πως ίσως τώρα (χωρίς να έχει καμμία απολύτως σημασία) μπορέσεις να αναθεωρήσεις τις τότε "προθέσεις" που μου επέριψες....

 

5. ....και κλείνω......νομίζω ότι ο trolley έχει κατά βάση δίκιο....το θέμα είναι τελικά το Moderation και η μορφή που ο ιδιοκτήτης και το γενικότερο mod team θέλει να έχει το φόρουμ και φυσικά αυτό είναι δική τους επιλογή αλλά πάντα θά έχει συνέπειες έστω και απλά στη  διάθεση κάποιων να συμμετέχουν.

 

....@ mods: εμένα πάντως θα με προβλημάτιζε πως 3 "μαλωμένοι" τύποι που "δεν μιλιούντε" (χαριτολογώ) συμφωνούν κατά βάση στο συγκεκριμένο θέμα και καλώς ή κακώς έχουν και οι 3 εμπλακεί ενεργά στην "ζωή" αυτού του φόρουμ

 

κατά τ'άλλα καλό μήνα και δώστε λίγο παραπάνω βάση σε αυτό που είπε ο superfunk....

φόρουμ είναι...δεν είναι και η ζωή μας στην τελική

 

ελπίζω όλοι να περνάτε όσο το δυνατόν καλύτερα στους δύσκολους καιρούς που έρχοντε και κάτι τέτοια να είναι όλα κι όλα τα προβλήματα μας....

 

με πολύ αγάπη

 

Ν

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ένα εργαλείο το οποίο αποτελεί αποκλειστική επιλογή για κάθε μέλος ξεχωριστά είναι τόσο κατακριτέο και του δίνωντε προεκτάσεις πέρα από τις πραγματικές....

 

Εδώ είναι το Νόιζ. Δεν είναι παίξε γέλασε...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είναι το Νόιζ. Δεν είναι παίξε γέλασε...

νομίζετε ότι ένα κουμπί θα μας σταματήσει?..... ;D ;D Τζάμπα χρόνο (και λεφτά...) θα χάσει η διεύθυνση...καλύτερα να τα δώσει σε μπύρες 8)

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως εδώ δεν μιλάμε μόνο για αποκοπή κάποιων posts, αλλά για αποκοπή όλων των posts ενός ή περισσότερων συγκεκριμένων μελών. Αντιλαμβάνεσαι φυσικά ότι είναι κάτι τελείως διαφορετικό. Αρα εκτός από την θεματολογία τίθεται και θέμα στοχοποίησης και είμαι σίγουρος ότι ξέρεις περί τίνος πρόκειται (για κάποιους).

 

Επειδή ακριβώς αντιλαμβάνομαι, γι' αυτό είπα ότι το αίτημα του bloody είναι - στην ουσία του - αίτημα για αποτελεσματικότερο moderation. Καίτοι αυτός το αρνείται, προφανώς επειδή ο καθένας μας ορίζει το "moderation" διαφορετικά, είμαι βέβαιος ότι περί αυτού πρόκειται.

 

Π.χ. ας πούμε ότι εξελλίσεται μία συζήτηση για μία συναυλία. Οι αντιθέσεις είναι έντονες και κάποια ώρα (μετά από 15 σελίδες) μπαίνει μέσα ο κ. Φούφουτος και γράφει "ρε, δεν τα παρατάμε αυτά να πάμε να μελετήσουμε καμία κλίμακα;". Ε, αυτό το ποστ πρέπει να διαγραφεί ως απολύτως άσχετο του περιεχομένου του thread. Επειδή ΔΕΝ διαγράφεται, θεωρεί καθένας (μας) δεδομένο το δικαίωμά του να γράφει ότι του κατέβει στη κεφάλα του. Αυτό σπάει τη συνοχή των θεμάτων και δημιουργεί εκνευρισμό - είναι δε, ο εκνευρισμός, που δημιουργεί τη ψυχολογική προδιάθεση για τέτοια μέτρα όπως αυτό που προτάθηκε από τον OP (στο στυλ, "πάλι λακαμίες γράφει αυτό το άτομο, μα καλά, δεν υπάρχει τρόπος να μη βλέπω τι γράφει;"). Νομίζω ότι είμαι ακριβής.

 

Εε καλά τώρα, λίγο κλισέ αυτό. Δεν είναι ακριβώς έτσι.

 

Το ίντερνετ είναι η δουλειά μου και ξέρω αρκετά καλά τι γράφω (δηλ, δεν εικάζω). Αλλά ακόμη και αυτό αν δεν ίσχυε, γνώριζε ότι η συνταγή του "σοβαρότερου" φόρουμ δοκιμάστηκε από τουλάχιστον δύο παλαιά μέλη τα οποία όταν αποχώρησαν δοκίμασαν όντως να κάνουν κάτι τέτοιο, έχοντας μάλιστα ως "μαγιά" πολλά μέλη του noiz.gr με τα οποία είχαν φιλικότατες σχέσεις.

 

ΚΑΙ τα δύο πήγαν τόσο άπατα που (προσωπικά) σοκαρίστηκα (το ένα έχει κλείσει και το άλλο εξακολουθεί να έχει μονοψήφιο αριθμό ενεργών μελών, σχεδόν επτά χρόνια μετά την έναρξη λειτουργίας του). Δεν μπορεί λοιπόν να είναι τυχαίο, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για το ΙΔΙΟ κοινό.

 

Αν - παρ' όλα αυτά - γνωρίζεις έστω και ΕΝΑ σοβαρό φόρουμ στην Ελλάδα, ανεξαρτήτως θεματολογίας, σε παρακαλώ να μου (μας) το προτείνεις, καθότι μου αρέσει να αλλάζω γνώμη.

 

:)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τοποθετήσεις του Harilatron με έβγαλαν απ' τον κόπο να γράψω σεντόνι και τον ευχαριστώ γι' αυτό.

 

Για τα πρακτικά, ούτε εγώ θα ήθελα να υπάρχει δυνατότητα ignore - πόσο μάλλον να κάνω χρήση της.

 

Αχμ, και όσο έγραφα ο Νικόδημος καθάριζε την πίπα της ειρήνης. Θα ήθελα να κάνω μια ποζεράδικη πρόποση γι' αυτό. Με κακάο πειράζει; ;D ;D ;D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα στεναχωρηθείς αν σου πω ότι σε αυτό το thread το μόνο που δεν χρειάζεται είναι φανφαρόνικη ψευδο-(γτπ ουσιαστικά)-ψυχολογία; Θα πληγεί ο μικρόκοσμος σου; ;)

 

Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς, αλλά το έγραψα με απολύτως καλή ψυχολογία όλο αυτό.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καμία απολύτως περίπτωση εκ μέρους μου, κάτι το οποίο δεν θα περίμενα ότι θα ισχυριστείς για μένα. Όσο για το αίτημα, για αυτό ακριβώς υπάρχει section "Αbout Noiz", όπως ακριβώς και στα απανταχού φόρα.

 

όπως θα είδες, είχα να επιλέξω ανάμεσα σε αυτό τον ισχυρισμό και στο να πιστέψω οτι είναι κουραστικό το scroll down. Αγοράζω και 3η επιλογή αν υπάρχει, αλλά από τις 2 νομίζω οτι ο "ισχυρισμός" παίζει χωρίς αντίπαλο.

 

Ξερω τι κάνει το about noiz, και ξέρω να διαχωρίζω ένα αίτημα που θα μπορούσε να είναι χρήσιμο και ωφέλιμο από τη συζήτηση για τη συζήτηση. Ενα άιτημα μαζί με επίλυση αποριών και διευκρινίσεις και για τον πιο ανεπίδεκτο χωράει σε 3 ποστς. Εσύ στο θέμα έχεις 11 κι εγώ λέω οτι πάνω από τα 3 επιβαρύνει κάποιος το χώρο (σε όποιο θέμα). Σε πειράζει αυτή η άποψή μου? Δεν θα έπρεπε : όπως σε ενοχλεί το chat, το flaming κλπ (που ενοχλούν κι εμένα ενίοτε) σου δείχνω οτι μέσα σε αυτά βάζω ΚΑΙ αυτή τη συμπεριφορά σε τέτοιου είδους θέματα. Σε ενα καφέ δεν θα μιλάγαμε παραπάνω από 5' για αυτό ούτε θα είχες την αίσθηση οτι ισχυρίζομαι κάτι υποτιμητικό.

 

Συγνώμη, αλλά έτσι πιστεύω.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου