Προς το περιεχόμενο

Δυνατότητα απόκρυψης posts από κάποιο μέλος?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εκεί είναι το πρόβλημα, άλλοι βλέπουν χιούμορ και άλλοι ειρωνία. Προδιάθεση;

 

Η ειρωνεία έχει βαφτιστεί "χιούμορ" πολλές φορές. Υποκρισία;

 

 

Και για να σου απαντήσω, ο διάλογος έχει συγκεκριμένη μορφή είτε σου αρέσει είτε όχι και η όποια εν δυνάμει υποβάθμισή του με βρίσκει αντίθετο. Προφανώς διαφωνούμε στο "υποβάθμιση" (μεταξύ άλλων).

 

Δηλαδή αν ο Α που δεν "πάει" τον Β, εξαιτίας έλλειψης φίλτρου, δει ένα ποστ του Β και το θεωρήσει βλακώδες ή προσβλητικό ή δεν ξέρω τι, και ξεκινήσει καυγάς, αυτό τι θα είναι κατά τη γνώμη σου, αναβάθμιση;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 143
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Η ειρωνεία έχει βαφτιστεί "χιούμορ" πολλές φορές. Υποκρισία;

 

Η βάφτιση της βούρτσας σε λούτσα έχει γίνει πολλές φορές. Υπεροψία;

 

Δηλαδή αν ο Α που δεν "πάει" τον Β, εξαιτίας έλλειψης φίλτρου, δει ένα ποστ του Β και το θεωρήσει βλακώδες ή προσβλητικό ή δεν ξέρω τι, και ξεκινήσει καυγάς, αυτό τι θα είναι κατά τη γνώμη σου, αναβάθμιση;

 

Περίεργη συμπεριφορά απο κάποιον που ενοχλείται τόσο πολύ απ' τους καυγάδες.

 

Βρε gdevelek, τι ακριβώς νομίζεις, ότι καθόμαστε μπροστά απ' τις οθόνες με σφιγμένα δόντια, καταστρώνοντας σχέδια πως θα "αντεπιτεθούμε" στον άλλον; Δέξου αυτό που λέει ο άλλος για τον ίδιο, πόσο δύσκολο είναι; Εκτός αν νομίζεις ότι οι συνομιλητές σου είναι ψεύτες δολιοπλόκοι.

 

Πολύ καχυποψία βρε παιδί μου.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ένα αίτημα έχει απεύθυνση και στο συγκεκριμένο ο πραγματικός αποδέκτης είναι ένας (ο yameth). Επειδή είναι αληθής αυτή η πρόταση, ισχύει και οτι η τοποθέτηση του αιτήματος προς συζήτηση εξυπηρετεί τη δημοσίευση (με τα της κοινωνικής δικτύωσης παρελκόμενα) μιας γκρίνιας/απαξίωσης κλπ (όχι απαραίτητα με αρνητική χροιά). Ειλικρινά...δεν το πιστεύω οτι προσπαθείτε να πείσετε οτι είναι κουραστικό να κάνετε scroll down, η όλη επεξήγηση της αναγκαιότητας του κουμπηού δείχνει οτι θέλετε οπωσδήποτε να συζητήσετε για τα συγκεκριμένα προβλήματα που βλέπετε κι όχι για το ίδιο το κουμπή (για το οποίο θα αρκούσε το αίτημα). Γι αυτό είστε φορουμίστες κι εγώ μπιλντέρι :)

 

Επειδή κι εγώ συμμετέχω στο noiz 500 χρόνια και επικεντρώνομαι σε αυτά που μου αρέσουν ενώ αγνοώ μέλη ή θέματα που θεωρώ οτι λένε ανοησίες, και πολύ συχνά jenerwnw με threads που βρίσκω lame/ανούσια/βαρετά ή γενικά χαμηλότερου επιπέδου από αυτά που επιλέγω να βλέπω στο internet (και είμαι GURU στο χαμηλό επίπεδο ;D), θα ήθελα να σας ενημερώσω οτι αυτό είναι ένα τέτοιο θέμα (για μένα). Η ανουσιότητά του είναι άνευ προηγουμένου (in my book), η συμμετοχή μου δεν μου είναι ευχάριστη, αλλά δεν μπορώ να το αγνοήσω (ενώ θα ήθελα) γιατί και με αφορά (σαν μέλος) και με αναφέρει (ως μέλος της ψιλο-διαχείρισης).

 

Για να μην παρεξηγηθώ ως ιδιαίτερα εριστικός, πραγματικά δεν καταλαβαίνω και γιατί χρειάζεται το ignore στα πμ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, αν γίνει αυτό το ninja ban, που το απεύχομαι, θα είχε πλάκα κατά καιρούς να δημοσιεύονται τα ονόματα των πιο blockαρισμένων και των πιο blockαριστικών. Μόνο έτσι μπορώ να δω ενδιαφέρον στο θέμα  ;D

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πραγματικότητα, το αίτημα του bloody είναι αίτημα για αυστηρότερο moderation. Με αυτό το αίτημα, ως γνωστόν εις τους παλαιότερους, συντάσσομαι (ή μάλλον, θα συντασσόμουν αν με ενδιέφερε ακόμη).

 

Όντως, περιμένει κανείς (επισκεπτόμενος ένα ειδικευμένο φόρουμ, όχι το facebook) ότι θα υπάρχει ένα φίλτρο αποκοπής ποστς που δεν έχουν σχέση με το δηλωθέν αντικείμενο του φόρουμ - κάτι που δε συμβαίνει εδώ, αν δεν παραβιαστούν οι κανονισμοί (οι οποίοι όμως δεν απασχολούνται με ζητήματα τέτοια, όπως η θεματική συνοχή του φόρουμ). Αντιθέτως, εν' μέρει η προσωπική ανοχή, εν' μέρει η θεσμοθέτηση χώρων για την κατ' εξοχήν ανάρτηση μπουρδολογίας, οι διάφορες ατυχείς προσεγγίσεις σε ζητήματα moderation (όπως, το κλείδωμα threads που βρίσκονται σε πλήρη εξέλιξη, ή το "σπάσιμο" ατυχούς thread σε ακόμη περισσότερα ατυχή thread), έχουν οδηγήσει σε μία πολυφωνία διαθέσεων και επιπέδων συζήτησης που...

 

...έχει τη πλάκα της. Αν δεν έχω διάθεση γι' αυτό το "θόρυβο" (και μερικές φορές δεν έχω), τότε πλέον δε μπαίνω καθόλου. Και εφ' όσον θεωρείται αποδεκτό να γράφει κανείς ξεκάθαρα ότι το φόρουμ δεν είναι σοβαρό (ξέρεις εσύ ποιος είσαι, πονηρέ πισινοιδιοκτήτη), τότε εγώ πάω πάσο και προτείνω και στους άλλους να κάνουν το ίδιο.

 

Και βέβαια, για να είμαστε ειλικρινείς, ισχύει και το άλλο που έγραψε ο τυμβογείτονας, ότι ένα "σοβαρό" φόρουμ θα είχε ελάχιστα ενεργά μέλη στη χώρα μας.. άσε που έχω προ-πολλού καταλήξει ότι υπάρχουν αποτελεσματικότερες μέθοδοι για να φτιαχτεί και να συντηρείται ένας δικτυακός τόπος με "σοβαρό" θεματικό περιεχόμενο, από το να είναι φόρουμ.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, περιμένει κανείς (επισκεπτόμενος ένα ειδικευμένο φόρουμ, όχι το facebook) ότι θα υπάρχει ένα φίλτρο αποκοπής ποστς που δεν έχουν σχέση με το δηλωθέν αντικείμενο του φόρουμ

 

Όμως εδώ δεν μιλάμε μόνο για αποκοπή κάποιων posts, αλλά για αποκοπή όλων των posts ενός ή περισσότερων συγκεκριμένων μελών. Αντιλαμβάνεσαι φυσικά ότι είναι κάτι τελείως διαφορετικό. Αρα εκτός από την θεματολογία τίθεται και θέμα στοχοποίησης και είμαι σίγουρος ότι ξέρεις περί τίνος πρόκειται (για κάποιους).

 

Και βέβαια, για να είμαστε ειλικρινείς, ισχύει και το άλλο που έγραψε ο τυμβογείτονας, ότι ένα "σοβαρό" φόρουμ θα είχε ελάχιστα ενεργά μέλη στη χώρα μας..

 

Εε καλά τώρα, λίγο κλισέ αυτό. Δεν είναι ακριβώς έτσι.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η όλη επεξήγηση της αναγκαιότητας του κουμπηού δείχνει οτι θέλετε οπωσδήποτε να συζητήσετε για τα συγκεκριμένα προβλήματα που βλέπετε κι όχι για το ίδιο το κουμπή (για το οποίο θα αρκούσε το αίτημα).
Σε καμία απολύτως περίπτωση εκ μέρους μου, κάτι το οποίο δεν θα περίμενα ότι θα ισχυριστείς για μένα. Όσο για το αίτημα, για αυτό ακριβώς υπάρχει section "Αbout Noiz", όπως ακριβώς και στα απανταχού φόρα.

 

Στην πραγματικότητα, το αίτημα του bloody είναι αίτημα για αυστηρότερο moderation.
Σε καμία απολύτως περίπτωση εκ μέρους μου, όπως τονίζω για πολλοστή φορά (χου'ς κάουντινγκ). Τώρα αν μερικοί αδυνατούν να κατανοήσουν το απλούστατο αίτημά μου, θέλουν να το κάνουν μεγάλο θέμα δεκάδων σελίδων ή το βλέπουν ως όχημα προώθησης κάποιας ατζέντας για μεγάλες αλλαγές στο φόρουμ, αυτό είναι δικό τους πρόβλημα.

 

@octapus: όχι, μιλάει για το κουμπΗ "διαγραφή από ενημερώσεις κατάστασης" από spam feeds κάποιου. Α, ξέχασα... είναι καταχρηστικό και ύποπτο.  :D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που ο Υameth δεν έχει τοποθετηθεί ακόμα, γιατί είναι υπό την επήρεια της χθεσινής μπυροποσίας (γιατί για όσους δεν το έχουν καταλάβει ΑΥΤΟ ΙΝΕ το πραγματικό Noiz)...και είναι και μεγάλος άνθρωπος...ελπίζω να τοποθετηθεί για να μου φύγει η περιέργεια...Μέχρι τότε σας παραπέμπω στην καινούργια μου υπογραφή που αντικατοπτρίζει ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό...

Επειδή κι εγώ συμμετέχω στο noiz 500 χρόνια και επικεντρώνομαι σε αυτά που μου αρέσουν ενώ αγνοώ μέλη ή θέματα που θεωρώ οτι λένε ανοησίες, και πολύ συχνά jenerwnw με threads που βρίσκω lame/ανούσια/βαρετά ή γενικά χαμηλότερου επιπέδου από αυτά που επιλέγω να βλέπω στο internet (και είμαι GURU στο χαμηλό επίπεδο ;D), θα ήθελα να σας ενημερώσω οτι αυτό είναι ένα τέτοιο θέμα (για μένα). Η ανουσιότητά του είναι άνευ προηγουμένου (in my book), η συμμετοχή μου δεν μου είναι ευχάριστη, αλλά δεν μπορώ να το αγνοήσω (ενώ θα ήθελα) γιατί και με αφορά (σαν μέλος) και με αναφέρει (ως μέλος της ψιλο-διαχείρισης). ..έχοντα τη μύγα...

 

ΥΓ Ο Μενίρ θα επανέλθει σύντομα ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε κάνει καταχθόνια συνωμοσία και μας πιάσανε, δυστυχώς.

 

Να κοιτάξουμε να την οργανώσουμε καλύτερα την επόμενη φορά.

 

ΥΓ: ορισμένα μηνύματα παραπάνω δεν τα διάβασα. Ύποπτο. ΠΟΛΥ ύποπτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα ήθελα να παρατηρήσω ότι υπάρχουν πολλοί τρόποι με τους οποίους μπορεί να πλήττεται η σοβαρότητα του περιεχομένου. Κατά τη γνώμη μου το "αστειάκι" που θα πετάξει κάποιος ή η επιπέδου chat συζήτηση, μπορεί να πλήξει την πυκνότητα της τεχνικής πληροφορίας (ακόμα και να ενοχλήσει αυτούς που προσπαθούν να τοποθετηθούν αδιαφορώντας για το chat) αλλά δεν αποτελεί σοβαρό πλήγμα της αξιοπιστίας του περιεχομένου.

 

Κατά τη γνώμη μου, οι συζητήσεις για τις μεταφυσικές ιδιότητες σπανίων ημιαγωγών ή οι άγιες ακουστικές ιδιότητες μαγικών δέντρων αποτελούν πολύ σοβαρότερο κίνδυνο για την ουσία (και τελικά την αξία) του περιεχομένου. Ο κίνδυνος αυτός, περνά πολλές φορές απαρατήρητος πίσω από έναν μανδύα σοβαροφάνειας και επίκλησης στην αυθεντία του γράφοντος.

Δεν υπαινίσσομαι ότι η χαϊεντάδικη προσέγγιση στα θέματα μουσικής τεχνολογίας είναι συνολικά άνευ ουσίας ή άνευ ενδιαφέροντος. Το ρίσκο βρίσκεται στην τοποθέτηση τέτοιων συζητήσεων σε λάθος βάση.

Κατά την άποψή μου, μεγαλύτερη "αντίρρηση" που προβάλλουν ορισμένοι δεν προκύπτει τόσο από το chat όσο από τη συστηματική (ισοπεδωτική?) άρνηση της σπουδαιότητας του μικρόκοσμού τους. Κατανοητό, αλλά δεν θα έπρεπε να το φέρουν τόσο βαρέως.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου