Προς το περιεχόμενο

Δυνατότητα απόκρυψης posts από κάποιο μέλος?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

είχες τη μύγα, και ορθώς μυγιάστηκες

όσο για το παραπάνω, δεν αξίζει κανένα σχόλιο

προφανώς...δεν έχεις -ακόμα- το κουμπΗ ;D

Για τις μύγες δεν ξέρω αλλά με τα μυγάκια δεν έχω πρόβλημα ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 143
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Guyz, θεωρώ ότι φτάσαμε στο σημείο που όσα ήταν να ειπωθούν έχουν ήδη ειπωθεί και απλά προσπαθούν οι μεν να πείσουν τους δε, προφανώς χωρίς επιτυχία.

Σεβαστές οι απόψεις όσων θέλουν το κουμπΗ και εξίσου σεβαστές εκείνες αυτών που δεν το θέλουν αλλά η μπάλα περνάει στο γήπεδο του yameth.

 

Μέχρι να απαντήσει ο ίδιος λοιπόν, κάνουμε μια παύση εδώ. Ευχαριστώ όλους! :)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μετά από συνεννόηση, η συζήτηση ξεκλειδώνεται προκειμένου να ακουστούν κι άλλες απόψεις - εν αναμονή της άποψης του yameth.

 

Η γνώμη μου είναι ότι το κουμπή "ignore" εμπεριέχει έναν ελιτισμό ο οποίος είναι όχι απλά ανεξήγητος αλλά και ύποπτος.

 

Είναι λογικός ο πειρασμός να θεωρήσει κάποιος ότι αποκλείοντας από τη δική του ροή τον "Χ" ελαφρολαϊκό χρήστη διαφυλάττει τη σοβαρότητα του περιεχομένου που διαβάζει, αλλά ταυτόχρονα τον καθιστά έναν αφ' υψηλού σχολιαστή. Τον τοποθετεί στο ρόλο αυτού που ανοίγει την πόρτα, μπαίνει και λέει το κομμάτι του και βγαίνει γρήγορα-γρόγορα πριν τον ενοχλήσει η μπλέμπα - καφενείο.

 

Η "μπλέμπα" ούτε παύει να υπάρχει ούτε το κοινό στο οποίο απευθύνθηκε είναι διαφορετικό.

 

Σε forum όπως το δικό μας, η γνώμη μου είναι ότι το κουμπή ignore απλά θα εξυπηρετούσε μια ψευδαίσθηση εξουσίας επί του περιεχομένου και μια εκδήλωση σιωπηλής επιθετικότητας (και μάλιστα εν κρυπτώ) προς αυτόν που -για τους δικούς μας λόγους- θεωρούμε "λίγο" ή άσχετο.  

 

Από την πλευρά μου το αίτημα είναι κατανοητό αλλά δεν θεωρώ ότι η χρήση τέτοιου κουμπηού -ως πρακτική- είναι υγιής.

 

Τα περί σπαμ και ελαφρολαϊκισμού... και "χαμηλού" περιεχομένου ... τα ακούω βερεσέ.

Κι εγώ τα μισά ποστ τα περνάω "διαγώνια" μόνο και μόνο για να δω αν παραβαίνουν κάποιο κανονισμό. Αλλά αμφιβάλλω ότι όλα τα ποστ κάποιου μέλους μπορεί να αξίζουν τέτοιας αντιμετώπισης.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα πλέμπας. Είναι θέμα ελεύθερης επιλογής.

 

Στον έξω κόσμο κάνεις παρέα με ανθρώπους που δεν σου αρέσουν; Γιατί θα πρέπει αυτούς τους ανθρώπους να τους ανέχεσαι στο φόρουμ; Ιδίως σε ένα φόρουμ που είναι ουσιαστικά χωρίς μοντερέσι;

 

Στο κάτω κάτω δική σου επιλογή είναι. Δεν ενοχλείς κάποιον.

 

Ιστορικά πάντως το "ignore" υπάρχει από το Usenet και ακόμα πιο παλιά. Και δούλευε αποτελεσματικότατα. Βέβαια στο Noiz πάντα πρέπει να ανακαλύπτουμε τον τροχό αλλά λίγο πιο τετραγωνισμένο.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι ότι το κουμπή "ignore" εμπεριέχει έναν ελιτισμό ο οποίος είναι όχι απλά ανεξήγητος αλλά και ύποπτος.

 

Είναι λογικός ο πειρασμός να θεωρήσει κάποιος ότι αποκλείοντας από τη δική του ροή τον "Χ" ελαφρολαϊκό χρήστη διαφυλάττει τη σοβαρότητα του περιεχομένου που διαβάζει, αλλά ταυτόχρονα τον καθιστά έναν αφ' υψηλού σχολιαστή. Τον τοποθετεί στο ρόλο αυτού που ανοίγει την πόρτα, μπαίνει και λέει το κομμάτι του και βγαίνει γρήγορα-γρόγορα πριν τον ενοχλήσει η μπλέμπα - καφενείο.

 

Η "μπλέμπα" ούτε παύει να υπάρχει ούτε το κοινό στο οποίο απευθύνθηκε είναι διαφορετικό.

 

Σε forum όπως το δικό μας, η γνώμη μου είναι ότι το κουμπή ignore απλά θα εξυπηρετούσε μια ψευδαίσθηση εξουσίας επί του περιεχομένου και μια εκδήλωση σιωπηλής επιθετικότητας (και μάλιστα εν κρυπτώ) προς αυτόν που -για τους δικούς μας λόγους- θεωρούμε "λίγο" ή άσχετο.  

 

Από την πλευρά μου το αίτημα είναι κατανοητό αλλά δεν θεωρώ ότι η χρήση τέτοιου κουμπηού -ως πρακτική- είναι υγιής.

 

Τα περί σπαμ και ελαφρολαϊκισμού... και "χαμηλού" περιεχομένου ... τα ακούω βερεσέ.

Κι εγώ τα μισά ποστ τα περνάω "διαγώνια" μόνο και μόνο για να δω αν παραβαίνουν κάποιο κανονισμό. Αλλά αμφιβάλλω ότι όχι όλα τα ποστ κάποιου μέλους μπορεί να αξίζουν τέτοιας αντιμετώπισης.

 

Συντάσσομαι...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι σε αυτό τον κόσμο, χρειάζονται κουμπΗ και φίλτρα για να επιβιώσουν...

 

 

Σοφή κουβέντα.

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα? Κι αλλες απαντησεις??

Κι εγω που νομιζα οτι "φτάσαμε στο σημείο που όσα ήταν να ειπωθούν έχουν ήδη ειπωθει..." :P

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λογικός ο πειρασμός να θεωρήσει κάποιος ότι αποκλείοντας από τη δική του ροή τον "Χ" ελαφρολαϊκό χρήστη διαφυλάττει τη σοβαρότητα του περιεχομένου που διαβάζει, αλλά ταυτόχρονα τον καθιστά έναν αφ' υψηλού σχολιαστή. Τον τοποθετεί στο ρόλο αυτού που ανοίγει την πόρτα, μπαίνει και λέει το κομμάτι του και βγαίνει γρήγορα-γρόγορα πριν τον ενοχλήσει η μπλέμπα - καφενείο.

 

Όχι - αυτό όχι μόνο δεν επηρεάζει την πορεία της συζήτησης για τους άλλους αλλά είναι κι ατυχές παράδειγμα: θα συνέβαινε μόνο αν κάποιος απέκλειε με μιας όλους τους υπόλοιπους (το να βγεις από το καφενείο), κάτι που είναι και φύσει αδύνατο. Θα προϋπέθετε επίσης να βλέπω τους άλλους σαν "πλέμπα", κάτι εξαιρετικά εγωιστικό που σε καμία περίπτωση δε με χαρακτηρίζει.

 

Όσον αφορά τη σοβαρότητα του φορουμικού περιεχομένου, κανείς δεν είναι σε θέση ούτε να την απαιτήσει, ούτε να την υπαγορεύσει, ούτε να την πάει εκεί που θέλει ο ίδιος. Και προσωπικά εννοείται πως δεν με ενδιαφέρει κάποια υποθετική διαφύλαξη της σοβαρότητας της θεματολογίας αυτού ή οποιουδήποτε άλλου φόρουμ. Όχι μόνο δεν είναι η δουλειά μου αλλά όπως γνωρίζεις έχω εναντιωθεί μέχρις εσχάτων στο παρελθόν σε παρόμοιες νύξεις, κι έχω πει πως είναι και αδύνατη. Σαν χαοτική διαδικασία θα εξελιχθεί. Λέω πάλι πως αυτό που με ενδιαφέρει είναι άσχετο από αυτό το θέμα που ξαναθίγεται, και πάρα πολύ απλό πέρα από μεγάλες και βαθυστόχαστες αναλύσεις: να μην διαβάζω μερικά – ελάχιστα - άχρηστα feed γιατί δεν μπορώ πια μετά από τόσο καιρό υπομονής να τα βλέπω παντού και πάντα. Tι το "ύποπτο" έχει ένα προσωπικό, κατ'επιλογή και ανά πάσα στιγμή αναιρέσιμο spam killer?

 

Σοφή κουβέντα.
Δηλαδή εγώ Βαρτάνη χρειάζομαι "κουμπΗ και φίλτρα για να επιβιώσω"? Αfto ine?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλάκα είναι ότι ορισμένοι πιστεύουν πως στον έξω κόσμο δεν υπάρχουν φίλτρα και αποκλεισμοί... Ή ότι πιστεύουν ότι δεν φιλτράρουν και αποκλείουν αυτοί οι ίδιοι, επειδή περιστοιχίζονται από, απευθύνονται σε και ακουν αυτούς που έχουν ήδη επιλέξει...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου