Προς το περιεχόμενο

Δυνατότητα απόκρυψης posts από κάποιο μέλος?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σίγουρα δεν θα συζητούν όσοι δεν συμπαθιούνται.

 

Όπως και στην εκτός φόρουμ κοινωνική ζωή.

 

Γιατί σου φαίνεται τόσο περίεργο;

 

Περίεργο δεν είναι, λάθος όμως είναι.

 

Άλλο να μη συζητήσεις μαζί μου και άλλο να με κάνεις προκαταβολικά mute. Στην πραγματική ζωή όταν δεν συμπαθείς κάποιον του κλείνεις με την παλάμη σου στο στόμα του;

 

Ακριβώς αυτό.

 

Διάλογος σημαίνει συζητώ με τον συνομιλητή μου, ότι και να λέει αυτός.

 

Και να το πω και διαφορετικά, θέλει πιο πολλά κότσια να απαντάς παρά να αγνοείς.

 

Άσε που δείγματα καραμπινάτου spam δεν έχω δεί εδώ μέσα.

 

Tότε δεν χρειάζεσαι forum...κάνε ένα blog και κάλεσε τους φίλους σου...για σιγουριά ;)

 

Ακριβώς αυτό ξανά.

 

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 143
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πριν μερικά χρόνια, ένα μέλος που λεγόταν arrpegios (νομίζω) είχε παρουσιάσει μία παρόμοια (με του bloody) ιδέα, και μάλιστα την είχε υλοποιήσει ως μικρό javascript κώδικα τον οποίο διέθεσε και στα υπόλοιπα μέλη.

 

Προς μεγάλη μου τιμή, το είχε κάνει (όπως δήλωνε) κυρίως για να μη διαβάζει τα δικά μου post (είχαμε κόντρα επί ζητημάτων πνευματικής ιδιοκτησίας) και αρκετοί το είχαν χρησιμοποιήσει μπλοκάροντας τον ένα ή τον άλλο από τα μέλη.

 

Λίγο καιρό μετά, σηκώθηκε και έφυγε (δεν κατάλαβα για ποιο λόγο, καθώς θα έπρεπε να είναι ικανοποιημένος). Απλώς, το noiz, είμαστε όλοι μαζί. Άμα φύγουν οι μισοί, μπορεί να είναι no ή μπορεί να είναι iz αλλά δε θα είναι noiz.

 

:)

 

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα φύγουν οι μισοί, μπορεί να είναι no ή μπορεί να είναι iz αλλά δε θα είναι noiz.

Μπορεί και oi, μπορεί και zzzzzzzzzzzzzzzzzz

 

Προς μεγάλη μου τιμή, το είχε κάνει (όπως δήλωνε) κυρίως για να μη διαβάζει τα δικά μου post (είχαμε κόντρα επί ζητημάτων πνευματικής ιδιοκτησίας)

Δε σε πιστεύω....  :o

Πως έγινε αυτό;

Κανας παράξενος, ε;

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος: αυτό θα συνέβαινε μια, δυο, άντε τρεις φορές, όχι όταν γίνεται ΣΥΝΕΧΩΣ. Και επαναλαμβάνω ότι για οποιονδήποτε λόγο μπορεί απλά να μην θέλουμε να διαβάσουμε τα ποστς μερικών.

Επίσης λάθος: δεν είναι "ανοχή" (που προϋποθέτει την υπομονή απέναντι σε κάτι δυσάρεστο) αλλά "εποπτεία". Και όσο δεν βρίσκονται εκτός των κανονισμών, δεν κάνουν κάτι μεμπτό ή ακόμη και αξιόποινο. Από την άλλη όμως δεν πρέπει να υποχρεώνεται κανείς να υποχρεώνεται να διαβάζει ποστς διαρκούς προνηπιακού επιπέδου - πρέπει να του δίνεται και η δυνατότητα να τα αγνοεί, αλλιώς όταν δεν μπορεί κάποιος να τα υπομένει μπαίνει όλο και σπανιότερα, και έτσι μειώνεται η αναγνωσιμότητα του φόρουμ και η συμμετοχή σε αυτό.

Το να γεμίζει ένα θέμα spam, απομακρύνοντάς το από την οποιαδήποτε ουσιαστική λειτουργία στα πλαίσια του forum, απέχει παρασάγγας από το πρώτο σημείο που υπογράμμισα στο κείμενό σου: το εν λόγω σημείο διαβάζεται σαν να ζητάς κάτι για περισσότερο προσωπικούς λόγους. Δεν θεωρώ πως είναι μη-ζήτημα, αλλά ούτε και αποτελεί θέμα ζωής και θανάτου του forum. Επαναλαμβάνω ότι το chat πρέπει να αποθαρρύνεται και από το επίπεδο της κουβέντας.

 

π.χ.

 

A: Technical issue on guitar gear

B: Answer (1)

C: Answer (2) in response to answer (1)

A: Answer (3) in response to (1), (2), continues discussion

D: Spams

B: Answer (4) in response to (3)

C: Answer (5) in response to (4)

 

Αυτό που προσπαθώ να περιγράψω με το παράδειγμα, είναι η 'αυτοδιαχείριση' της κουβέντας όπου κανείς δεν απάντησε στον spammer. Τώρα εαν η συζήτηση έχει πάει για βρούβες λόγω περισσότερων spammers, μπορούμε με το κουμπΗ να καλέσουμε τον mod της γειτονιάς μας για να κάνει την δουλειά του, εαν είναι πράγματι απαραίτητο.

 

Όσον αφορά το σκέλος περι ανοχής, θα μου επιτρέψεις να εννοώ αυτό που έλεγα: ότι συνειδητά δίνεται η δυνατότητα στον spammer-μέλος* να συνεχίσει να γράφει, καθότι έχει γράψει και πράγματα ουσίας. Προφανώς έγκειται στην διακριτική σου ευχέρεια το αν θα διαβάσεις τα σχόλιά του σε όλα τα θέματα ή απλά θα τον αγνοείς. Άρα το γεγονός ότι η διαχείριση του επιτρέπει να ποσταρει, σημαίνει ότι υπάρχει λόγος για αυτό, τουτέστιν o λόγος spam/seriousness βρίσκεται (ακόμη) στα όρια ανοχής του forum. Θεωρεί με άλλα λόγια η διαχείριση ότι ο εν λόγω user αξίζει να διαβαστεί ώστε να μην χρειάζεται να ράψουμε ειδικό κουμπΗ για το κουστούμι του.

 

*marathon δεν μιλαω για σένα, εξακολουθώ να σε κοιτώ με το αυστηρό μου ύφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα φόρα του εξωτερικού....υπάρχει μια ένδειξη πως ένα ποστ έχει αποκρυφθεί από τη ροή....

Δεν αλλοιώνεται η εικόνα της συζήτησης γιατί έτσι όπως το έχω δει να υπολοιείται, μέσω της clickable ένδειξης του ποστ που έχει αποκρυφθεί μπορείς να το διαβάσεις αν θες.

Οπως στο YouTube για παραδειγμα.

Και αυτο το μπλοκαρισμα γινεται απο το μελος που εχει ανεβασει το βιντεο.

Τα παραπανω εχουν καποιο νοημα, αλλα το να μπορει καποιος να διαλεγει ποιων μελων τις απαντησεις θα αποκλειει απο ενα ποστ (που δεν ειναι καν δικο του) μου ακουγεται ακυρο.

Απλα δεν θα βγαζει νοημα απο το ποστ. Και αφου δεν θα βγαζει νοημα, θα αναγκαζεται να ξεμπλοκαρει τις απαντησεις και να τις διαβαζει.

Οποτε τζαμπα κοπος...  ;D

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία μέχρι εδώ. Αλλά γιατί να χρειάζεται να μην βλέπεις καν το post? Δεν μπορείς απλώς να το προσπεράσεις? Γιατί πρέπει να υπάρχει και φιλτρο αποκλεισμού?

 

ξερεις ποσες φορες εχω βρει θεματα που με ενδιαφερουν στο "ψαχτηρι" και κουραστικα να διαβαζω post χωρις κανενα νοημα. με το φιλτρο θα μπορω να κερδισω αυτον τον χαμενο χρονο.

ετσι τουλαχιστον το βλεπω εγω

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν θέλετε και τη γνώμη ενός καινούργιου, ένα τέτοιο μέτρο θα απέκλειε κυρίως τα νέα μέλη. Γιατί ο Μάκης και ο Σάκης που έχουν από 5.672.123 ποστ και έχουν πιει 45 μπίρες, όσο και αν διαφωνούν και όσο και αν χεστούν μεταξύ τους σε κάποια κουβέντα, δεν θα μπλοκάρουν αλλήλους για λόγους στοιχειώδους ευγένειας.

 

Αυτοί που θα μπλοκάρονται είναι οι εκάστοτε sfaku, fufutos και tadopoulos, που δεν τους ξέρεις και επομένως θα είσαι πιο αυστηρός μαζί τους. Κάτι που θα κάνει πιο κλειστό τον κύκλο του noiz, που ήδη έχει έναν αρκετά κλειστό πυρήνα μελών.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλώς, το noiz, είμαστε όλοι μαζί. Άμα φύγουν οι μισοί, μπορεί να είναι no ή μπορεί να είναι iz αλλά δε θα είναι noiz.

Οι περιπτώσεις είναι απελπιστικά μεμονωμένες στο σύνολο των 18700 μελών (με έστω το ένα τριακοστό σαν ενεργά) για να συμβεί κάτι τέτοιο. Και δεν έχει σχέση με "διαφωνία" όπως έγραψα και πριν. Πάρε σαν παράδειγμα εσένα: αν και μερικές φορές διαφωνούμε κάθετα, πάντα με ενδιαφέρουν πολύ αυτά που γράφεις και δεν θα με ενδιέφερε ένα ignore button.

 

Διάλογος σημαίνει συζητώ με τον συνομιλητή μου, ότι και να λέει αυτός.

Ναι, όταν τον έχεις επιλέξει κι έχεις όντως να πεις κάτι μαζί του, και όταν μπορεί/θέλει να πει κάτι πέρα από προνηπιακού επιπέδου inside jokes.

 

Αυτό που προσπαθώ να περιγράψω με το παράδειγμα, είναι η 'αυτοδιαχείριση' της κουβέντας όπου κανείς δεν απάντησε στον spammer.
Αυτό μετά από χρόνια συζητήσεων έχει παρατηρηθεί πολύ σπάνια: oι απαντήσεις πολύ συχνά έρχονται στον spammer στα πλαίσια ενός γκαγκάουα χαβαλέ που υποδαυλίζεται συνεχώς. Αλλά αυτό είναι εντελώς άλλο θέμα που αγγίζει τη λογοκρισία που απεχθάνομαι, και που δεν έχει απολύτως καμία σχέση με αυτό που ζητώ εγώ (να μη διαβάζω τα ποστς του Α ή του Β). Ο χαβαλές αυτός ας υπάρχει... το φόρουμ είναι φυσικά και μέσο κοινωνικοποίησης.

 

Αλλά γιατί να χρειάζεται να μην βλέπεις καν το post? Δεν μπορείς απλώς να το προσπεράσεις? Γιατί πρέπει να υπάρχει και φιλτρο αποκλεισμού?
Γιατί ορισμένες φορές είναι τόσα πολλά (σε κατακλυσμιαίο επίπεδο) που έχεις χάσει την υπομονή ακόμη και να τα βλέπεις.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ με αυτά που λέτε.

Απλά δε ξέρω τι λέτε.....Όποιοι κι αν το λέτε....

 

Λειτουργεί τελικά υπερβολικά καλά αυτό το app  ;)

Θενξ Trolley.

 

 

Παρ' όλη την πλάκα, αγαπητέ Bloody καταλάβαμε τι λες και εννοείς και άσχετα αν συμφωνώ ή διαφωνώ θα συνιστούσα να πάρεις τις ανάσες σου και να πάψεις να είσαι τόσο προσβλητικός σε άτομα που στο κάτω-κάτω ανήκουν στο φόρουμ.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερεις ποσες φορες εχω βρει θεματα που με ενδιαφερουν στο "ψαχτηρι" και κουραστικα να διαβαζω post χωρις κανενα νοημα. με το φιλτρο θα μπορω να κερδισω αυτον τον χαμενο χρονο.

ετσι τουλαχιστον το βλεπω εγω

 

Και πως μπορείς εκ των προτέρων με μόνη πληροφορία την άποψή σου για κάποιο μέλος, να γνωρίζεις οτι η κουβέντα που σε ενδιαφέρει περιέχει αποκλειστικά βλακίες από το εν λόγω μέλος; Που ξέρεις ότι δεν υπάρχει κάτι που σε ενδιαφέρει σε ΟΛΑ όσα λέει;

 

Επίσης, οι συμπεριφορές αλλάζουν και σε ένα φόρουμ όπως αυτό όπου η γνώση επί της θεματολογίας είναι το σημαντικότερο, με τον καιρό το όποιο μέλος μπορεί όλο και κάτι να έχει να πεί. Πως μπορείς να ξέρεις πότε έφτασε η στιγμή να τον "ξεμαυρίσεις";

 

Οι περιπτώσεις είναι απελπιστικά μεμονωμένες στο σύνολο των 18700 μελών (με έστω το ένα τριακοστό σαν ενεργά) για να συμβεί κάτι τέτοιο.

 

Γιατί ορισμένες φορές είναι τόσα πολλά (σε κατακλυσμιαίο επίπεδο) που έχεις χάσει την υπομονή ακόμη και να τα βλέπεις.

 

Does not compute....

 

-----

 

Δεν ξέρω τι είπες, αλλά διαφωνώ. Ααα, και σταμάτα το spam  :)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου