Προς το περιεχόμενο

Ποσο μα ποσο βαραει το κεφαλι του στον τοιχο


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Αφου σου λεω οτι αν το ειχα καταθεσει ΜΠΟΡΕΙ να ειχαν βγει αλλοι αριθμοι....

 

Η κουβεντα ειναι καθαρα θεωρητικη. Δηλαδη καθε περιπτωση ξεκιναει με το "Εστω οτι".  Αλλιως δεν εχει νοημα η συζητηση.

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Nα ξαναπω οτι τα εχεις μπερδεψει λιγο.

Οταν λες "συμπληρωνεις ενα δελτιο λοττο και ΔΕΝ πας να το καταθεσεις. Και κερδιζει εξαρι." παιρνουμε σαν δεδομενο οτι το δελτιο σου ειχε τους ιδιους αριθμους που κερδισαν.

Αρα, ΑΝ το ειχες παιξει τη δεδομενη στιγμη θα ειχες κερδισει, αφου το δελτιο σου θα ειχε τους ιδιους αριθμους με τους αριθμους της κληρωσης!

 

Τι δεν καταλαβαινεις?? ???

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Δεν εχω μπερδεψει τιποτα. ΕΣΥ δεν καταλαβαινεις τι εννοω.

 

ΑΝ το ειχες παιξει τη δεδομενη στιγμη θα ειχες κερδισει, αφου το δελτιο σου θα ειχε τους ιδιους αριθμους με τους αριθμους της κληρωσης!

 

    Αυτο που λες ειναι αυθαιρετο. Σου το λεω για τελευταια φορα: 

 

  εστω οτι συμπληρωνω ενα δελτιο με τους αριθμους (τυχαιο παραδειγμα) 5, 9, 14 , 25, 44, 45.

 

  ΔΕΝ παω να το καταθεσω γιατι βαρεθηκα -  ξεχαστηκα - δεν ξερω και γω τι.

 

  Την αλλη μερα βλεπω οτι βγηκε το 6αρι που κληρωνει με τους αριθμους 5, 9 , 14, 25, 44, 45.

 

  Οι αριθμοι αυτοι βγηκαν υποτιθεται τυχαια.  Εδω ειναι το λεπτο σημειο. Τι σημαινει τυχαια?  Στην ουσια σημαινει κατι που προκυπτει σαν αποτελεσμα τοσων πολλων (πρακτικα απειρων ) αλληλοεξαρτωμενων παραγοντων που ο ανθρωπος αδυνατει να τους επεξεργαστει και να τους υπολογισει. Αν ειχα παει στο προπατζιδικο θα ειχα επηρεασει αυτους τους παραγοντες και ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ θα ειχαν αλλαξει οι αριθμοι που θα κερδιζαν.Κι εγω θα ελεγα απλα "δεν κερδισα τιποτα" ΧΩΡΙΣ ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΑΘΩ οτι ΑΝ δεν ειχα παει στο προπατζιδικο οι αριθμοι μου θα βγαιναν (αλλα με μη εγκυρο δελτιο,επομενως χωρις χρησιμοτητα).

 

  Παρε ενα σεναριο (απο τα απειρα που μπορω να σου κατεβασω):

 

  Παω εγω στο προπατζιδικο και στο δρομο τιναζεται μια γατα που την τρομαξα με την παρουσια μου,η οποια κανει ενα αμαξι να φρεναρει αποτομα, και να μπει πιο αργα στην κεντρικη λεωφορο απο οτι αν ΔΕΝ υπηρχε η γατα, και να κανει ενα αλλο αμαξι Β να περασει πιο αργα το φαναρι απο οτι αν δεν υπηρχε το πρωτο αμαξι, κ.ο.κ.  Αν τωρα πουμε οτι στο αμαξι αυτο ηταν αυτος που παταει τα κουμπια στην κληρωτιδα, ολη αυτη η ιστορια μπορει να τον καθυστερησε ενα λεπτο και να του προκαλεσει υποσυνειδητη ζοχαδα και να πατησει ενα δευτερολεπτο αργοτερα το κουμπι. Ενα δευτερολεπτο ομως αργοτερα οι ατμοσφαιρικες συνθηκες (πιεση, στροφορμη, θερμοκρασια κλπ, αυτα τα ξερουν οι φυσικοι) αλλαζουν και κανουν ΑΛΛΑ μπαλακια να βγουν απ΄την τρυπα.

 

  Νομιζεις οτι ολα αυτα ειναι μ@λ@κιες? Οχι φιλε.... Ρωτα εναν οποιοδηποτε σοβαρο μαθηματικο να σου πει οτι ειναι ακριβως οπως τα λεω. Κι επειδη αυτες ειναι θεωρητικες κουβεντες και μονο, γι αυτο τις βαριεμαι φρικτα. Αλλα το πραμα ειναι ετσι οπως και να χει.

 

  Αν τωρα παλι δεν καταλαβαινεις τι εννοω, sorry αλλα δεν μπορω να στο εξηγησω καλυτερα....

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Δεν εχω μπερδεψει τιποτα. ΕΣΥ δεν καταλαβαινεις τι εννοω.

 

    Αυτο που λες ειναι αυθαιρετο. Σου το λεω για τελευταια φορα: 

 

  εστω οτι συμπληρωνω ενα δελτιο με τους αριθμους (τυχαιο παραδειγμα) 5, 9, 14 , 25, 44, 45.

 

   ΔΕΝ παω να το καταθεσω γιατι βαρεθηκα -  ξεχαστηκα - δεν ξερω και γω τι.

 

  Την αλλη μερα βλεπω οτι βγηκε το 6αρι που κληρωνει με τους αριθμους 5, 9 , 14, 25, 44, 45.

 

  Οι αριθμοι αυτοι βγηκαν υποτιθεται τυχαια.  Εδω ειναι το λεπτο σημειο. Τι σημαινει τυχαια?  Στην ουσια σημαινει κατι που προκυπτει σαν αποτελεσμα τοσων πολλων (πρακτικα απειρων ) αλληλοεξαρτωμενων παραγοντων που ο ανθρωπος αδυνατει να τους επεξεργαστει και να τους υπολογισει. Αν ειχα παει στο προπατζιδικο θα ειχα επηρεασει αυτους τους παραγοντες και ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ θα ειχαν αλλαξει οι αριθμοι που θα κερδιζαν.Κι εγω θα ελεγα απλα "δεν κερδισα τιποτα" ΧΩΡΙΣ ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΑΘΩ οτι ΑΝ δεν ειχα παει στο προπατζιδικο οι αριθμοι μου θα βγαιναν (αλλα με μη εγκυρο δελτιο,επομενως χωρις χρησιμοτητα).

 

   Παρε ενα σεναριο (απο τα απειρα που μπορω να σου κατεβασω):

 

   Παω εγω στο προπατζιδικο και στο δρομο τιναζεται μια γατα που την τρομαξα με την παρουσια μου,η οποια κανει ενα αμαξι να φρεναρει αποτομα, και να μπει πιο αργα στην κεντρικη λεωφορο απο οτι αν ΔΕΝ υπηρχε η γατα, και να κανει ενα αλλο αμαξι Β να περασει πιο αργα το φαναρι απο οτι αν δεν υπηρχε το πρωτο αμαξι, κ.ο.κ.  Αν τωρα πουμε οτι στο αμαξι αυτο ηταν αυτος που παταει τα κουμπια στην κληρωτιδα, ολη αυτη η ιστορια μπορει να τον καθυστερησε ενα λεπτο και να του προκαλεσει υποσυνειδητη ζοχαδα και να πατησει ενα δευτερολεπτο αργοτερα το κουμπι. Ενα δευτερολεπτο ομως αργοτερα οι ατμοσφαιρικες συνθηκες (πιεση, στροφορμη, θερμοκρασια κλπ, αυτα τα ξερουν οι φυσικοι) αλλαζουν και κανουν ΑΛΛΑ μπαλακια να βγουν απ΄την τρυπα.

 

   Νομιζεις οτι ολα αυτα ειναι μ@λ@κιες? Οχι φιλε.... Ρωτα εναν οποιοδηποτε σοβαρο μαθηματικο να σου πει οτι ειναι ακριβως οπως τα λεω. Κι επειδη αυτες ειναι θεωρητικες κουβεντες και μονο, γι αυτο τις βαριεμαι φρικτα. Αλλα το πραμα ειναι ετσι οπως και να χει.

 

   Αν τωρα παλι δεν καταλαβαινεις τι εννοω, sorry αλλα δεν μπορω να στο εξηγησω καλυτερα....

 

Ορεξη παντως που την εχεις 3 η ωρα..!  ;D

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Ειπαμε.... εχω αδελφο μαθηματικο - θεωρητικο.  Κι αυτου του ειδους τις συζητησεις τις εχω φαει στη μαπα μια ζωη ΧΩΡΙΣ να το γουσταρω. Δε μου ειναι τιποτα λοιπον να κατεβασω μερικα κατεβατα!  ;D ;D ;D

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορεξη παντως που την εχεις 3 η ωρα..!  ;D

+1000  ;D

    Ειπαμε.... εχω αδελφο μαθηματικο - θεωρητικο.  Κι αυτου του ειδους τις συζητησεις τις εχω φαει στη μαπα μια ζωη ΧΩΡΙΣ να το γουσταρω. Δε μου ειναι τιποτα λοιπον να κατεβασω μερικα κατεβατα!  ;D ;D ;D

ευτυχώς δεν είναι χειρουργός...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειχα παει στο προπατζιδικο θα ειχα επηρεασει αυτους τους παραγοντες και ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ θα ειχαν αλλαξει οι αριθμοι που θα κερδιζαν.

Αυτο δεν βγαινει απο πουθενα ρε κουμπαρε, τι θα πει "ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ"?

Αγνοεις τα δεδομενα και κανεις εικασιες.

 

Με λιγα λογια μας λες, οτι αν ηταν να παρεις μια Χ πτηση για Λονδινο και τελικα για ενα Ψ λογο δεν την πηρες και καθησες σπιτι σου, και το αεροπλανο της Χ αυτης πτησης επεφτε πανω σε μια βουνοκορφη και σκοτωνονταν ολοι, αν τελικα δεν την εχανες την πτηση αυτη υπηρχε περιπτωση το αεροπλανο να μη πεσει ::)

Ενω η λογικη λεει οτι αν δεν εχανες την πτηση αυτη εσυ απλα θα ησουν νεκρος!

 

Ξεκολα και αρχισε να σκεφτεσαι λο-γι-κα γιατι θα μας κανεις να πεταγομαστε απ'τα παραθυρα βραδιατικα ;D

 

Τα υπολοιπα που εγραψες ειναι γνωστα και λογικα αλλα δεν εχουν καμια σχεση με το...lotto σου.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Κοιτα φιλαρακι, αν ειναι να μιλησουμε με "κουμπαριες" θα στα πω αλλιως.

Με λιγα λογια μας λες, οτι αν ηταν να παρεις μια Χ πτηση για Λονδινο και τελικα για ενα Ψ λογο δεν την πηρες και καθησες σπιτι σου, και το αεροπλανο της Χ αυτης πτησης επεφτε πανω σε μια βουνοκορφη και σκοτωνονταν ολοι, αν τελικα δεν την εχανες την πτηση αυτη υπηρχε περιπτωση το αεροπλανο να μη πεσει ::)

 

  Ετσι ακριβως ειναι.

 

 

Ενω η λογικη λεει οτι αν δεν εχανες την πτηση αυτη εσυ απλα θα ησουν νεκρος!

 

  Αυτο δεν ειναι λογικη... αυτο ειναι μπακαλιστικη υπεραπλουστευση.

 

  Κοιτα, κι εγω διαφωνω συχνα με κοσμο αλλα δε μιλαω με θρασος οταν δεν καταλαβαινω κατι. Ποια δεδομενα μου λες? Το μονο που σου λεω ειναι οι πιθανοτητες ειναι ενας τομεας των μαθηματικων καθαρα θεωρητικος και ΔΕΝ ειναι για τον καθενα.

 

  Στον τομεα λοιπον αυτο εισαι ΑΣΧΕΤΟΣ οπως κι οι περισσοτεροι. Κι εγω εξαλλου ασχετος του κερατα ειμαι με το θεμα, αλλα τουλαχιστον καταλαβαινω την ασχετοσυνη μου και ξαναλεω οτι προτιμω να μην ασχολουμαι με αυτα τα θεματα γιατι μου ζαλιζουν το μυαλο.Γι αυτο λεω:  ΑΝ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΡΟΔΕΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΣΚΟΥΤΕΡ.

 

Μη μου λες ομως για λογικη οταν δεν εισαι σε θεση να καταλαβεις καποια πραγματα.Εκατσα και στα ειπα με το νι και με το σιγμα.

 

  Ξαναλεω: βρες ενα καλο μαθηματικο και συζητα το μαζι του. Επισης διαβασε για τη θεωρεια του χαους. Λεει: το πεταγμα μιας πεταλουδας στο Πεκινο μπορει να προκαλεσει καταιγιδα στο Λος Αντζελες. Εχει αμεση σχεση μ΄αυτα που λεμε.

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αre you on drugs my boy??? :-X

 

Θα μας βγαλεις και ηλιθιους στο τελος? Κανε μας τη χαρη ρε βραδιατικα.

Ακου εκει "δεν ειμαι σε θεση να καταλαβω"!

Καθομαι και σου εξηγω τα αυτονοητα (καλος μ@λ@κ@ς και γω.... ;D) αλλα βλεπω εχεις μπλεξει την πυρηνικη φυσικη με την αστρολογια! ???

 

Μια τελευταια προσπαθεια, αν δεν το καταλαβεις και τωρα, να το κοιταξεις σε καποιον ειδικο οσο ειναι καιρος.

 

Παμε:

 

Οταν γραψεις ενα λοττο και δεν το ριξεις, και οι αριθμοι του λοττο σου κερδισουν, εχεις ηδη κερδισει! Απλα ΔΕΝ το επαιξες και δεν θα παρεις μια, και αυτη ειναι η διαφορα.

Αν το επαιζες ομως, και με ΔΕΔΟΜΕΝΟ οτι οι αριθμοι σου ειναι ιδιοι με τους αριθμους που κερδισαν, θα ησουν και εσυ νικητης!

 

Αντε καλο Πασχα!!!!

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με το παρακάτω ντοκυμαντέρ, μπορεί αυτός που είχε καταθέσει το δελτίο να ΜΗΝ κέρδισε, και ταυτόχρονα να το είχε καταθέσει και να κέρδισε, ή μπορεί να μην το εχει καταθέσει και καθόλου και να τον πάταγε ένα αυτοκίνητο έξω από το πρακτορείο και να είναι τώρα νεκρός, όλα αυτά τα ενδεχόμενα ''at the same time''!!   (δείτε π.χ. 26:00 με 28:50)  ;)

 

Ρε μήπως παίζω στους Beatles και δεν το ξέρω??  :o ;D

 

The Universe - Multiverse Parallel Universes (History Channel ®: 2008)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου