Προς το περιεχόμενο

Millenium MX222BX-τι λέτε;;;


prophesib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

    Γεια σε όλους. Ίσως δε θα έπρεπε να ανεβάσω το θέμα αλλά όποια σχετικά βρήκα δεν με βοήθησαν και πολύ. Ένας φίλος μου θέλει να πάρει drums αλλά μιας και δεν έχει μεγάλη σχέση με τη μουσική(τουλάχιστον ακόμα  :P) είπα να τον βοηθήσω εγώ στην επιλογή του. Μετά από κάμποσο ψάξιμο και κυρίως στο thomann κατέληξα πως το καλύτερο, οικονομικότερο και πλήρες σετ για έναν αρχάριο είναι αυτό εδώ :        http://www.thomann.de/gr/millenium_mx222.htm . Τυχαίνει να έχει πάρει κάποιος αυτό το σετ; Είναι καλό για ξεκίνημα και ίσως για πιο προχωρημένη χρήση; Όλες οι γνώμες και απόψεις ευπροσδεκτές  ;D....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου φίλε,

 

Αντιλαμβάνεσαι φυσικά πως ότι πληρώσεις παίρνεις. Καλύτερο και οικονομικότερο δεν πάνε μαζί...

 

Γενικά να ξέρετε οτι αν τελικά ασχοληθεί ο φίλος σου με το όργανο σοβαρά, πολύ γρήγορα (σε μήνες) θα θελήσει ενα καλύτερο σετ. Γι αυτό λοιπόν εγώ θα σου προτείνω οποιοδήποτε σετ κάποιας γνωστής μάρκας για να είναι τουλάχιστον καλής ποιότητας και να αξίζει να το αναβαθμίσεις (δερματα, hardware πιάτα κτλ).

 

Δες και στις αγγελίες για μεταχειρισμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Ότι είπες πραγματικά ισχύει...εμείς για groupaki θέλουμε να το πάμε και γενικά ο φίλος μου το έχει πάρει πολύ θερμά το θέμα για τα drums....απλώς επειδή θέλουμε να ξεκινήσουμε όσο πιο γρήγορα γίνεται τα λεφτά που έχει ή σκοπεύει να μαζέψει μέχρι τα Χριστούγεννα δύσκολα θα φτάσουν για καλό σετ....Όσο για τα μεταχειρισμένα δεν το έχω σκέφτομαι καν....Πού ξέρεις τι μπορεί να σου κάτσει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για τα μεταχειρισμένα δεν το έχω σκέφτομαι καν....Πού ξέρεις τι μπορεί να σου κάτσει.....

 

Ε αν ο προηγούμενος το χε πετάξει σε γρεμό θα το καταλάβεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά μην το πάρετε!!!! Σε αυτά τα φράγκα βάλε κάτι ακόμα και κοίτα στις αγγελίες για κανένα sonor,mapex,yamaha,tama,pearl. Πάντως όχι millenium granite και τέτοια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά μην το πάρετε!!!! Σε αυτά τα φράγκα βάλε κάτι ακόμα και κοίτα στις αγγελίες για κανένα sonor,mapex,yamaha,tama,pearl. Πάντως όχι millenium granite και τέτοια....

  Λες ε; Δεν ξέρω όμως με τις αγγελίες.....πες ότι βρίσκεις κάτι σχετικά καλό....μετά για να αντέξει το σετ πρέπει να κάνεις αλλαγές οι οποίες κοστίζουν... :-\.....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      Καλησπέρα σε όλους...Διάβασα το topic σχετικα με το thomann και θέλω να εκφράσω κάποιες γενικές απορίες .Τον Σεπτέμβριο ξεκίνησα μαθήματα drums μην έχοντας απολύτως καμία μουσική παιδεία .

      Επειδή ήταν αποθημένο πολλών χρόνων το πήρα ζεστά και με την καθοδήγηση του δασκάλου μου που ο άνθρωπος είναι γνώστης απόκτησα ένα σετ της Ludwig .

      Τώρα είμαι σε διαδικασία να ψάχνω για κάποιες βάσεις (συγκεκριμένα για snare για βαθύ και tom 1).Ο δάσκαλος μου σύστησε το συγκεκριμένο site σαν μια καλή λύση για να βρω αυτό που θέλω .Πράγματι μπήκα σήμερα και πήρα κάποιες τιμές.

      Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι τι ρόλο παίζουν οι διακυμάνσεις στα λεφτά στο θέμα βάση.Π.χ. παίζει βάση για ταμπούρο  με 24 ευρώ και με 45 .Η διαφορά τους έγκειται μόνο στα extras που προσφέρουν (adjustable καλάθι,ύψος κλπ) ή είναι και θέμα αντοχής?Αν επιλέξω τη φθηνή παίζει να μου μείνει στα χέρια σε κανένα 6μηνο?

      Και κάτι τελευταίο:Οι βάσεις που θα επιλέξω θα θα μπορούν να πάρουν extra κομμάτια που θα πάρω στο μέλλον ή θα πρέπει να το ψάξω ειδικά ?Π.χ. έχω μόνο 1 tom

και αν πάρω και άλλο θα προσαρμόζεται στην υπάρχουσα βάση ή θα πρέπει να πάρω καινούργια?Αυτά τα ολίγα και ευχαριστώ προκαταβολικά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα χρησιμοποιήσει στο παρελθόν ένα τομ που το πουλούσε χωριστά(αλλα ήταν η ποιότητα σαν αυτή την σειρά που ανέφερες).Για τον λόγο που το ήθελα(ένα 10''εξωτερικό για την μουσική που επαιζα με μια μπάντα) ήταν καλό,αλλά για τους πρώτους 5μηνες.Μετά άρχισαν οι βίδες να φέυγουν και παέι λέγοντας!Μετάνιωσα που δεν έδωσα ένα 50αρι αόμα και να πάρω ένα μεταχειρισμένο Pearl.Τώρα για να έρθω στην ουσία αν πρόκειται να παίζει μισή ώρα την εβδομάδα,είναι καλο.Αλλά αν θέλει να ασχοληθεί λίγο πιο σοβαρά,ας πάρει κάτι λίγο πιο ακριβο και δεν θα το μετανιώσει.Δείτε κάτι σε Ludwig Accent,σε TAMA Swingstar,Sonor Force,και για κάτι πιο ακριβό καμία Yamaha Gigmaker!Καλές αγορές(με σκέψη) και ό,τι θέλεις εδώ είμαστε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου