Προς το περιεχόμενο

Ο Guthrie Govan αποκλειστικά για το www.noiz.gr!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

κάθε φορα που ακούω guthrie govan και μετά πιάνω την κιθάρα για να παίξω και είναι σαν να πιάνω  πρώτη φορα κιθάρα στα χερια μου...  :P

 

+1

 

Το ιδιο παθαινω κ με τα βιντεακια του Phil X. Σου μεταδιδουν εμπνευση, πορωση και αυτοπεποιθηση σ'αυτο που εχεις να παιξεις!

 

Υ.Γ. Δεν καταλαβαινω γιατι το κορυφαιο σχολιο στο βιντεο αυτο στο yt ειναι "great answers to shitty questions"...Μια χαρα ηταν οι ερωτησεις, πρωτοτυπες κιολας, τα υπολοιπα που εχει να πει τα'χει πει σ'ενα καρο αλλα βιντεακια στο yt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

 

 

Υ.Γ. Δεν καταλαβαινω γιατι το κορυφαιο σχολιο στο βιντεο αυτο στο yt ειναι "great answers to shitty questions"...Μια χαρα ηταν οι ερωτησεις, πρωτοτυπες κιολας, τα υπολοιπα που εχει να πει τα'χει πει σ'ενα καρο αλλα βιντεακια στο yt.

 

Εύκολο.

Γιατί η «καγκουρίλα» περισσεύει, ειδικά σε άτομα που θεοποιούν κιθαρίστες (και όχι μόνον, και ηθοποιούς και μπάσίστες…και…..και) και νομίζουν ότι o «αστέρας» που θαυμάζουν είναι φίλος τους.

;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

Παντως καταθετω και την δική μου (περιττη ισως) αποψη πως, από τοτε που αγόρασα τα βιβλία του, τα Creative Guitar vol1 & vol2, μπορω να πω πως βρήκα το δασκαλο στο σπιτι μου που ποτέ δεν είχα!

Μεσα σε λίγο καιρο που το διαβαζω, αλλά και αφιερωνω συγκεκριμενο χρονο κανοντας συγκεκριμενα πραγματα που λέει, εχω δει τεράστια διαφορα!!!

 

"Βαζε μικρους στοχους-λεει", και αποφασισε τι παγματικά θελεις να κάνεις"

 

Εεεε, ο τυπος ειναι η καλυτερη βοηθεια που θα μπορουσα να εχω ποτε...

 

(γιατι, με δουλεια, γυναικα, παιδι κτλκτλκτλ, ο ελαχιστος χρονος που εχω πρεπει να καταναλωνεται σωστα...)

 

 

Τιποτα αλλο, RESPECT...

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από τοτε που αγόρασα τα βιβλία του, τα Creative Guitar vol1 & vol2, μπορω να πω πως βρήκα το δασκαλο στο σπιτι μου που ποτέ δεν είχα!

 

να σου πω την αμαρτία μου, δεν τα θεωρώ καλά βιβλία... Προσπαθεί να είναι αναλυτικός στην παραμικρή λεπτομέρεια, με την μορφή κειμένου όμως... Θα ήταν εξαιρετικό, αν ήταν βιβλίο με τις σκέψεις και τις παρατηρήσεις του, χωρίς καθόλου πεντάγραμμο και μουσικά παραδείγματα...

 

Το μόνα (αμιγώς) κιθαριστικά πράγματα που βρήκα χρήσιμα, ήταν κάποιες ασκήσεις για stretch και όλοι οι συνδιασμοί για finger permutations..

 

Το κλασσικό και εύκολο σύστημα CAGED, δεν το εξηγεί επαρκώς καλά. Σε άλλα βιβλία, είναι πολύ καλύτερα αποτυπωμένο. Σε συγκεκριμένα θέματα τεχνικής, pick & fingers, tapping κλπ κλπ κάνει πολύ επιφανειακή προσέγγιση... Για έναν Govan που θα μπορούσε να ξεκλειδώσει πολλά περισσότερα "κλειδιά", στην μουσική μας αναζήτηση, θεωρώ ότι έκανε γενναία έκπτωση...

 

Συνέχισε, ωστόσο την μελέτη σου. Μόνο καλό θα σου κάνει !  ;D ;D ;)

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήταν εξαιρετικό, αν ήταν βιβλίο με τις σκέψεις και τις παρατηρήσεις του, χωρίς καθόλου πεντάγραμμο και μουσικά παραδείγματα...

 

Σιγουρα, The Truth Is Out There! που σημαινει πως υπαρχουν πολλοί δρομοι προς την Ιθακη (πως τα γραφω σημερα ο ...)  ;D

αλλά παντα με τυραννουσε το προγραμμα στην εξασκηση στο σπιτι, γιατι ποτε δεν καθομουν με ενα μπουσουλα να ακολουθησω συγκεκριμενα πραγματα, εναν αξονα πχ.

 

Δυστυχως, τωρα πια, στα 32 μου χρονια (και μετα απο 21 χρονια με την κιθαρα) συνηδειτοποιησα πως εχασα παρα πολύ ουσιαστικό χρόνο απο τη ζωη μου να κυλάει μονος του, και επειδη απο μικρος επαιζα ρυθμικη κιθαρα σε λαικα σε διαφορα μαγαζια, δεν καταλαβα πως περασε ο καιρος που δεν κατεβαινα χαμηλα στο λαιμο...  :'(

 

Ετσι, ο λιγος χρονος, πρεπει να καταλανωνεται σωστα...

 

Δυστυχως δεν εχω/ θελω την δυνατοτητα να πνιγω σε μια θαλασσα απο βιβλία... ουτε να χρυσοπληρωσω δασκαλο...

 

Ετσι, πιστευω πως ειναι ενα καλο ξεκινημα για εναν εμπειρο/ απειρο τελικα κιθαριστα... :-X

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα πια, στα 32 μου χρονια

 

προς τι η απογοήτευση? Νεούδι είσαι ακόμα!! Και παίζεις ήδη και 20 χρόνια.... Μια χαρά είσαι και σε καλή ηλικία....  Καλή συνέχεια και να διασκεδάζεις με την κιθάρα, μην την μισήσεις, να την αγαπάς!  ;) ;)

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς τι η απογοήτευση? Νεούδι είσαι ακόμα!! Και παίζεις ήδη και 20 χρόνια.... Μια χαρά είσαι και σε καλή ηλικία....  Καλή συνέχεια και να διασκεδάζεις με την κιθάρα, μην την μισήσεις, να την αγαπάς!  ;) ;)

 

Οταν εχεις ηδη αρκετη εμπειρια στην κιθαρα, αλλα σε διαφορετικο κομματι της, ξαφνικα βιαζεσαι να πας παρακατω...

 

Για αυτο, δεν θελω να πεσω σε αυτη την λουμπα, και ξερεις τι κανω; Μικρους στοχους, μαθαινω την προπαιδεια!!!  :P

 

Ασκησεις στα δαχτυλα με τα pattern πχ 1234,1243,1324,1342 κτλ και γενικα ολες τις ασκησεις που προτεινει...!!!!

Διαβαζω να μαθω οσες περισσοτερες κλιμακες μπορω κτλ, βασικα γνωσεις που εφυγαν απαρατηρητες...

 

Εχω δει πραγματικα διαφορά και σε stamina, και σε γρηγοραδα, και παιρνω την ικανοποιηση να συνεχισω

 

 

 

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστούμε freerock. Οτι θα ελεγα ειπώθηκε απο τους άλλους φίλους και με καλύπτει απόλυτα.

 

Σε ευχαριστούμε πολύ.

Απλά σε ευχαριστούμε!!

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου