Προς το περιεχόμενο

Motif Xs Playback


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα!εχω το Motif Xs 61 και θελω να παιξω ενα παιξω ενα play back απο το οργανο!φορτωνω το τραγουδι που θελω αλλα πρεπει να κραταω το πληκτρο πατημενο για να παιζει!μηπως ξερει κανεις τι πρεπει να κανω για να πατησω μια φορα το πληκτρο και να παιξει το κομματι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ποιο ακριβως απο τα 61?...  :P

Καλα, τι δουλεια εχουν τα πληκτρα με το playback του τραγουδιου?

Τι όργανο παίζεις;

 

Στο nick name το K έχει σχέση με Keys?, Επίσης το ... waterfall.

Αν κάνω λάθος συγγνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχουμε πει, δεν με προσεχεις οταν γραφω, και μαλιστα οταν σου απαντω.... ::)

Πληκτρα παιζω οπως (σου) εχω ξαναπει. Synths.

To K εχει σχεση με το Keys και με το Κωστας, ολο μαζι (Waterfall Keys) σημαινει τα πληκτρα του Hammond.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τα εχουμε πει, δεν με προσεχεις οταν γραφω, και μαλιστα οταν σου απαντω.... ::)

Δεν θυμάμαι. Any way...

 

Πληκτρα παιζω οπως (σου) εχω ξαναπει. Synths.

Πάλι δεν θυμάμαι. Παίζεις synths, πολύ ωραία.

 

To K εχει σχεση με το Keys και με το Κωστας, ολο μαζι (Waterfall Keys) σημαινει τα πληκτρα του Hammond.

Χάρηκα.

 

Στο θέμα μας.

Τα περισσότερα workstations όπως για παράδειγμα το Motif έχουν δυνατότητα φορτώματος song -pattern - backing σε μορφή midi ή audio. Δεν το ξέρω το μηχάνημα, δεν το έχω αλλά φαντάζομαι ότι κάνει και αυτό.

 

Εν συντομία, από τη στιγμή που θα φορτώσεις αυτό το π.χ. element (midi ή audio) κάνεις ανάθεση για παράδειγμα στο κλαβιέ ή/καί στα pads (βλέπε Fantom).

 

Η συμπεριφορά του είναι ακριβώς η ίδια όπως ένα οποιοδήποτε δείγμα (sample). Δηλαδή, όσο κρατάς το κλήκτρο γίνεται αναπαραγωγή του δείγματος και όταν το αφήσεις σταματάει ή βάση ADSR, όπως θες ονόμασέ το.

 

Αυτός ο τρόπος είναι βολικός διότι μπορείς να έχεις "όσα" τέτοια δείγματα - φράσεις - λούπες θέλεις στο κλαβιέ και να τα triggάρεις όποτε και όπως θες.

 

Στις επιμέρους παραμέτρους (keymap) όπου αναθέτεις τον τάδε ήχο/δείγμα/κλπ στο τάδε πλήκτρο, αναθέτεις συνήθως και τον τρόπο αναπαραγωγής ή triggαρίσματος αν θες. Δηλαδή one shot, loop, key-on/off κλπ.

 

Μάλλον αυτό εννοεί ο stefanos2011.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο stefanos2011 μιλησε για τραγουδι. Οταν φορτωνεις ενα τραγουδι (στο sequencer φυσικα) απλα πατας το Play του sequencer και παιζει.

Τωρα αν εννοει κατι αλλο, αν φορτωσε πχ ενα sample τραγουδιου σαν element στο sampler του XS, τοτε ναι μπορει να το παιξει στα πληκτρα.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα ειναι πολύ απλά με το motif xs.

Εχεις το κομμάτι που θες στο stick ως wav, πατάς file πηγαίνεις στην καρτέλα load, γυρίζεις τον κέρσορα μέχρι να γράψει ''wav'' και θα παρατηρήσεις ότι έχει εμφανιστεί η επιλογη play κατω κατω στην οθόνη. Το πατάς και παίζει......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου