Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια για μπασοπαγιδες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια - χαρα

γνωριζει καποιος που θα βρω φτηνα υλικα για μπασοπαγιδες?

Συγκεκριμενα πυκνο πετροβαμβακα και ξυλα.

Σκεφτομαι να δουλεψω πανω σε αυτην την ιδεα

Για αρχη λεω να φτιαξω 5, μια για καθε γωνια και μια για την οριζοντια γωνια τοιχου - ταβανιου επανω απο την κονσολα και ηχεια.

Αν υπαρχουν και αλλες ιδεες θα ειναι πολυ ενδιαφερον.

Ευχαριστω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά φίλε!Για να απαντήσω πρώτα στην ερώτηση σου, τέτοια υλικά θα βρεις σε μαγαζιά τύπου praktiker,leroy κλπ...Επίσης αν ψάχνεις κάτι οικονομικό,έχε στο μυαλό σου οτι οτιδηποτε υπάρχει στον απέναντι τοιχο απο τα monitor ηχεία σου(και πόσο μάλλον αν έχει διαφορα σχήματα) μπορεί να εμποδίσει έστω και λίγο κάποιες χαμηλές συχνότητες...Π.χ:Στο ΙΚΕΑ υπάρχουν κάποια "ράφια" για βιβλία με σχήμα W.Το εχω παρατηρήσει σε κάποια home studio φίλων(και είναι μέσα στα σχέδια μου,να παρω 2-3 και εγώ)...Τώρα σου ανέφερα απλά κάτι οικονομικό και πρακτικό....Αλλιώς φτιάξε κάτι σαν αυτο που δείχνει στο βίντεο που είναι σχετικά εύκολο!Είναι και αυτό στα σχεδια μου :PΠολυκατοικία,τύμπανα,και κάποιες μίξεις που γίνονται δεν επιτρέπουν βλέπεις την ελευθερία που θέλω!Χαχ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω chrisvek για την απαντηση. Το πρωι θα τσεκαρω τιμες, μαλλον θα παω αεροδρομιο σε Merlin και ikea να δω τι παιζει.

Βρηκα μερικες πληροφοριες και εδω και αυτο ειναι το σχεδιο που σκεφτομαι να ακολουθησω τελικα, μιας και ειναι η ιδια ιδεα με την προηγουμενη αλλα με πιο καλαισθητα αποτελεσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε!Καλά αποτελέσματα :) Αν πας προς ΙΚΕΑ ρίξε μια ματιά και σε αυτά τα ράφια σε σχήμα W που σου έλεγα...Επίσης για να σε βοηθήσω ξέρω οτι είναι κόκκινα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα 60αρη πετροβαμβακα, μαζι με τα υπολοιπα υλικα εκτος του υφασματος που υπαρχει στοιχησαν 100 ευρω απο leroy.

Το προβλημα ειναι οτι εχω ελλειψη χωρου για την κατασκευη των μπασοπαγιδων και δεν εχω το καταλληλο εργαλειο για να κοψω τον πετροβαμβακα ισια, stanley, μαχαιρι και ψαλιδι που δοκιμασα δεν δουλευουν σωστα με αποτελεσμα να τριβεται ο πετροβαμβακας και να πηγαινει παντου.

Αν γνωριζει κανεις τιποτα περισσοτερο η εχει καποια ιδεα, ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Οι μπασοπαγιδες φτιαχτηκαν απο ταπετσερη με... αποψη, πρωην dj σε μεγαλη ντισκο που ημουν κι εγω θαμωνας την δεκαετια του 80. Τον ανακαλυψα τυχαια οταν αναζητουσα "βατα" για φιλτρο στις μπασοπαγιδες. Αυτη την στιγμη ειναι στην θεση τους και ο ηχος ειναι απλα ΚΑ-ΤΑ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΟΣ! Τα μπασα εδεσαν και καθαρισαν, δεν μπουκωνουν ακομα και σε μεγαλες εντασεις, εκανα δοκιμες με τρια ζευγαρια ηχεια σε πολλες διαφορετικες μεριες παιξιματος και ακροασης εκτος της κανονικης, γενικα ο ηχος εχει μαζεψει πολυ σχεδον παντου στον χωρο και ειναι και πιο ευδιακριτος. Το προβλημα τωρα ειναι οτι ο χωρος δεν ειναι αρκετα ζωντανος και ενδεχεται με τρια panels που θα μπουν στο ταβανι συντομα να νεκρωσει περισοτερο. Ψαχνω λυσεις στο διαδυκτιο, αν εχει κανεις καποια πληροφορια που να μπορει να μοιραστει θα ειμαι υποχρεος. Αν βρω χρονο θα αναρτησω φωτο απο κατασκευη μπασοπαγιδων και τοποθετηση στο στουντιο συντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γνωρίζεις οτι αυτό που έχεις φτιάξει ΔΕΝ είναι μπασοπαγίδα αλλά broadband absorber. Αν ψάξεις για superchunks στο youtube θα δεις τι είναι οι μπασοπαγίδες.

 

Αυτό που έχεις κάνει αυτή τη στιγμή λογικά είναι να κόψεις μέρος μεσαίων και υψηλών συχνοτήτων για αυτό άλλωστε αισθάνεσαι τα μπάσα σου πιο "σφιχτά", συγχρόνως όμως έχει κάπως "νεκρώσει" ο χώρος σου. Όπως καταλαβαίνεις οι λέξεις "σφιχτά" και "νεκρός" χώρος είναι ποιοτικά χαρακτηριστικά που σημαίνει οτι σίγουρα δεν έχεις μετρήσει πιο είναι το αρχικό σου πρόβλημα, δηλαδη την/τις συχνότητες που κουδουνίζουν στο χώρο σου.

 

Ψάξε να βρείς πληροφορίες για diffusors  ώστε να μην "νεκρώσεις" εντελώς τον χώρο σου και το ξανασυζητάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γνωρίζεις οτι αυτό που έχεις φτιάξει ΔΕΝ είναι μπασοπαγίδα αλλά broadband absorber. Αν ψάξεις για superchunks στο youtube θα δεις τι είναι οι μπασοπαγίδες.

 

Αυτό που έχεις κάνει αυτή τη στιγμή λογικά είναι να κόψεις μέρος μεσαίων και υψηλών συχνοτήτων για αυτό άλλωστε αισθάνεσαι τα μπάσα σου πιο "σφιχτά", συγχρόνως όμως έχει κάπως "νεκρώσει" ο χώρος σου. Όπως καταλαβαίνεις οι λέξεις "σφιχτά" και "νεκρός" χώρος είναι ποιοτικά χαρακτηριστικά που σημαίνει οτι σίγουρα δεν έχεις μετρήσει πιο είναι το αρχικό σου πρόβλημα, δηλαδη την/τις συχνότητες που κουδουνίζουν στο χώρο σου.

 

Ψάξε να βρείς πληροφορίες για diffusors  ώστε να μην "νεκρώσεις" εντελώς τον χώρο σου και το ξανασυζητάμε.

 

Φιλε publius ευχαριστω για την απαντηση και τις πληροφοριες.

Η κατασκευη που εφτιαξα βασιζεται σε αυτην την ιδεα απο το youtube

και σε αυτο το pdf

http://www.basstraps.net/DIY-BASS-TRAPS-MADE-EASY.pdf

 

Το οτι ο χωρος δεν ειναι αρκετα ζωντανος οφειλεται κατα κυριο λογο στο οτι οι τοιχοι ειναι καλυμενοι με acoustic tiles (4 εκατοστα κενο αναναμεσα σε τοιχο - tile)  που αποροφουν συχνοτητες πανω απο τα 500hz.

Πριν μπουν οι broadband absorbers οπως τους ονομαζεις υπηρχε ηδη το προβλημα με το κοψιμο πολλων υψηλων, απλα το προβλημα στις χαμηλες ηταν πολυ πιο μεγαλο και επρεπε να λυθει οπωσδηποτε.

 

Οι προβληματικες συχνοτητες για τα πρωτα στασιμα στον χωρο ηταν οι 37.1, 50.2 και 77.3 και οι υποσυχνοτητες για τις αρμονικες στα 148 - 150, 150 - 154, 297 - 301, και 301 - 309.

 

Τωρα, με την τοποθετηση τους, η δουλεια στα μπασα εγινε σε ικανοποιητικοτατο βαθμο, ισως να κοπηκαν και μερικες μεσαιες συχνοτητες μαζι οπως λες, αλλα λογο του οτι το δωματιο ηταν ηδη νεκρο πριν την τοποθετηση τους, δεν ειμαι εντελως σιγουρος ποιες και κατα ποσο.

 

Απο οτι γνωριζω ειναι ευκολοτερο να λυθει τωρα το προβλημα με τις μεσαιες/ηψηλες απο οτι με τις μπασες. Αφου λοιπον σε θεμα μπασου δεν ακουγεται πια προβλημα -εκτος απο τρεις περιοχες στο δωματιο μακρια απο την θεση ακροασης- μπορω τωρα να εστιασω στις αντηχησεις.

 

Τα difussors ειναι η λυση που σκεφτομαι κι εγω για το προβλημα με τις ψηλες, εχω δει μερικες πληροφοριες και κατασκευες οπως την

http://blog.tunecore.com/2010/03/diy-acoustics-iii-i-did-it-you-can-too-by-jake-hartsfield.html

και

http://www.subwoofer-builder.com/qrd.htm

στο ιντερνετ που αλλες φαινονται απλες και αλλες οχι, εσυ τι εχεις υπ'οψη σου?

 

Τι λες να κανω πρωτα, τα panels στο ταβανι η τα diffusers στον πισω τοιχο?

Εγω μαλλον για diffusers με βλεπω γιατι τα panels θα νεκρωσουν ακομα περισσοτερο τον ηχο, ετσι δεν ειναι?

Γνωριζεις αν ειναι πιο ευκολο να φτιαξω καποια κατασκευη mls η καλυτερα qrd?

Εχω τσεκαρει το qrdude για μετρησεις, δεν γνωριζω ομως κατα ποσο ειναι ευκολη η κατασκευη, εχεις αποψη?

 

Τελος, σιγουρα θα πρεπει να βρω τεχνιτη να τις φτιαξει σωστα, αφου ουτε τα panels δεν μπορεσα να φτιαξω μονος, που ηταν πολυ πιο απλα να κατασκευαστουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι προβληματικες συχνοτητες για τα πρωτα στασιμα στον χωρο ηταν οι 37.1, 50.2 και 77.3 και οι υποσυχνοτητες για τις αρμονικες στα 148 - 150, 150 - 154, 297 - 301, και 301 - 309.

 

Ουυυπς, φιλε γραψε λαθος, οι προβληματικες συχνοτητες στον χωρο ειναι οι 99.7 - 100.7 και 107.4 -107.6!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου