Προς το περιεχόμενο

προβλημα κουρδισματος σε ακουστικη κιθαρα


santso 4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Εχω μια martin 000c16 rgte aura. την πηρα πριν τρια χρονια περιπου απο αγγλικο site. φορουσε απ΄την αρχη 12αρες. Ηταν οντως λιγο σκληρη αλλα προσωπικα δε με ενοχλουσε.

 

  Πριν κανα χρονο την παω για σεταπ σε γνωστο καταστημα στη Θεσσαλονικη. εκει ο τυπας μου προτεινε να αλλαξουμε το κοκκαλο του καβαλλαρη και nut, επειδη οπως ειπε τα μαμισια ειναι πλαστικα και οτι με κοκκαλινα θα εχουμε καλυτερα αποτελεσματα. Το καναμε.Πειραματιστηκαμε και λιγο με το υψος τον χορδων - ρυθμιση βεργας - ωστε αφενος να μην τριζουν οι μπασες (παιζω αρκετα σκληρα - καπως ρυθμικα - λαουτιστικα :P) αλλα και να μην ειναι πολυ σκληρη.

    Επισης αρχικα η ΜΙ καντινι εσβηνε πολυ γρηγορα, ειχε εναν ηχο καπως σαν σιταρ. Μου εξησε λιγο το nut και μπορω να πω οτι λυθηκε. Εφυγα χωρις να ειμαι και πολυ ικανοποιημενος - σιγουρος για το αποτελεσμα. Να σημειωσω οτι τοτε εμενα σε νησι - στη Λημνο - και πολις καναμε το σεταπ εφυγα την ιδια μερα, μιας και δεν ειχα περιθωρια.

 

  Εκει αρχισαν τα προβληματα κουρδισματος. Συγκεκριμενα:

 

  -  η ΣΙ χορδη δεν κουρδιζει σωστα.  Αν κουρδισω σωστα τις ΜΙ μπασο ,ΛΑ,ΡΕ,ΣΟΛ μετα: παταω στο 4ο της ΣΟΛ για να κουρδισω τη ΣΙ και η ΣΙ οταν την παταω στο 3ο ταστο( νοτα ρε) δε στρωνει με την ανοιχτη ΡΕ (η με την αρμονικη της στο 12) με τιποτα.Ειναι πιο ψηλα (η ΣΙ) κατα ενα 1/3 - 1/4 του ημιτονιου περιπου,αρκετα ομως για να ειναι πολυ ενοχλητικη. Δεν μπορω να παιξω πρωτη θεση Ρε μινορε/ματζορε χωρις να μου ενοχλει το αυτη.

 

  -  αν κατεβασω τη ΣΙ ωστε η νοτα ρε(3ο ταστο) να ειναι ιδια με τη χορδη ΡΕ ανοιχτη (ή αρμονικη στο 12ο) τοτε η ΣΙ ανοιχτη ακουγεται φαλτσα σε σχεση με το 4ο ταστο της ΣΟΛ (η ΣΙ ανοιχτη ακουγεται πιο χαμηλα απο οτι πρεπει, αισθητα μαλιστα.)

 

  -  Αν τελος ανεβασω λιγο τη ΡΕ ωστε να εναρμονιζεται με τη ΣΙ στο 4ο τοτε δε στρωνει με τη ΣΟΛ. Την παταω (τη ΡΕ) στο 5ο και ακουγεται πιο πανω απο τη ΣΟΛ. (τα ιδια και με αρμονικες στα ταστα 5 και 7).

 

  -  Η ΣΙ επισης λες και εχει την ταση να ανεβαινει μονη της σε κουρδισμα. ??? ??? χωρις να την πειραξω, μολις παιξω κανα δεκαλεπτο.

 

    -  Η ΜΙ καντινι δυσκολευται να στρωσει....  αν την κουρδισω με βαση τη ΣΙ ακουγεται θεοφαλτσα σε σχεση με τις αλλες με αρμονικη (βγαινει πολυ ψηλα). Αν την κουρδισω με βαση τις αλλες ακουγεται χαλια σε σχεση με τη ΣΙ (πολυ χαμηλα).

    Το μπρατσο μπορει να ειναι ρυθμισμενο λιγο ψηλα αλλα ΔΕΝ ειναι στραβο.

 

    Μιας και εχω μετακομισει Θεσ/νικη Την πηγα να τη δει καποιος αλλος γνωστος κιθαριστας και μαστορας (δε λεω ονοματα) ο οποιος με μια βιαστικη ματια λεει οτι φταιει που ειναι πολυ ψηλα το μπρατσο. Τοτε ΓΙΑΤΙ δε φαλτσαρει κι αλλου?

 

    Το 3ο ταστο ειναι λιγο φαγωμενο απ τη χρηση αλλα οχι πολυ.... 

 

    Θελω να ρωτησω οσουν ΞΕΡΟΥΝ απο αυτα και ειχαν την υπομονη να διαβασουν ολες αυτες τις λεπτομερειες:  Ειναι θεμα κακοξισμενου nut ή φταιει κατι αλλο?  Γιατι πλεον ειμαι σιγουρος οτι η κιθαρα εχει καποιο προβλημα και ΔΕΝ ειναι η ιδεα μου. Ξερω οτι καμμια κιθαρα δεν κουρδιζεται απολυτα τελεια αλλα εδω δε μιλαμε για κατι τετοιο.... μιλαμε για ενα ακριβο οργανο (περι τα 1800) που αυτη τη στιγμη δεν μπορει να κουρδισει οπως κουρδιζουν κιθαρες των 150. 

 

    Και επισης θυμαμαι οτι πριν αλλαξω nut δεν ειχα τετοια προβληματα.... εχω κρατησει το παλιο nut αλλα δεν τολμαω να το αλλαξω μονος μου. Πριν παω λοιπον στο μαστορα που το αλλαξε θελω να ξερω τι θα του πω. Τα φωτα σας.... Σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ για την υπομονη σας!

   

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επισης θυμαμαι οτι πριν αλλαξω nut δεν ειχα τετοια προβληματα....

 

το ειπες και μονος σου.

 

Προφανως η κιθαρα σου εχει κακα κομμενο nut,βρες ενα μαστορα της προκοπης να στο κοψει απο την αρχη,επισης πες του να σου σεταρει την κιθαρα σωστα και να τσεκαρει και το intonation της (αυτα τα...περιεργα που ..κανεις και περιγραφεις δεν τα πολυκαταλαβαινω να σου πω την αληθεια,αγορασε ενα κουρδιστηρι για να δεις που ειναι τωρα το intonation της κιθαρας και για να την κουρδιζεις σαν ανθρωπος,ειναι καλη επενδυση... :))

 

Φυσικα αν το action σου ειναι πολυ ψηλο ή εχεις πολυ relief στο μπρατσο μη περιμενεις και τελειο intonation,οποτε φτιαξτο και αυτο.

 

 

λεει οτι φταιει που ειναι πολυ ψηλα το μπρατσο.

 

τι εννοει ο ποιητης? το μπρατσο απο οτι ξερω στις Martin ειναι κολλημενο και δεν γινεται να ...ανεβει ή κατεβει σε σχεση με την επιφανεια του σωματος.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγορασε ενα κουρδιστηρι για να δεις που ειναι τωρα το intonation της κιθαρας και για να την κουρδιζεις σαν ανθρωπος,ειναι καλη επενδυση... :))

 

Φυσικα αν το action σου ειναι πολυ ψηλο ή εχεις πολυ relief στο μπρατσο μη περιμενεις και τελειο intonation,οποτε φτιαξτο και αυτο.

 

  εχει ενσωματομενο κουρδιστηρι o aura που φοραει επανω.  Και πιστεψε με, εχει τρελαθει το καημενο....

 

    Το action ειναι περιπου το ιδιο με οταν πρωτοπηρα την κιθαρα - πριν αλλαξω nut και αρχισουν τα προβληματα. Μεχρι τοτε η κιθαρα κουρδιζε τελεια.

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To προβλημα με το οτι δεν κραταει καλα το κουρδισμα ειναι προφανως θεμα χαραγμάτων στο nut. Θελουν φτιαξιμο με σωστη λιμιτσα ωστε να στρωσουν και να μην "σκαλωνει" η χορδή με ενα bend για παραδειγμα.

 

Το θεμα του μη σωστα κουρδισματος στα διαστηματα ειναι αυτο που λεμε intonation. Οφείλεται:

1. στο κοκαλακι του καβαλαρη (saddle). Ειναι αυτο που αμα παρατηρησεις εχει κλησεις και αλλες χορδες ειναι πιο μπροστα και αλλες πιο πισω (ελπιζω να γινομαι κατανοητος  :P). Εκει μάλλον θελει φτιαξιμο.

2. Εαν η κληση του μπρατσου (neck relief) ειναι σωστη και δεν εχει σκευρωσει. Αυτο μπορεις να το τσεκαρεις εαν πατησεις (ή βαλεις καποταστο) στο πρωτο ταστο και ταυτοχρονα στο τελευταιο. Θα δεις αν καπου στο μεσο της ταστιερα δημιουργειται μεγαλο κενο αναμεσα στην χορδη και το ταστο. Εαν ειναι πολυ (πανω απο 2-3mm), εχεις προβλημα. Εκεί θέλει ρύθμιση απο την βέργα.

Επίσης δεν πρεπει να ειναι πολυ ψιλα το κοκκαλακι του καβαλαρη, που λεγαμε, και οι χορδες ερχονται πολυ ψιλα στην ταστιερα.

 

Βεβαια δεν μπορω να ξερω τι ακριβως συμβαινει με την κιθαρα σου, απλα κανω υποθεσεις συμφωνα με αυτα που περιγραφεις. Ειναι οι βασικοι κανόνες...

 

Ελπίζω να προσέφερα και να σε βοηθησα με το τι θα ζητησεις απο τον μαστορα.

 

Καλή τύχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε,τοτε βγαλε το nut που εχει τωρα η κιθαρα και βαλε το παλιο,2 λεπτα δουλεια ειναι

 

 

μετα σεταρε την κιθαρα ξανα

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το nut δεν εχει καμια σχεση με το κουρδισμα. ο μοναδικος ρολος που παιζει ειναι οταν η χορδη ειναι ανοιχτη. εαν τωρα ειναι καλοφτιαγμενο και καλοχαραγμενο δεν προκειται να εχεις buzz (παντα στην ανοιχτη χορδη) ή να πεφτει (περισσοτερο στο να ανεβαινει) το χουρδισμα.

 

Κατι άλλο θα συμβαινει λοιπον. ειπες οτι ο μαστορας τοτε σου αλλαξε και το saddle.

αν ειναι να γυρισεις στα παλια αλλαξε και αυτο με το αρχικο.

 

Set-up θα χρειαστεις σιγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το nut δεν εχει καμια σχεση με το κουρδισμα.

 

φυσικα και εχει αν οι χορδες "πιανoυν" στα αυλακια ή κολυμπανε λες bye bye στη σταθεροτητα του κουρδισματος ,και με το intonation εχει αν ειναι πολυ ψηλα οι χορδες ή τα αυλακια κομμενα σε ακανονιστα βαθη και κλισεις δημιουργειται προβλημα .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα και εχει αν οι χορδες "πιανoυν" στα αυλακια ή κολυμπανε λες bye bye στη σταθεροτητα του κουρδισματος ,και με το intonation εχει αν ειναι πολυ ψηλα οι χορδες ή τα αυλακια κομμενα σε ακανονιστα βαθη και κλισεις δημιουργειται προβλημα .

 

ε ειπαμε, αν ειναι και τοσο ψιλα ωστε να χαλαει το ιντονεισιον δεν θα μπορεις να παιξεις καν. θα θες πενσα για να πατησεις στο πρωτο ταστο  :P

 

με την σταθεροτητα του χουρδισματος φυσικα και εχει να κανει, παραγοντας νο1!!

 

εννοουσα ιντονεισιον, pardon!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο τυπας μου προτεινε να αλλαξουμε το κοκκαλο του καβαλλαρη και nut, επειδη οπως ειπε τα μαμισια ειναι πλαστικα και οτι με κοκκαλινα θα εχουμε καλυτερα αποτελεσματα.

 

το intonation στις ακουστικές φτιάχνεται από αυτά τα δύο αντικείμενα. Προφανώς αλλάζοντας το κόκκαλο του καβαλάρη χάλασε τις εργοστασιασκές ρυθμίσεις.

 

Το "σκαψιμο" του καβαλάρη δεν είναι μια δουλειά που γίνεται σε μισή ώρα έτσι πρόχειρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ΄οτι μου λετε παιδια μαλλον θα παω να του πω να μου βαλει τα μαμησια.... ΕΥΤΥΧΩΣ που τα κρατησα! Και κριμα που ψαρωσα κι εβαλα τα κοκκαλινα "για καλυτερα" ::)....

 

  @Superfunk: το ειδα το βιντεο, thanks αλλα.... δεν τολμαω να κανω τετοια πραματα. Σε μια φτηνη κιθαρα μπορει και να δοκιμαζα για πλακα. Θα μου τα βαλει ο mastoras :P....

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου