Προς το περιεχόμενο

Squier 51


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 196
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε Λιάκο, ομολογώ πως η κιθάρα δεν μου αρέσει εμφανισιακά. Επίσης προφανώς δεν πρόκειται για μια αγορά αυστηρά "παικτικής" ανάγκης, μιας και δεν απομακρύνεσαι από τα Fenderoχώραφα. Πάντως αρχίζεις ένα ειδύλλιο με τους humbuckers...άσε, μια μέρα κι εσύ δικός μας θα γίνεις:

 

Να σε προϊδεάσω...

 

Ξεκινάς έτσι:

mjagger1.jpg

 

Βάζεις και slide:

DuaneSG4.jpg

 

Και καταλήγεις να μιλάς με τα pickguard και τα nut:

ericjohnson1.jpg

 

:lol: :lol:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο bridge είναι τύπου Rickenbacker' date=' άρα γενικά η κιθάρα θα αποκτήσει ανελέητο *jangle* (καλά το έγραψα?)[/quote']

 

Αλήθεια αυτό το περιβόητο JANGLE τι είναι ακριβώς? :?

 

Μέχρι τώρα μάθαμε το twang και το quack...άντε πάλι νέα ορολογία!!! :D:D

 

Earendil θα σου πω την αλήθεια...αν και ο ήχος της SG (με τη λίγη εμπειρία που έχω) μου αρέσει περισσότερο από αυτόν των Les Paul, παρόλα αυτά, αν ποτέ αγόραζα γκιμπσονοεπιφονοκιθάρα, μάλλον θα έπαιρνα L.P. πρώτον γιατί μου αρέσουν οπτικά ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ οι άτιμες (και για την ιστορία που κουβαλάνε, βλ. mojo)... και δεύτερον γιατί δε μπορώ καθόλου τα "κέρατα" των SG ρε γμτ...(ψιλο-ανήκουν κι αυτές στην κατηγορία "κιθάρες με αιχμές" που είχα γράψει παλιότερα...)

:roll:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι' date=' αλλά κάνε μου τη χάρη, δεν θα βάλεις αυτά τα νικελένια, αλλά τα μαύρα/μπεζ! :wink: :lol: :lol:[/quote']

 

Καλά θα δούμε ...:D:D;)

 

Το θέμα είναι όμως, τι τιμή αντίστασης πρέπει να βάλω σε ένα tone pot για να παίζει σωστά και με humbucker αλλά και με μονό???

 

Εκτόοοοοος :roll: :roll: :roll:

 

αν...

 

αααααν λέω, σαν neck βάλω μαγνήτη τύπου Barden :D:D:D

 

yhst-50206111187217_1904_11080766

 

;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια αυτό το περιβόητο JANGLE τι είναι ακριβώς?

 

απλα πραγματακια..ο ηχος της ηλ.κιθαρας στους πρωτους δισκους των Beatles & των Byrds (συνηθως ο κλασσικος συνδιασμος Rickenbacker (με toaster pickups) + VOX AC30 σουπερ καθαρος) :wink:

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=BSD8Rtc6RaI&mode=related&search=rickenbacker

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(ψιλο-ανήκουν κι αυτές στην κατηγορία "κιθάρες με αιχμές" που είχα γράψει παλιότερα...)

:roll:

 

8O 8O 8O 8O

 

Δεν παίρνεις γιατρειά εσύ... :cry:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(ψιλο-ανήκουν κι αυτές στην κατηγορία "κιθάρες με αιχμές" που είχα γράψει παλιότερα...)

:roll:

 

8O 8O 8O 8O

 

Δεν παίρνεις γιατρειά εσύ... :cry:

 

Τι να κάνουμε ρε συ ear...Μερικοί αρνούνται πεισματικά να δουν το φως το αληθινό! Πάντως ο elavd ελπίζω να σωθεί ακολουθώντας το δικό μου δρόμο...μετά από 2-3 μήνες παρέα με το humbucker θ'αρχίσει να πιστεύει πως η απλή, κλασσική Tele του είναι κάπως ψόφια στα γκάζια, πριμάρει πολύ στα καθαρά κλπ. :D :D :D

Κι εγώ έτσι ξεκίνησα να σκέφτομαι και μπήκα στο σωστό δρόμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου