Προς το περιεχόμενο

Squier 51


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά δεν μπόρεσα να αντισταθώ! :oops:

Κοίτα ρε έναν τύπο που μας την έλεγε για το GAS!!! :lol: :lol:

 

Nut από πού θα πάρεις και πώς θα το τοποθετήσεις???

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 196
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ σου είπα τίποτα ποτέ για το GAS? :roll: :lol: :lol: :lol:

 

Μόλις της πέρασα τον P-90 και τον single coil! Έχω πάθει πλάκα! Haussel Rules! Bέβαια ο P-90 ακούγετε καλά μόνο με το pot τραβηγμένο προς τα επάνω. Α και elavd συμφωνώ απόλυτα μαζί σου η κιθάρα θέλει οπωσδήποτε tone!

Βέβαια θέλει οπωσδήποτε και bridge γιατί αυτό είναι της πλάκας αλλά δεν ξέρω που θα βρώ. Μάλλον θα βάλω αυτό αν και θα χρειαστεί τρύπημα γιατί δεν ταιριάζει...

 

Τώρα που είπα τρύπημα όταν έβγαλα το pickguard σχεδόν σε κάθε τρύπα της βίδας είχε και μια άλλη από δίπλα μάλλον από λάθος! Πάντως που άρεσε πολύ και χωρίς το pickguard και σκέφτομαι να την αφήσω έτσι και να βουλώσω τις τρύπες. Αν και έβαλα μαύρο καπάκι στον single coil και έδειξε ποιο ωραία!

 

Όσο για το nut μάλλον θα πάρω από rockinger τώρα που θα παραγγείλω μερικές κιθάρες για κάτι γνωστούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α και ο τύπος στο review είχε δίκιο τα τάστα στις άκρες θέλουν λίγο τρύψημο γιατί είναι αρκετά κοφτερά!

 

Επίσης σκέφτομαι να αλλάξω και από τώρα τα κλειδιά με τα ίδια kluson που έχω στην τελε γιατί αυτού του ίδιους τα κλειδιά δεν μου αρέσουν και δεν τα βλέπω να κρατάνε και πολύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια θέλει οπωσδήποτε και bridge γιατί αυτό είναι της πλάκας αλλά δεν ξέρω που θα βρώ. Μάλλον θα βάλω αυτό αν και θα χρειαστεί τρύπημα γιατί δεν ταιριάζει...

 

Έχει και ο Rockinger 2 top loader γέφυρες που μάλλον κάνουν' date=' η μία είναι φτηνή, ή άλλη είναι Schaller και ακριβούτσικη.

 

Δεν κοιτάς και καμιά λύση γέφυρας [b']μπάσσου[/b], η οποία θα τρυπηθεί κατάλληλα για να περαστούν saddles τύπου Tele? :wink: 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αλλαξεις τη γεφυρα, κανε κατι πολυ πιο απλο.

 

Βαλε ενα shim στο neck pocket (ενα κομματι απο παλια πιστωτικη καρτα δουλευει θαυμασια) ετσι ωστε να ανεβει το μπρατσο προς τις χορδες.

Ετσι θα χρειαστει να ανεβασεις τα "σελακια" οποτε θα εχεις καλυτερη & μεγαλυτερη γωνια πισω απο τα σελακια & ετσι οτι τριξιματα εχεις θα εξαφανιστουν,επισης θα ακουσεις και αρκετη διαφορα στο sustain & η κιθαρα θα ζωντανεψει.

 

Ολες οι toploader κιθαρες (και οι Jaguar,Jazzmaster & Mustang) χρειαζονται shimming..

 

Πριν λιμαρεις τις ακρες των ταστων κανε κατι αλλο:

 

Παρε την κιθαρα σου στο μπανιο(!) και κανε ενα ΚΑΥΤΟ ντους,με κλειστη την πορτα!! (μην την βαλεις στη μπανιερα ομως :lol: βαλτην στη βαση της μακρια απο τα νερα.)

Οι υδρατμοι θα προκαλεσουν διαστολη στο ξυλο & μαλλον θα καλυψει απο μονο του τα sharp fret ends (τα οποια εχουν γινει ετσι λογω της συστολης του ξυλου απο την ξηρασια...)

Το κανω καθε φορα σε οσες κιθαρες εχουν αυτο το προβλημα και κατα 80% διορθωνεται απο μονο του.. :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΥΤΟ ντους με τέτοια ζέστη??? Μάλλον θα διασταλεί ο εγκέφαλος μου πρίν την κιθάρα! :lol:

 

Αυτό με την πιστωτική το έχω κάνει στην jag stang μου αλλά με ένα πολύ λεπτό κομμάτι ξύλου. Θα το δοκιμάσω!

 

Πάντως ο λόγος που θέλω να αλλάξω το bridge δεν είναι μόνο τα τριξήματα αλλά τα saddles που ξεβιδώνονται από μόνα τους και χάνει το intonation!

 

Φωτογραφίες και κλιπάκια το απογευματάκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ρίξτε καμιά περισσότερη πληροφορία για το κόλπο με την τηλεκάρτα!!!

 

Δηλάδή κόβω ένα κομμάτι ίσα με την εγκοπή της κιθάρας και απλά βιδώνω το μπράτσο πάνω του??? Αυτό δεν θα έπρεπε να επηρεάζει αρνητικά το sustain μιας και τα 2 ξύλα (μπράτσο και σώμα) δεν έρχονται σε απευθείας επαφή???

 

Αυτό με το ντους ΠΡΩΤΗ φορά το ακούω!!!! 8O 8O 8O :D :D

Όντως κάνει δουλεια SF????

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 'χω ακούσει και εγώ αυτό το κόλπο με την τηλεκάρτα, δεν νομίζω ότι επηρρεάζει το (ανύπαρκτο έτσι και αλλιώς) sustain των fender αν σφίξεις καλά τις βίδες του neckplate...

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου