Προς το περιεχόμενο

πεταλακια... ρυθμισεις... πεταλιερες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν ας συμμετασχω κι εγω. Παιζω με μια strat με 3 μονους σε εναν Peavey Classic 30. Κυριως alternative rock - blues rock.

 

Vox Wah το εχω κανει true bypass και εχω βαλει λεντάκι.

 

JAM Rattler για distorion - fuzz tones. volume σε unity levels με τα καθαρα μου, tone στο κεντρο και distortion αναλογως τι παιζω. Μου αρεσει all the way up.

 

Wren and Cuff Box of War: Ιδανικο για Gilmour type παιξιματα, ενας απο τους καλυερους κλωνους του Russian Big Muff. Εδω το tone 11 η ωρα και το distortion all the way...

 

Carl Martin Plexitone: Το δευτερο πιο αγαπημενο μου πεταλι. Το εχω πουλησει 2 φορες και το εχω ξανααγορασει και τις 2! Tone 10'clock (με τη strat μπορει και ελαχιστα πιο κατω) gain στο πρωτο καναλι 9 η ωρα (light crunch δηλαδη) και στο high gain channel 1-2 o'clock.

 

E.H. Small Clone: Δεν το πολυ-χρησιμοποιω πλεον αλλα βαζω depth on και rate γυρω στις 10 η ωρα.

 

MXR Carbon Copy: Ένα απο τα all time favourites δεν το αλλαζω με τιποτα. Συνηθως το εχω για να δινει ''πλατες'' δηλαδη modulation on και ολες τις παραμετρους στη 1 η ωρα. Αλλιως για πιο δραστικα αποτελεσματα πειραματιζεσαι. Ειναι εκπληκτικο το ποσα διαφορετικα πραγματα μπορει να κανει.

 

E.H. Deluxe Memory Man Tap Tempo: Εδω λογω πιο πολλων παραμετρων θελει πολυ ψαξιμο και ακομα ειμαι στη φαση που το ψαχνω. Δεν ειμαι 1000% σιγουρος αν θα το κρατησω. Αλλα μεχρι το καλοκαιρι δεν παει πουθενα.

 

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιζω με μια strat με 3 μονους

 

Ναι αλλα δεν μας ειπες τι ειναι αυτη η strat.

Ειναι fender, ειναι fander. ειναι femder, ειναι fenfer η μηπως ειναι funder??  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για distortion, χρησιμοποιώ το hardwire sc2 valve distortion της digitech. Σχεδόν πάντα το χρησιμοποιώ για σόλο αλλά και για ρυθμικά σε πιο ''σκληρά'' κομμάτια, που το vintage overdrive κανάλι του bugera δεν επαρκεί. Το level στο 9 ακριβώς, το low στο ''1 και 20'', το high στο ''10 παρά 10'' και το gain σχεδόν τέρμα. Στο saturated κανάλι του πεταλιού φυσικά. Έτσι επιτυγχάνω έναν μοντέρνο distortion ήχο, που λείπει από τον bugera v22.

 

Τα έχεις όλα σχεδόν τέρμα, να υποθέσω live without PA?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπαν και τα άλλα παιδιά, είναι σχεδόν εντελώς ανούσιο. Αν έχεις ακριβώς τα ίδια πετάλια με εμένα, στην ίδια σειρά, παίζεις στις ίδιες εντάσεις, στον ίδιο ενισχυτή, με την ίδια κιθάρα και μαγνήτες, και θέλεις να βγάλεις τον ίδιο ήχο αναλόγως με τις διαθέσεις της στιγμής τότε ναι, θα σου πω τις top secret ρυθμίσεις μου. Η πιθανότητα όμως να συμβαίνουν όλα αυτά ταυτόχρονα είναι, με πρόχειρους υπολογισμούς, μια στις τρεις εκατομμύρια οχτακόσιες ενενηνταεφτά χιλιάδες τετρακόσιες εικοσιπέντε...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετα με τον σκοπό του thread, νομίζω έχει πλάκα να γράψουμε τις ρυθμίσεις από τα πετάλια μας όταν παίζουμε!

 

  • Crybaby - αναλόγως την ρύθμιση (έχει μονταριστεί για διαφορετικά wah ranges αλλά και για να γίνεται volume pedal). Στην volume pedal λειτουργία το χρησιμοποιώ για swells με το ebow.
  • Fuzz Factory - αν θυμάμαι καλά, έχω κλειστό το gate, χαμηλό compression, ανοιχτό τέρμα το stability, drive και volume στο 11 'o' clock. φυσικά, χρησιμοποιώ και άλλες ρυθμίσεις, αλλά στο live μένει εκεί.
  • CTC Ziggy - πάντα ανοικτό, volume και tone στο 1 'o' clock, gain στο 9 'o' clock.
  • Bearfoot DRD - volume στο τέρμα, gain και tone στο 12 'ο' clock.
  • MC401 boost - στο 8 'ο' clock.
  • Lovepedal tremolo - fixed depth (half way, εαν θυμαμαι καλα), rate αλλάζει ανάλογα με το τραγούδι.
  • Malekko vibrato - rate & depth στο 10 'o' clock.
  • Malekko reverb - mix στο 10 'o' clock, swell στο 11 'o' clock.
  • Timefactor - τέσσερα presets για live, δύο αναλογικές προσομοιώσεις, ένα twin delay α λα U2, και ένα Multihead με αυξημένη ουρά και reverb.

Στην jazzmaster χρησιμοποιώ πλέον και το rhythm κύκλωμα με χαμηλότερο output για σημεία όπου παίζω με το ebow. Εναλλακτικά, κόβω κάποιες φορές tone/vol όταν παίζω με την tele & ebow, αλλά και σε σημεία όπου συμμετέχει πιο ενεργά το DRD. Χρησιμοποιώ την 335 τελευταία 'καρφί' στον ενισχυτή για πιο laid back gigs, οπότε δεν χρησιμοποιώ πετάλια και το αφήνω στα δάκτυλα :).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέω ότι δεν έχετε δίκιο πως μπορεί να διάφερει ένας ήχος γιατί είναι αποτέλεσμα πολλών πραγμάτων αλλά εγώ το βλέπω πολύ πιο απλά, γιατί όχι να μην υπάρχει ένα τέτοιο thread, ακόμα και για πλάκα που λέει ο ndnikola; Ακόμα δηλαδή και με τις ρυθμίσεις που θα προτείνω εγώ για έναν συγκεκριμένο ήχο που έχω βγάλει πχ από το Pod X3 μου να μην βγει ακριβώς αυτός ο ήχος από κάποιον άλλον που θα χρησιμοποιήσει τις ρυθμίσεις αυτές αλλά στην τελική να του αρέσει ο ήχος. Γιατί τόση μιζέρια δε μπορώ να καταλάβω...υπάρχουν πάρα πολλοί που θα βοηθηθούν...και τέτοια threads, που λειτουργούν σαν βάση δεδομένων, είναι ότι καλύτερο για ένα forum...

 

Αν είναι να παραμείνει αυτό το thread ας φτιαχτεί λίγο καλύτερα ο τίτλος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τόση μιζέρια δε μπορώ να καταλάβω...υπάρχουν πάρα πολλοί που θα βοηθηθούν...

 

 

Η διαφωνία απόψεων = μιζέρια!! cool! 8)

 

Είναι κλασικό θέμα όπου ΚΑΝΕΙΣ δεν πρόκειται να διαβάσει του άλλου τα λεγόμενα και μπαίνει απλά για να γράψει τις ρυθμίσεις του τα πεταλάκια του κτλ κτλ. Δεν το λέω με καθόλου κακία απλά είναι συζήτηση του καφέ που κάνω με κάτι τελειωμένους φίλους μου με μπουτίκ πετάλια (τότε που καπνίζω και πίπα!!).

 

Αυτά δεν σας το χαλάω άλλο! :)

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφωνία απόψεων = μιζέρια!! cool! 8)

 

Είναι κλασικό θέμα όπου ΚΑΝΕΙΣ δεν πρόκειται να διαβάσει του άλλου τα λεγόμενα και μπαίνει απλά για να γράψει τις ρυθμίσεις του τα πεταλάκια του κτλ κτλ. Δεν το λέω με καθόλου κακία απλά είναι συζήτηση του καφέ που κάνω με κάτι τελειωμένους φίλους μου με μπουτίκ πετάλια (τότε που καπνίζω και πίπα!!).

 

Αυτά δεν σας το χαλάω άλλο! :)

 

Όπως με μεγάλη ευκολία έκανες την εξίσωση "Η διαφωνία απόψεων = μιζέρια!! cool! 8)" με την ίδια ευκολία βλέπω πως καθορίζεις τι θα κάνει κάποιος και πως ("ΚΑΝΕΙΣ δεν πρόκειται να διαβάσει του άλλου τα λεγόμενα και μπαίνει απλά για να γράψει τις ρυθμίσεις του τα πεταλάκια του κτλ κτλ"). Αν λειτουργείς ΕΣΥ έτσι με γεια σου και χαρά σου, αλλά μη βάζεις όλους στο ίδιο τσουβάλι, και κυρίως με τους τελειωμένους αλλά κατά τ' άλλα "φίλους" σου όπως λες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, δεν θα πέσει λογοκρισία απέναντι σε αυτούς που θέλουν να ποστάρουν για οποιονδήποτε σχετικό με το θρεντ λόγο, ούτε σε αυτούς που επισημαίνουν μια αντίρρηση στην ύπαρξη κάποιας χρησιμότητας. Εκεί που δεν πρέπει να καταφεύγει κάποιος είναι σε καταχρηστικούς, άστοχους και ακατάλληλους χαρακτηρισμούς, πχ. περί μιζέριας (?!??!).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κλασικό θέμα όπου ΚΑΝΕΙΣ δεν πρόκειται να διαβάσει του άλλου τα λεγόμενα και μπαίνει απλά για να γράψει τις ρυθμίσεις του τα πεταλάκια του κτλ κτλ.

I beg to differ: κάποιοι από εμάς έχουν δοκιμάσει εξοπλισμό και μπορούν (οκ, περίπου) να καταλάβουν πως ακούγονται συγκεκριμένα πετάλια σε συγκεκριμένες ρυθμίσεις. Νομίζω σαν thread, μπορεί να δείξει λίγο και τα γούστα του καθενός. εαν θέλετε να το συνεχίσουμε έτσι, μπορεί να γίνει και ένας διαχωρισμός και να το κάνουμε sticky.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου