Προς το περιεχόμενο

πεταλακια... ρυθμισεις... πεταλιερες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή αν σου πως πως το muff που μου'φτιαξε ένας γνωστός μου αρέσει να το ρυθμίζω σε 1-3-4 o'clock θα γίνεις σοφότερος, ή αυτό θα μπει σε μια κιβωτό γνώσης δίπλα στο ανθρώπινο γονιδίωμα

 

Οχι αλλά επίσης δε θα γίνω σοφότερος αν διαβάζω συνέχεια τα περί ανουσιότητας του thread. OK κάποιοι θέλησαν να ''ανοίξουν'' τα μάτια σε κάποιους άλλους, έγινε μια δυο τρεις φορές... You guys made your point crystal clear που λένε και στο χωριό μου.

 

Προς τι η επανάληψη? Είναι στο πλαίσιο του ρητού ''repetitio est mater studiorum''?

 

Κι εγώ δεν πολυσυμφωνώ με τη τροπή που είχε πάρει εξ'αρχής το θέμα. Εντελώς αόριστο. Έδωσα την on topic απάντηση μου, σκότωσα το χρόνο μου και that's it.

 

Πλέον όμως έχουμε φτάσει στο άλλο άκρο. Υπάρχουν γύρω στις 45 απαντήσεις οι οποίες, με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο, λένε το ΙΔΙΟ ακριβώς πράγμα... Και το έχω παρατηρήσει και σε άλλα threads. Πολλά από αυτά (αν όχι όλα) συμφωνώ πως είναι όντως ΑΝΟΥΣΙΑ και πολλές φορές γελοία.

 

Με το που πέφτουν όμως οι πρώτες ''ειρωνικές'' απαντήσεις, το θέμα αντί να θάβεται και ως εκ τούτου να ξεχνιέται, συνεχίζεται για πολλές σελίδες μέχρι τη γνωστή κατάληξη. Και με αυτό τον τρόπο ''επισκιάζονται'' άλλα ''σοβαρότερα'' και λογικότερα για την πλειοψηφία topics. Δηλαδή η όλη προσπάθεια υποτίμησης τέτοιων ''γελοίων'' θεμάτων γυρνάει μπούμερανγκ.

 

Στην τελική όμως ρε παιδιά ποιοι είμαστε εμείς που θα κρίνουμε το ποιο είναι ''ουσιαστικό'' και ποιο είναι αυθαίρετο?

 

Ας αφήνουμε λοιπόν τα threads να ''κυλάνε'' ομαλά και που ξέρετε ΙΣΩΣ υπάρχουν 2,3 άπειροι και στενόμυαλοι που μπορεί να βρουν κάποιο ενδιαφέρον στην κουβέντα. Ούτως η άλλως τα ''άψωμα'' και ανούσια threads όπως πολύ σωστά ειπώθηκε πιο πριν θα θαφτούν μέσα σε λίγα λεπτά.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε συ GK είδες κανέναν να γράφει μόνος του? Κάποιοι λένε κάτι κάποιοι άλλοι απαντάνε!! Γιατί νομίζεις ότι είσαι έξω από αυτό?

 

Και δεν έπεσε καμία ειρωνική απάντηση εξαρχής οι απαντήσεις ήταν πολύ σοβαρές και προσεγμένες. Όταν όμως αρχίσαμε να μιλάμε για μιζέρια, σπατάλη χρόνου κτλ κτλ τότε ξέφυγε το πράγμα. Όποιος θέλει μπορεί να δει τη ροή τον posts και να επιβεβαιώσει αυτό που λέω.

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νολτρακ, παραβλέπω το γεγονός οτι έχεις 7 ή 8 απαντήσεις σε θέμα όπου εξαρχής τόνισες οτι το βρίσεις ανούσιο. Δικός σου ο χρόνος, δικό σου το computer δική σου η απόφαση.

 

1ον: Από που και ως που συμπεραίνεις όμως έτσι απλά και αόριστα το παρακάτω:

 

Είναι κλασικό θέμα όπου ΚΑΝΕΙΣ δεν πρόκειται να διαβάσει του άλλου τα λεγόμενα και μπαίνει απλά για να γράψει τις ρυθμίσεις του τα πεταλάκια του κτλ κτλ.

 

2ον: Τι καλό θεωρείς πως έχει να προσφέρει στα άτομα που συμμετέχουν στο παρόν θέμα η δήλωσή σου ''βάζω όλα τα πετάλια μου τέρμα''? Τι θετικό έχει να προσφέρει το video - παρωδία που πόσταρες απ'το youtube στο ήδη ''ανούσιο'' thread?

 

Και επίσης επειδή αναφέρθηκες σε μένα προσωπικά, απλά να σου τονίσω οτι τα λόγια μου ήταν πολύ προσεκτικά. Ούτε για μιζέρια μίλησα, ούτε για τίποτα τέτοιο. Θέλω να πιστεύω πως απλά είπα τη γνώμη μου και δεν πρόσβαλλα κανέναν.

 

 

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, για κανέναν λόγο δεν θα συνεχιστεί αυτή η αντιπαράθεση. Εαν έχετε σκοπό να ποστάρετε εφεξής απλώς για να επαναλάβετε αυτό που είπατε προηγουμένως, παρακαλώ σκεφτείτε το διπλά. Προηγουμένως, έκανα μια μίνι παρέμβαση ως προς ένα φαινόμενο που επαναλαμβάνεται, και είναι καλό να σταματήσει: Εαν ένα thread δεν μας αφορά, δεν έχει κανένα, μα κανένα νόημα να σπαταλάμε τον χρόνο μας για να απαντήσουμε. Εαν το κάνουμε, απλώς δημιουργούμε ανούσια ένταση, και λερώνουμε τον χώρο που μας φιλοξενεί για εντελώς διαφορετικούς λόγους. Έχει τοποθετηθεί παλιότερα και άλλος mod επ' αυτού, οπότε απλώς παραθέτω το link, για να το διαβάσετε και μόνοι σας.

 

Επίσης, κάτι που ξέφυγε προηγουμένως:

 

Επίσης Paranoid_Android, εκτός από όσα σωστά έχουν ήδη πει οι προλαλήσαντες, έστω ότι μπω στη διαδικασία και απαντήσω σε μία μία τις ερωτήσεις σου... πού το ξέρεις ότι εγώ δεν είμαι κανένας σκατάς πάνω στο όργανο (που απλά τυχαίνει να έχει μια κάποια εμπειρία από εξοπλισμό, άρα και άποψη επί σχετικών θεμάτων), οπότε οι συμβουλές μου όχι μόνο δεν θα σου κάνουν καλό, αλλά μάλλον θα χειροτερέψουν τα πράγματα; Αυτό πάει γενικά σε πολλά παιδιά που ζητούν συνεχώς συμβουλές χωρίς να ξέρουν ποιοι τους τις δίνουν από ένα σημείο και μετά. Απλά μια παρατήρηση.

Δυστυχώς (ή ευτυχώς?) σε ένα forum μουσικής τεχνολογίας, όπου γράφουμε κατά κύριο λόγο ανώνυμα, είναι αδύνατον να γνωρίζεις πως παίζει ο άλλος, εαν είναι καλός, ή σκατάς, και από που απέκτησε την άποψή του για τον μουσικό εξοπλισμό. Ειδάλλως δεν θα είχε κανένα νόημα να μιλάν για κιθάρες και να ποστάρουμε κείμενα με reviews, παρά μόνο αυτοί που έχουν post-άρει clips, και είναι αντικειμενικά μετρήσιμη η τεχνική τους αρτιότητα.Προσωπικά (όχι ότι ρωτήσατε ;D), τοποθετήθηκα στο thread γιατί μου φάνηκε ενδιαφέρον να ακούσω σε τί ρύθμιση παίζει κάποιος (σε Live, στο σπίτι, στο studio) με τον εξοπλισμό του, καθώς θεωρώ ότι, στην περίπτωση που έχω κάτι ανάλογο σε εξοπλισμό

 

α. θα καταλάβω τι ήχο (οκ, περίπου) βγάζει ο άλλος και θα τον γνωρίσω καλύτερα, από άποψη κιθαριστικού γούστου

β. θα δοκιμάσω αντίστοιχες ρυθμίσεις στον δικό μου εξοπλισμό - ποιος ξέρει? μπορεί και να μου αρέσει και να μάθω κάτι καινούργιο.

 

Ακόμη περιμένω την τοποθέτηση του κιθαριστή με την μεγάλη αλογοουρά, ελπίζοντας ότι θα μοιραστεί μαζί μας τα μυστικά του :). Κάντε το κι εσείς, αν θέλετε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eννοείται βέβαια πως αν και έγραψα επιχειρήματα και υπέρ, και κατά της χρησιμότητας του θρεντ, όταν με αντιμετωπίζουν με τέτοια προσβλητική κι εριστική διάθεση διαιώνισης μιας χαζής αντιπαράθεσης αποκλείω προκαταβολικά οποιαδήποτε διάθεση συνεισφοράς, όσο κι αν αυτή υπήρχε και είχε ήδη δηλωθεί μερικές σελίδες πριν (όταν σπέρνετε flames θα εισπράξετε - στην καλύτερη περίπτωση - αδιαφορία).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα ήθελα να προσθέσω ότι το θέμα είναι γενικό, αλλά κατά την ταπεινή μου γνώμη, δεν είναι άκυρο. Και εξηγούμαι. Πολλές φορές με τα πετάλια μου (αλλά και με ό,τι άλλο έχει knobs) παθαίνω το εξής: γυροφέρνω έναν συγκεκριμένο ήχο που μου αρέσει, και όλες οι ρυθμίσεις μου κινούνται πέριξ των σχετικών ηχοχρωμάτων. Από ένα σημείο και μετά, αυτό μπορεί να γίνει αυτο-εγκλωβιστικό γιατί πέραν των γούστων μας, το αυτί μας συνηθίζει σε αυτό που ακούει να παίζουμε, και δυσκολεύεται να πάει "αλλού".

 

Έχω διαπιστώσει πως όταν πιάσει κάποιος άλλος τα πετάλια μου (ή και τον ενισχυτή μου), το πείρα(γ)μα που κάνει στα κνομπζ, μου αποκαλύπτει άγνωστες πτυχές του εξοπλισμού μου, που χάνω λόγω αυτού του αυτοεγκλωβισμού.

 

Με την ίδια έννοια αν κάποιος μου προτείνει μέσα από τις σελίδες του forum ρυθμίσεις για εξοπλισμό που ήδη έχω, μπορεί να μου αποκαλύψει ανεξερεύνητους συνδυασμούς. Σε τελική ανάλυση δεν χάνω τίποτε να τις δοκιμάσω (το πολύ πολύ να μη μου αρέσουν) αλλά ποτέ δεν ξέρεις, και μερικές φορές οι μεγαλύτερες εμπνεύσεις και τα ωραιότερα ευρήματα βασίζονται στην τύχη και όχι στη λογική, τους κανόνες και τη μέθοδο.

 

Υπό αυτή την έννοια όσο το σκέφτομαι τόσο καταλήγω ότι δεν είναι καθόλου κακό να υπάρχει μια παρακαταθήκη ρυθμίσεων, για να δοκιμάζουμε και να ξεκολλάμε από τα κολλήματά μας, απλώς θα ήθελα προσωπικά να μπαίνει κάπου και το γενικότερο rig των γραφόντων (κιθάρα, ενισχυτής) ώστε να έχουμε πιο πλήρη εικόνα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου