Προς το περιεχόμενο

πεταλακια... ρυθμισεις... πεταλιερες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι οκ, συγνωμη αν πηγα να γινω εριστικος φιλε longshadow, απλως μου φαινεται περιεργο που μερικοι εχουν τοσο θεμα με το φορουμ... αν και ετσι πρεπει να ειναι, να υπαρχουν διαφωνιες... να γινεται συζητηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ειλικρινά ρε παιδιά δεν κατανοώ το λόγο αυτοί που δε βλέπουν κάποιο λογο χρησιμότητας στο thread να αρχίζουν συνεχόμενα αρνητικά post με ειρωνίες, χαβαλε, αντιρρήσεις κτλ κτλ...

 

Απο τη στιγμή που το thread δεν προσβάλλει κανέναν, δεν προκαλεί και δεν αντιβαίνει με κάποιον απο τους κανόνες του φόρουμ αφήστε το τουλάχιστον να κυλήσει ομαλά και να συζητηθεί από όποιους ειναι πρόθυμοι να το κάνουν. Αν είναι ένας, δύο, ή χίλιοι ουδεμία σημασία έχει.

 

Είναι δηλαδή ωραία η εικόνα το θέμα να έχει 30-35 απαντήσεις και οι 28-29 να τονίζουν την αχρηστία του..? Πιστεύετε οτι οδηγεί πουθενά?

 

Στην τελική αφού δε βρίσκετε ουσία στο παρόν thread γιατί σπαταλάτε τον πολύτιμο χρόνο σας και ποστάρετε χωρίς ουσιαστικό λόγο..?  :-\

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας προσπαθήσω λοιπόν να είμαι τελείως συγκεκριμένος, να τα κάνω πολύ λιανά μήπως και κατανοηθεί απο κάποιους αναγνώστες γιατί έκανα χιούμορ αυτού το είδους ... :)

 

Γράφει ο OP...

 

για να γινεται συζητηση κυριως... και να λεμε διαφορα για πεταλακια γνωμες κτλπ... δλδ ποια η γνωμη του καθενος γι αυτον τον ενισχυτη, για αυτο το πεταλακι και για να λεει ο καθενας τι εχει στην πεταλιερα του... σε αυτο που ειπες εχεις δικιο... για τις ρυθμισεις στα πεταλακια, απλως, π.χ εχει ενας ενα ρεβερμπ η ενα ντιλευ, και δεν βρισκει ακρη ας πουμε μαζι του, η μπορει να θελει να αγορασει κατι και να μην ειναι σιγουρος γι αυτο, μπορει να πληροφορηθει... επισης θα ηταν ωραιο να ελεγε και ο καθενας τι στυλ μουσικης παιζει, τι εξοπλισμο εχει γι αυτην κτλπ. οπως το πες και εσυ... :P συζητηση να γινεται... χεχε... (βασικα παντα μου αρεσαν ξενα φορουμς τετοιου στυλ, και εψαχνα... εψαχνα στο noiz, δεν βρηκα, και λεω, ας κανω εγω την αρχη...  :P ) 

 

Με άλλα λόγια περιγράφει ακριβώς τα πράγματα που συζητιούνται επι καθημερινής βάσης στο section "guitars,bass and amps" απο ανθρώπους που ανοίγουν συγκεκριμένα threads, ρωτώντας συγκεκριμένες ερωτήσεις για συγκεκριμένα πράγματα (ενισχυτές ,κιθάρες, πετάλια...) και προσδοκούν συγκεκριμένες απαντήσεις ή προτάσεις τις οποίες και παίρνουν απο όσους τυχαίνει να έχουν προσωπική εμπειρία επί του εκάστοτε θέματος.

 

 

Η πρόταση δηλαδή ποιά είναι εδώ?

Ό,τι συζητάμε γενικώς στο section "guitars, bass and amps" να συμπτυχθεί σε ένα μόνο thread το οποίο θα ασχολείται γενικώς με ό,τι πετάλι ή ενισχυτή κυκλοφορεί?

 

Για προσπαθήστε να φανταστείτε λίγο αυτό το thread.

 

Έπειτα καλό είναι σε αυτό το φόρουμ να μας νοιάζει λίγο και το τι αφήνουμε πίσω μας.

Τι και πως θα μπορεί να διαβάσει δηλαδή κάποιος μετά απο 2-3 χρόνια.

 

Με ένα τέτοιο θέμα χωρίς αρχή, μέση και τέλος, χωρίς συγκεκριμένο αντικείμενο στην ουσία, θα μπορεί άραγε να "βγάλει άκρη" ένας μελλοντικός αναγνώστης?

 

Αν θέλει ο OP κάποιες γνώμες για κάποια πετάλια που έχει ή που σκέφτεται να πάρει, ευχαρίστως να ανοίξει και το ανάλογο θέμα και θα πάρει τις απαντήσεις του.

Αλλά αυτό το...."ας συζητήσουμε εδώ για όλα", σε τί ωφελεί?

 

...ακόμα και μόνο για "ρυθμίσεις" να ήταν η πρόταση (απο αυτά που "κοκκίνησα" φαίνεται όμως οτι δεν γίνεται αναφορά μόνο για ρυθμίσεις) σε ένα θέμα θα ασχοληθούμε με τις ρυθμίσεις όλων των πεταλιών που κυκλοφορούν?

Ποιός αναγνώστης θα βγάλει άκρη?

 

Αυτή είναι λοιπόν σε γενικές γραμμές η "ένσταση" μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλως δεν μπορειτε να καταλαβετε πως απλως λεω' αν θελει ο καθενας να γραφει τον εξοπλισμο του και να υπαρχουν σχολια γι αυτα ,γνωμες κτλπ... καλυτερα ας  μην ξαναγραψει καποιος σε αυτο το thread...αδικος ο κοπος... αλλωστε ο superfunk εχει γραψει κατι παρομοιο και πολυ πιο σωστο τιτλο...

επισης, ενας μελλοντικος αναγνωστης, η καποιος απειρος που θελει πληροφοριες, λογικα θα γουσταρε να εβλεπε πως εχουν φτιαγμενες τις πεταλιερες τους ατομα μεσα απο το noiz, απο ολα τα ηδη μουσικης, σχολια για πεταλακια, και ναι, για τις ρυθμισεις τους κτλπ. εγω προσωπικα θα το γουσταρα αυτο πολυ... αλλοι θελουν να ειναι πιο ξεκαθαρα προφανως τα πραγματα και τα θεματα συζητησεων στο φορουμ.. καλως, και το σεβομαι... α, και οσο για την κλειρονομια του noiz, μια χαρα θα ηταν αυτο το thread... και δεν το λεω εριστικα... ισα ισα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά ρε παιδιά δεν κατανοώ το λόγο αυτοί που δε βλέπουν κάποιο λογο χρησιμότητας στο thread να αρχίζουν συνεχόμενα αρνητικά post με ειρωνίες, χαβαλε, αντιρρήσεις κτλ κτλ...

 

Απο τη στιγμή που το thread δεν προσβάλλει κανέναν, δεν προκαλεί και δεν αντιβαίνει με κάποιον απο τους κανόνες του φόρουμ αφήστε το τουλάχιστον να κυλήσει ομαλά και να συζητηθεί από όποιους ειναι πρόθυμοι να το κάνουν. Αν είναι ένας, δύο, ή χίλιοι ουδεμία σημασία έχει.

 

Είναι δηλαδή ωραία η εικόνα το θέμα να έχει 30-35 απαντήσεις και οι 28-29 να τονίζουν την αχρηστία του..? Πιστεύετε οτι οδηγεί πουθενά?

Στην τελική αφού δε βρίσκετε ουσία στο παρόν thread γιατί σπαταλάτε τον πολύτιμο χρόνο σας και ποστάρετε χωρίς ουσιαστικό λόγο..?  :-\

 

Μόνος σου απαντάς για την χρηστικότητα ενός τέτοιου θέματος...Αν το θέμα είχε όντως ψωμί θα μας είχε πάρει ο μοντερειτορ και θα μας είχε πάει στην παιδική χαρά εμάς τα παλιόπαιδα!!

 

Επίσης όπως ελεύθερα εσύ εκφράζεις την θετικότητα σου απέναντι σε κάτι τέτοιο έτσι και εγώ ελεύθερα εκφράζω την αρνητικότητά μου.

 

Είναι προφανές ότι δεν μπορεί να γίνει συζήτηση σαν να ήμασταν σε μια καφετέρια και να λέμε διάφορα. Γιατί αυτό λέει με λίγα λόγια ο OP το οποίο δεν είναι κακό απλά δεν μπορεί να γίνει εδώ.

 

Για το τελευταίο που λες έχω να πω ότι έχω πολύ ελεύθερο χρόνο και γενικά ασχολούμε με πολλά μη ουσιώδη πράγματα! ;)

 

 

+1 σε longshadow

 

 

 

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετα με τον σκοπό του thread, νομίζω έχει πλάκα να γράψουμε τις ρυθμίσεις από τα πετάλια μας όταν παίζουμε!

Longshadow, πες μας επιτέλους τα μυστικά του ήχου σου (συμφωνώ ότι με το αρχικό ερώτημα δεν βγαίνει άκρη, αλλά μπορούμε να το πάμε και κάπου που να βγαίνει :) )

 

Επίσης, όσον αφορά αυτό

Μόνος σου απαντάς για την χρηστικότητα ενός τέτοιου θέματος...Αν το θέμα είχε όντως ψωμί θα μας είχε πάρει ο μοντερειτορ και θα μας είχε πάει στην παιδική χαρά εμάς τα παλιόπαιδα!!

δεν θεωρώ ότι είναι πλέον δόκιμο να διαχωρίζουμε οι mods κάθε λίγο και λιγάκι ποιές απαντήσεις έχουν νόημα και ποιές θα πάνε στην ΠΧ - αφενός είστε μεγάλα παιδιά, και αφετέρου καταντά σπαζοκεφαλιά όταν τα μισά posts είναι on topic και τα άλλα μισά off. Αλλά η αλήθεια είναι ότι το ένα thread που έχει ψωμί θα αποκτήσει από μόνο του σχετικές απαντήσεις, ενώ ένα άψωμο θα πεθάνει μόνο του σε μια γωνία, αναπάντητο. Θαρρώ πως βοηθά περισσότερο η ενεργός στάση με την έννοια του ανοίγματος νέων threads με ενδιαφέροντα ερωτήματα, από το να κράζουμε τα threads με ανούσια (κατά τη γνώμη μας) αρχικά ερωτήματα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά ρε παιδιά δεν κατανοώ το λόγο αυτοί που δε βλέπουν κάποιο λογο χρησιμότητας στο thread να αρχίζουν συνεχόμενα αρνητικά post με ειρωνίες, χαβαλε, αντιρρήσεις κτλ κτλ...

 

Απο τη στιγμή που το thread δεν προσβάλλει κανέναν, δεν προκαλεί και δεν αντιβαίνει με κάποιον απο τους κανόνες του φόρουμ αφήστε το τουλάχιστον να κυλήσει ομαλά και να συζητηθεί από όποιους ειναι πρόθυμοι να το κάνουν. Αν είναι ένας, δύο, ή χίλιοι ουδεμία σημασία έχει.

 

Είναι δηλαδή ωραία η εικόνα το θέμα να έχει 30-35 απαντήσεις και οι 28-29 να τονίζουν την αχρηστία του..? Πιστεύετε οτι οδηγεί πουθενά?

 

Στην τελική αφού δε βρίσκετε ουσία στο παρόν thread γιατί σπαταλάτε τον πολύτιμο χρόνο σας και ποστάρετε χωρίς ουσιαστικό λόγο..?  :-\

 

Εγω φιλε ειμαι μαζι σου.

Και θα εκανα μια προταση να δημιουργηθει μια καινουρια θεματικη ενοτητα με τιτλο "το κλουβι με τις τρελες" γιατι η παιδικη χαρα δεν τεριαζει σε 3-4 πουρα που δημιουργουν καθε τοσο προβληματα.

Να φευγουν τα ποστ αυτα και να πηγαινουν στο κλουβι, και τα πουρα αυτα να μπορουν τιμωρητικα για ενα μηνα να γραφουν μονο στο κλουβι.

Ειπα και ελαλησα

Ουγκ!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά η αλήθεια είναι ότι το ένα thread που έχει ψωμί θα αποκτήσει από μόνο του σχετικές απαντήσεις, ενώ ένα άψωμο θα πεθάνει μόνο του σε μια γωνία, αναπάντητο.

 

Α μπράβο. Αυτή είναι η ουσία του πράγματος. Έχοντας γίνει τόσος ντόρος με το θέμα, έχουμε φτάσει 4-5 σελίδες. Για ένα θέμα που συμφωνώ πως είναι λίγο αόριστο.

Και βλέπει ο άλλος θέμα με 5 σελίδες σε μια μέρα και σου λέει ''κάτι τρέχει εδώ ας μπω μέσα να τσεκάρω.

 

Μήπως όσοι δε θέλετε απλά να συμμετέχετε να το αφήσετε να μαζέψει ''σκόνη'' στη γωνία? Μήπως τελικά η αδιαφορία και η αποχή από θέματα που δε μας ενδιαφέρουν να είναι και απείρως καλύτερη λύση από το να τρέχουμε να σχολιάζουμε..?

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν σχηματιστεί αυτόκλητες Επιτροπές Αξιολόγησης Αοριστίας και Ανουσιότητας στο φόρουμ.

 

Μια εδώ, μια άλλη δίπλα στο θέμα με το Punk/New Wave.

 

Τοποθετούνται κάπου ανάμεσα στα κοινά μέλη και στους Moderators.

 

Για να δούμε πού θα πάει αυτή η υπόθεση λοιπόν...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν μπορεί να υπαγορεύσει το πώς κάποιος άλλος θα σκοτώσει το χρόνο του εντός ή και εκτός φόρουμ. Όμως τι θες να πεις GK; Πως απαγορεύεται να επισημαίνεις μια κάποια ματαιότητα όταν βασίζεται σε λογικά επιχειρήματα; Δηλαδή αν σου πως πως το muff που μου'φτιαξε ένας γνωστός μου αρέσει να το ρυθμίζω σε 1-3-4 o'clock θα γίνεις σοφότερος, ή αυτό θα μπει σε μια κιβωτό γνώσης δίπλα στο ανθρώπινο γονιδίωμα που θα παραδώσουμε περήφανοι στις μελλοντικές γενεές; Και αφού η διατύπωση και των δυο επιχειρημάτων ήδη έγινε, γιατί επιμένεις να επιστρέφεις σε αυτά προωθώντας τον φαύλο κύκλο των πολλών σελίδων;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου