Προς το περιεχόμενο

blackstar ht 5c


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Xαμος στο Αιγαιο...

 

τελικα η πιο συχνα χρησιμοποιουμενη λεξη στο φορουμ πρεπει να ειναι η "λαμπάτος"

 

+1 για class 5 ;)

 

-1 για blackstar. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 101
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Xαμος στο Αιγαιο...

 

τελικα η πιο συχνα χρησιμοποιουμενη λεξη στο φορουμ πρεπει να ειναι η "λαμπάτος"

 

+1 για class 5 ;)

 

-1 για blackstar. ;)

Τον είχα ακούσει και τον class 5 κόμπο τότε που έψαχνα, δε μου άρεσε νομίζω πως λάσπωνε-μπούκωνε αν του έβαζες λίγα μπάσα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικαιο για τα μπασα πολοι τον δουλευουν με μπασα στο 0.

Αλλα έχει αισθηση λαμπατου και αποκρινεται στο χερι ειναι πλουσιος αρμονικα.

Ο μπλακσταρ επειδη ειναι μεταλ με το κομπρεσαρισμα χανει την αποκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον είχα ακούσει και τον class 5 κόμπο τότε που έψαχνα, δε μου άρεσε νομίζω πως λάσπωνε-μπούκωνε αν του έβαζες λίγα μπάσα.

 

ειναι μεχρι να τον ρυθμισεις σωστα. Δε κανει πολλα αλλα αυτο που κανει το κανει πολυ καλα.

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικαιο για τα μπασα πολοι τον δουλευουν με μπασα στο 0.

Αλλα έχει αισθηση λαμπατου και αποκρινεται στο χερι ειναι πλουσιος αρμονικα.

Ο μπλακσταρ επειδη ειναι μεταλ με το κομπρεσαρισμα χανει την αποκριση.

http://www.synergyguitars.com/images/jenna6.jpg   :P

 

αυτά είναι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ΠΑΟΚΙΤΟ εγώ είχα για ένα χρόνο τον HT5.

 

Στον συστήνω ως εξαιρετική λύση στην κατηγορία του. Αθόρυβος, χωρίς προβλήματα λειτουργίας, ελαφρύς και ευκολομεταφερόμενος, με πολλές δυνατότητες διαμόρφωσης ήχου και κάτι το οποίο είναι υποκειμενικό αλλά το πιό βασικό, με πολύ καλό κλασικό rock ήχο.

 

Κώστας

 

 

Σε ευχαριστώ, αν και αργοπορημένα, αυτόν αγόρασα τελικά πριν 11 μήνες περίπου.

 

Τώρα είδα πως εγώ είχα ξεκινήσει αυτό το θέμα  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα είδα πως εγώ είχα ξεκινήσει αυτό το θέμα  :P

 

Eγώ το επανέφερα φίλε, εξηγώ στη δεύτερη σελίδα γιατί δεν άνοιξα νέο νηματάκι (παρόμοιο ζήτημα + οικονομία χώρου)

 

Το οτι τα 5 βαττ κανουν για σπιτι ενω τα 50 οχι ειναι μια ηλιθιοτητα της εποχης μας που δυστυχως την ακολουθουν και οι εταιριες βλεποντας ολους μας σαν καταναλωτες...(βλεπε τα 1βαττ μαρσαλακια)

 

Εδώ ξέρεις τι παραβλέπεις? Μπορεί κάποιοι να λένε (ή να φαίνεται ότι λένε) ότι τα 50 βαττ(ςςςςςςςς που λέει και ένας φίλος μου) δεν κάνουν για σπίτι, εγώ και αρκετοί δε λέμε ότι δεν κάνουν για σπίτι, λέμε ότι τα 50 βατ κοστίζουν οπότε αφού σου αρκεί η ένταση των 5 βατ για το σπίτι, τότε παίρνεις τα 5 βατ για το σπίτι.

Το όριο σε όλα τα πράγματα, από ενισχυτές και τσίχλες, μέχρι σπίτια και γυναίκες είναι τα λεφτά.

 

 

Τέλος πάντων όλα θέλουν σκέψη, ας μείνουμε στο θέμα μας, έθεσα κάποιους προβληματισμούς μου στην σελίδα 2 και επανέφερα κατ' ουσία το ζήτημα του Παοκίτο, διότι ο ενισχυτής αυτός έχει κάνει ντόρο, κακά τα ψέμματα.

 

Πάντως να πω ότι όσο το σκέφτηκα για τον ενισχυτή αυτόν, διότι είναι (ήταν?) μέσα στις επιλογές μου, εμένα με καλύπτει σαν ήχο, μου αρέσει αρκετά και ήμουν αρκετά ψημένος, διότι έχει μία ακριβή τιμή μεν (Ελλάδα είναι κοντά στα 390 χωρίς Ρεβ.), παρ' όλα αυτά έχει 12άρι, είναι μία μάρκα που φαίνεται ότι είναι στους βασικούς παίχτες της αγοράς, έχει τη λούπα, έχει τέλος πάντων αυτά που χρειάζΟΜΑΙ και είναι και σε βατ που αρκούν και με το παραπάνω (όρισα πιο πάνω τι εννοώ αρκούν) και δε μπλέκεις με καμπίνες κλπ., όμως κακώς βρίσκεται στην κατηγορία tube amps και όχι hybrid (φαντάζομαι αυτό έγινε διότι ο hybrid είναι λάμπα ---> τρανζίστορ, ενώ ο ΜΠΛΑΚ είναι λάμπα --> τρανζίστορ -->λάμπα).

 

Παρ' όλα αυτά όπως είπε και ο Sottos και μερικά άλλα παιδιά και είναι εμφανές ότι ξέρουν τι λένε, εμένα με χαλάει το όλο αυτό μούφα λάμπα του BLackstar, με χαλάει αυτό για την πλακέτα που διάβασα και για μένα είναι μεγάλο ξενέρωμα (και το σκέφτομαι τι ξενέρωμα θα είναι να έχεις πληρώσει τόσα λεφτά και μόλις λήξει η εγγύηση να έχεις παρατράγουδα - γιατί όλα τα κακά τότε συμβαίνουν*)  και νομίζω τον απορρίπτω σιγά σιγά και ίσως απορρίψω και την λάμπα, εκτός αν σιγουρευτώ ότι ο vht ultra 6 κάνει για μέταλ.. ή στην τελική πάω για έναν μεταχειρισμένο τρανζίστορ με κάνα λαμπάτο πετάλι, κάνα blackstar? κάνα tech21?

 

*για μένα στον ενισχυτή δε στηρίζεσαι στην εγγύηση, αν είναι καλοφτιαγμένος δεν έχει λόγο να χαλάσει ένας ενισχυτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοστιζουν φιλε nick_ls γιατι ακουγονται καλυτερα...

Καθαρα και ξαστερα...

Γιατι στην ιδια ενταση db εχουν περισσοτερο headroom και δε παραμορφωνονται...

Η ενταση σου αρκει φιλε μου...οχι τα βαττ...(ςςςςς).

Επειδη λοιπον τα λεφτα ειναι πλεον λιγα φροντιζεις να δινονται εκει που θα εχουν αξια...

Και οχι σε κατι που θα το δωσεις σε 1-2 χρονια(γιατι εκει "παιζει").

Ο ντορος δε λεει τπτ...

Τη δεκαετια του 90 ολοι εδιναν τους Marshall JCM800 για να παρουν randall τρανζιστορ επειδη ηταν της μοδος...αλλοι εδιναν τα boss DM-2,DM-3 για τα digital delay...

Μαντεψε ποιοι τα ΞΑΝΑψαχνουν και ποσα σκανε για να τα ΞΑΝΑπαρουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρω οτι αυτο που πουλαει και κανει τοσο ντορο στο συγκεκριμενο ενισχυτακι ειναι αυτα καθε αυτα τα σπεκς... Δηλαδη το 12αρι , τα λιγα βατ ( αν και διαπιστωσα οτι και αυτα θελουν ενα καποιο ανοιγμα ) .

 

Δηλαδη

- λιγα βατ για σπιτι

- ηχοχρωματα μεχρι και μεταλ

- τιμη ας πουμε φυσιολογικη ( για τον κομπο μιλαμε )

- Μικρο βαρος

 

Αυτα λοιπον εκαναν αυτον τον ενισχυτη συμπαθυτικο κατα την αποψη μου και οχι τοσο πολυ το υπεροχο γεματο χαρακτηρα ηχοχρωμα...  Δηλαδη αυτον τον ηχο αν τον εβγαζε ενας 5150 θα λεγαμε τι μαπα ειναι ο ενισχυτης... Απλα τυ(ει , ι , η )ρουμενων καποιων αναλογιων με δεδομενο οτι στα 5 βατ δυσκολα θα βρεις κατι , οκ !!

 

Ειναι αυτο που λεμε οτι μεταξυ των τυφλων πρωτοστατει ο μονοφθαλμος... Ομως γενικα δεν μπορω να δεχτω οτι ειναι και κατι το σπουδαιο !!!! Ασε που για μεταλ θελει σφιχτηρι μπροστα !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε που για μεταλ θελει σφιχτηρι μπροστα !!

 

Τίποτα δεν θέλει, και χωρίς σφιχτήρι μια χαρά παίζει, εσύ έμαθες και το βάζεις παντού και δε μπορείς να κάνεις χωρίς αυτό τώρα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου