Προς το περιεχόμενο

Μια μικρη υπενθυμιση....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

....με παρεξηγησες...δεν μιλησα για κανονισμους...ολα τα φορουμ τους εχουν...θα πρεπει να πσαξεις πολυ καλυτερα ομως για να βρες κλειδωμενα ποστς κτλ...και στο κατω κατω θα ωρεις πολλα ρατσιστικα υπονοουμενα απο χρηστες που οι υπολοιποι χρηστες τους εχουν κανονισει καταλληλως χωρις κλειδωματα κτλ...ασε που...θες να σου βρω μερικα πολυ χτυπητα ρατσιστικα παραδειγματα μεσα στο νοιζ?γελειωδως παευκολο...επανερχομαι...και και τους μαγνητες τους κραταω προς το παρον...

www.fabliquid.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κουμπαριά (όπως λεν και στο χωριό μου) θα παίζουμε τώρα! Το θέμα είναι πως εδώ είναι Ελλάδα και είμαστε στενότερος κύκλος με διαφορετική κουλτούρα και κυρίως χωρίς πολλές εθνότητες, πολλές θρησκίες κτλ.

 

Εξάλου ένα forum στην Αγγλική είναι παγκόσμιο, ενώ το δικό μας καθαρά ελληνικό...

 

Κράτα τους μαγνήτες στους χαρίζω! Μου χρωστάς μερικές ώρες στο studio σου όμως :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...heh sure no problem...βασικα και για ειναι ξεκαθαρο...δεν ειπα οι οι κανονισμοι δεν ειναι σωστοι σε καμια περιπτωση...ειναι οι ιδιοι παντου...μιλησα μονο για την εφαρμογη τους..:)

www.fabliquid.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή μου λες πως αν πάω σε ένα φόρουμ που ασχολείτε με μουσικά θέματα τώρα και γράψω ένα ρατσιστικό' date=' πολιτικό, θρησκευτικό θέμα ή ανοίξω ένα θέμα που έχει σηζητηθεί 100 φορές στο παρελθόν δεν θα με κράξουν έτσι?[/quote']

 

Ενδιαφέρον. Που το λεω αυτό δεν βλέπω όμως μιας και εγώ μίλησα για το "θεσμό" του moderation..... Τελος πάντων, άλλοι θα σε κράξουν (ειδικά αμα γίνει επαναλαμβανόμενη συζήτηση και υπάρχει και σε κανα faq), άλλοι θα αδιαφορήσουν, αν είναι κάτι πολύ χτυπητο(καθαρό τρολινγκ), μάλλον δεν θα σου απαντήσει κανεις καθόλου. Όλα αυτά είναι παντού μεσα στην καθημερινή κίνηση, ειδικά όσο πιο μεγάλο είναι ένα φορουμ. Επίσης υπάρχουν φόρουμ χωρις καν νικνειμς, όχι μοντερειτορς, ούτε "παλιοί" χρήστες δεν υπάρχουν. Εκει φαντάσου τι γίνεται....

 

Αυτο εγκυκλοπαιδικά έτσι, δεν νομίζω οτι ταιριάζει στο νοιζ, και το phpnuke μια χαρά είναι. Βασικά το καλύτερο μοντερεισιον είναι απλώς να υπάρχουν blacklists όπως στο usenet, (και απο webforums, νομίζω στο vBulletin). Το αμέσως επόμενο καλύτερο είναι το σύστημα που έχει το slashdot ή το kuroshin. Έτσι δε σβήνεται ούτε ένα ποστ, αλλά και κρατιέται το φόρουμ καθαρό.

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πώ κι εγώ κάτι πριν πάω στο wizzard στην Κηφισίας με το μωρό μου μετά το μπανάκι που έκανα στην Ερωτοσπηλιά. ( Αφυυ τα λεφτά δεν φτάνουν για real διακοπές συνεχόμενες και θα την βγάλω εδώ, αυτό είναι ερ φίλε, να έχω 40 μέρες κανονική αδεια και να μετράω τα ευρώ, απίστευτο, που μας καταντήσανε(να ενα πολιτικό σχόλιο), πάνω σε αυτό

 

Απο την μία, 2 παιδιά που ήξερα απο το noiz έφυγαν για παρόμοιους λόγους

 

Απο την άλλη, νομίζω οτι μια χαρά δουλευουν οι κανόνες και οι moderators

 

ας δώσουμε τις δυνάμεις μας σε περισσότερα τεχνικά θέματα άρθρα και απόψεις γιατι ψιλο έχει ατονίσει το πράγμα

 

Και το μόνο που θα πρότεινα είναι για νέα μέλη ας τους απαντάμε και ας τους βοηθάμε - τε , για θέμα που έχει αναλυθεί στο παρελθόν έστω και με link :lol:

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι κάπως παράξενο και λεπτό. Το μόνο σίγουρο είναι ότι το noiz έχει μια θέση και αυτό πρέπει να είναι σεβαστό. Δε λέω ότι έτσι πρέπει να είναι, αλλά ότι έτσι είναι, και ότι ανάλογα πρέπει να συμπεριφερόμαστε. Δεν μπαίνουμε στο σπίτι κάποιου να του αλλάξουμε τοποθέτηση, και στην τελική θα γινόταν μπάχαλο εδώ μέσα αν μπλέκαμε και πολιτικά. Υπάρχουν site για αυτή τη δουλειά ένα σωρό. Εδώ ευτυχώς μπορουμε να συζητάμε άλλα πράγματα σε σχέση με τη μουσική και την τεχνολογία.

Θα πει κάποιος ότι ο καλλιτέχνης πρέπει να ασχολείται και με τα πολιτικά. Σωστό (κατά τη γνώμη μου), αλλά οι άνθρωποι που έστησαν και στηρίζουν το noiz δε θέλουν αυτό το πράγμα εδώ μέσα. Σεβαστό, και σίγουρα έχει βάση. Από όταν γραφτήκαμε το ξέραμε νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fleamail είπες:

 

Αν θέλω να σηζητήσω για θρησκίες θα πάω σε θρησκευτικό forum

Aν θέλω να σηζητήσω για πολιτικά θα πάω σε πολιτικό

 

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα όπως τα παρουσιάζεις φίλε μου.

Αν θέλω να συζητήσω πχ για την «επενέργεια της μουσικής στην διαμόρφωση της ψυχής του ανθρώπου και αντίθετα», πού θα πάω; Αν πάω σε θρησκευτικό φόρουμ θα μου πουν τράβα πήγαινε σε μουσικό. Κατάλαβες;

Τα πράγματα δεν είναι πάντα ή μόνον μαύρα ή μόνον άσπρα.

 

¶λλωστε μπορεί εγώ να θέλω αποκλειστικά την άποψη του μουσικού κόσμου για ένα σύνθετο θέμα όπως το προηγούμενο.

Σε φόρουμ μουσικών δεν θα απευθυνθώ τότε;

 

Φίλε μουσικό φόρουμ δεν σημαίνει να μιλάμε μόνον για μικρόφωνα και μαγνήτες …

Μουσικό φόρουμ είναι ένα φόρουμ που μαζεύονται και συζητούν οι μουσική μεταξύ τους, και όχι μόνον για μουσική, αλλά για ότι «περί ανέμων και υδάτων» μπορεί να τους ενδιαφέρει.

 

Φιλικά, οκ;

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wow! είπες:

Είμαστε όλοι παρασυρμένοι από την τηλεόραση (σοβαρά το λέω) και πιστεύουμε ότι μπορούμε να έχουμε γνώμη για όλα, από τον πόλεμο, μέχρι τις τελεκάστερ, μέχρι το σύμπαν ολόκληρο.

 

Δηλαδή εννοείς πως δεν είμαστε ελεύθεροι να έχουμε μια άποψη (έστω και χαζή) σε κάθε τι, και να την συζητάμε; Μήπως χρειαζόμαστε πιστοποιητικό iq για να θέσουμε την γνώμη μας; :roll:

 

Wow! είπες:

Δυστυχώς η πληροφόρηση που έχουμε για τα παραπάνω θέματα είναι συχνά ευκαιριακή και (άθελά μας ίσως) παραπληροφορούμε.

 

Δεν «παραπληροφορούμε» !!!

Το συζητάμε !!!

 

Είμαστε ελεύθεροι άνθρωποι και θα πούμε και την κουταμάρα μας στο κάτω κάτω.

 

Και συζητώντας την με τους άλλους που έχουν διαφορετική άποψη,

απλά ανοίγει το κεφάλι μας και γινόμαστε κάθε μέρα και καλύτεροι.

Εσύ όμως αυτό μας το απαγορεύεις! Γιατί;

 

Wow! είπες:

 

Η παραπληροφόρηση όμως όταν αφορά τις τελεκάστερ είναι σχετικά ανώδυνο ζήτημα, αλλά όσον αφορά θρησκευτικά, πολιτικά, συμπαντικά κλπ θέματα καταλήγει να είναι πολύ σπουδαίο θέμα.

 

ΑΚΡΙΒΩΣ !!!!!!!!!!!!!!!!

 

Η παραπληροφόρηση σε θρησκευτικά, πολιτικά, συμπαντικά κλπ θέματα, όπως είπες είναι πολύ σπουδαίο θέμα.

ΓΙΑΤΙ όμως;

Διότι τα θρησκευτικά, πολιτικά, συμπαντικά κλπ θέματα είναι πολύ σπουδαία θέματα.

Αυτά καθορίζουν τον τρόπο σκέψης μας, την συμπεριφορά μας και τους στόχους μας στην ζωή μας. Αυτά καθορίζουν την πορεία μας …..

 

Γιατί λοιπόν στο Noiz αυτά να απαγορεύονται, την στιγμή μάλιστα που γνωρίζεις πολύ καλά πως τα θέματα αυτά με τον προβληματισμό που κουβαλάνε, αποτελούν φοβερή πηγή έμπνευσης;

 

 

Wow! είπες:

Βάλτε σε όλα αυτά και το ότι έχουμε πολύ διαφορετικές ηλικίες και πολύ διαφορετικές κοινωνικές καταβολές, ίσως και πολύ διαφορετική παιδεία, και τότε θα καταλάβετε γιατί χρειάζονται οι κανονισμοί στο φόρουμ.

 

ΑΚΡΙΒΩΣ !!!!!!!!!!!!!!!!

Αυτή είναι και η «μαγεία», η ομορφιά του Internet.

Ότι δηλαδή πάρα πολλοί άνθρωποι φαινομενικά αταίριαστοι μεταξύ τους με διαμετρικά αντίθετες απόψεις, κάθονται και συζητούν για κάποιο θέμα.

Ανταλλαγή ιδεών, άνοιγμα μυαλού, … Πολιτισμός.

 

 

Wow! είπες:

Επίσης, μην ξεχνάμε ότι αυτά είναι τα θέματα για τα οποία οι άνθρωποι σφάζονται και μισιούνται εδώ και χιλιετίες - η μουσική όμως έρχεται από αλλού, σκοπεύει στο να βρούμε αυτά που μας ενώνουν και όχι αυτά που μας χωρίζουν.

 

Χμμ, σε καταλαβαίνω. :roll:

Κοίταξε να δείς όμως, η αιτία του μίσους και της έχθρας μεταξύ των ανθρώπων δεν είναι οι διαφορετικές απόψεις, αλλά η μισαλλοδοξία, η αλαζονεία και ο εγωισμός.

Αυτά λοιπόν τα θέματα πράγματι ξυπνούν την μισαλλοδοξία και τον εγωισμό.

 

Μισαλλοδοξία όμως εγωισμό κλπ, έχουν κάποιοι στενόμυαλοι και θερμοκέφαλοι, οι οποίοι θέλουν να νομίζουν πως σωστή γνώμη είναι μόνον η δική τους, και για αυτό δεν θέλουν να ακούγονται οι διαφορετικές γνώμες των άλλων.

Ο μόνος τρόπος όμως για να ανοίξει το κεφάλι τους είναι η επικοινωνία με τους αλλόδοξους επάνω σε αυτά τα θέματα.

 

Εσύ φοβούμενος αυτούς, «φιμώνεις» και όλους εμάς τους υπόλοιπους !!!!

Αντίθετα, νομίζω πως θα έπρεπε να φίμωνες ΜΟΝΟΝ αυτούς,

όταν δηλαδή έβλεπες πως κάποιος δεν είναι ώριμος και ικανός να λειτουργήσει πολιτισμένα και με σεβασμό και στο Noiz και στους συμφορουμήτες του,

ε αυτού τα πόστ να σβήνεις, και όχι να κλειδώνεις κάποια συζήτηση,

φοβούμενος ΜΗΠΩΣ και κάποιος στενοκέφαλος δημιουργήσει πρόβλημα. :wink:

Είμαι παράλογος δηλαδή;

 

Φιλικά πάντα.

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Souperfunk, Wow! και yameth.

 

Μόνον και μόνον το γεγονός πως το θέμα της καταπίεσης της ελευθερίας του λόγου στο Noiz, συζητείται έντονα θα πρέπει να σας κάνει να σκεφθείτε πως ίσως και να μην έχετε 100% σωστή άποψη επάνω στο θέμα. ¶λλωστε κανείς άνθρωπος δεν είναι τέλειος.

 

Και μια που αρκετοί εδώ μέσα έθεσαν την δική τους άποψη, ας θέσω και εγώ την δική μου:

 

Πολύ σωστά απαγορεύονται τα θρησκευτικά θέματα εδώ μέσα,

αλλά πότε ένα θέμα είναι θρησκευτικό;

 

Ουσιαστικά κάθε θέμα έχει τις θρησκευτικές του προεκτάσεις αλλά και τις θρησκευτικές του καταβολές. Πολύ περισσότερο μάλιστα οι τέχνες, οι οποίες στην πρώτη τους μορφή και στιγμή της ύπαρξής τους, είχαν να κάνουν με την θεουργία και την θρησκευτική λατρεία.

 

Εκτός από τα σουξεδάκια της πλάκας, τα μεγάλα έργα τέχνης δεν είναι τίποτε άλλο από την καλλιτεχνική έκφραση της είτε της επικρατούσας άποψης της εκάστοτε εποχής, είτε της άποψης του καλλιτέχνη για τα θέματα σχετικά με το «Γίγνεσθαι».

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις μια ανασκόπηση

της ιστορικής πορείας της τέχνης

και να μην αναφερθείς στις θρησκευτικές αντιλήψεις της κάθε εποχής …

Απλά, δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ τέτοια περίπτωση.

 

Για να μην πολυλογώ,

καθαρά θρησκευτικό θέμα θα ήταν αν π.χ. μπει εδώ μέσα κάποιος και αρχίσει:

ΜΕΤΑΝΟΕΙΤΕ ΑΜΑΡΤΩΛΟΙ. :twisted:

Ο «ΚΥΡΙΟΣ» αυτό και ετούτο και εκείνο … :!: :!: :!:

ΘΑ ΚΑΕΙΤΕ ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ…

ΘΑ ΣΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΣΑΤΑΝΑΔΕΣ ΣΟΥΒΛΑΚΙ … κλπ.

Αυτό ναι, αυτό θα ήταν ένα θρησκευτικό θέμα!

 

 

Αλλά το θέμα που κλειδώσατε και διαγράψατε, σχετικά με το αν θα επιδοθεί το κτήριο του ναού της Αγίας Σοφίας της Κων/πολης, στην ομάδα των ανθρώπων που ανήκει, αυτό δεν είναι θρησκευτικό θέμα, αλλά ένα παγκόσμιο θέμα ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ.

Και οι καλλιτέχνες, και ιδιαιτέρα οι μουσικοί, ήσαν ανέκαθεν πολύ ευαισθητοποιημένοι σε αυτό το θέμα.

Για αυτό τον λόγο λοιπόν το παλικάρι (δεν θυμάμαι ποιος ήταν) έθεσε το συγκεκριμένο θέμα εδώ. Και σωστά έκανε.

 

Δηλαδή αν κάποιοι καλλιτέχνες ξεσηκωνόταν και έδιναν συναυλίες για το θέμα αυτό (τώρα κοιμόνται όρθιοι, τέςπα :lol: ) εσείς θα απαγορεύατε την συζήτηση αυτής της «κίνησης» μέσα στο Noiz ως θρησκευτικό θέμα;

Δηλαδή αν κάποιοι εδώ θέλουν να συζητήσουν τις μουσικές ομοιότητες και διαφορές μεταξύ πχ των Ορφικών και των Χριστιανικών ύμνων, θα το κλειδώνατε ως θρησκευτικό;

Ομοίως υπάρχει διαφορά μεταξύ Πολιτικού, Πολιτειακού και κοινωνικού θέματος.

(Δεν νομίζω να χρειάζεται να γράψω και παράδειγμα … ; :lol: )

 

Νομίζω πως θα ήταν θετικό να υπάρχει και μια κατηγορία θεμάτων με τίτλο πχ

«Η σχέση της Μουσικής με οτιδήποτε … άλλο», και όοοολα θα σιάξουν.

 

Φιλικά.

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου