Προς το περιεχόμενο

Ed's Jazz


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Τελικά, όλο "τζάζ" (όχι τζαζ, "τζάζ") ανεβάζω εδώ...

 

Το κομμάτι ήταν το πρώτο που έγραψα για το παιχνίδι, για τον Ed (και άρα να και ο τίτλος)...

 

Τρομπόνι παίζει ένας φίλος από τον Καναδά με το όνομα Robin Jesome! Γαμώτα παιδιά!

 

(Το κομμάτι γράφτηκε το 2007 παρακαλώ... Έχει χρόνια στην αφάνεια...)

04_Eds_Jazz.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δε μπορώ να κάνω edit, αλλά να σημειώσω ότι:

 

1. το "παιχιδά" που γράφω? Εννοούσα παιδιά!

και

2. Τα mp3 που βάζω τα παίρνω απ΄ευθείας απ΄οτο OST και (δυστυχώς) έχουν μέσα και πληροφορίες για το παιχνίδι. Ελπίζω να μην ενοχλείτε κανείς.

 

Αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άρεσε πολύ σα σύνθεση, παρόλο που η μικρή διάρκεια μαρτυρά ότι είναι στοχευμένη η δημιουργία του. Θα ήθελα πολύ να το ακούσω σαν ολοκληρωμένο κομμάτι αν το ξανάπιανες ποτέ (ξέρω ότι αυτά δε γίνονται  ;D).

 

Πολύ ωραίος και ο τρομπονίστας.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Thanks φίλε... Το ξέρω... εσείς είστε μέσα στα τραγούδια των 3-6 λεπτών και αυτό ΕΙΝΑΙ μικρό, αλλα δε γίνεται αλλιώς για το παιχνίδι. Δε λες καλά που βρίσκω την ευκαιρία για γράφω τέτοια πράγματα; Αλλιώς με το μυαλό που έχω ΠΟΤΕ δε θα τα έγραφα...

 

Ο τρομπονίστας είναι γαμώτα παιδιά και μου έκανε την χάρη: Το έδωσα το lead sheet και του είπα να παίξει 5-6 φορές. Μετά το editing το έκανα εγώ! ;) (για να έχω τον έλεγχο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο  Νικόλα,

16μετρα θέματα με αρμονική αλλαγή σε κάθε 2μετρο

 

  Πολύ καλό και open mind μπασο, τρομερη η πτώση των δυναμικών απο την αρχη του 2ου 16αμετρου μέχρι το τέλος του  .και στη συνέχεια τρομερό σταδιακό crescendo ειδικά όταν  το Comping του πιάνου  παίζει πάνω στο ρυθμικό των ντραμς .Ωραίο παίξιμο το τρομπόνι με straight ρυθμικό feel .

Σίγουρα δεν είσαι  jazz μουσικός άλλα με τις γνώσεις , αισθητική και φαντασία έχεις γράψει ένα πολύ καλό jazz αυτοσχεδιασμό  ;)

 

Α ναι και κάτι τελευταίο , άν δεν τον έχεις πάρει γραμμή άκου Erik Truffaz.

Κατά τη γνώμη μου ταιριάζει στο σκεπτικό σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκείνο το διαόλι στο βάθος (σαν κακολαδωμένη κούνια στη παιδική χαρά) με τις δύο νότες, είναι τόσο εκνευριστικά επίμονο που έχω την εντύπωση πως μου άρεσε.

Θα έκλεινα το κομμάτι με αυτές τις δύο νότες να σβύνουν.....  ;D

 

Κατά τα άλλα ας μιλησουν αυτοί που ξέρουν από μουσική.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σίγουρα δεν είσαι  jazz μουσικός άλλα με τις γνώσεις , αισθητική και φαντασία έχεις γράψει ένα πολύ καλό jazz αυτοσχεδιασμό  ;)

 

Αυτό που αντιγράφω τα λέει όλα, jazz ΔΕΝ είναι οποιδήποτε χρωματικό πέρασμα στο 180 ;D

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jazz ΔΕΝ είναι οποιδήποτε χρωματικό πέρασμα στο 180 ;D

Πες τα ρε γ@μώτο! :D

 

Νικόλα είναι καιρός νομίζω να καταλάβεις ότι εσύ και η Jazz έχετε συναντηθεί και πίνετε καφέ, αλλά απλά δεν το έχεις πάρει χαμπάρι. ;)

Ωραίο το κομμάτι! :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σίγουρα δεν είσαι  jazz μουσικός άλλα με τις γνώσεις , αισθητική και φαντασία έχεις γράψει ένα πολύ καλό jazz αυτοσχεδιασμό  ;)

Ευχαριστώ! Πάντως αν δεν είχε το τρομπόνι, ΠΟΛΥ αλλιώς θα ακουγόταν! ... Άλλα, ναι, θεωρώ ότι βγήκε καλό, αν και παράξενο τελικά.

 

Εκείνο το διαόλι στο βάθος (σαν κακολαδωμένη κούνια στη παιδική χαρά) με τις δύο νότες, είναι τόσο εκνευριστικά επίμονο που έχω την εντύπωση πως μου άρεσε.

Θα έκλεινα το κομμάτι με αυτές τις δύο νότες να σβύνουν.....  ;D

Χε... έπρεπε να λουπάρει (αυτό δε λουπάρει έτσι ως έχει, αλλά αν το κλείσεις εκεί που κλείνει, λουπάρει μια χαρά τελικά με λίγες αλλαγές στην αρχή)...

 

Το έβαλα ΜΕΤΑ, γιατί ήθελα κάτι σπαστικό εκεί μέσα στο χαμό με τα ντραμς, το μπάσο και το πιάνο...

 

Κατά τα άλλα ας μιλησουν αυτοί που ξέρουν από μουσική.

Ενώ εσύ δε ξέρεις; Χε8ε μας ρε Κώστα. Μια χαρά μουσικός και παίκτης είσαι!

 

Πες τα ρε γ@μώτο! :D

 

Νικόλα είναι καιρός νομίζω να καταλάβεις ότι εσύ και η Jazz έχετε συναντηθεί και πίνετε καφέ, αλλά απλά δεν το έχεις πάρει χαμπάρι. ;)

Ωραίο το κομμάτι! :)

χαχαχα! Πέραν του ότι δε πίνω καφέ, εξακολουθώ να την φοβάμαι, λόγω του ότι πολύ απλά αν με βάλεις να παίξω σόλο (με έχεις ακούσει ποτέ; ) θα βγει μάπα το καρπούζι! + το ότι απο τζαζ θεωρία είμαι στο 0! Πολύ απλά. Ντάξ' ξέρω τι είναι 9ες, 13ες added note chords κλπ, αλλά τις χρησιμοποιώ με κλασσικές έννοιες...

 

Τέλος πάντων, παιδιά χαίρομαι που σας άρεσε! (Ελπίζω σύντομα να ποστάρω κανονικό τραγούδι for once! ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου