Προς το περιεχόμενο

Ο Αγγλικός στίχος....μια πονεμένη ιστορία?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά δεν κατακρίνω τα media, γιατί και αυτοί τη δουλειά τους κάνουν και θα πέσουν με τα μούτρα εκεί που έχει "φαΐ" και τους άλλους θα τους αφήσουν να τους φάει η μαρμάγκα, ΟΜΩΣ, μη γνωρίζοντας (ή...εσκεμμένα) ότι με μία σωστή προβολή μπορούν και από εκεί να βγάλουν πολλά.

Μάγειρα ;D...μείνε στο "φαί" και άσε τα media σε αυτούς που είναι η δουλειά τους...Λές να μπορούσαν να βγάλουν πολλά (ειδικά σήμερα...) και να μην το κάνουν?

Θα επαναλάβω...έχεις δεί ΜΙΑ γαλλική μπάντα να τραγουδάει αγγλικά στη Γαλλία και να έχει επιτυχία?...ή και εκεί φταίει ο Αλιάγας? ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 141
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Να και ένα πρόχειρο παράδειγμα.

 

Αυτή η εκπομπή, ανέδειξε αυτόν τον καλλιτέχνη και έκανε (για κάποιο διάστημα) ΜΠΑΜ (Στην Ελλάδα αναφέρομαι) .

 

Γιατί δεν έγινε το ίδιο με κάποιες αγγλόφωνες μπάντες (Ελληνικές) που εμφανίσθηκαν στην ίδια εκπομπή και αν μη τι άλλο έτυχαν της ίδιας προβολής;

 

Να το ρίξουμε στην «ανωριμότητα» του Ελληνικού Κοινού ή στην «iσχυρή προκατάληψη στις ελληνικές μπαντες»;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ οτι οι στίχοι αποτελούν ένα μέρος του τραγουδιού και μάλλον καταλαβαίνω γιατί βρίσκεις άτοπη τη σύγκριση με βάση τη λογοτεχνική αξία τους. Ένα "καλό τραγούδι" όμως πολύ συχνά έχει και "καλούς" στίχους, άρα κρίνοντας άτοπη αυτή την αξιολόγηση ουσιαστικά πετάς μια παράμετρο έξω χωρίς να "επιτρέπεται" (:D).

 

Απλά (και αδρά) η ικανότητα "να γράφει κάποιος καλά τραγούδια" περιλαμβάνει την ικανότητα να γράφει KAI καλούς στίχους. Εξάλλου, τι ακριβώς υπηρετεί ένας κακός στίχος σε ένα τραγούδι, αν οχι να πιάνει το χώρο καλύτερων στίχων?

 

ΥΓ. Στο εξής θα αναφέρομαι στην ουσία της τοποθέτησής σου ως "το επιχείρημα της απλής λειτουργίας των στίχων ως ένα αφηρημένο συστατικό της τραγουδοποιΐας" ;D

 

 

Βρίσκω λίγο τεχνοκρατική την αντίληψή σου περί παραμέτρων. Δεν νομίζω πως το καλό τραγούδι είναι απλά ένα σύνολο καλών συστατικών*. Σε παραπέμπω σε πολλές προσπάθειες μάνατζερ, αλλά και μουσικών(που δρουν σαν μάνατζερ), οι οποίοι προσπαθούν να συγκεντρώσουν όλες τις προϋποθέσεις(καλός τραγουδιστής, καλοί μουσικοί, καλός στιχουργός κ.ο.κ.) ώστε το έργο τους να είναι το καλύτερο δυνατό. Αυτή είναι μια μεθοδολογία που λίγη αξία δίνει στη δημιουργία, ενώ ίσως εκπορεύεται από την επιθυμία για εύκολο και γρήγορο κέρδος και συχνά έχει τα αποτελέσματα που της αξίζουν.

 

Κατά τα άλλα, νομίζω πρέπει να το ορίσουμε αυτό που λες "καλός στίχος". Εγώ, στο προηγούμενο ποστ μου, υπονόησα πως αρκεί να λειτουργείζζζζχχχξξξξ(συγνώμη παράσιτα) στο πλαίσιο του τραγουδιού. Υπό την έννοια αυτή, ένας τέτοιος στίχος είναι πολύ καλύτερος από ένα ποίημα του Καβάφη. Σκέψου, ας πούμε, πόσες μούφες μελοποιήσεις έχουμε ακούσει από έντεχνους συνθέτες. Οι καλύτερες παράμετροι υπάρχουν, όμως πολύ συχνά το αποτέλεσμα είναι νυσταλέο.

 

Επίσης, διάβασα παραπάνω πως τα ελληνικά συγκροτήματα είναι εσωστρεφή, ανάξια κτλ. Δεν λέω πως κάθε γειτονιά κρύβει κι έναν Μάηλς Ντέιβις, αλλά όσοι παρακολουθούν λίγο τι συμβαίνει τα τελευταία χρόνια, δεν μπορεί να μην έχουν παρατηρήσει μια ποιοτική αναβάθμιση της ελληνικής αγγλόφωνης μουσικής. Επίσης, κάθε άλλο παρά εσωστρεφή είναι τα συγκροτήματα. Πρόχειρα μπορώ να σκεφτώ πολλές περιπτώσεις μουσικών που συνεργάζονται με ανθρώπους στο εξωτερικό ή παίζουν ή, ακόμα, ζουν έξω.   

 

* Ναι εντάξει, στους radiohead είναι όλα τα στοιχεία τέλεια, αλλά υπάρχουν κι άλλα συγκροτήματα ( ; ).

 

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγειρα ;D...μείνε στο "φαί" και άσε τα media σε αυτούς που είναι η δουλειά τους...Λές να μπορούσαν να βγάλουν πολλά (ειδικά σήμερα...) και να μην το κάνουν?

Ναι αλλά δεν θέλω να πω το "γιατί", γιατί θα φτάσουμε σε άλλα...μη πολιτισμένα επίπεδα και δεν είναι του χαρακτήρα μου.  

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά δεν θέλω να πω το "γιατί"

Δεν υπάρχει αυτό που λές...ειδικά σήμερα...Επαναλαμβάνω...εάν υπήρχε η δυνατότητα να εισπράξουν έστω και ένα ευρώ παραπάνω...θα κάνανε τούμπες. Μία ματιά στους ισολογισμούς τους, αρκείς για να το καταλάβεις. ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις γυρισα απ τη δουλεια παιδια,συγνωμη για την παλινδρομηση... :-*

 

Φιλε wyndorf εθεσες ενα θεμα-ερωτημα.

Ως ενας απο αυτους που αφιερωσαν καποιο χρονο για να γραψουν μερικες αραδες αντιμετωπιζοντας το με σοβαροτητα,διαπιστωνω απο την μεχρι τωρα συμμετοχη σου στο φορουμ,οτι αδυνατεις να αποδεχθεις το οτι καποια πραγματα δεν ειναι οπως τα θες ή οπως υπαγορευουν τα στερεοτυπα σου.

Οταν κανουμε διαλογο δεν τον κανουμε ουτε για να συμφωνησουμε σωνει και καλα με ολους ουτε για να ακουσουμε αυτο που μας αρεσει.

 

Τα γραφω αυτα γι αυτο:

Επι του θέματος τίποτα  :P

 

Πες μας τι θες να σου πουμε για να σαι ευτυχισμενος.

 

Ξερεις,εχει ατομα εδω μεσα που χουν φαει τα σανιδια και τις μπαντες με το κουταλι και κανουν αυτο που κανουν με αγαπη χωρις ''γιατι αυτο και γιατι εκεινο...''

Το να αποδεχομαστε μια πραγματικοτητα δεν ειναι ηττα παντα.

Εσυ μπορεις να δημιουργησεις μια δικη σου πραγματικοτητα και το ευχομαι ολοψυχα.

Μην υποτιμας ομως οσους δεν ταυτιζονται μ αυτην.

 

Προτεινω,επειδη φαινεσαι παιδι με παθος και γουσταρεις αγγλοφωνο οπως κι εγω και πολλοι αλλοι,να χτυπησεις πορτες στο εξωτερικο ΤΩΡΑ. ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινω,επειδη φαινεσαι παιδι με παθος και γουσταρεις αγγλοφωνο οπως κι εγω και πολλοι αλλοι,να χτυπησεις πορτες στο εξωτερικο ΤΩΡΑ. ;)

Σωστά...και άρχισε από τον manager Koufos...στο γραφείο Κoufos Doors ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα επαναλάβω...έχεις δεί ΜΙΑ γαλλική μπάντα να τραγουδάει αγγλικά στη Γαλλία και να έχει επιτυχία?...ή και εκεί φταίει ο Αλιάγας? ;)

Επειδή δεν ασχολούμαστε με loosers να σου πουμε για Γερμανία;

 

* Ναι εντάξει, στους radiohead είναι όλα τα στοιχεία τέλεια, αλλά υπάρχουν κι άλλα συγκροτήματα ( ; ).

Αυτός με το ζαβό μάτι που τραγουδάει ενώ πνίγεται (και στο τέλος αγανακτεί ακόμα και το νερό και φεύγει) δεν είναι ;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν ασχολούμαστε με loosers να σου πουμε για Γερμανία;

Σωστά, δίκιο έχεις...αλλά και στην Ελλάδα, δεν θα πρέπει πιά να ασχολούμαστε με loosers.;) Για τη Γερμανία, πάλι δίκιο έχεις...αλλά πές μου δύο ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, δίκιο έχεις...αλλά και στην Ελλάδα, δεν θα πρέπει πιά να ασχολούμαστε με loosers.;) Για τη Γερμανία, πάλι δίκιο έχεις...αλλά πές μου δύο ;D ;D

Για μααπα με έχεις;

Για να αρχίσουμε τα "σιγά ρε και ποιοί ήταν αυτοί και τι κάνανε και σιγά το γκρουπ";

Μεγάλο παιδί είσαι, το Google το ξέρεις.....  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου