Προς το περιεχόμενο

Martin Guitars "Ι 'll follow the sun"


chord

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε παιδια τι να πω, μηπως εχουμε ξεχασει πως γινεται κατι να ειναι απλο και ωραιο?(Αναφερομαι φυσικα στη συνθεση και οχι στο παιξιμο μου).

Μηπως παραψαχνομαστε με αλλα και χανουμε την ουσια? Μου ηρθε αυθορμητα αυτη η σκεψη βλεποντας τα καλα σας σχολια  :)

Μαλλον οσο πιο πολυ μπαινουμε μεσα στην γνωση και την πληροφορια μας λειπει η μουσικη  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Συγχαρητήρια για την επιλογή καταρχήν! Για το παίξιμο κατά δεύτερον και για τον ήχο κατά τρίτον :P !!

 

Εξαιρετικά μπάσα! Χρησιμοποιήσατε και κάποιον κομπρέσσορα στην επεξεργασία να φανταστώ?

 

Πραγματικά μπράβο!

 

 

ενα μικροφωνο Shure (ουτε και ξερω μοντελο ).

Ρώτα και πες μας!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια τι να πω, μηπως εχουμε ξεχασει πως γινεται κατι να ειναι απλο και ωραιο?(Αναφερομαι φυσικα στη συνθεση και οχι στο παιξιμο μου).

Μηπως παραψαχνομαστε με αλλα και χανουμε την ουσια? Μου ηρθε αυθορμητα αυτη η σκεψη βλεποντας τα καλα σας σχολια  :)

Μαλλον οσο πιο πολυ μπαινουμε μεσα στην γνωση και την πληροφορια μας λειπει η μουσικη  ;)

 

 

Διάλεξες μια μελωδία ''αρχέγονη'' και υπέροχη ,χρησιμοποίησες ακουστικά όργανα υψηλής ποιότητας κατασκευής ,κατάφερες να τα ηχογραφήσεις σωστά και το βασικώτερο ? Έπαιξες πανέμορφα .

 

Αν το καλοσκεφτείς ,το κατόρθωμά σου περιορίζεται σε αυτά ακριβώς που σου είπα -άσχετα αν εγώ ,ούτε τα αντίστοιχα όργανα έχω ,ούτε την παιχτική ικανότητά σου ,ούτε τις δυνατότητες ηχοληψίας .

 

Έλα τώρα και πες μου πως να μη θαυμάζουν όλοι το αποτέλεσμα ,τη στιγμή που οι περισσότεροι παλεύουν με τον ηλεκτρισμό,τις φωνές,τα ψηφιακά όργανα ,μουσικούς τσόντα ,σπιτικά στούντιο με άγνωστες δυνατότητες για τους περισσότερους και το βασικώτερο ? Μια σύνθεση δικιά μας  ;D

 

Φιλικά και με θαυμασμό για το αποτέλεσμά σου

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια τι να πω, μηπως εχουμε ξεχασει πως γινεται κατι να ειναι απλο και ωραιο?(Αναφερομαι φυσικα στη συνθεση και οχι στο παιξιμο μου).

Μηπως παραψαχνομαστε με αλλα και χανουμε την ουσια? Μου ηρθε αυθορμητα αυτη η σκεψη βλεποντας τα καλα σας σχολια  :)

Μαλλον οσο πιο πολυ μπαινουμε μεσα στην γνωση και την πληροφορια μας λειπει η μουσικη  ;)

 

+1000

 

Μπράβο Πάνο κτύπησες στόχο εκεί ακριβώς στη μουσικη.

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νιωθω την υποχρεωση να απαντησω απλως για να διευκρινησω καποια πραγματα.

Ναι τα οργανα ειναι ακριβα(εξ ου και τα μπασα!) . Υπαρχουν φυσικα καλυτερα και ακριβοτερα αλλα για τις οικονομικες μου δυνατοτητες και πολυ μου ειναι .Ομως η επιλογη τους εγινε γιατι αυτος ηταν ο ακουστικος ηχος που εμαθα απο μικρος ακουγοντας απο τα "μπαρακια"του  Γερμανου (Θανασης Μπικος στις κιθαρες),Crosby Stills & Nash,Neil Young,Jim Croce,James Taylor και πολλους αλλους φτανοντας μεχρι τις ακουστικες εκτελεσεις του Eric Clapton και τον John Mayer.Aρα ο ηχος δεν ειναι δικος μου (μακαρι...) ΥΠΗΡΧΕ! Χωρις να θελω να θιξω κανεναν αυτος ο ηχος απεχει χιλιομετρα απο αυτο που πολλοι νομιζουν ειναι η ακουστικη κιθαρα (Μαχαιριτσας,Πυξ Λαξ και λοιπες δημοκρατικες δυναμεις!)

Οσο για το παιξιμο ειλικρινα εχω ακουσει αλλους εδω στο Νοιz που εχουν παιξει απειρως καλυτερα,αλλα ενταξει μετα απο τοσα χρονια κατι καταφερνω!  ;D

Η μελωδια .....,εκει τι να πω ,σιγουρα καποια πραγματα δεν ειναι τυχαια.Οπως δεν ειναι τυχαιο οτι ο John o Paul o George και ο Ringo θα μεινουν στην ιστορια (οχι μονο της μουσικης)  και θα ακουγονται για πολλα ακομη χρονια.

Τεχνικα τωρα .Το εγχειρημα της ηχογραφησης  ακουστικου οργανου ειναι κατα την γνωμη μου πιο ευκολο απο την ηχογραφηση  ηλεκτρικου(κατι που πολυ θα το ηθελα αλλα δεν εχω τα μεσα)  γιατι με ενα μικροφωνο της προκοπης σε ενα booth η κατι παρομοιο ξεμπερδευεις ενω ηλεκτρικα θες στουντιο.Για το μικροφωνο θα  το μαθω το μοντελο,η αποσταση παντως ηταν περιπου 20 ποντοι απο το 12ο ταστο.Το κομπρεσερ ;D  μπηκε στον μικροτερο δυνατο βαθμο στο τελος ,οπως και καποιο υποτυπωδες βαθοςγια να μην ειναι τελειως  ξεραιλα. Α ναι ! Ειχα ξεχασει να αλλαξω χορδες!Στις 2 βασικες (d-40,om21 special) ηταν -και ειναι ακομα δηλαδη-κανα μηνα ΑΙΣΧΟΣ!Δεν το συστηνω σε κανεναν... :D Τα καλα σας λογια με γεμιζουν χαρα! :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου