Προς το περιεχόμενο

Ηχοληψία: Έχει μέλλον σαν επάγγελμα;


djObiwan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

(ΚΑΝΕΝΑΣ ηχοληπτης της προκοπης που ξερω δεν δουλευει λιγοτερο απο 12 ωρες την ημερα...)

 

Χμμ' date=' αυτό δεν ισχύει για όλους τους ελεύθερους επαγγελματίες σήμερα; Μάλλον και σαν ηλεκτρολόγος τις ίδιες ώρες θα εργάζεται..[/quote']

 

Ε όχι απαραίτητα, γιατί εκεί προσλαμβάνεις και "μικρό" :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru
(ΚΑΝΕΝΑΣ ηχοληπτης της προκοπης που ξερω δεν δουλευει λιγοτερο απο 12 ωρες την ημερα...)

 

Χμμ' date=' αυτό δεν ισχύει για όλους τους ελεύθερους επαγγελματίες σήμερα; Μάλλον και σαν ηλεκτρολόγος τις ίδιες ώρες θα εργάζεται..[/quote']

 

Tο 8ωρο που ανέφερα εγώ έχει να κάνει με μελέτη και πειραματισμό του "υποψήφιου" ηχολήπτη και plus κάθε σπουδής..

άμα με το καλό γίνει επαγγελματίας και το 12 ωρο (αισιόδοξο σε βρίσκω SF... :) ) της δουλειάς του δεν εμπλουτίζεται καθημερινά με έξτρα ώρες (ανάλογα την τρέλλα) μελέτης και πειραματισμού, κλάφτα Παναγιώτη μου...

Τώρα θα μου πεις πότε θα κοιμάται ή θα ασχολείται με την γκόμενα...αυτό είναι άλλο θέμα που πρέπει να λάβει σοβαρά υπόψη του κάποιος πριν ξεκινήσει το άθλημα..(και πρέπει να φτάσεις στα 40 -έχοντας και τύχη εκτός του ταλέντου- για να χαλαρώσεις σχετικά αμοιβόμενος ακριβά- ώστε να έχεις το δικαίωμα της επιλογής στον τοπο και στον χρόνο...ναι το 12ωρο θα γίνει 8ωρο ή 5ωρο αλλά με τον plus χρόνο αναλοίωτο...όποιος επαναπαυτηκε στις δάφνες της εμπειρίας του σε πολύ λίγο χρόνο έχασε τα κεκτημένα... η αυστηρά τεχνοκρατική νέα εποχή ακόμα και στην Ελλάδα της ημιμάθειας και της κουτοπονηριάς δεν συγχωρεί πλέον..)

Σε όλα βέβαια τα επαγγέλματα -αναλογικά- η έξτρα ενασχόληση με το αντικείμενο είναι απαραίτητη για την καταξίωση, αλλά στο συγκεκριμένο το "δικαίωμα" είναι "υποχρέωση" καθότι οι ρυθμοί ανανέωσης της τεχνογνωσίας "σπανε" καθημερινά το προηγούμενο ρεκόρ...

Και για να κλείσω όλα αυτά είναι τρίχες γιατί όπως είπε και ο SF:

"Καταρχην ηχοληπτης θα πρεπει να γινεις ΜΟΝΟ αν ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ,ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙΣ να ΜΗ γινεις ηχοληπτης.. "

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

npap το συγκεκριμένο άτομο σηκώνει πολλά post αρνητικά από μέρους

μου,θετικά από εσένα και όπως λες κι εσύ δεν μας τιμά...¶λλο

ένα κουτσομπολιό-σχόλιο σε ένα φιλικό καφέ...και άλλο δημόσια post...

Πάντως μίλησα μόνο για αθλήματα...Δεν επεκτίνομαι αλλά ειλικρινά

θα'θελα να ξέρω αν είσαι μαθητής του.Αν δεν θες να απαντήσεις,no prob bro..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου διαβασα οτι ηχοληπτης θεωρειται κορεσμενο επαγγελμα στην Ελλαδα ,

αλλα ελεγε οτι μουσικοτεχνολογος ειναι απο τα ανερχομενα επαγγελματα

Περιεργο!!!!!!!!!

 

Δικη μου γνωμη ειναι οτι ....ο,τι εχει σχεση με τεχνολγια ανθιζει!

 

Αν εισαι πορωμενος με αυτο που κανεις θα πας μπροστα μην ανυσηχεις ΟΤΙ επαγγελμα και να διαλεξεις.

Σε εταιρειες με ηχητικα ψαξε!

Αλλα στην αρχη θα εισαι μονο για κουβαλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια ειναι η σχεση μου με τη μουσικη?

ασχολουμαι με την παραγωγη μουσικης η οποια ειναι βασισμενη σε samples(60's soul,funk,jazz) και performing ως dj.

 

ως ακροατής αυτά που μιξάρω και σαμπλάρω δλδ abstrakt hip hop,nu funk,trip hop,downtempo και αυτα που ειπα παραπανω.

 

το θεμα δεν ειναι αν ειναι το παθος μου αυτο μιας και νομιζω οτι αυτο ειναι ξεκαθαρο.η μουσικη για μενα ειναι τροπος να ξεφευγω και σκεφτομαι τελικα θελω να το κανω για τα λεφτα?θελω να ειναι η καθημερινοτοτητα μου η μιξη σκυλαδων?οχι δε το θελω αυτο και επιδη καποιοι αποδω ισως να γνωριζουν περισσοτερα μιας και ειναι ηδη στο χωρο τελικα θα αναγκαστω να το κανω αυτο για να βγαλω τα προς το ζην?(αμαξια κτλ δε μας νοιαζουν να τρωμε ομως θελουμε).

 

επισης κατα ποσο η ελειψη γνωσης σαν αυτη του ηχοληπτη μπορει να περιορισει την δημιουργηκοτητα καποιου?

θεωρειτε οτι μπορει καποιος να φτασει σε πολυ καλο επιπεδο χωρις να το εχει σπουδασει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να ειναι η καθημερινοτοτητα μου η μιξη σκυλαδων?οχι δε το θελω αυτο και επιδη καποιοι αποδω ισως να γνωριζουν περισσοτερα μιας και ειναι ηδη στο χωρο τελικα θα αναγκαστω να το κανω αυτο για να βγαλω τα προς το ζην?(αμαξια κτλ δε μας νοιαζουν να τρωμε ομως θελουμε).

 

Στην Ελλάδα ζείς!

 

Αν δεν είσαι διατεθημένος να το κάνεις αυτό, θα πινάσεις!

 

Και στην τελική δεν βλέπω τι σχέση έχει η ηχοληψία με το είδος μουσικής...

 

Είναι σαν να λές ότι εγώ θα είμαι μάγειρας αλλά θέλω να μαγειρεύω μόνο χοιρινό κρέας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να ειναι η καθημερινοτοτητα μου η μιξη σκυλαδων?οχι δε το θελω αυτο και επιδη καποιοι αποδω ισως να γνωριζουν περισσοτερα μιας και ειναι ηδη στο χωρο τελικα θα αναγκαστω να το κανω αυτο για να βγαλω τα προς το ζην?(αμαξια κτλ δε μας νοιαζουν να τρωμε ομως θελουμε).

 

Στην Ελλάδα ζείς!

 

Αν δεν είσαι διατεθημένος να το κάνεις αυτό' date=' θα πινάσεις!

 

Και στην τελική δεν βλέπω τι σχέση έχει η ηχοληψία με το είδος μουσικής...

 

Είναι σαν να λές ότι εγώ θα είμαι μάγειρας αλλά θέλω να μαγειρεύω μόνο χοιρινό κρέας![/quote']

 

Προφανως και ο φιλος djObiwan μισει τα σκυλαδικα...JOIN THE CLUB!

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να ειναι η καθημερινοτοτητα μου η μιξη σκυλαδων?

 

Προσωπικά στη θέση σου δε θα το έβλεπα ως ξεπούλημα αλλά ως θυσία για να κάνεις αυτό που αγαπάς. Αν θες να έχεις γνώσεις, εμπειρία, μηχανήματα για να δουλέψεις ΚΑΙ με αυτά που θέλεις θα πρέπει να κάνεις και πράγματα που δε σου αρέσουν. Στο κάτω κάτω δουλειά σου θα είναι. :) Τουλάχιστον θα μπορείς να κάνεις ΚΑΙ αυτό που σου αρέσει, ενώ αν καθαρίζεις σκάλες ας πούμε θα έχεις μόνο τα αρνητικά. Τέλειες δουλειές δεν υπάρχουν, άρα αν αυτό θες να κάνεις θα πρέπει να δεχθεις ότι θα έχει και αρνητικά, όπως και κάθε άλλη δουλειά.

 

Και προφανώς μπορείς πάντα να πας στο εξωτερικό και να δοκιμάσεις κι εκεί την τύχη σου σε πιο εξειδικευμένα studios. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

djObiwan, μην ανησυχείς καθόλου. Δεν θα διαλέξεις εσύ ποιο επάγγελμα θα κάνεις στη ζωή σου. Αυτό θα σε διαλέξει. Κοίτα μόνο, μην (από υπερβολική ανησυχία) εμποδίσεις αυτή τη διαδικασία και καταλήξεις δυστυχής.

 

Φιλικά

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να ειναι η καθημερινοτοτητα μου η μιξη σκυλαδων?

 

Προσωπικά στη θέση σου δε θα το έβλεπα ως ξεπούλημα αλλά ως θυσία για να κάνεις αυτό που αγαπάς. Αν θες να έχεις γνώσεις' date=' εμπειρία, μηχανήματα για να δουλέψεις ΚΑΙ με αυτά που θέλεις θα πρέπει να κάνεις και πράγματα που δε σου αρέσουν. Στο κάτω κάτω δουλειά σου θα είναι. :) Τουλάχιστον θα μπορείς να κάνεις ΚΑΙ αυτό που σου αρέσει, ενώ αν καθαρίζεις σκάλες ας πούμε θα έχεις μόνο τα αρνητικά. Τέλειες δουλειές δεν υπάρχουν, άρα αν αυτό θες να κάνεις θα πρέπει να δεχθεις ότι θα έχει και αρνητικά, όπως και κάθε άλλη δουλειά.

 

Και προφανώς μπορείς πάντα να πας στο εξωτερικό και να δοκιμάσεις κι εκεί την τύχη σου σε πιο εξειδικευμένα studios. :)[/quote']

Καλα τα λεει ο φιλος Μενελαος...Οφειλω να το παραδεχτω κι ας μισω

τα ΓΑΒ ΓΑΒ ...Ελπιζω μονο να μη χρειαστει να δουλεψω κι εγω σαν

μπασιστας σε τετοιο μαγαζι.Μια φορα μου εκατσε και αρνηθηκα...

130 ευρω τη βραδια ηταν θυμαμαι.Ή εχεις ηθος ή δεν εχεις ομως.Στην

αναγκη για χρηματα ουκ ολιγοι κανουν πραγματα που δεν τους αρεσουν..

Απλα αν δουλευα για λιγο καιρο σε σκυλαδικο νομιζω πως θα καταντουσα

να βαριεμαι να παιζω μπασο...Κατι που λατρευω οσο τιποτα.

Οψομεθα....

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου