Προς το περιεχόμενο

Ηχοληψία: Έχει μέλλον σαν επάγγελμα;


djObiwan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

¶λλωστε στην Ελλάδα υπάρχουν λίγοι πιουρίστες! Όλοι την έχουν δει ηχολήπτες-παραγωγοί-τεχνικοί-μουσικοί-κριτές-κομπιουτεράκηδες!

 

Δεν μίλησε κανείς για το Εξωτερικό μην τρελαθούμε! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οχι, οχι, η απαντηση μου ηταν προς τον Leonda, οχι προς εσενα!

 

ΥΓ: Διορθωσα και το προ-προηγουμενο post μου που ειχα κανει παραθεση απο σενα - εβαλα ολη την προταση :wink: Απο βιασυνη εγινε το λαθος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'οσο ξερω' date=' αυτο δεν ισχυει. Στο εξωτερικο δεν υπαρχει ενα ατομο που τα κανει ολα, αλλα πολλα που ειδικευονται σε ΕΝΑ πραγμα. Ο παραγωγος ειναι παραγωγος, τελεια και παυλα. Ο ηχοληπτης ειναι ο ΗΧΟληπτης και τιποτ'αλλο. Ο ενορχηστρωτης επισης ειναι απλα ενορχηστρωτης και τελειωνει εκει η δουλεια του....[/quote']

 

Δεν ξέρω σε ποιές χώρες ή σε ποιανού μεγέθους παραγωγές μπορεί να ισχύει 100% κάτι τέτοιο....

Τον τελευταίο χρόνο που είχα την τύχει να παρακολουθήσω το στούντιο που δουλεύω,να συνεργάζεται με άλλα του εξωτερικού (Γαλλία, Αγγλία και Αμερική ) διαπίστωσα πως σε γενικές γραμμές τα ίδια συμβαίνουν και έξω.

 

Και μην ξεχνάτε πως η πρακτική των εταιριών να προτιμούν τις έτοιμες παραγωγές εχει ενισχύσει ή και προκαλέσει σε τεράστιο βαθμό φαινόμενα "πολυτεχνίτη" για λόγους ταχύτητας και budget.

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

....Συγνωμη τι λέμε τώρα....assistants ποθ παραπονιουνται οτι δεν ειναι παραγωγοί? γνωστο σεναριο...θα ηταν φρομινο να μην μιλουσαμε για πραγματα που δεν γνωριζουμε γενικος....κυριως οσον αφορα το μαγευτικο εξωτερικο...εκεί ειναι πολυ πιο απλα τα πραγματα...αλλα δεν μπορω να σου πω εγω....πρεπει να το δεις απο μονος σου....το να εχει καποιος αποπση σε σχεση με την παραγωγη και τη μιξη αλλα να μην εχει να μας δειξει ενα δειγμα δισκογραφιας το θεωρο ανουσιο. οι καλοι επαγγετλαμτιες μπορουν κανουν δουλεια σε ολα τα ηδη μουσικης αν αυτο ειναι προβλημα...δεν κρινουμε το επιπεδο της μιξης/παραγωγης απο το αν μας αρεσει το μουσικο ειδος. ΟΛΟΙ οι επαγγελματιες του χωρου το ξερουν αυτο...το να ειναι καποιος 23 και να μιλαει ανονυμα για εναν ανθρωπο που εχει δημιουργησει μια ολοκληρη ιστορια χωρις να γνωριζω κανενα απο τους δυο μου φαινεται αστειο. Ο χωρος της ηχογραφησης ειναι απλος. το μονο που θα σου δωσει ψωμι ειναι η ποιοτητα της δουλειας σου. Οποιος κανει ηχωγραφησει για να γινει σταρ ειναι σε λαθος επαγγελμα.χ

www.fabliquid.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...το να ειναι καποιος 23 και να μιλαει ανονυμα για εναν ανθρωπο που εχει δημιουργησει μια ολοκληρη ιστορια χωρις να γνωριζω κανενα απο τους δυο μου φαινεται αστειο.

 

Tώρα είναι 26 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασε που ειναι αφαντος εδω και 2 χρονια (μαλλον θα δουλευει σε κανα σκυλαδικο και δεν εχει χρονο...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όποιος δεν ξέρει ποιός είναι ο άκης γκολφίδης μπορεί να ψάξει στο google

 

όποιος δεν ξέρει τη δουλειά και την πορεία του μπορεί επίσης να ψάξει στο google

 

όποιος δεν τον ξέρει προσωπικά και δεν τον έχει ζήσει σε δουλειά μπορεί να ρωτήσει μουσικούς, τραγουδιστές, ηχολήπτες, παραγωγούς κτλ

 

και εννοείται ότι ΔΕΝ δουλεύει σε σκυλάδικα

 

(φιλικά πάντα)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα τον Γκολφιδη τωρα ,μετα απο 2 χρονια τι τον ανακατευεις?δεν αναφερθηκα σε αυτον αλλα στον 23χρονο-26χρονο Leonda (εκτος κι αν ο Γκολφιδης ειναι ο Leondas οποτε δια της ατοπου απαγωγης ειναι & ο...Χαίλαντερ μια και πριν απο 23 χρονια που εκανα τον πρωτο μου δισκο μαζι του τα ειχε πατημενα τα ...26..... ;D ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα τον Γκολφιδη τωρα ,μετα απο 2 χρονια τι τον ανακατευεις?δεν αναφερθηκα σε αυτον αλλα στον 23χρονο-26χρονο Leonda (εκτος κι αν ο Γκολφιδης ειναι ο Leondas οποτε δια της ατοπου απαγωγης ειναι & ο...Χαίλαντερ μια και πριν απο 23 χρονια που εκανα τον πρωτο μου δισκο μαζι του τα ειχε πατημενα τα ...26..... ;D ;D)

 

ΩΠ!

λάθος κατάλαβα

κεκτημένη ταχύτητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου