Προς το περιεχόμενο

Σκυλάδικα (και άλλα πολλά)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 244
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Έχει ενδιαφέρον αυτό που λες. Αλλά δεν πρέπει να συνοδεύεται και από μία πρόταση για το "ποιο είναι το σημείο αναφοράς γι ' αυτό που θα πρέπει να είναι το ελληνικό ροκ σήμερα"; Το λέω διότι αν δεν υπάρχει τέτοιο σημείο αναφοράς (έστω' date=' προτεινόμενο), τότε θα μπορούσε να είναι οτιδήποτε.[/quote']

 

Μια που μου είσαι λίγο ...αρπαγμένος τελευταία, θα σου κάνω τη χάρη, φίλτατε διαχειριστά !!! :lol: :lol:

 

Ευτυχώς για όλους μας, οι θεματοφύλακες του ροκ της μιζέριας και της αταλαντοσύνης σιγά -σιγά δίνουν τη θέση τους σε πραγματικά αξιόλογα σχήματα αυτόν τον καιρό....

 

Μπορεί να μην γουστάρω τις δουλειές όλων όσων ακολουθούν, αλλά πιστεύω πως μπορούν να αποτελέσουν σημείο αναφοράς :

Pleasure, Κρίνα, Relevant Box, Kιτρινα ποδήλατα, Παυλίδης κτλ, κτλ

 

 

------------------------------------------------------------------------------

σλουρπ,σλουρπ,σλουρπ......Αααααχχχχχ......θενκς !!!!!! :D :D

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα, στα μέσα του 2006 αν σας ζητούσε ένας ξένος να του προτείνετε 3-4 cd με ελληνική μουσική, τι θα του προτείνατε αν αφαιρέσουμε τα "σκυλάδικα" και τα "hit" ας πούμε; Για να καταλάβω κι εγώ το "μίσος" και τι εννοούν στην τελική σκυλάδικα η μη σκυλάδες.

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το είδος μουσικής αν είναι να ακούσω κάτι... οταν ακούω κάτι δεν με νοιάζει τι είδος είναι. Ακούω νότες που διαδέχονται η μια την άλλη.. κάποιοι συνδιασμοί και ηχοχρώματα μαρέσουνε και κάποιοι άλλοι οχι. Μπορεί να μαρέσει ινδικό χιτάκι και λαικό κινέζικο που ακούω κάτα περιόδους.. ολα έχουν την τέχνη τους. Πάντου υπάρχει μια αντιγραφή και μάζι μαυτή και κάτι καινούριο.

Τα πρώτα σκυλάδικα γίνανε όταν περάσανε αραβικά μόρια στα λαικά και είχαν πάντα συνθια ή βιολί για να γλιστράει στα μόρια. Δεν ξέρω τι κλέψανε αλλά αυτό ήταν μια ωραία αλλαγή.

Αν υπάρχει μίσος προς τις μεγάλες πίστες και το τι γίνεται εκεί μέσα δεν έχει να κάνει σε τίποτα με τη μουσική ή με το σκυλάδικο.

Anyway.. το γούστο είναι ανθρώπινη διαφορετικότητα.. το "κόλλημα" ειναι μαζοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Silot έγραψε:

 

Ευτυχώς για όλους μας, οι θεματοφύλακες του ροκ της μιζέριας και της αταλαντοσύνης σιγά -σιγά δίνουν τη θέση τους σε πραγματικά αξιόλογα σχήματα αυτόν τον καιρό....

 

Μπορεί να μην γουστάρω τις δουλειές όλων όσων ακολουθούν, αλλά πιστεύω πως μπορούν να αποτελέσουν σημείο αναφοράς :

Pleasure, Κρίνα, Relevant Box, Kιτρινα ποδήλατα, Παυλίδης κτλ, κτλ

 

Leondas γραφει:

 

Ευτυχώς για όλους μας, οι θεματοφύλακες του ροκ της μιζέριας και της αταλαντοσύνης Pleasure, Κρίνα, Relevant Box, Kιτρινα ποδήλατα, Παυλίδης κτλ, κτλ Θα δώσουν αργά η γρήγορα τη θέση τους σε πραγματικά αξιόλογα σχήματα και εύχομαι να μην περάσει πολύς καιρός....

 

 

x_pap πρόκειται για την νοοτροποία και κοινωνική συμπεριφορά που

δημιουργούν και διαμορφώνουν...Δεν είναι απλά ένα fast foud αν

και αυτό to fast foud is dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν περάσανε αραβικά μόρια

 

ελα ομως που αυτα τα μορια..μονο αραβικα δεν ειναι (ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΑΤΑ ειναι απλα χαθηκαν με την ανευ ορων παραδοση στα ταστα & το μαυροασπρο κλαβιε :twisted: ) αλλα αυτη ειναι..αλλη ιστορια...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω εναγωνίως τις προτάσεις του Leondas όσον αφορά στους φορείς της πραγματικής ποιότητας στη σύγχρονη ελληνική μουσική.....

 

--------------------------------------------------------------------------------

Μη φύγετε, κατεβαίνω για μπύρες και έρχομαι αμέσως :D :D :D

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φορείς της πραγματικής ποιότητας στη σύγχρονη ελληνική μουσική???
:lol:

Kαι που να τους ξέρω...Από τον ant1 το mega την net η μήπως

το 2ο πρόγραμμα που ότι ποιοτική μουσική παίζει μας γυρνάει 20 τουλάχιστον χρόνια πίσω...Η μήπως στην επαρχία που μένω θα

δω τα live και τα καινούργια ποιοτικά σχήματα που πιθανων

δημιουργούνται όταν ότι γίνεται (αν γίνεται) γίνεται στο κέντρο??

Εμείς είμαστε φορείς της πραγματικής ποιότητας στη σύγχρονη ελληνική μουσική αλλά ακουγόμαστε μεταξύ μας...Μπράβο στους φίλους

που καταφέρνουν και γράφουν κομματάρες στα σπίτια τους και ας

τα ακούμε μόνο σαν demo...Εγώ είμαι γεμάτος και δεν περιμένω

και πολλά προς το παρόν...Και μη μου μιλήσει κανείς για

ανεξάρτητες παραγωγές κτλ...Έχουμε και δουλειές και δεν μπορούμε

να τρέχουμε συνέχεια "άφαγοι" γι'αυτό που αγαπάμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε πως σχολιάζεις το περιεχόμενο του δικού μου post όταν δεν έχεις καν μια απλούστατη απάντηση να μου.... χαρίσεις ?

 

Προφανώς την καταβρίσκεις να εντάσσεσαι στο ΔΞ/ΔΑ ?

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pleasure, Κρίνα, Kιτρινα ποδήλατα, Παυλίδης ...Απ΄τα

Ποιο απαίσια live της ζωής μου...Αν αυτοί είναι οι ροκάδες σήμερα

όπως είπες,τότε εγώ ξαναλέω

 

Ευτυχώς για όλους μας, οι θεματοφύλακες του ροκ της μιζέριας και της αταλαντοσύνης Pleasure, Κρίνα, Relevant Box, Kιτρινα ποδήλατα, Παυλίδης κτλ, κτλ Θα δώσουν αργά η γρήγορα τη θέση τους σε πραγματικά αξιόλογα σχήματα και εύχομαι να μην περάσει πολύς καιρός....

 

Είναι άποψη,όχι γνώση (άκυρο το ΔΞ/ΔΑ).......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου