Προς το περιεχόμενο

Σκυλάδικα (και άλλα πολλά)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως και εγώ αισθάνομαι μπερδεμένος με την όλη συζήτηση. Δεν είναι ότι μου αρέσει ή ότι με ενδιαφέρει η δουλειά του Σιδηρόπουλου (τίποτε από τα δύο δεν ισχύει), αλλά δεν κατανόησα γιατί (και εσύ και ο SF) τον απεχθάνεστε. Στη τελική, δε θυμάμαι (όπως είπα ήδη) κάτι εξίσου καλό με το "Φλου" τη περίοδο που βγήκε το "Φλου" (ούτε εσείς μου προτείνατε κάτι). Επιπλέον, δεν βλέπω να υπάρχει σαν σημερινή πρόταση κάτι που να είναι δα και τόόόόόόσο μπροστά σε σχέση με το "Φλου".

 

Πάντως τα ελάχιστα κομάτια των "Διάφανα Κρίνα" που άκουσα από εχθές, έχουν μεν ενδιαφέρον ήχο (κιθαριστικώς μιλώντας) αλλά... πολύ λασπωμένη αισθητική ρε παιδί μου... μπροστά τους κάνουν μερικά κομάτια του "Φλου" να ακούγονται funky :) Θα ακούσω περισσότερα όμως, προσπαθώντας να καταλάβω που μπορεί να αποδοθεί η ιδιαίτερα καλή φήμη που έχουν.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 244
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Kύριε διαχειριστά μου, σαφώς και η συζήτηση έχει γίνει λίγο ότι νά ΄ναι.

Αλλά μην την περιορίζουμε στην αισθητική αξία ή απαξία συγκεκριμένων ονομάτων, γιατί έτσι το flaming είναι μονόδρομος και δεν νομίζω πως είναι αυτό που επιδιώκουμε.

 

ΑΛΛΑ !

Αν πρόκειται να εξηγήσω γιατί απαξιώ τον Σιδηρόπουλο και την κληρονομιά του απλά θα σταθώ στην αδικαιολόγητη μιζέρια και αρπα-κολιά που το συγκεκριμένο είδος καλλιέργησε, την επιβολή της ερασιτεχνίας σε όλα τα επίπεδα παραγωγής, ώς άποψη, και θα τονίσω πως διαπιστώσεις περι νεωτερικότητας στο έργο του Σιδηρόπουλου με βρίσκουν κάθετα αντίθετο.

Αν αυτό ήταν μπροστά απο την εποχή του τότε τί θα έπρεπε να λέμε σήμερα για τους Pleasure ? Και επιπλέον πώς μπορεί κάτι που διαχειρίστηκε και χαρακτηρίστηκε ως μαζική ελληνική ροκ άποψη να αποκτά την ταμπέλα του "τότε-μπροστά-απο-την-εποχή-του" όταν εξ ορισμού βασίστηκε σε απλούστατες προϋπάρχουσες rock & roll φόρμες με την προσθήκη εγχώριων στίχων ?

Αν ο "Φλου" ήταν μπροστά τότε μπροστά ήταν και οι Τερμίτες, και οι Φατμέ, και προφανώς τα "Ζεστά Ποτά" αποτελούν το πρώτο art-rock ελληνικό επίτευγμα !

Καμμία διάθεση σαρκασμού, και το λέω ειλικρινά. Απλά να μην χρησιμοποιούμε τέτοιες καταχρηστικές και απλουστευτικές κατηγοριοποιήσεις γιατί τότε θα μπερδευτούμε στα αλήθεια !

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aphrodite's Child- Socrates_(Plaza) -Νικόλας ¶σιμος -Σιδιρόπουλος -Φατμέ - Κατσιμήχα - και Πανουσης

 

Sorry γιατρε μου αλλα με εξαιρεση τους Φατμε & τον Τζιμακο ολα τα αλλα που αναφερεις (αντε και το γκρουπακι του..Ρουσου κατι ελεγε τοτε) ειναι επιεικως αστεια.... :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΛΛΑ !

Αν πρόκειται να εξηγήσω γιατί απαξιώ τον Σιδηρόπουλο και την κληρονομιά του απλά θα σταθώ στην αδικαιολόγητη μιζέρια και αρπα-κολιά που το συγκεκριμένο είδος καλλιέργησε' date=' την επιβολή της ερασιτεχνίας σε όλα τα επίπεδα παραγωγής, ώς άποψη, και θα τονίσω πως διαπιστώσεις περι νεωτερικότητας στο έργο του Σιδηρόπουλου με βρίσκουν κάθετα αντίθετο.

Αν αυτό ήταν μπροστά απο την εποχή του τότε τί θα έπρεπε να λέμε σήμερα για τους Pleasure ? Και επιπλέον πώς μπορεί κάτι που διαχειρίστηκε και χαρακτηρίστηκε ως μαζική ελληνική ροκ άποψη να αποκτά την ταμπέλα του "τότε-μπροστά-απο-την-εποχή-του" όταν εξ ορισμού βασίστηκε σε απλούστατες προϋπάρχουσες rock & roll φόρμες με την προσθήκη εγχώριων στίχων ?

Αν ο "Φλου" ήταν μπροστά τότε μπροστά ήταν και οι Τερμίτες, και οι Φατμέ, και προφανώς τα "Ζεστά Ποτά" αποτελούν το πρώτο art-rock ελληνικό επίτευγμα !

[/quote']

 

Εσύ τα λες για αστείο, αλλά βασικά είναι πάνω κάτω σωστά... :D :lol:

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επιπλέον πώς μπορεί κάτι που διαχειρίστηκε και χαρακτηρίστηκε ως μαζική ελληνική ροκ άποψη να αποκτά την ταμπέλα του "τότε-μπροστά-απο-την-εποχή-του" όταν εξ ορισμού βασίστηκε σε απλούστατες προϋπάρχουσες rock & roll φόρμες με την προσθήκη εγχώριων στίχων ?

 

Συμφωνώ' date=' αλλά αυτή ήταν κοινότατη πρακτική εκείνη την περίοδο. Η Ελλάδα ήταν μονίμως (και συνεχίζει να είναι) 20 χρόνια πίσω. Τι σου φαίνεται περίεργο δηλαδή; Όταν λέμε "μπροστά απ' την εποχή του" εννοούμε την "ελληνική εκδοχή της εποχής του". Γι' αυτό σε ρώτησα από την αρχή αν μιλάς για το ελληνικό ή το ξένο προϊόν (και μου είπες ότι μιλάς για το ελληνικό).

 

Απ' την άλλη, μήπως προσπερνάς πολύ εύκολα αυτό το "προσθήκη εγχώριων στίχων"; Πόσοι το κατάφεραν αυτό με σχετική (έστω) επιτυχία; Οι πιο πολλοί ελληνικοί στίχοι ήταν και είναι για πολύ ξύλο, αλλά αυτό δεν ισχύει για το "Φλου", ούτε για τους από κάτω που αναφέρεις.

 

Αν ο "Φλου" ήταν μπροστά τότε μπροστά ήταν και οι Τερμίτες, και οι Φατμέ, και προφανώς τα "Ζεστά Ποτά" αποτελούν το πρώτο art-rock ελληνικό επίτευγμα ! Καμμία διάθεση σαρκασμού, και το λέω ειλικρινά.

 

Και εγώ συμφωνώ ειλικρινά. Καλά, δε ξέρω για art-rock, αλλά για επίτευγμα δεν υπάρχει αμφιβολία ότι ήταν: ακόμη και σήμερα τραγουδάει ο κόσμος αυτά τα τραγούδια, ακόμη και σήμερα οι στίχοι τους φαντάζουν σαν μεστή πρόταση εναλλακτικής ελληνόφωνης θεματικής (δηλ. πέρα από το "θα σε γ@μ1σ0 αν δε με γ@μ1σ31ς πρώτη"). Όσο για τους Φατμέ, ισχύουν τα ίδια, ειδικά για το πρώτο άλμπουμ. Τερμίτες δεν πολυάκουσα (άκουγα Birthday Party γενικώς).

 

Φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις ότι δεν είμαι εριστικός. Πραγματικά προσπαθώ να καταλάβω ποιο είναι το πρόβλημα με τον Σιδηρόπουλο ειδικά.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ τα λες για αστείο' date=' αλλά βασικά είναι πάνω κάτω σωστά... :D :lol:[/quote']

 

Ξέρεις τί είναι αστείο?

Αστείο είναι το solo (ο θεός να το κάνει) στη "Μοναξιά του σχοινοβάτη" που γράφτηκε στο πόδι με ένα rat κατευθείαν στην κονσόλα (χωρίς speaker sim φυσικά ) το οποίο ενώ ακούγεται κάκιστο λόγω της directίλας τελικά περάστηκε σαν άποψη στον ήχο της κιθάρας, γιατί "έλα μωρε, το σόλο σκοτώνει, ποιά η διαφορά αν είχαμε ενισχυτή ?!!"

 

Το παραπάνω δεν είναι ούτε υπόθεση ούτε αποκύημα της φαντασίας μου.

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως το προβλημά τους με τον Σιδιρόπουλο είναι πως οι παραγωγές

του ηταν ΔΡΑΜΑ,αλλά εγώ είπα πως τον θεωρώ έλληνα ροκερ όπως

και τους άλλους...Πάντως άντε να ξεκολάμε γιατί αυτά είναι

απόψεις...Απ'αυτούς που ανέφερα έχω ακούσει ότι έχει κυκλοφορήσει

άλλα όταν λέει ο SF τους Aphrodites γκρουπακι του..Ρουσου

http://www.elsew.com/data/ac.htm τότε

τσάμπα το τραβάμε...Απλώς το θέμα είναι όπως ήταν πάντα ότι

ο καθένας ακούει κρίνει και αγαπάει ότι τον αγγίζει...Δεν θα

συνεχίσω...Θα βάλω τον βασιλιά της σκόνης...και θα

σολάρω με την αδρεναλίνη αν και "αυτά τα τραγούδια δεν είναι για μένα"..

Μάλλον έτσι εξηγείται το που πάει η ελληνική ροκ τα τελετάια 20 χρόνια....

Η υποκειμενική άποψη είναι πως όλα τα group που αναφέρατε

πάσχουν η καλύτερα δεν έχουν στίχο και καθόλου χαρακτηριστικές

η έστω ροκ φωνές...Τώρα αν η γρια φαλακρίνα έχουν έναν ήχο

που γουστάρω και θεωρώ ροκ δεν μου φτάνει για να τους σσυγκρίνω με

http://www.freewebs.com/spathas/discography.htm

είδα τώρα και το WAITING FOR SOMETHING...Αγαπημένο...

Εμείς SF έχουμε αποφασίσει προ πολλού...Τώρα μένει σ'αυτούς που

δεν γνωρίζουν και ψάχνουν να τ'ακούσουν και να αφήσουν την μουσική

να τους ταξιδέψει...ότι ταξιδεύει τον καθένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αλλη μια φορα θα σου πω οτι για εμενα & πολλους αλλους ολο αυτο το συναφι (με αρχηγους τους Κατσιμιχαιους & στρατηγο τον ...Βασιλη :? καθως και ολους τους μερμυγκες και Τερμιτες) ειναι ο ΛΟΓΟΣ της ΑΘΛΙΟΤΗΤΑΣ & προχειραδας της ελληνικης εναλλακτικης σκηνης (γιατι ροκ σκηνη εννοειται οτι δεν υπαρχει ουτε υπηρξε ποτε στη χωρα μας)

ΧΑΖΑ τραγουδακια με ΑΘΛΙΕΣ παραγωγες ,η χαρα του φοιτητη και του ¨πολιτικοποιημενου (λεμε τωρα) νεολαιου" :twisted: με μπολικο ΤΥΡΙ ΦΕΤΑ & τσαρουχι και ΠΑΝΤΕΛΗ ελλειψη αισθητικης ...& με τη δηθενια να χτυπα κοκκινο...

 

20 χρονια μας πηρε για να γλυτωσουμε απο αυτη την αθλιοτητα,μη μας τρομαζεις τωρα με εφιαλτες... :?

 

Τι μου εκανες τωρα....ολο το βραδυ εβλεπα το δρακουλα να μου τραγουδαει "Ριτα Ριτακι.." :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα απ'όλα τα τραγουδια που λέμε σου'μεινε το Ριτα-Ριτακι?

Oι άνθρωποι αυτοί δεν συγκρίνονται με Βασίληδες και Μαγηρίτσες ρε SF.Οι μεν έγραψαν στίχο γιατί είχαν κάτι να πουν...Οι άλλοι έλεγαν πόσο

σε θέλουν...Μην τα μπερδεύεις είτε εσκεμένα είτε ακούσια

γιατί μπερδεύεις κόσμο που δεν γνωρίζει...Είναι σαν να μου

λες για τον "μπάλο" του Σαββόπουλου και γω να τον βρίζω μαζι με τον Τουρνά και τους olympians...Ελεος ρε...Και τον Ξυλούρη επειδή

τον καπηλεύθηκαν κάποιοι "ιδεολόγοι" θα κάθομαι να λέω

πως είναι "συναφι"?Καθένας στα λυμέρια του...

Και κάτι υποκειμενικό πάλι:To μόνο που αξίζει από μερμυγκες

στην ελληνική δισκογραφία είναι ο μέρμυγκας του Λοίζου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου