Προς το περιεχόμενο

Σκυλάδικα (και άλλα πολλά)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Please don't let me be misunderstood.

Μπουλης ηταν ο καθηγητης μου στο ωδειο! :lol:

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Ι stand corrected...

 

@Leondas

 

Αγόρι μου δεν παίρνεις θεραπεία. Ποιος είναι συμπλεγματικός και ποιος όχι έγινε καταλυτικά και απόλυτα φανερό πλέον.

 

Το φόρουμ προφανώς δεν είναι δικό μου, θα έπρεπε να σε προβληματίσει πάντως ο τρόπος που σε αντιμετώπισαν και άλλοι, εκτός εμού... αλλά είσαι πολύ απασχολημένος να ζεις στην δική σου μικροσκοπική πραγματικότητα για να το προσέξεις.

 

Μάλλον θα χρησιμοποιήσω το script του Πασχάλη τελικά, έχει πέσει πολύ το signal to noise ratio τελευταία... :roll: :roll: :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 244
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Έκανα μια επεξεργασία και περιμένω απάντηση...Πάντως μην

είσαι σίγουρος πως ο pastelius με χλευάζει μιας και έχουμε κάποια

κοινά στην άποψή μας επί του θέματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα βλέπω πως ηρέμησες και κατάλαβες την άστοχη επιθετικότητά σου...

 

Αυτό είναι το λάθος σου. Πιστεύεις ότι δεν μπορώ να είμαι ήρεμος ΚΑΙ επιθετικός ταυτόχρονα. Όσο για το αν ήταν άστοχη ή όχι' date=' δε νομίζω, θα έκανες διόρθωση στο ποστ σου αλλιώς;

 

Σε ενοχλεί όπως λες η έπαρσή μου και ότι την έχω δει πολύ άνετος

εκ του ασφαλούς...Κι όμως γιατί δεν θες να δεχτείς ότι ξέρω πολλά...

 

Δεν αμφιβάλλω καθόλου.

 

Κι'εγώ ήξερα πολλά στα 23 μου.

 

Αμφιβάλλω μόνο για τη διορατικότητά σου να καταλάβεις ότι κάποιος -μικρότερος ή μεγαλύτερος, δεν έχει σημασία- μπορεί να 'ξέρει' περισσότερα από σένα

 

Όλοι μου οι συγγενείς σχεδόν είναι μουσικοί...Από γονείς μέχρι θείους,

ξαδέλφια και καταλαβαίνεις και τον κύκλο που μεγάλωσα...Γιατί να

μην γνωρίζω πράγματα που δεν γνωρίζουν κάποιοι 50δες...Είναι πανάκεια???

Σίγουρα δεν ξέρω πώς είναι να κλέει ο μπούλης γιατί

πεινάει και η γυναίκα να φωνάζει ή βρίσκεις δουλειά ή παίρνω τον

μπούλη και φεύγω αλλά άσε με να χω την άποψη στα 23 μου πως

θα γινόμουν μπετατζής (μιας και είμαι και γομαράκι) απ΄το να "ξεπουλίσω"

όπως θεωρώ την τέχνη μου???Δεν είναι υγειές αυτό το πράγμα ρε

γαμώτο μου???

 

Κατά πρώτον αργώ ακόμα πολύ να γίνω 50άρης.

 

Κατά δεύτερον πιάστηκες από κάτι που έγραψα και το έκανες καραμέλλα.

 

Το σημείο που θα πρέπει να προσέξεις είναι αυτό του ξεπουλήματος. Έχεις πείσει τον εαυτό σου πως έτσι είναι... Δεν είναι όμως... αυτό μόνο η 'εμπειρία' των χρόνων θα στο πει. Και μη φανταστείς +20 χρόνια ακόμα, μπορεί και αύριο...

 

Το προκλητικό στα ποστ σου ήταν το να κρίνεις ιδεολογικά και θρησκευτικά αν μπορώ να το πω έτσι, τις επιλογές των άλλων.

 

Ένα θέμα καθαρά μουσικό ('αξίζουν ή όχι τα σκυλάδικα') εξελίχτηκε σε ιδεολογικό (όχι φυσικά με δική σου υπαιτιότητα αποκλειστικά)...

 

Το πρόβλημα δεν είναι με τα σκυλάδικα... το πρόβλημα είναι πως πρέπει ανά πάσα στιγμή να αμφισβητείς τις δικές σου ιδέες και προσλαμβάνουσες, γιατί διαφορετικά και σε 15 χρόνια θα είσαι εκεί που είσαι τώρα...

 

Αυτό ναι, μπορείς να το δεις σαν συμβουλή από κάποιον μεγαλύτερο, που το έχει δει να συμβαίνει και (ευτυχώς?) το πρόλαβε στον εαυτό σου (ή έτσι νομίζει...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή δεν είναι ιδεολογικό που πηγάζει απ'το πολιτιστικό?

Είναι ωραία η κατάσταση του οι νέοι να γνωρίζουν την μπαλάντα του

κυρ Μεντιου απ'τον Σφακ και να μην γνωρίζουν καν τον Ξυλούρη

ή τον Χατζηδάκη?

Έγραψα διάφορα ...Δέχομαι την 'αγωνία' σου

για μας αλλά θα'θελα αν θες να ανατρέξεις στην σελ 8 όπου

λέω τι θεωρώ σκυλάδικο και ο pastelius κάνει μια πολύ καλή

αναφορά κατ'εμέ...Που διαφωνείς για να σε καταλάβω κι εγώ?..

Αισθάνομαι πως με κρίνεις αυστηρά και κακοπροαίρετα ενώ όσα λέω πηγάζουν απ'την λογική μου και τον τρόπο που επεξεργάζομαι τα ερεθίσματα...

 

Το σημείο που θα πρέπει να προσέξεις είναι αυτό του ξεπουλήματος. Έχεις πείσει τον εαυτό σου πως έτσι είναι... Δεν είναι όμως... αυτό μόνο η 'εμπειρία' των χρόνων θα στο πει. Και μη φανταστείς +20 χρόνια ακόμα, μπορεί και αύριο...

 

Έχω πρότυπα που πιστεύω πως έχουν διαμορφώσει την τελική

μου επι του θέματος εργασίας,άποψη...Και "εμπειρία" των

χρόνων δεν είναι οι μουσικοί που γνωρίζω στη ζωή μου και δεν

προσέβαλαν ποτέ την τέχνη τους?...Έτσι δεν βλέπω πως θα

μπορούσα να'μαι κι εγώ σε 10 20 30 χρόνια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή δεν είναι ιδεολογικό που πηγάζει απ'το πολιτιστικό?

Είναι ωραία η κατάσταση του οι νέοι να γνωρίζουν την μπαλάντα του

κυρ Μεντιου απ'τον Σφακ και να μην γνωρίζουν καν τον Ξυλούρη

ή τον Χατζηδάκη?

 

Δεν υπάρχει 'ωραίο' και 'άσχημο'. Αυτό ακριβώς εννοώ με τις ιδεοληψίες... Αν σε κάποιον κάτι λέει αυτό το τραγούδι' date=' καλύτερα να το γνωρίσει και από την Μπρίτνευ Σπήαρς, παρά καθόλου... αλλά, κάθισες να σκεφτείς ότι σε κάποιους μπορεί να μη λέει ΤΙΠΟΤΑ αυτό το τραγούδι;; Σου πέρασε από το μυαλό ή θεωρείς όσους δεν τους αρέσει κατά κάποιον τρόπο κατώτερους; Αυτό πρέπει να απαντήσεις... στον εαυτό σου... ;-)

 

Έγραψα διάφορα ...Δέχομαι την 'αγωνία' σου

για μας αλλά θα'θελα αν θες να ανατρέξεις στην σελ 8 όπου

λέω τι θεωρώ σκυλάδικο και ο pastelius κάνει μια πολύ καλή

αναφορά κατ'εμέ...Που διαφωνείς για να σε καταλάβω κι εγώ?..

Αισθάνομαι πως με κρίνεις αυστηρά και κακοπροαίρετα ενώ όσα λέω πηγάζουν απ'την λογική μου και τον τρόπο που επεξεργάζομαι τα ερεθίσματα...

 

Καμμιά αγωνία δεν έχω, ο καθένας βρίσκει το δρόμο του... θα έπρεπε να αισθάνεσαι μειωμένος αν κάποιος αισθανόταν 'αγωνία' για σένα και τις επιλογές σου.

 

Τα ερεθίσματα και η λογική σου είναι αυτά που είναι ΣΗΜΕΡΑ. Αύριο, θα είναι άλλα, και ΠΡΕΠΕΙ να είναι άλλα, διαφορετικά θα πεθάνεις και θα σαπίσεις.

 

Έχω πρότυπα που πιστεύω πως έχουν διαμορφώσει την τελική

μου επι του θέματος εργασίας,άποψη...Και "εμπειρία" των

χρόνων δεν είναι οι μουσικοί που γνωρίζω στη ζωή μου και δεν

προσέβαλαν ποτέ την τέχνη τους?...Έτσι δεν βλέπω πως θα

μπορούσα να'μαι κι εγώ σε 10 20 30 χρόνια?

 

Ε, αυτό σου λέω, ΧΕΣΕ τα πρότυπα, κανείς δεν σου εγγυάται (ή σε απειλεί, όπως το πάρεις) ότι θα γίνεις σαν αυτούς σε 10-20-30 χρόνια...

 

Σου έδωσα πάρα πολλά hints σ'αυτό το post, για να καταλάβεις επιτέλους ποιος και που είναι ο Εχθρός... Τουλάχιστον ελπίζω να σταματήσεις να με χαρακτηρίζεις σαν κακοπροαίρετο, γιατί, ειλικρινά, δεν έχω καμμία απολύτως προαίρεση υπέρ ή εναντίον σου.

 

Later... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον θα χρησιμοποιήσω το script του Πασχάλη τελικά' date=' έχει πέσει πολύ το signal to noise ratio τελευταία... :roll: :roll: :roll:[/quote']

 

Το script του Πασχάλη είναι άχρηστο. Αν κάποιος γράψει κάτι που κάνει εντύπωση, αυτό θα αναπαραχθεί μέσω quotes από άλλους. Οπότε ο Πασχάλης (ή οποιοσδήποτε άλλος) δεν θα αποφύγει να έρθει σε επαφή με αυτό που γράφτηκε - αντίθετα θα έχει χάσει την ευκαιρία να απαντήσει έγκαιρα (αν βέβαια το έκρινε απαραίτητο).

 

Αλλά βέβαια, περί αυτού πρόκειται. Εκεί που λείπει η εγκράτεια και η ψυχραιμία στις απαντήσεις, θα καταλήξουμε να χρησιμοποιούμε τεχνολογικά βοηθήματα για την ρύθμιση της συμπεριφοράς μας. Είναι και αυτό ένα βήμα, πως να το κάνουμε.

 

Βέβαια, υπάρχει και μία άλλη πτυχή : ότι τελικά κάποιοι προτιμούν να μην διαβάζουν απόψεις διαφορετικές από τη δική τους, οπότε το ερώτημα μετατίθεται: τι κάνουν εδώ;

 

Αν συμφωνούν με πέντε-δέκα άλλους, υπάρχουν και τα τσατ(σ)οπρογράμματα.

 

Σημ: το σχόλιο μου δεν είναι για 'σένα προσωπικά Abraxas. Ήθελα να το γράψω από τότε που προτάθηκε η ιδέα από τον Πασχάλη αλλά εσύ μου έδωσες την ευκαιρία.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το script του Πασχάλη είναι άχρηστο. Αν κάποιος γράψει κάτι που κάνει εντύπωση' date=' αυτό θα αναπαραχθεί μέσω quotes από άλλους. Οπότε ο Πασχάλης (ή οποιοσδήποτε άλλος) δεν θα αποφύγει να έρθει σε επαφή με αυτό που γράφτηκε - αντίθετα θα έχει χάσει την ευκαιρία να απαντήσει έγκαιρα (αν βέβαια το έκρινε απαραίτητο).

 

Αλλά βέβαια, περί αυτού πρόκειται. Εκεί που λείπει η εγκράτεια και η ψυχραιμία στις απαντήσεις, θα καταλήξουμε να χρησιμοποιούμε τεχνολογικά βοηθήματα για την ρύθμιση της συμπεριφοράς μας. Είναι και αυτό ένα βήμα, πως να το κάνουμε.

 

Βέβαια, υπάρχει και μία άλλη πτυχή : ότι τελικά κάποιοι προτιμούν να μην διαβάζουν απόψεις διαφορετικές από τη δική τους, οπότε το ερώτημα μετατίθεται: τι κάνουν εδώ;

 

Αν συμφωνούν με πέντε-δέκα άλλους, υπάρχουν και τα τσατ(σ)οπρογράμματα.

 

Σημ: το σχόλιο μου δεν είναι για 'σένα προσωπικά Abraxas. Ήθελα να το γράψω από τότε που προτάθηκε η ιδέα από τον Πασχάλη αλλά εσύ μου έδωσες την ευκαιρία.[/quote']

 

Δεκτό το σχόλιο ακόμα και αν αφορούσε εμένα.

 

Το πιάνεις με το σωστό τρόπο eye, αλλά δεν το πηγαίνεις μέχρι τέλους.

 

Το script του Πασχάλη δεν είναι άχρηστο. Είναι μια προσωμοίωση της συμπεριφοράς των newsgroups.

 

Και δεν αφορά την απαλλαγή από διαφορετικές ιδέες, αλλά το ξεκαθάρισμα (με αυτοματοποιημένο τρόπο, ναι) του συνόλου των πληροφοριών από αυτές που έχεις ήδη αποφασίσει (όχι αυτιστικά, αλλά κατόπιν γνωριμίας μαζί τους) ότι δε σου λένε τίποτα.

 

Και, εξυπακούεται, ότι το script μπορείς να το αλλάξεις αν αλλάξεις γνώμη... μου αναγνωρίζεις το δικαίωμα να αλλάξω γνώμη, έτσι δεν είναι;

 

Για παράδειγμα πριν ένα χρόνο ο πρώτος που θα έβαζα στο blacklist θα ήσουν εσύ, τώρα πλέον όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και' date=' εξυπακούεται, ότι το script μπορείς να το αλλάξεις αν αλλάξεις γνώμη... μου αναγνωρίζεις το δικαίωμα να αλλάξω γνώμη, έτσι δεν είναι;[/quote']

 

Ακριβώς επειδή αναγνωρίζω αυτό το δικαίωμα τα έγραψα αυτά. Στην πράξη για να λειτουργήσει αυτό το δικαίωμα, πρέπει πρώτα να λειτουργήσει ένα άλλο δικαίωμα: το δικαίωμά μου να εργαστώ για να προσπαθήσω να σου αλλάξω γνώμη. Αλλά αν με έχεις "αποκλεισμένο" πως θα το κάνω αυτό;

 

Έτσι η υιοθέτηση της συγκεκριμένης πρακτικής δεν αφορά κανέναν άλλο παρά μόνο όσους είναι προ-αποφασισμένοι να μην αλλάξουν ποτέ γνώμη για τίποτε, δηλαδή για τους επαγγελματίες πολύξερους οι οποίοι δεν έχουν πραγματικό ενδιαφέρον για τις συζητήσεις, απλά τις χρησιμοποιούν για να τονώσουν το εγώ τους.

 

Θα ήταν τιμιότερο να πεις σε κάποιον (δημόσια) : μεγάλε μη μου ξανα-απευθύνεις το λόγο, οπότε να αναλάβει (αυτός που λέει κάτι τέτοιο) την ευθύνη για το ότι θα μείνει επαγγελματίας πολύξερος μπροστά σε όλους τους άλλους, συνεπώς όσοι συνεχίσουν να του απευθύνονται να ξέρουν για τι φυντάνι πρόκειται.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μια επεξεργασία και περιμένω απάντηση...Πάντως μην

είσαι σίγουρος πως ο pastelius με χλευάζει μιας και έχουμε κάποια

κοινά στην άποψή μας επί του θέματος...

 

Το σιγουρο ειναι πως δε σε χλευαζω,αδερφε.Οπως και κανεναν.

Απλα σε κατι σημεια νομιζω πως μας διαφευγει η ουσια και λεμε

αλλα'ντ'αλλων(ολοι,ακομα κι εγω) :lol:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς επειδή αναγνωρίζω αυτό το δικαίωμα τα έγραψα αυτά. Στην πράξη για να λειτουργήσει αυτό το δικαίωμα' date=' πρέπει πρώτα να λειτουργήσει ένα άλλο δικαίωμα: το δικαίωμά μου να εργαστώ για να προσπαθήσω να σου αλλάξω γνώμη. Αλλά αν με έχεις "αποκλεισμένο" πως θα το κάνω αυτό;

 

Έτσι η υιοθέτηση της συγκεκριμένης πρακτικής δεν αφορά κανέναν άλλο παρά μόνο όσους είναι προ-αποφασισμένοι να μην αλλάξουν ποτέ γνώμη για τίποτε, δηλαδή για τους επαγγελματίες πολύξερους οι οποίοι δεν έχουν πραγματικό ενδιαφέρον για τις συζητήσεις, απλά τις χρησιμοποιούν για να τονώσουν το εγώ τους.

 

Θα ήταν τιμιότερο να πεις σε κάποιον (δημόσια) : μεγάλε μη μου ξανα-απευθύνεις το λόγο, οπότε να αναλάβει (αυτός που λέει κάτι τέτοιο) την ευθύνη για το ότι θα μείνει επαγγελματίας πολύξερος μπροστά σε όλους τους άλλους, συνεπώς όσοι συνεχίσουν να του απευθύνονται να ξέρουν για τι φυντάνι πρόκειται.[/quote']

 

Δεν έχεις άδικο σ'αυτό...

 

Πιστεύω ότι (όπως και στα newsgroup, τα οποία ήταν για μένα και η πρώτη επαφή με την διαδικτυακή επικοινωνία) τελικά επικρατούν οι Νόμοι της Αγοράς (με την αρχαιοελληνική σημασία, του βήματος για συζήτηση)

 

Δηλαδή τελικά αν κάποιος δεν είναι τόσο κολλημένος όσο περιγράφεις θα κάνει την υπέρβαση ούτως ή άλλως και θα διαβάσει ένα post του 'αποκλεισμένου', μετά ίσως ένα δεύτερο, κλπ.

 

Ωστόσο ελπίζω να συμφωνείς ότι υπάρχουν και κάποιες περιπτώσεις εκ'των πραγμάτων θνησιγενείς, οι οποίες φυσικά θα ακολουθήσουν το δρόμο τους, το έχεις και το έχω δει.

 

Σ'αυτή την περίπτωση, ένα μικρό βοήθημα σαν του Πασχάλη, απλώς θα απαλλάξει κάποιον από το 'θόρυβο', μέχρι να εξαφανιστεί ο φορέας του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου