Προς το περιεχόμενο

Σκυλάδικα (και άλλα πολλά)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

σορρυ αυτη ειναι η αποψη μου κατα τη γνωμη μου οι αφοι Κατσιμιχα ειναι οι βασιλειαδες της μιζεριας (και εχουν τον με διαφορα φριχτοτερο ηχο ηλεκτρικης κιθαρας που εχω ακουσει ποτε μου :lol: )

 

σιγα το στιχο ρε Λεοντα ουτε ο Καβαφης να ητανε... 8O

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 244
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Για αλλη μια φορα θα σου πω οτι για εμενα & πολλους αλλους ολο αυτο το συναφι (με αρχηγους τους Κατσιμιχαιους & στρατηγο τον ...Βασιλη :? καθως και ολους τους μερμυγκες και Τερμιτες) ειναι ο ΛΟΓΟΣ της ΑΘΛΙΟΤΗΤΑΣ & προχειραδας της ελληνικης εναλλακτικης σκηνης (γιατι ροκ σκηνη εννοειται οτι δεν υπαρχει ουτε υπηρξε ποτε στη χωρα μας)

ΧΑΖΑ τραγουδακια με ΑΘΛΙΕΣ παραγωγες ' date='η χαρα του φοιτητη και του ¨πολιτικοποιημενου (λεμε τωρα) νεολαιου" :twisted: με μπολικο ΤΥΡΙ ΦΕΤΑ & τσαρουχι και ΠΑΝΤΕΛΗ ελλειψη αισθητικης ...& με τη δηθενια να χτυπα κοκκινο...

 

[/quote']

 

Συμφωνώ ότι ροκ σκηνή, όπως την εννοείς, δεν υπήρξε ποτέ στη χώρα μας, ούτε πρόκειται να υπάρξει, ούτε είναι αντικειμενικά δυνατό να συμβεί κάτι τέτοιο. Δημιουργήθηκε όμως μια μουσική σκηνή με ροκ απόχρωση στη χώρα μας, και αυτή ήταν και είναι σημαντική, και δε βλέπω που είναι το κακό σε κάτι τέτοιο.

 

Τώρα, τα σχόλια για τα χαζά τραγουδάκια, το τυρί φέτα, την επιλεγόμενη πολιτικοποίηση, και την παντελή έλλειψη αισθητικής, μάλλον θα έπρεπε να τα κρατήσεις για τον εαυτό σου. Είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνεις και εσύ πόσο υποκειμενικά είναι όλα αυτά, και μη φλαμάρεις λοιπόν όλους εμάς, που τα ζήσαμε και τα αγαπήσαμε, χωρίς να επιδιώξουμε ποτέ, από τη βλακεία μας, να αρθούμε στο δικό σου υψηλό επίπεδο αισθητικής. Σαφές;

 

Αναρωτιέμαι μάλιστα μήπως αυτό είναι κακό και για το φόρουμ, να επιβάλλονται δηλαδή χωρίς περιθώριο διαλόγου τέτοιες υποκειμενικές απόψεις, διώχνοντας πιθανά κάποιο κόσμο που δεν τις συμμερίζεται.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για σένα ή Τερλέγκας ή Ρίτσος ενδιάμεσο πράγμα δεν υπάρχει...

 

Κόκκινο φεγγάρι, θάλασσες τεκίλα

φύλλα πεταμένα στη φωτιά

κόκκινο φεγγάρι, κόκκινο λιμάνι

κάτι μου 'χεις κάνει

 

Είδα πολλούς που ζήσανε για πλάκα

είδα και άλλους που το πήραν σοβαρά

και τραβηχτήκανε και άσχημα τραβιούνται

και το πληρώσανε στο τέλος ακριβά

 

Με τα μαύρα ρούχα, αμίλητοι καπνίζουν, οι φίλοι

κι ονειρεύονται να φύγουν μακριά

οι φίλοι που δε βρήκανε τίποτα ν' αγαπήσουν

που δεν πιστεύουν τίποτα, κανέναν, πουθενά

 

Υπάρχουν χίλιοι τρόποι για να τρελαθείς

υπάρχουν και άλλοι τόσοι για να λες υπομονή

όμως για μένα είναι αργά να τρελαθώ

και είναι ακόμα πιο αργά να κάνω υπομονή

 

Θα μείνω εδώ και θα υπάρχω όπως μπορώ

και για το πείσμα σας γουρούνια θα αντέχω

θα περίμενω άλλες μέρες

 

Τί σε χαλάει για ροκ στίχος (που δεν είναι και ο καλύτερός τους)...

Μην αρχίσω να postarω στίχους των zeppelin και χεστούμε στα γέλια...

 

Πάντως με τα 162 posts που υπάρχουν θα μπορούσαμε να 'χουμε

μιλήσει για recording από Α-Ω και να βοηθήσουμε και παιδιά που την

ψάχνουν στο φορουμ...Κάποιος ρώτησε για mastering plugins και

του στήλαμε 5 posts ενώ θα μπορούσαμε να του γράψουμε άρθρα...

Σταματάω εδώ...Καλή ακρόαση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ τα λες για αστείο' date=' αλλά βασικά είναι πάνω κάτω σωστά... :D :lol:[/quote']

 

Ξέρεις τί είναι αστείο?

Αστείο είναι το solo (ο θεός να το κάνει) στη "Μοναξιά του σχοινοβάτη" που γράφτηκε στο πόδι με ένα rat κατευθείαν στην κονσόλα (χωρίς speaker sim φυσικά ) το οποίο ενώ ακούγεται κάκιστο λόγω της directίλας τελικά περάστηκε σαν άποψη στον ήχο της κιθάρας, γιατί "έλα μωρε, το σόλο σκοτώνει, ποιά η διαφορά αν είχαμε ενισχυτή ?!!"

 

Το παραπάνω δεν είναι ούτε υπόθεση ούτε αποκύημα της φαντασίας μου.

 

Όχι έχεις δίκιο σε αυτό. Είναι αλήθεια ότι το συγκεκριμένο τραγούδι σημάδεψε όλη τη λεγόμενη "ροκ" μουσική σκηνή της Ελλάδας σε βάθος τριάντα χρόνων περίπου, και η απουσία σου από τη διαδικασία της παραγωγής απέβη μοιραία... :lol:

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειπαμε αυτες ειναι προσωπικες αποψεις και βεβαια σε κανεναν δεν θελουμε να τις επιβάλλουμε....

επιμενω ομως σταθερα στην αποψη μου (& εσυ στη δικη σου φανταζομαι.. :wink: )

παμε τωρα για κανα μπανακι... :lol:

 

Λεοντα μονο και μονο αυτο το "θαλασσες τεκιλα" με εστειλε αδιαβαστο :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά γιατί για ακόμη μια φορά μπλέκετε την ουσία της μουσικής δημιουργίας με την αισθητική της παραγωγής ; Το ότι στην Ελλάδα η προχειρότητα βασιλεύει στα πάντα δεν καθιστά τη "Μοναξιά του Σχοινοβάτη" μάπα τραγούδι...επίσης το ότι οι κάποιοι έλληνες "rockers" έχουν γράψει γελοιότητες επ'ουδενί δεν μπορεί να αποτελέσει άλλοθι για τις κακές παραγωγές του συνόλου σχεδόν της ελληνικής μουσικής μέχρι σήμερα.

 

Το ένα ζήτημα μπορεί να εξεταστεί αντικειμενικά, το να ηχογραφείς μ'ένα rat κατευθείαν στην κονσόλα είναι κακή πρακτική αποδεδειγμένα (και αυτά συμβαίνουν ακόμη και σήμερα και μειώνουν προσπάθειες καλλιτεχνών με ποιότητα και αξία...έχω παραδείγματα και μιλάω), ενώ το αν κάποιος θεωρεί τους Κατσιμιχαίους βασιλιάδες της κακομοιριάς και αντιαισθητικούς είναι καθαρά υποκειμενικό και η απάντηση είναι...περί ορέξεως κολοκυθόπιτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά γιατί για ακόμη μια φορά μπλέκετε την ουσία της μουσικής δημιουργίας με την αισθητική της παραγωγής ; Το ότι στην Ελλάδα η προχειρότητα βασιλεύει στα πάντα δεν καθιστά τη "Μοναξιά του Σχοινοβάτη" μάπα τραγούδι...επίσης το ότι οι κάποιοι έλληνες "rockers" έχουν γράψει γελοιότητες επ'ουδενί δεν μπορεί να αποτελέσει άλλοθι για τις κακές παραγωγές του συνόλου σχεδόν της ελληνικής μουσικής μέχρι σήμερα.

 

Το ένα ζήτημα μπορεί να εξεταστεί αντικειμενικά' date=' το να ηχογραφείς μ'ένα rat κατευθείαν στην κονσόλα είναι κακή πρακτική αποδεδειγμένα (και αυτά συμβαίνουν ακόμη και σήμερα και μειώνουν προσπάθειες καλλιτεχνών με ποιότητα και αξία...έχω παραδείγματα και μιλάω), ενώ το αν κάποιος θεωρεί τους Κατσιμιχαίους βασιλιάδες της κακομοιριάς και αντιαισθητικούς είναι καθαρά υποκειμενικό και η απάντηση είναι...περί ορέξεως κολοκυθόπιτα![/quote']

 

Δεν είχα σκοπό να ξαναδημοσιεύσω στο παρόν θέμα γιατί βαρέθηκα, αλλά είναι πολύ ουσιώδης η τοποθέτηση σου και αξίζει ένα σχολιασμό.

 

Σαν ακροατής πρωτίστως αλλά και μουσικός, ακολουθώ ένα συγκεκριμένο σύστημα αξιών το οποίο προφανώς καθορίζει και τα γούστα μου.

Προσωπικά λοιπόν, ζηλεύω οτιδήποτε φτιάχνεται με σεβασμό προς εμένα, και φροντίζω να σέβομαι τη δουλειά που με εκθέτει στους άλλους με τον ίδιο τρόπο. Ετσι, αξιολογώ αυτά που ακούω βάσει της πρόθεσης που είχε ο δημιουργός όπως αυτή διαφαίνεται απο το προϊόν που μου πασάρει.

 

Αν η ιδέα είναι καλή, αλλά η ενορχήστρωση ή η παραγωγή γενικά είναι χάλια, τότε προφανώς ευθύνη έχει και ο δημιουργός,και εφόσον δεν σεβάστηκε τη δουλειά του τόσο ωστε να την κάνει όσο πιο ελκυστική γίνεται, γιατί θα πρεπει να τον αξιολογήσω θετικά ?

Μπορεί επίσης μέχρι εκεί να έφτανε η αισθητική του, οπότε εγώ πάλι θα σου πώ πως αυτή η δουλειά δεν μου αρέσει.....

 

Σκέψου τώρα, η κατάσταση αυτή, με τις γενικά ...ενδιαφέρουσες ιδέες, και την κάκιστη "ένδυση" τους να γίνεται κατεστημένο,και ακόμη χειρότερα να περνάει σαν άποψη, καθοριστική μάλιστα για το αισθητήριο όλων όσων την υποστηρίζουν ....

Αυτό λοιπόν, σαν κυρίαρχη πρακτική και αισθητική με εξοργίζει,με κάνει μπαρούτι και απορώ πώς οι άνθρωποι που ασχολούνται σοβαρά με τη μουσική, και όσο νά'ναι έχουν ένα ανεπτυγμένο αισθητήριο σε σχέση με τους υπόλοιπους, υποστηρίζουν παθιασμένοι πως αυτό ειναι όντως μια καλαίσθητη άποψη, δημιουργική και μάλιστα αποτελεί και μέτρο σύγκρισης για άλλους !!

 

Το χείριστο όλων τελικά είναι πως οι πατέρες αυτής της αισθητικής έχουν φτιάξει πλέον το δικό τους "ποιοτικό" χαράκωμα, ποντίφηκες της καλαισθησίας και της ουσίας, και απο το θρόνο που τους έφτιαξε το "τόσα ξέρει, τόσα λέει" κοινό τους, μπορούν να ανεβοκατεβάζουν αβέρτα τους προστατευόμενους τους στο προσκήνιο, αλλά και να έχουν τελεσίδικη άποψη για ότι μουσικό συμβαίνει :roll:

 

Ειναι προσωπική μου θέση πως η ουσία της μουσικής δημιουργίας έχει άμεση σχέση με την παραγωγή της, γιατί αυτήν προσέχω πρώτη απο το ραδιόφωνο. Αν αυτή (η παραγωγή,ενορχήστρωση, κτλ) μου προσβάλλει την αισθητική, θα το πώ. Το ότι κάποιοι στέκονται στο στίχο αποκλειστικά ή σε μια φωνή είναι δικαίωμα τους, όπως δικαίωμα μου είναι να κρίνω και όλα τα υπόλοιπα που χτίζουν ένα μουσικό κομμάτι.

Ετσι δεν είναι ?

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χείριστο όλων τελικά είναι πως οι πατέρες αυτής της αισθητικής έχουν φτιάξει πλέον το δικό τους "ποιοτικό" χαράκωμα, ποντίφηκες της καλαισθησίας και της ουσίας, και απο το θρόνο που τους έφτιαξε το "τόσα ξέρει, τόσα λέει" κοινό τους, μπορούν να ανεβοκατεβάζουν αβέρτα τους προστατευόμενους τους στο προσκήνιο, αλλά και να έχουν τελεσίδικη άποψη για ότι μουσικό συμβαίνει

 

πες τα χρυσοστομε!να αγιασει ο στομας σου...! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου