Προς το περιεχόμενο

Red Hot Chili Peppers στο ΟΑΚΑ, Τρίτη 4 Σεπτεμβρίου 2012


yannis37

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Ο ίδιος ο Gallagher σιχαινόταν να παίζει σε στάδια και προτιμούσε μακράν τα μπαράκια.

Οι δε Αθήνα - Θεσσαλονίκη, συγκαταλέγονταν στις μη καλές αναμνήσεις του.

Βάσει του Mc Avoy πάντα......

 

Έτσι , απάντα του εσύ….γιατί ΔΕΝ μE αφήνει να πιω καφέ… ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 174
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ξέρω ότι το να πάω σε ένα στάδιο, ελλοχεύει τους εξής κινδύνους (ανάμεσα σε άλλους):

1. Να μην ακούω καλά (για όποιους λόγους)

2. Να μην βλέπω καλά (για όποιους λόγους) .

 

Προσωπικά , το πάω σε ένα τέτοιο live, για εμένα πιο πολύ σημαίνει ότι θέλω να είμαι παρών στο event (για λόγους ιστορικούς, συναισθηματικούς, τιμής ένεκεν..κ.ο.κ), γι’ αυτό «το ήμουν και εγώ εκεί» που λένε, παρά για να ακούσω ή να δω  κάτι άρτια.

 

Κατά τα άλλα το 80 σου φαινόταν καλά γιατί ήσουν νέος και δεν είχες απαιτήσεις ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά αυτό λέω ακριβώς….γι’ αυτό πας…δεν πας για να δεις-ακούσεις κρυστάλινο ήχο και εικόνα…

Γι’ αυτά υπάρχουν τα dvd. ;D ;D ;D

 

Κρυστάλινο ήχο όχι, αλλά αφού έχουν υπάρξει φορές που ο ήχος είναι όντως καλός, γιατί να μην ελπίζεις κάθε φορά που πας σε ένα τέτοιο event οτι θα έχεις τουλάχιστον την ίδια ηχητική εμπειρία;

 

Επίσης, κάποιες μπάντες δεν μπορείς να τις δείς live με κάποιον άλλο τρόπο εκτός από το στάδιο. RHCP σε μπαράκι δεν παίζει  ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ίδιος ο Gallagher σιχαινόταν να παίζει σε στάδια και προτιμούσε μακράν τα μπαράκια.

Μιά χαρά έπαιζε και στα μεγάλα στάδια...απλά δεν είχε τόσες μπύρες δίπλα του... 8)

 

Οι δε Αθήνα - Θεσσαλονίκη, συγκαταλέγονταν στις μη καλές αναμνήσεις του.

Βάσει του Mc Avoy πάντα......

Εγώ το 79, τον είδα στο Παρίσι...για ρώτα τον Mc Avoy να σου πεί? ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιά χαρά έπαιζε και στα μεγάλα στάδια...απλά δεν είχε τόσες μπύρες δίπλα του... 8)

Τότε δεν έπινε πολύ. Περισσότερο έπιναν οι συν αυτώ...

Και δεν είπα ότι δεν έπαιζε καλά. Είπα ότι δεν του άρεσε καθόλου.

 

Εγώ το 79, τον είδα στο Παρίσι...για ρώτα τον Mc Avoy να σου πεί? ;D ;D

Αν το θυμηθώ, τέλος Σεπτέμβρη πιθανόν (καθότι δεν με νοιάζει) και να τον ρωτήσω.

 

Ας ξαναγυρίσουμε στους pepper please.....

 

Κακώς έχει πάει στις 10 σελίδες..

Έχει και το ΦΠΑ μέσα.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά...κούνα το κεφάλι σου....τα 80's έβαλαν τις βάσεις για τις "συναυλίες" που βλέπετε σήμερα...Το 79, είδα το Rory Gallagher σε γήπεδο με 50.000 κόσμο να παραληρεί...Για βάλτον σε μπαράκι να σου εκτοξεύει τα ντεσιμπέλ ;D ;D

Φυσικά και παραληρούσε, αφού ότι καλύτερο (στο παραδοσιακό ροκ) είχε εμφανιστεί εκείνη την εποχή ήταν οι Oύγγροι Omega. ???

 

Έτσι κι αλλιώς και 'κει παραπάταγε. ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Γιατί πιστεύετε ότι υπήρχαν προβλήματα στον ήχο, ή στον απόηχο του Καλατράβα, και δεν πάτε σε αυτό που είναι και πιθανότερο: ότι οι RHCP (οι οποίοι πάντα ήταν περισσότερο "στούντιο" κομάντος), στα live πλέον, με το νέο κιθαρίστα, δεν "φτουράνε" ηχητικά;

 

 

 

 

Γιατι παρομοια προβληματα στον ιδιο χωρο ειχαν κι αλλοι,και δεν γινεται ολοι οσοι ερχονται να "μην φτουρανε" ηχητικα,παικτικα κλπ...

Οταν ερχονται τα τελευταια χρονια καποιες απο τις πολυ μεγαλες μπαντες,που σιγουρα εχουν μαζι τους καποιους απο τους καλυτερους επαγγελματιες του κοσμου σε καθε ποστο (ηχο-φως κλπ),και στο συγκεκριμενο σταδιο παρατηρουνται τα ιδια περιπου προβληματα,δεν μπορει ολοι να ξεχασαν να παιζουν και να εγιναν αρπακολλατζηδες.

 

Το συγκεκριμενο σταδιο που μαλλον ειναι ο μοναδικος ευκολος για τους διοργανωτες χωρος,που μπορουν να μαντρωσουν 60+ χιλιαδες κοσμο ελεγχομενα,προφανως ΔΕΝ κανει (πια) για συναυλιες,αυτο τουλαχιστον προκυπτει απο τις συναυλιες που εγιναν εκει στην μετακαλατραβα εποχη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι άλλες υποθέσεις που γράφτηκαν, ανατρέπουν ένα στοιχείο της πραγματικότητας, από το ότι δεν είναι εφικτός ο καλός ήχος στο ΟΑΚΑ, μέχρι το ότι μία τέτοια μπάντα δεν έχει επάρκεια προσωπικού με επαρκή τεχνική εμπειρία για να χειριστεί ένα τέτοιο live....

 

Μερικές ναι, όλες όχι.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γιατι παρομοια προβληματα στον ιδιο χωρο ειχαν κι αλλοι,και δεν γινεται ολοι οσοι ερχονται να "μην φτουρανε" ηχητικα,παικτικα κλπ...

 

Το "όλοι" είναι δικό σου φραστικό σχήμα.. ίσα-ίσα πολλοί επιβεβαίωσαν ότι αυτό το "όλοι" δεν ισχύει καθόλου. Οπότε, η αμέσως επόμενη λογική εκτίμηση είναι ότι "ναι", οι μέτριοι είναι περισσότεροι από τους άριστους και ότι "όχι" δεν μπορεί ο καθένας να γεμίσει με μουσική το ΟΑΚΑ (ηχητικώς μιλώντας).

 

Άλλωστε - αν και ήλπιζα ότι δε θα χρειαστεί να το γράψω αυτό - αυτή η υποχώρηση της ηχητικής ποιότητας στους RHCP είναι προφανής ακόμη και στο στούντιο πόνημά τους (το τελευταίο, εννοώ), οπότε - ειλικρινά - τι περιέργο υπάρχει ότι την εμπειραθήκατε και ζωντανά;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου