Προς το περιεχόμενο

Διαδραστική πλατφόρμα για εκπαιδευτικό πρότζεκτ;


neeq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα :)

 

Θέλω να ετοιμάσω ένα μικρό πρότζεκτ ως παράδειγμα, και όχι ως ολοκληρωμένη δουλεια. Μια διαδραστική πλατφόρμα, η οποία με τη χρήση πολυμέσων θα δείχνει τα βασικά γύρω απο τα subtractive synths. Δηλαδη τους oscillators, τα φίλτρα, τις περιβάλλουσες, και ίσως κάποια βασικά εφφέ.

 

Θέλω όμως αυτή η πλατφόρμα, να μπορεί να ενσωματωσει και καποιου τυπου vst, ώστε ο χρήστης να μπορει να πειράξει σε πραγματικό χρόνο τα φίλτρα και τις περιβάλλουσες (τους ταλαντωντες μπορώ να τους βαλω και σε απλή audio μορφή για τα παραδείγματα).

 

Με το Synthmaker, μπορώ να φτιάξω ακριβώς το συνθ που θελω, και να το κάνω εξπορτ σε vst ή exe μορφή.

 

Οπότε ψαχνω πλατφορμα που θα μπορεσει να το ενσωματώσει, είτε αυτουσιο (δε χρειαζεται εγκατασταση για να παιξει), είτε να ενσωματώσει καποιον host.

 

Τα εξτρα που θα ήθελα: Να είναι όσο το δυνατον πιο freeware, user friendly και να κάνει εξπορτ σε συνηθισμενες μορφες, ώστε να μεταφερθει σε αλλους υπολογιστες (πχ flash? html?)

 

Να με συμπαθατε αν ζητάω παραλογα πράγματα ή λέω βλακειες, αλλά δε γνωρίζω πολλά σχετικά με το θέμα.

 

Θα επανελθω στο θεμα αργά το βραδυ. Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα βασικά γύρω απο τα subtractive synths. Δηλαδη τους oscillators, τα φίλτρα, τις περιβάλλουσες, και ίσως κάποια βασικά εφφέ.

 

δεν πολυβοηθάω, αλλά επί του συγκεκριμένου που λες, δες μήπως σου κάνει αυτό :

 

http://phet.colorado.edu/en/simulation/fourier

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα με βοηθάει σε πρωτο επίπεδο, για να αναπαραστήσω τις κυματομορφές. Ευχαριστώ.

 

Διευκρινίζω πάντως, ότι δεν απευθύνομαι σε φυσικούς, ούτε απαραίτητα σε μουσικους. Θελω το παραδειγμα να εχει ανοιχτο ταργκετ γκρουπ και μετά, να το προσαρμόσω σε πιο κλειστό (πχ σπουδαστες μουσικολογιας).

 

Οπότε στο πρώτο αυτο παραδειγμα θελω να δωσω μια πρωτη επαφή με το interface ενος synth και τις βασικες του λειτουργιες :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Λες:

 

Με το Synthmaker, μπορώ να φτιάξω ακριβώς το συνθ που θελω, και να το κάνω εξπορτ σε vst ή exe μορφή.

Αφού σε βολεύει το Synthmeker, γιατί δεν το κάνεις με το Synthmaker που κάνει export σε vst αλλά και σε exe.

Ειδικά το exe μπορείς να το δώσεις τόσο σαν αυτόνομο όσο και σαν free.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά σε τι πλατφορμα θα μπορουσα να το εντάξω?

 

Ωστε να ανοιγει ένα μονο αρχείο ο χρήστης. Αυτό της "παρουσίασης". Να μη χρειάζεται να τρέχει παράλληλα αλλα παράθυρα.

 

Πχ, στη 2η σελίδα της "παρουσιασης", να εχει ενα saw wave που περνάει από ένα lpf. Στην 3η σελίδα, να εχει μονο ενα osc και ενα attack knob.

 

Και παει λέγοντας, ώστε βήμα βήμα να γνωρίζει τις βασικες λειτουργιες.

 

Τώρα, αν λέω μπουρδες και δε γίνονται αυτά, αναγκαστικά θα βάλω ένα exe να ανοιγει παράλληλα, ίσως με κάποια συντομευση μεσα στην πλατφορμα μου.

 

Σε πρωτο επίπεδο με ενδιαφέρει κιόλας το αν γίνεται. Ή αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να προσφερω realtime πείραγμα των φίλτρων και των envelopes απο τον χρήστη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά σε τι πλατφορμα θα μπορουσα να το εντάξω?

 

Ωστε να ανοιγει ένα μονο αρχείο ο χρήστης. Αυτό της "παρουσίασης". Να μη χρειάζεται να τρέχει παράλληλα αλλα παράθυρα.

 

Πχ, στη 2η σελίδα της "παρουσιασης", να εχει ενα saw wave που περνάει από ένα lpf. Στην 3η σελίδα, να εχει μονο ενα osc και ενα attack knob.

 

Και παει λέγοντας, ώστε βήμα βήμα να γνωρίζει τις βασικες λειτουργιες.

 

Τώρα, αν λέω μπουρδες και δε γίνονται αυτά, αναγκαστικά θα βάλω ένα exe να ανοιγει παράλληλα, ίσως με κάποια συντομευση μεσα στην πλατφορμα μου.

 

Σε πρωτο επίπεδο με ενδιαφέρει κιόλας το αν γίνεται. Ή αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να προσφερω realtime πείραγμα των φίλτρων και των envelopes απο τον χρήστη.

 

 

 

σε μια κανονική παρουσίαση powerpoint μπορείς να κανεις embed exe ως object .. Οποτε βγάζεις όσα exe χρειάζεσαι από το synthmaker και στην συνεχεια τα κανεις embed σε διαφάνειες .. Για οδηγίες του πως γίνετε ψαχτώ η πες μου να παραθέσω link . ( θα το είχα βάλει ήδη αλλα δεν ξέρω αν επιτρέπεται :P )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω. Αν και έχω openoffice, θα ψαξω σε κάποιο powerpoint. Δε μου ειναι οικείο, αλλά αν υπαρχει θα το βρω μωρε, να'σαι καλα :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από ότι θυμάμαι το impress κάνει κάτι αντίστοιχο που μπορεί να σε βολέψει από την ώρα που έχεις openoffice.. Κάνει link μια λέξη η πρόταση που όταν την πατήσεις τρέχει κατευθείαν το exe.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου