Προς το περιεχόμενο

Mesa, Rivera, etc. on a budget!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θεμη,

 

Εχω περασει αρκετο καιρο με Λανευ 30ρη (τον ειχα 1 χρονο) και 50ρη (δοκιμη), οπως και 401 Μαρσαλ και Πηβη Κλασσικ 30 (δοκιμες γερες)

 

Λανευ 30/50 Οντως απουσιαζει το γρεζι απο τον ηχο οβερντραιβ, κατι που ισως χαλασει καποιον που θελει μαρσαλε ηχο (εμενα). Φοβερα καθαρα. Τιμια αν και φθηνη κατασκευη. Λαμπες στο σασι (+), Ολα τα υπολοιπα σε πλακετα, και φθηνα υλικα μεσα. Εν γενει ομως ΦΟΒΕΡΟΙ ενισχυτηες πολυ αξιοπιστοι παρα το χαμηλο της τιμης. Επισης καταπληκτικα καθαρα.

 

Πηγαινε για τον 50ρη ομως αβλεπι... ο 30ρης τρωει σχετικα ευκολα τις μικρες ΕΛ84 λαμπες.

 

Μαρσαλ 401. Οραιος γρεζε ηχος. Καλη αποδοση απο χαμηλα. Αστεια αξιοπιστια και ποιοτητα κατασκευης ομως συνδιασμενη με υψηλη τιμη. Εγω δεν θα τον επελεγα με τιποτα αν και αρχικα τον ηθελα... μολις εμαθα λιγο απο ενισχυτες καταλαβα οτι δεν λεει.

 

Πηβη Κλασσικ 30. Επισης ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ μηχανημα σε αυτα τα λεφτα. Η διαφορα απο τους Λανευ ειναι ο πιο ζεστος/γλυκος ηχος τοσο σε καθαρα οσο και σε βρωμικα. Καποιοι μπορει να θελουν την αμεσοτητα του λανευ και καποιοι αλλοι την γλυκα του Πηβη. Θεμα γουστου καθαρα.

 

Εν ολοιγις, στα συγκεκριμενα χρηματα... ο Λανευ δεν παιζεται... με σελεστιον ηχειο μεσα (τιμιο οχι πολυ καλο ομως), και 2 εκουαλαιζερ.

 

Βεβαια... οπως ειπαν και αλλοι... με 1000 πας σε σοβαρο χειροποιητο μηχανιμα οπως Κοχ, Ματαμπ κτλ...

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φιλε μαθ, κρατάω αυτό που λες για τους Λανευ. Βέβαια εχω μάθει να μου αρέσουν οι ΕΛ84 οταν ...στριμώχνονται γιατι παίζω χρόνια με μια handmade ιδιοκατασκευή με ΕΛ84 :P . Αλλά ειναι και ενας λόγος για αλλαγη.

 

Τώρα, αυτο που λες για 'σοβαρο χειροποίητο μηχανημα', και χωρις την παραμικρή διαθεση να κάνω τον εξυπνο, ειναι ενα νόμισμα με δυο οψεις. Ναι μεν τα αριστα υλικά, ειδικα οι output transformers που η Koch λεει οτι ειναι χειροποίητοι, αλλα πολλές φορες μια σχεδίαση με λιγοτερο καλά υλικά μπορεί να 'δεσει' καλύτερα με εναν κιθαριστα σε σχεση με αυτό που θέλει να ακούσει. Το τελειο βέβαια ειναι να τα βρεί κανείς και τα δύο :D :D

 

Επειδή ενας μερος της δουλειάς μου εχει να κάνει με ηχογραφήσεις σε στουντιο (οχι μουσική), ενας ηχολήπτης, σοβαρο παιδί, μου είπε οτι εγραψε κάποτε τον Σπαθα, που του ήρθε με ενα JC120 και ενα DS-1. Ενισχυταρα ο 120, δεν λεω, αλλα κάποιος θα περίμενε λάμπα, μπουτικ, κατι σε FullTone κλπ απο Σπαθα. :roll: :roll:

 

Koch στην Ελλαδα ποιός εχει: Πάντως στο Harmony αρκετοι λένε οτι ο Koch, ο Twintone II, τουλαχιστον, εχει 'fizzy distortion' και 'hairy notes', που σε σχέση με αυτο που ψαχνω εγω ξεκινάμε με αυτογκολ απο τα αποδυτήρια. Για άλλους όμως ακριβως ότι ζητάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε σαν ιδεα το ειπα το χειροποιητο οχι σαν απαραιτητα την καλυτερη λυση. Συμφωνω μαζι σου οτι τις λυσεις τις βρισκουμε σε διαφορα επιπεδα τιμων, και το "ακριβοτερο= ιδανικοτερο σαν λυση" δεν ισχυει.

 

Εγω απλα πηγα στο χειροποιητο μιας και κανενας δεν εβγαζε εργοστασιακο ενισχυτη οπως τον ηθελα.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρκετοι λένε οτι ο Koch, ο Twintone II, τουλαχιστον, εχει 'fizzy distortion' και 'hairy notes'

 

Κάτσε όταν λές fizz τί εννούμε ακριβώς?Γιατί το έχω δεί με διάφορες ερμηνείες.Π.χ όχι καθαρό distortion υπό την έννοια ότι έχει ντιτζιτίλα ή αυτό το κάτι σάν ghost note που λένε για τα modelling.Αλλά προφανώς στο harmony central θα εννοούν ότι ακούγεται πιό τζιτζίκι?Πιό ValveKing ας πούμε, ή Marshall τζιτζίκι?Δηλαδή όχι σάν ένα καθαρό distortion.

 

Και το hairy notes πάλι τι είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως το καταλαβαινω εγω τουλάχιστον το fizz ειναι οταν εισαι μεν βρώμικος αλλα οχι - πως να το πω - 'βουτυρένιος' και 'λαμπερος'. Δεν ακους μόνο την παραμόρφωση σου αλλα ακους και ενα 'γρέζο΄να την συνοδεύει, σαν να μην 'γλυστράει΄ καλα ο ήχος. Θα έλεγα μια 'σολιντστειτίλα', όχι 'ντιτζιτίλα'. Το ιδιο εννοουν και με 'hairy notes', δηλαδή δεν είναι smooth.

 

Οι περισσότεροι ηλεκτρονικοι λένε αμεσως οτι φταίει ο μετασχηματιστής εξόδου του ενισχυτή, αλλά και ο τροφοδοσιας. Επειδή οι μετασχηματιστές ειναι τα πιο ακριβά εξαρτήματα ενος ενισχυτή (με δευτερες τις λάμπες) οι εταιρείες τείνουν να χρησιμοποιουν φτηνότερες λύσεις στα φτηνότερα μοντελα. Ο φτηνος μετασχηματιστής εξόδου ψαλιδίζει το ευρος των συχνοτήτων, όπως κανει - σε πολυ μεγαλύτερο βαθμό βεβαια - και το τανζιστορ. Εξ ου και η 'σολιντστειτιλα'. Ο μετασχηματιστης τροφοδοσιας διαχειριζεται το βολταζ, οποτε αν το μηχανημα δεν παίρνει το καλύτερο δυνατο ρευμα δε θα βγάλει αυτό που η σχεδιαση του είχε προθεση να βγάλει. Βεβαια, και αλλα πράγματα εχουν να κάνουν με το fizz, οπως ποιότητα λαμπών, bias (πολύ σημαντικό) και φυσικα αν ο αλλος δεν βάζει audio grade αντιστασεις/πυκνωτες/κλπ, αλλα τα παίρνει απο το διπλανο εργοστάσιο ηλεκτρικών ψυγειων.

 

Βεβαια, 'περι ορέξεως...' Ξερουμε οτι ο EVH εβαζε συσκευή (variac) για να ρίχνει το βολταζ από τα 110 (Αμερική) μέχρι και κάτω απο τα 90, για να ξεζουμίζει (και βέβαια να τις καίει τελικα) τις λάμπες, για πιο πολύ παραμόρφωση στα 50αρια Μαρσαλ και Λανευ που χρησιμοποιούσε στη αρχή. Στην περίπτωση αυτή το ψαλλίδισμα και το fizz χτυπάει κόκκινα, δηλάδή παίρνεις και αρκετή 'μη μουσική' παραμόρφωση. Αλλα την εβρισκε και μαζί του μερικά εκατομύρια αλλοι ανθρωποι.

 

Σορυ για το πολυ μπλα-μπλα :D :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου