Προς το περιεχόμενο

Mac mini ή Mac book για μίξη ήχου?


NEXT IN LINE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικά ακούστηκαν αρκετά σωστά πράγματα και αρκετά πράγματα που δεν ισχύουν.

 

Το daw που θα χρησιμοποιήσουμε είναι ο κύριος λόγος για να αποφασίσουμε αν θα πάρουμε mac ή αν θα πάρουμε pc. Cubase Samplitude Sonar είναι για PC, pro tools logic για mac. Το ableton παίζει καλά και στις 2 πλατφόρμες.

Αυτό δεν προκύπτει από το windows experience index αλλά από benchmarks φτιαγμένα για να δοκιμάζουν τα μηχανήματα για αυτόν ακριβώς τον λόγο.

Όποιος θέλει μπορεί να το δει και μόνος του εδώ http://www.dawbench.com/win7-v-osx-1.htm.

 

Προσωπικά έχω στήσει τόσο mac όσο και PC σε πολλά επαγγελματικά studio καθώς επίσης και σε πολλά σπίτια επαγγελματιών και ερασιτεχνών του χώρου και μπορώ να πω ότι ένα καλά στημένο pc έχει τα ίδια ίσως και λιγότερα (ποσοτικά) προβλήματα από ένα αντίστοιχο mac και τις περισσότερες φορές καλύτερη απόδοση.

 

Αυτό προκύπτει γιατί σε ένα pc μπορούμε πολύ εύκολα να κάνουμε overclocking στον επεξεργαστή να βάλουμε 64GB μνήμη και να πετάξουμε 8-9 δίσκους σε raid και έναν ssd και να απογειωθεί το σύστημα, πράγματα που μόνο αν πάμε σε ένα mac pro (με σχεδόν διπλάσια τιμή) μπορούμε να κάνουμε (χωρίς το overclocking).

Επίσης όποιος στις μέρες μας λέει ότι τα pc έχουν θέματα σταθερότητας τότε μάλλον έχει windows vista ή έχει Turbo X.

 

Τώρα σε ότι αφορά τα imac πέραν των πολλών καλών που έχουν όπως το εξαιρετικό design την πάρα πολύ καλή οθόνη και τον συνδυασμό hardware και λειτουργικού, το μεγάλο τους μειονέκτημα για εμένα είναι ο πολύ περιορισμένος χώρος και η μικρή έως ανύπαρκτη δυνατότητα αναβάθμισης. Επίσης η θερμοκρασίες ανεβαίνουν επικίνδυνα ειδικά στους i7 και η περιορισμένη εγγύηση πάει να πει ότι αν κάψει η κάρτα γραφικών πχ στον 1,5 χρόνο πας στο επίσημο service και περιμένεις την λυπητερή....

 

Όλα αυτά το κάνουν στα μάτια μου να χάνει πόντους στον τομέα του επαγγελματισμού καθώς η ευκολία αναβάθμισης και η ευκολία του service είναι σημαντικά για έναν επαγγελματία.

 

Σε ότι αφορά τα pc πέραν των καλών τους που είναι η ευκολία αναβάθμισης και service καθώς βέβαια και η τιμή έχουν και αυτά τα θέματα τους. Ένα από αυτά είναι ότι πρέπει ο τελικός χρήστης να επιλέξει τα components που θα χρησιμοποιήσει από τα 1000άδες που υπάρχουν στην αγορά με αποτέλεσμα πολλές φορές να καταλήγει σε ασυμβατότητες ή να ξοδεύει λεφτά σε components που δεν του χρειάζονται πραγματικά. Εδώ φυσικά υπάρχει και ο αντίλογος για τα mac γιατί η apple έχει κάνει μια επιλογή από components που μπορεί να μην χρειάζονται πραγματικά στον χρήστη όπως πχ στην περίπτωση του iMac μια 27" LED οθόνη των 1000+ euro που δεν λέω είναι πάρα πολύ ωραία αλλά πρακτικά εγώ με τις 3 22άρες μου έχω σχεδόν τον 2πλάσιο χώρο εργασίας με το 1/3 της τιμής και για μουσική παραγωγή δεν μου χρειάζεται οθόνη να καλύπτει το 99% του Adobe RGB ή τα άλλα ωραία χαρακτηριστικά της οθόνης του imac

 

Επίσης στα windows σαν λειτουργικό πρέπει να είσαι λιγάκι πιο προσεκτικός σε σχέση με το OS X αλλά αν τηρείς κάποια πολύ βασικά πραγματάκια (antivirus, backup και δεν το φορτώσεις με 3000 σπασμένα προγράμματα) τότε δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά.

 

Τώρα σε ότι αφορά την τιμή ακούστηκε πιο πριν ότι για να φτιάξει κανείς αντίστοιχο σύστημα με mac με ποιοτικά components τότε θα φτάσει πάνω κάτω στην ίδια τιμή. Εδώ επιτρέψτε μου να διαφωνήσω απόλυτα... Και επειδή δεν μου αρέσει να λέω πράγματα έτσι:

Σήμερα η τιμή του πιο φθηνού imac με i7 σύμφωνα με το skroutz http://www.skroutz.gr/c/891/branded-desktop-pc.html?from=most-popular&keyphrase=imac+i7 είναι 2.289€.

 

Εδώ έχω κάνει μια σύνθεση από ένα ελληνικό eshop και έχω φτάσει στην ίδια περίπου τιμή (2.238€) έχοντας βάλει μάλιστα και την apple cinema display για οθόνη. Η διαφορά είναι ότι το pc έχει:

120GB ssd + 2 δίσκους 1TB αντί για έναν 1TB

16GB Ram αντί για 4GB

7870 αντί 6970Μ (όπου πέραν του ότι η 6970 είναι προηγούμενης γενιάς το Μ στο τέλος πάει να πει ότι είναι η mobile δηλαδή είναι κάρτα γραφικών που προορίζετε για laptop με αρκετά χαμηλότερες επιδόσεις)

 

Νομίζω πως η διαφορά είναι ευδιάκριτη συν το ότι δεν είναι υποχρεωτικό να πάρει κανείς τόσο ακριβή οθόνη....

 

Επίσης το ίδιο ισχύει και για το mac mini που δεν έχει οθόνη δηλαδή το φθηνότερο mac mini πάλι σύμφωνα με το skroutz έχει 589€. Πάλι σε σύγκριση με μια γρήγορη σύνθεση που έκανα και βγήκε στα 583€ οι διαφορές είναι:

τετραπύρηνος i5 στα 3.2GHz αντί για διπύρηνο i5 στα 2.3GHz

8GB Ram αντί για 2GB

1TB 7200 δίσκος αντί για 500GB 5200

 

Οι διαφορές και εδώ είναι τεράστιες....

 

Επίσης μην βιαστείτε να μου πείτε ότι έχω επιλέξει τα φθηνότερα μοντέλα και ότι στα άλλα η ψαλίδα μικραίνει γιατί ισχύει το ακριβώς αντίθετο αφού η apple τείνει να υπερκοστολογεί οποιαδήποτε προσθήκη τύπου έξτρα μνήμη κτλ...

 

Ως επαγγελματίας του χώρου που μάλιστα εμπορεύομαι τόσο pc όσο και mac και έχω στήσει μπόλικα και από τα 2 σε αρκετούς επαγγελματικούς χώρους μπορώ να πω ότι κάθε πλατφόρμα έχει τα υπέρ της και τα κατά της και ο τελικός χρήστης θα πρέπει να επιλέγει με βάσει του τι καλύπτει τις απαιτήσεις του και του τρόπου με τον οποίο του αρέσει να δουλεύει.

 

Συγνώμη για το μακροσκελές post αλλά δεν γίνεται αλλιώς  :P

pc_i7.png.99b18f9dfd474840f14e929d34f1e54b.png

pc_i5.png.39436384c1d866487f48a651e66c3886.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 284
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ως επαγγελματίας του χώρου (χρήστης)...θα επαναλάβω ότι ΠΟΤΕ μου δεν αναβάθμισα κανένα Mac που είχα. Ήξερα από την αρχή γιατί το έπαιρνα, τις προδιαγραφές που χρειαζόμουν και άντε σε 2-3, κάποια στιγμή να έβαλα παραπάνω μνήμη. Όταν πάλιωναν (συνήθως μετά από 5+ χρόνια) και έσβυναν από πάγια...έπαιρνα άλλο.

Η λέξη αναβάθμιση συναντάται κυρίως σε pc χρήστες.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως επαγγελματίας του χώρου (χρήστης)...θα επαναλάβω ότι ΠΟΤΕ μου δεν αναβάθμισα κανένα Mac που είχα. Ήξερα από την αρχή γιατί το έπαιρνα, τις προδιαγραφές που χρειαζόμουν και άντε σε 2-3, κάποια στιγμή να έβαλα παραπάνω μνήμη. Όταν πάλιωναν (συνήθως μετά από 5+ χρόνια) και έσβυναν από πάγια...έπαιρνα άλλο.

Η λέξη αναβάθμιση συναντάται κυρίως σε pc χρήστες.

Η λέξη αναβάθμιση συναντάται κυρίως σε pc χρήστες γιατί στα mac δεν μπορείς να κάνεις (ουσιαστική) αναβάθμισή και να θέλεις....

 

Το ότι ήξερες τι χρειαζόσουν δεν πάει να πει ότι αποκλείεται να βγει κάποια νεα τεχνολογία που για να την αποκτήσεις στα mac θα πρέπει να περιμένεις για να αλλάξεις όλο το μηχάνημα ενώ στα pc μπορεί με μια αλλαγή κάποιου component να την αποκτήσεις άμεσα. Δες thunderbolt....

 

Επίσης δεν βλέπω πιο είναι το κακό να μπορώ να κρατήσω το κουτί μου το τροφοδοτικό μου την κάρτα γραφικών μου και να αλλάξω μόνο ότι χρειάζεται να αλλαχτεί γλυτώνοντας έτσι αρκετά χρήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις υγειες σας (@Mac-αδες ;D).

Επι 17 σελιδες λεμε τα ιδια πραγματα, αλλα μερικοι δεν λενε να καταλαβουν.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λέξη αναβάθμιση συναντάται κυρίως σε pc χρήστες γιατί στα mac δεν μπορείς να κάνεις (ουσιαστική) αναβάθμισή και να θέλεις....

Δεν χρειάζονται (ουσιαστική) αναβάθμιση. Είπαμε...ξέρεις από πρίν γιατί τα αγοράζεις...και ο κύριος λόγος ΔΕΝ είναι για να παίζεις παιχνίδια.

 

Με τις υγειες σας (@Mac-αδες ;D).

Επι 17 σελιδες λεμε τα ιδια πραγματα, αλλα μερικοι δεν λενε να καταλαβουν.

Προφανώς μερικοι δεν λένε να καταλάβουν, γιατί τα μόνα Μac που είδαν είναι στις διαφημίσεις ή στις βιτρίνες στο Πλαίσιο ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζονται (ουσιαστική) αναβάθμιση. Είπαμε...ξέρεις από πρίν γιατί τα αγοράζεις...και ο κύριος λόγος ΔΕΝ είναι για να παίζεις παιχνίδια.

 

 

 

Παραμύθια σκορδαλιά  ;D Έσκασες δυόμισι χιλιαρικάκια πριν 3 χρόνια για core 2 duo imac, και έσκασα... τα μισά για core2duo PC. Εσύ τώρα κλαψουρίζεις γιατί πρέπει να ξανασκάσεις άλλα τόσα για τετραπύρηνο, μπας και τρέξεις κάνα καινούργιο plug in, εγώ πάω στο πλαίσιο και με 4 κατόμπαλα είμαι ΠΑΣΑΣ  ;D

 

Δεν πειράζει... κάποιο κορόιδο θα βρεθεί να του πασάρεις το διπύρηνο... ας είναι καλά ο steve, καλή του ώρα  ;D

 

 

( Φυσικά αυτά ισχύουν για... κοινούς θνητούς, όχι για τον Marathon ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραμύθια σκορδαλιά  ;D Έσκασες δυόμισι χιλιαρικάκια πριν 3 χρόνια

Για την ακρίβεια έσκασα δυόμισι χιλιαρικάκια πριν 7 χρόνια...και συνεχίζω να δουλεύω ;)

Όσο για τα καινούργια  plugins...εδώ δεν έχω προλάβει να δώ καλά καλά τα παλιά ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς μερικοι δεν λένε να καταλάβουν, γιατί τα μόνα Μac που είδαν είναι στις διαφημίσεις ή στις βιτρίνες στο Πλαίσιο ;)

Αυτο δεν μπορεις να το ξερεις. Αλλα και ετσι να ειναι, απο μια απλη αναγνωση των specs τους καποιος που ξερει ακομα και τα πλεον βασικα απο υπολογιστες μπορει να καταλαβει οτι τα προιοντα της Apple ειναι OverPriced σε τρελο βαθμο!

Κατι που λεμε εδω και 17 σελιδες αλλα δεν λες να το καταλαβεις.

Κανεις δεν λεει οτι τα Apple δεν ειναι καλα μηχανηματα, το ειπαμε 200.000 φορες.

Η ολη ιστορια γινεται για την τιμη τους, μια τιμη που ιδιαιτερα στις μερες μας ειναι για γελια, βλεποντας τα specs.

Σοβαρα μηχανηματα αλλα με απαραδεκτες τιμες, λυπαμαι αλλα αυτο ειναι fact.eeee.png

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παραμύθια σκορδαλιά  ;D Έσκασες δυόμισι χιλιαρικάκια πριν 3 χρόνια για core 2 duo imac, και έσκασα... τα μισά για core2duo PC. Εσύ τώρα κλαψουρίζεις γιατί πρέπει να ξανασκάσεις άλλα τόσα για τετραπύρηνο, μπας και τρέξεις κάνα καινούργιο plug in, εγώ πάω στο πλαίσιο και με 4 κατόμπαλα είμαι ΠΑΣΑΣ  ;D

 

Δεν πειράζει... κάποιο κορόιδο θα βρεθεί να του πασάρεις το διπύρηνο... ας είναι καλά ο steve, καλή του ώρα  ;D

 

 

( Φυσικά αυτά ισχύουν για... κοινούς θνητούς, όχι για τον Marathon ;D)

 

 

εγω φιλε manosx με imac 2core δουλευω και ειμαι μια χαρα μαλλον τα εχεις μπερδεψει  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου