Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για καινούριο PC.


jazzy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι ρε το ήξερα αυτό για τη ram!Αυτό που εννοώ είναι όχι ότι απλά βλεπουν παραπάνω πυρήνες αλλα ότι σε σύγκριση με τα 32bit τα 64bit professional και ultimate χρησιμοποιούν δύο πυρήνες για το λογισμικό όχι απλά βλέπουν.Το γράφει στο site της microsoft αυτολεξεί τώρα αν ισχύει δεν έχω ιδέα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τα Windows 7 Professional, Enterprise και Ultimate επιτρέπουν τη χρήση δύο επεξεργαστών παρέχοντας βέλτιστη απόδοση σε αυτούς τους υπολογιστές. Τα Windows 7 Starter, Home Basic και Home Premium αναγνωρίζουν μόνο έναν επεξεργαστή

 

http://windows.microsoft.com/systemrequirements

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λενε δυο επεξεργαστες εννοουν δυο_ας πουμε στην περιπτωση σου_I3-2120, δεν εννοουν τους πυρηνες του επεξεργαστη.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ξενερωνεις, αλλα ετσι κι αλλιως δεν ειχα αλλη λυση :P Για home χρηση τον πηρα τον AMD, αλλα εκ των πραγματων πρεπει να σηκωσει τις μουσικες μου πλεον :P

 

Βεβαια, σε σχεση με τον Pentium 3 που ειχα πριν για μουσικο πισι, αυτο μου φαινεται ότι πεταει :D Αλλωστε και στη μουσική απλος ανθρωπας ειμαι :)

 

 

Σιγά, μην τα παίρνεις τοις μετρητοίς, το θέμα είναι να καλύπτει τις ανάγκες σου. Αν κάνεις τη δουλειά σου, όλα τα άλλα είναι λεπτομέρειες. Μακάρι η AMD να πάρει τα πάνω της, γιατί έχει αρχίσει πάλι και η intel και δίνει με το σταγονόμετρο τις εξελίξεις.

 

Απλά όταν ακούω για 1000000 καλύτερη την amd, εκεί χαλάει το πράγμα.  ;D Η AMD αυτή τη στιγμή είναι πολύ χειρότερη, αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν είναι αρκετή  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... και θα επέλεγα μια φτηνή κάρτα γραφικών ώστε τα γραφικά να μην επιβαρύνουν τον επεξεργαστή σου.

Εγω παντως θα πρότεινα το ακριβως αντιθετο ;D...Μια "Φτηνή καρτα γραφικών" ειναι η "κάρτα" γραφικών το επεξεργαστη.Καλύτερα τα ίδια χρηματα να πάνε σε κάλυτερο επεξεργαστή (με καλύτερα ενσωματωμενα γραφικά) και αμα θέλει στο μελλον gaming κτλ να παρει μια κάλη καρτα γραφικών και όχι μια "φτηνή" με την οποια δεν θα παρατηρήσει καμία απολυτως διαφορα...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά στον ήχο πραγματικά μετατρέπουν τα amd σε πεταμένα λεφτά.

 

Εντάξει δεν χρειάζεται να φτάσεις σε τέτοιες υπερβολές...

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να πάρει κάποιος μουσικός αυτόν τον (οικονομικό) επεξεργαστή και να μην κάνει τη δουλειά του και μάλιστα πολύ άνετα.

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.559883

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει δεν χρειάζεται να φτάσεις σε τέτοιες υπερβολές...

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να πάρει κάποιος μουσικός αυτόν τον (οικονομικό) επεξεργαστή και να μην κάνει τη δουλειά του και μάλιστα πολύ άνετα.

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.559883

 

 

 

 

Να κάνει τη δουλειά του μπορεί, καμία αντίρρηση. Ομως αν σκεφτείς το εξής, θα καταλάβεις τη λογική μου:

 

Ενα tower για να στηθεί θέλει τουλάχιστον 7-8-9 κατοστάρικα, για M/b, σκληρούς, μνήμες, τροφοδοτικά κλπ κλπ. Αν υποθέσουμε λοιπόν ότι για αυτό το cpu γλυτώσαμε 150 ευρώ σε σχέση με έναν καλό intel, στο σύνολο έχουμε μια οικονομία της τάξης του 15%. Στις επιδόσεις (σε Daw εφαρμογές) όμως έχουμε απώλεια... 300 με 400%  :o Δηλαδή με 15% παραπάνω κόστος θα είχαμε τρεις και τέσσερις φορές καλύτερο μηχάνημα.

 

Νομίζω ότι είναι τέτοιο το κέρδος απόδοσης, που η όντως υπερβολική έκφρασή μου ίσως και να του ταιριάζει. Οπως και να έχει όμως, ήταν ουσιαστικά μια απάντηση για τη φράση 10000 καλύτερος ο AMD  ;D η οποία δε στέκει με τίποτα, δυστυχώς τα σημερινά AMD δεν είναι σε καμία περίπτωση προτεινόμενα για μουσική παραγωγή, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα κάνει κάποιος τη δουλειά του, απλά η επένδυσή του θα είναι μη- αποδοτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με έξτρα 150Ε ΔΕΝ θα πάρεις έναν κορυφαίο Intel (σαν αυτόν που έβαλες στις φωτό), θα πάρεις έναν μεσαίο, που δεν θα σου δώσει 300%-400% παραπάνω

 

Άσε που, έχοντας χρονόμετρο στο χέρι, σε καμία περίπτωση δεν θα έβλεπες ποτε τέτοια κέρδη στα όποια απαιτητικά πράγματα έκανες, τα benchmarks είναι πολύ συγκεκριμένες CPU-intensive δουλειές, στην πράξη τέτοιες διαφορές δεν βγαίνουν γιατί πάντα εμπλέκονται άλλα κομμάτια και κυρίως ο δίσκος

 

Υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ του "ο Χ επεργαστής κάνει την Ψ δουλειά 300% πιο γρήγορα" και στο "θα είχαμε τρεις και τέσσερις φορές καλύτερο μηχάνημα."

 

Οπότε για μένα το "πιο αποδοτικό" είναι αυτό με τον AMD

 

Εγώ θα έδινα τα 150Ε σε έναν SSD, εκεί θα έπιαναν παραπάνω τόπο, αφού Ο ΔΙΣΚΟΣ είναι το bottleneck πάντα σε έναν υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

130 +150 =

 

 

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/CPU/Intel-Core-i7-3770-s-1155-3-4-GHz-8-MB-BX80637I73770.htm

 

Τον SSD θα τον έπαιρνες ΚΑΙ για τον Intel, εκτός αν δίνουν δωρεάν κανέναν με τα amd  ;D είπαμε θα δώσεις κάτι παραπάνω αλλά θα το πατάς.

 

Και ΝΑΙ θα το πατάς, και θα το πατάς και άσχημα.

 

Αν βέβαια γράφεις ένα σόλο πάνω από backing track  ;D πάρε celeron  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου