Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για καινούριο PC.


jazzy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ θα σου προτείνω να κοιτάξεις πρώτα τους AMD επεξεργαστές! 1000000 φορές καλύτεροι από την intel και σε πολύ καλύτερες τιμές ενδεικτικά σου βάζω τους 2 καλύτερους επεξεργαστές που κυκλοφορούν στην αγορά. Η διαφορά στην τιμή τα λέει όλα νομίζω

Απλά μην ξεχνάς ότι πρέπει να πάρεις κ μια μητρική που να ταιριάζει σε AMD!

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.559642

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.558384

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τι αποδεικνύει η σύγκριση που κάνεις; Είναι ισάξιοι οι δύο αυτοί επεξεργαστές σε επιδόσεις; Για ψάξτο λίγο καλύτερα...

 

"1000000 φορές καλύτεροι"...

 

Μάλιστα...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αποφάσισα να πάρω τον i3 3220 3.3 ghz

πιστεύω ότι θα ναι υπαραρκετός γι αυτά που θέλω .ο i5 μου φαίνεται overkill συν το γεγονός που απο όσο έχω ψάξει στο internet οι εφαρμογές που μπορεί να χρησιμοποιούν 4 πυρήνες δεν με αφορούν .

ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές .

αν έχετε οτιδήποτε άλλο θα χαρώ πολύ να ακούσω.

και γω το ψάχνω δλδ δεν έχω τίποτε φοβερές γνώσεις για να ξέρω με απόλυτη σιγουριά το καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι αποδεικνύει η σύγκριση που κάνεις; Είναι ισάξιοι οι δύο αυτοί επεξεργαστές σε επιδόσεις; Για ψάξτο λίγο καλύτερα...

 

"1000000 φορές καλύτεροι"...

 

Μάλιστα...

 

 

 

 

από τη στιγμή που ο φίλος δεν μιλάει για παιχνίδια και αφού στα ίδια GHz θα έχει 2 πυρήνες παραπάνω (πράγμα που θα βοηθήσει στην λειτουργία του υπολογιστή γενικά) υπάρχει θέμα σύγκρισης απόδοσης τιμής

 

Intel Core i7-3960X @ 3.30GHz

Benchmark 12,890

$999.99

 

AMD FX-8320 Eight-Core

Benchmark  8,255

$164.99

 

ναι ο Intel  έχει μεγαλύτερη ισχύ αλλά τόση πολλή ισχύς δεν θα του χρειαστεί.

να φέρω και ως παράδειγμα τον  i3 που συζητιέται

 

Intel Core i3-3240 @ 3.40GHz

Benchmark  4,141

$131.99

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O I7-3960X ειναι "τσιμπημενος" στην τιμη, αλλα...θεριζει. Δεν υπαρχει συγκριση μεταξυ Intel και AMD επεξεργαστων, μη το ψαχνεις.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι AMD, ειδικά για παραγωγή μουσικής είναι εντελώς άχρηστοι, τους καταπίνουν αμάσητους οι intel

 

rxcmarch2012.jpg

 

φυσικό και επόμενο από τη στιγμή που η Intel υιοθετεί τα χαρακτηριστικά των amd που κάποια στιγμή τους έβαλαν στο χάρτη, ενώ αντίθετα η amd κάνει βλακείες με κοινά FPUs και διάφορες άλλες αηδίες. Αυτά στα generic benchmarks δεν λένε πολλά, αλλά στον ήχο πραγματικά μετατρέπουν τα amd σε πεταμένα λεφτά.

 

Βέβαια ο jazzy για τη χρήση που θέλει το μηχάνημα, και με ένα... celeron ευχαριστημένος θα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά στον ήχο πραγματικά μετατρέπουν τα amd σε πεταμένα λεφτά.

 

Με ξενερωνεις, αλλα ετσι κι αλλιως δεν ειχα αλλη λυση :P Για home χρηση τον πηρα τον AMD, αλλα εκ των πραγματων πρεπει να σηκωσει τις μουσικες μου πλεον :P

 

Βεβαια, σε σχεση με τον Pentium 3 που ειχα πριν για μουσικο πισι, αυτο μου φαινεται ότι πεταει :D Αλλωστε και στη μουσική απλος ανθρωπας ειμαι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα βάλω windows 7 ultimate x64  που λένε ότι χρησιμοποιούν και τους δυο πηρήνες του cpu!

Γιατι, οι υπολοιπες εκδοσεις των Windows 7 τι κανουν? Βλεπουν ενα πυρηνα? ???  ;D ;D

Σε ρωτησα τι Windows θα βαλεις για να βεβαιωθω οτι δεν θα βαλεις 32bit εκδοση, γιατι οι 32bit εκδοσεις δεν βλεπουν παραπανω απο 4GB RAM. Σε περιπτωση που δεν το ηξερες, μη δωσεις τζαμπα λεφτα. 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου