Προς το περιεχόμενο

Πολιτικά σχόλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και οχι φιλε μου superfunk ο ανθρωπος δεν ειναι αυτο...

Δεν σου επιτρεπω να λες κατι τετοιο για μενα και για ανθρωπους που σεβομαι.

 

ειπα στην ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ του....εσυ  και οι ανθρωποι που σεβεσαι ανηκετε στους εκλεκτους που ΔΕΝ ειναι.

 

και που αν ανοιγατε δικη σας επιχειρηση με δικα σας κεφαλαια θα μοιραζοσασταν τα κερδη στα ισα με τους υπαλληλους σας και δεν θα θελατε να αποκομισετε...υπεραξια απο τη δουλεια τους (ποτε στην ανθρωπινη ιστορια δεν εχει γινει κατι τετοιο οποτε ειστε ταυτοχρονα και μοναδικοι...).

 

 

ΟΚ τωρα? ;D

 

Με διαφορετικο τροπο αντιλαμβανεται ο πιτσιρικας εργατης που δουλευει δωδεκαωρα σε φασονατζιδικο της NIKE στην ασια και αλλιως ο βιομηχανικος εργατης της BMW στη γερμανια.

 

εγω παντως..ΓΕΡΜΑΝΟΣ εργατης θελω να γινει ο ΕΛΛΗΝΑΣ...οχι Ασιατης ,για να εξηγουμαστε...αλλωστε δεν ειναι και τοσο δυσκολο...πρεπει απλα να κανει οτι εκανε και ο....Γερμανος....  ;D 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ειπα στην ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ του....εσυ  και οι ανθρωποι που σεβεσαι ανηκετε στους εκλεκτους που ΔΕΝ ειναι.

 

και που αν ανοιγατε δικη σας επιχειρηση με δικα σας κεφαλαια θα μοιραζοσασταν τα κερδη στα ισα με τους υπαλληλους σας και δεν θα θελατε να αποκομισετε...υπεραξια απο τη δουλεια τους (ποτε στην ανθρωπινη ιστορια δεν εχει γινει κατι τετοιο οποτε ειστε ταυτοχρονα και μοναδικοι...).

 

 

 

ΟΚ τωρα? ;D

 

εγω παντως..ΓΕΡΜΑΝΟΣ εργατης θελω να γινει ο ΕΛΛΗΝΑΣ...οχι Ασιατης ,για να εξηγουμαστε...αλλωστε δεν ειναι και τοσο δυσκολο...πρεπει απλα να κανει οτι εκανε και ο....Γερμανος....  ;D   

 

Οχι δεν ζηταω να μην αποκομιζω υπεραξια μονο εγω, ζηταω να μην υπαρχει κανεις στο πλανητη που να αποκομιζετε υπεραξια...με απο τελεσμα να μην υπαρχουν κοινωνικες αντιθεσεις.

αλλα μαλλον δε σκευτηκες αρκετα πριν απαντησεις.

 

Και οσο για το οτι θες τον Ελληνα ΕΡΓΑΤΗ, Γερμανο ΕΡΓΑΤΗ... δυστυχως τοτε ζητας πολυ λιγα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που και που να θυμομαστε και ΠΟΥ,ΠΩΣ και ΓΙΑΤΙ χρωσταμε,ή τουλαχιστον μας εχουν πεισει τα ΜΜΕ και τα παπαγαλακια τους,εμμισθα και μη οτι χρωσταμε...ολοι μας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω, ζηταω να μην υπαρχει κανεις στο πλανητη που να αποκομιζετε υπεραξια...με απο τελεσμα να μην υπαρχουν κοινωνικες αντιθεσεις.

 

με συγκλονιζει ο ...ρεαλισμος σου... ;D

 

Που και που να θυμομαστε και ΠΟΥ,ΠΩΣ και ΓΙΑΤΙ χρωσταμε,ή τουλαχιστον μας εχουν πεισει τα ΜΜΕ και τα παπαγαλακια τους,εμμισθα και μη οτι χρωσταμε...ολοι μας.

 

 

απλοποιησεις και γενικευσεις που δεν αντεχουν σε σοβαρη κριτικη και αναλυση (μη μου ζητησεις να την κανω μονο για ΑΛΛΗ μια φορα... ;D)

 

παντως για την ΕΛΛΑΔΑ ειναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ να δει καποιος ΓΙΑΤΙ και ΠΟΣΑ χρωσταμε..

;D

 

1974: δημοσιο χρεος κατω απο το 20% του ΑΕΠ, 200.000 ΔΥ,ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ επιχειρησεις και υπαρκτη βιομηχανια και ΠΑΡΑΓΩΓΗ  που οδηγουσε σε ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΠΛΕΟΝΑΣΜΑ

 

1989: δημοσιο χρεος 135% του ΑΕΠ, 1.200.000 ΔΥ,πληρης καταστροφη της τοπικης βιομηχανικης παραγωγης μεσω....κρατικοποιησεων...τεραστιο φαγοποτι στον δημοσιο τομεα....και φυσικα τεραστιο εμπορικο ελλειμα....

 

τα υπολοιπα ειναι απλα....εξοδα συντηρησης του γιγαντιαιου κρατους...και roll over του χρεους....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που και που να θυμομαστε και ΠΟΥ,ΠΩΣ και ΓΙΑΤΙ χρωσταμε,ή τουλαχιστον μας εχουν πεισει τα ΜΜΕ και τα παπαγαλακια τους,εμμισθα και μη οτι χρωσταμε...ολοι μας.

 

Δηλαδή ένα τυχαίο βίντεο του youtube, αποτελεί πηγή αντικειμενικής ενημέρωσης και γνώσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπώθηκαν πολλά...Οικονομικές θεωρίες και πρακτικές.Κατακριτέα και ιδεατά κοινωνικά μοντέλα.Χωριστήκαμε σε γρανάζια του συστήματος και πολέμιους του.Εγινε προσπάθεια να ερμηνευτούν αποτυχίες και επιτυχίες των εκάστοτε κραταιών αντιλήψεων βάσει ιστορικών και συγγραφικών δεδομένων...

Ξεχνάμε το πιο σημαντικό.Πως όταν έρχεται ο λογαριασμός,όλα καταλήγουν στο τι είδους άνθρωπος είσαι...Οχι σε ποιά κοινωνική,οικονομική,πολιτική πλευρά ανήκεις αλλά από τι πάστα είσαι φτιαγμένος.Τι πιστεύεις και κουβαλάς μέσα σου.Ετσι,θα πράξεις ανάλογα...Και σε καμία περίπτωση δεν θα συμβουλευτείς το καταστατικό του κόμματος σου!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με συγκλονιζει ο ...ρεαλισμος σου... ;D

 

απλοποιησεις και γενικευσεις που δεν αντεχουν σε σοβαρη κριτικη και αναλυση (μη μου ζητησεις να την κανω μονο για ΑΛΛΗ μια φορα... ;D)

 

παντως για την ΕΛΛΑΔΑ ειναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ να δει καποιος ΓΙΑΤΙ και ΠΟΣΑ χρωσταμε..

;D

 

1974: δημοσιο χρεος κατω απο το 20% του ΑΕΠ, 200.000 ΔΥ,ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ επιχειρησεις και υπαρκτη βιομηχανια και ΠΑΡΑΓΩΓΗ  που οδηγουσε σε ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΠΛΕΟΝΑΣΜΑ

 

1989: δημοσιο χρεος 135% του ΑΕΠ, 1.200.000 ΔΥ,πληρης καταστροφη της τοπικης βιομηχανικης παραγωγης μεσω....κρατικοποιησεων...τεραστιο φαγοποτι στον δημοσιο τομεα....και φυσικα τεραστιο εμπορικο ελλειμα....

 

τα υπολοιπα ειναι απλα....εξοδα συντηρησης του γιγαντιαιου κρατους...και roll over του χρεους....

 

Μη σε συγκλονιζει... Γιατι αν το θελουν οι περισσοτεροι, τοτε και εσυ, θες δε θες θα μπεις στο κολπο...

οπως εχω μπει και εγω στο δικο σου...

Μην ανησυχεις "το μελλον ειναι η σπειροειδης εξελιξη του παρελθοντος"

ειναι θεμα χρονου ΤΑ ΠΑΝΤΑ κοντοφθαλμε φιλε μου...

Και δε το λεω εγω...η ιστορια το λεει...

 

Οσο για το θεμα χρεους σε εχω βαρεθει ρε φιλε με την Ελλαδα σου... εδω εχει ξεσπασει απιστευτη κριση σε ολο το πλανητη και εσυ ακομα μου βγαζεις στοιχεια για την Ελλαδα, λες και οι αλλοι τα εχουν λυσει τα προβληματα τους και ευημερουν...

Παρε και αυτο εδω μπας...λεω μπας και σου πει κατι...

 

http://www.economist.com/content/global_debt_clock

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ένα τυχαίο βίντεο του youtube, αποτελεί πηγή αντικειμενικής ενημέρωσης και γνώσης;

 

Οχι,απλα λεει αληθειες με τροπο τοσο απλο που μπορουν να τον καταλαβουν ολοι (σχεδον).

Αμφισβητεις οτι δουλευει ετσι οπως το περιγραφει το συστημα?

Αν ναι,με ενδιαφερει να μαθω που εχει αδικο και ψευδεται και πως δουλευει στ αληθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως δεν εχεις διαβασει ποτε σου καποιον ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟ καποιας ΣΟΒΑΡΗΣ και ΜΕΓΑΛΗΣ επιχειρησης (οχι οτι εχουμε και πολλες τετοιες στη χωρα αλλα λεμε τωρα),κανε τον κοπο,ισως το ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΚΟ & το λειτουργικο κοστος σε σχεση με τον ΤΖΙΡΟ της σε....εκπληξει... ;)  

 

ΕΙΔΙΚΑ δε στην Ελλαδα το μισθολογικο κοστος ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ.Οι σχεσεις 1000 προς 5....που αναφερεις μονο στον...Ολιβερ Τουϊστ υπάρχουν.... :)

 

Δυστυχως επεσες στην περιπτωση.. δουλευω σε μια απο τις 3-4 μεγαλυτερες  εταιρειες πανελλαδικα.. και μες την 15αδα παγκοσμιως.. το μισθολογικο και λειτουργικο της κοστος δεν ειναι ΤΙΠΟΤΑ μπροστα στον τζιρο που κανει! Σου μιλαω ειλικρινα.. αν δεις τους αριθμους θα κανουν φρουτακια τα ματια σου.. και ειναι 10% κατω ετσι? φαντασου τι εβγαζε παλια δηλαδη το κεφαλαιο.. Για ευνοητους λογους καταλαβαινεις οτι δεν μπορω να ονομασω την εταιρεια ουτε τον ισολογισμο.

 

Μην αρχισουμε το παραμυθι παλι ρε παιδια οτι επι χουντας (επειδη ειπες για 1974) τα χρεη ηταν λιγοτερα.. και να ηταν πολυ μεγαλο το κοστος ρε φιλε.. και με πολλα μαγειρεματα μεσα αναμφισβητα. διαβαστε κι αυτο οσοι εχετε ορεξη..  

 

http://www.iospress.gr/ios2010/ios20100725.htm

 

Το προβλημα ειναι ενα.. οτι αν δε βιωσεις στο πετσι σου δυσκολες καταστασεις θεωρεις οτι αυτα που σου λενε οι αλλοι ειναι χαοτικες θεωριες και ρομαντζα για ενα καλυτερο αυριο.. πρεπει δηλαδη να ερθει το προβλημα στην πορτα σου για να καταλαβεις οτι ναι.. ο καπιταλισμος ειναι βαρβαροτητα.. καθημερινη και αμειλικτη.. πως να το κανουμε..! εκτος βεβαια αν εισαι αφεντικο ή βολεμενος ή ζεις στο εξωτερικο καπως καλυτερα.. και τα 3 δεκτα ειναι αλλα τα 2 πρωτα προσωπικα δε τα σεβομαι και θα ειμαι ταξικα απεναντι τους.

Ελλαδιστανός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλοποιησεις και γενικευσεις που δεν αντεχουν σε σοβαρη κριτικη και αναλυση (μη μου ζητησεις να την κανω μονο για ΑΛΛΗ μια φορα... ;D)

 

Δεν αντιλεγω οτι μπορει καλλιστα να ειναι αναξιοπιστο.

Παντως με τις ελαχιστες γνωσεις οικονομικων και το φτωχο μου μυαλο καταλαβαινω πως δεν λεει κατι τραγικα διαφορετικο απο αυτο:

 

Στην Ισπανια οι ΤΡΑΠΕΖΕΣ με τον ακρατο δανεισμο,τα παραγωγα και τη φουσκα ακινητων καταστρεψαν την οικονομια και μοιραια και το κρατος

 

Υ.Γ Ασε που ο Αλβερτος ελεγε :"Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει πολύ καλά." Κατι που επιβεβαιωνω καθότι παθών.

 

 

Μπάτε να γιομίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου