Προς το περιεχόμενο

Πολιτικά σχόλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να θυμήσω ότι εδώ γίνεται απόπειρα για πολιτική συζήτηση, όχι θρησκευτική. Οι εμμονές ορισμένων σε μεσσιανικές αντιλήψεις που αγνοούν τα οικονομικά δεδομένα και την επιστήμη των μαθηματικών, εις όφελος μίας a-priori αποδοχής της ιδέας ότι "απλά χρειαζόμαστε καλύτερους ανθρώπους για τη διαχείριση των προβλημάτων μας", είναι απλώς νεκρή θρησκοληψία, διότι α) οι άνθρωποι αλλάζουν, β) η αντίληψη καθενός για το "καλό" και το "κακό" απέχει πολύ.

 

Κατα τη γνωμη μου οι ανθρωποι ΔΕΝ αλλαζουν και γι'αυτο βρισκομαστε εδω που βρισκομαστε σαν χωρα.Οι ανθρωποι μπορει να αλλαξουν 1)αν το θελησουν και γινεται με μεγαλη προσπαθεια και αυτογνωσια και 2) μετα απο καποιο σοκ και αν.

Οσο γι'αυτο :

''Επί 40 (και πλέον) χρόνια, τόσο οι δεξιοί, όσο και οι αριστεροί μας κοροϊδεύουν επί της βάσεως ότι "οι άλλοι έκλεψαν, αλλά εμείς είμαστε καλοί άνθρωποι και δεν θα κλέψουμε", μετατρέποντας κάθε πολιτική συζήτηση σε ηθικολογικό εμετό - κανονικά, θα έπρεπε να έχουμε βαρεθεί αυτά τα πράγματα και να αποζητούμε μόνο τη νομιμότητα και την ελευθερία από τέτοια ψέμματα.''

συμφωνω.

Και θα συνεχισουν να μας κοροϊδευουν οπως τωρα μπροστα στα ματια μας γιατι η πλειοψηφια του λαου ειναι ή αδιαφοροι ή βολεμενοι ή ζαμανφου(ασε θα βγαλουν αλλοι το φιδι απτην τρυπα)  η φοβισμενοι απτην προπαγανδα των ΜΜΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγω παλι δεν καταλαβαινω το εξης απλο:

 

Πως απο 112% (ή 114.5%) προ ΔΝΤ και τροικας,σημερα εχουμε καπου 161% με τοσο "σωσιμο" που εχει πεσει.

 

Και μαλιστα,αφου οι "ελεγκτες" μας βρισκουν οτι ακολουθουμε καλα το προγραμμα τους και ετσι μας δινουν και την (καθε) επομενη δοση των δανειων,επιβεβαιωνοντας οτι το προγραμμα τηρειται και πετυχαινει.

 

Το φτωχο μου μυαλο αντιλαμβανεται οτι οι "διασωστες" ή αυξησαν το χρεος ή μειωσαν το ΑΕΠ,δεν βγαινει αλλιως.

Και αυτο κατα τη δικη μου ταπεινη γνωμη ειναι παταγωδης αποτυχια (δικια τους φυσικα,που την πληρωνουν αλλοι).  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι ο ήλιος που έχει γίνει επικίνδυνος

και κάθε μέρα καίει την επιδερμίδα μου

απ’ τους πολλούς πολιτικούς κι εσύ είσαι ένας απο αυτούς

που ξεπουλάνε μ’ ευκολία την πατρίδα μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πως ο αντιλήφθηκε ο καθένας, αλλά μπορώ να σου πω την δική μου άποψη.

 

 

Ο Γεωργίου της ΕΛΣΤΑΤ (και οι υπόλοιποι εμπλεκόμενοι) διώκεται για κακούργημα

 

 

Οπότε για να φτάσει η δουλειά σε αυτό το σημείο (μάλλον) υπήρχε και φωτιά εκτός του καπνού.

 

 

Το γεγονός ότι μια (κατά την άποψη μου ή τουλάχιστον από αυτό που είδα) ευσυνείδητη κυριούλα, που ήταν προσωπική φίλη του ΓΑΠ, είναι το μόνο παρήγορο..

 

 

Δεν είναι όλοι σάπιοι...

 

 

Τώρα, το ήμασταν για φούντο (μέσες- άκρες) δεν το συζητώ, όμως το σπρώξαμε το θέμα να πάει μια ώρα αρχύτερα.

 

 

Μόνο που δεν θεωρώ τον εαυτό μου αφελή για να καταπιώ- όταν θα έρθει ή ώρα- ότι ο Γεωργίου... το σπάσε μόνος του το στικάκι  ;) ;D ;D ;D

 

 

Στα δικά μου τα μάτια- (άντε και στου Στρος Καν και του Ρουμελιώτη)- το τρόικα ΔΝΤ ήταν επιλογή ΓΑΠ- ΠΑΣΟΚ

 

 

 

 

 

Και για να μην το κλωθογυρίζω, αυτό που απαιτώ να δω μετά από αυτές τις τόσο ενδιαφέρουσες εξελίξεις, είναι η «πράσινη ακρίδα» να τσακιστεί και φύγει από την κυβέρνηση.

 

 

Προσωπικά και μόνο ότι υπάρχουν, με προσβάλει και με προκαλεί...  

 

         Η ολη κατοπιν εορτης ιστορια για το οτι (πιθανως) φουσκωσαμε ενα ελλειμμα 12% (που ουτως η αλλωστε μας οδηγουσε στο ΔΝΤ) στο 15% (που ουτως η αλλωστε μας οδηγουσε στο ΔΝΤ) ειναι οτι πρεπει για να δημιουργησουμε πολιτικο θεμα, που καθε αλλο επι της ουσιας ειναι, για τυχον μελλοντικη χρηση και πολιτικαντισμους. Αν δεν ηταν ετσι, θα επρεπε να διωκεται διαχρονικα η ηγεσια της ΕΛΣΤΑΤ για τα διαχρονικα αναξιοπιστα στατιστικα στοιχεια (6% ειπατε?).

       Οταν η λαικη πτερυγα του ΠΑΣΟΚ (βλπ Κατσελη κλπ ομοιωματα) απαιτουσαν μηνες προ ΔΝΤ τηρηση των προεκλογικων δεσμευσεων (του λεφτα υπαρχουν για να συνενοουμαστε), ουδεις ενοχληθηκε καθοτι ηταν φιλολαικη η ρητορικη, ενω το 12 που εγινε 15, ειναι η αιτια ολων των κακων.

          Σοβαρολογουμε τωρα? Το 12% που εγινε 15% ειναι το θεμα?

     

 Δυστυχως οσον αφορα το προγραμμα, στη διαμαχη συνομωσιολογιας-facts δεν θελει και πολυ φαντασια για το ποιος κερδιζει.

 

       Οσο για το δευτερο +1000..........

http://www.skai.gr/news/politics/article/222230/pasok-ektos-eniaiou-misthologiou-oi-odigoi-mmm/

Αν αληθευει, ο ουρανος να πεσει στο κεφαλι τους δεν θα το παρουν χαμπαρι.... παρα μονο οταν φτασουν  στο 2%.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

(Τωρα, βέβαια.... νταξ... μπορεί να μη σαν νοιάζουν αυτά και να λέτε ότι ο ΓΑΠ ήταν χαζός επειδή έπεσε με το ποδήλατο.  ::) ::) )

 

 

Χαζός ο Παπανδρέου; Όχι βέβαια. Συμπεριλαμβάνεται στους top 100 global thinkers. Μπορείτε να τον νοικιάσετε κιόλας. Να. Εδώ.

 

http://www.harrywalker.com/speaker/George-Papandreou.cfm?Spea_ID=1612

 

Σαν ομιλητή ε, μην σας μπαίνουν ιδέες.

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το φτωχο μου μυαλο αντιλαμβανεται οτι οι "διασωστες" ή αυξησαν το χρεος ή μειωσαν το ΑΕΠ,δεν βγαινει αλλιως.

Και αυτο κατα τη δικη μου ταπεινη γνωμη ειναι παταγωδης αποτυχια (δικια τους φυσικα,που την πληρωνουν αλλοι).  :)

 

          Φυσικα, φταιμε κι εμεις, φταιτε κι εσεις , φταιει κι ο Χατζηπετρης. Τωρα, το οτι δεν ειχαμε ταλαρο ουτε γιαμελιτζανα γυαλαντζι ειναι αλλο θεμα (καποιος αλλος φταιει και γι αυτο).

 

           

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

         ...  Σοβαρολογουμε τωρα? Το 12% που εγινε 15% ειναι το θεμα?

     

....

 

 

Φυσικα και σοβαρολογουμε,και φυσικα και ειναι το θεμα.

 

Ας μας πει καποιος γνωστης σε ποσα δις παραπανω "μετρων" μεταφραζεται αυτο το ταπεινο ποσοστακι,μετρων που χτυπανε τον καθενα (σχεδον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΙ ΣΟΣΙΑΛΗΣΤΕΣ ΓΑΠ ΚΑΙ ΠΑΠΑΚ ΣΥΝΑΝΤΗΘΗΚΑΝ ΜΕ ΤΟΝ ΤΖΩΡΤΖ ΣΩΡΟΣ (ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΖΙ, ΧΑΧΑΧΑ) ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΝ ΠΑΡΑΠΟΙΗΣΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΥΓΗ ΣΤΟ ΔΝΤ ΜΕ ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑ 1 ΔΙΣ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΩΝ CAYMAN + ΤΑ ΚΕΡΔΗ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΕ Η "ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ" ΑΠΟ ΤΑ CDS. ΠΑΙΧΤΗΚΑΝ ΠΟΛΛΑ ΤΟΤΕ, ΤΑ ΚΣΕΡΩ ΑΠΟ ΜΕΣΑ. ΤΩΡΑ Ο ΓΑΠ ΠΑΡΙΣΤΑΝΕΙ ΤΟΝ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΤΟΥ ΧΑΡΒΑΝΤ ΚΑΙ ΠΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ, ΧΑΧΑΧΑΧΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

ΟΙ ΣΟΣΙΑΛΗΣΤΕΣ ΓΑΠ ΚΑΙ ΠΑΠΑΚ ....

 

Κάθε φορά που ακούω αυτό το "ΓΑΠ και ΠΑΠΑΚ" ειδικά με αυτή τη σειρά......

 

bolek%20i%20lolek.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΙ ΣΟΣΙΑΛΗΣΤΕΣ ΓΑΠ ΚΑΙ ΠΑΠΑΚ ΣΥΝΑΝΤΗΘΗΚΑΝ ΜΕ ΤΟΝ ΤΖΩΡΤΖ ΣΩΡΟΣ (ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΖΙ, ΧΑΧΑΧΑ) ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΝ ΠΑΡΑΠΟΙΗΣΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΥΓΗ ΣΤΟ ΔΝΤ ΜΕ ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑ 1 ΔΙΣ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΩΝ CAYMAN + ΤΑ ΚΕΡΔΗ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΕ Η "ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ" ΑΠΟ ΤΑ CDS. ΠΑΙΧΤΗΚΑΝ ΠΟΛΛΑ ΤΟΤΕ, ΤΑ ΚΣΕΡΩ ΑΠΟ ΜΕΣΑ. ΤΩΡΑ Ο ΓΑΠ ΠΑΡΙΣΤΑΝΕΙ ΤΟΝ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΤΟΥ ΧΑΡΒΑΝΤ ΚΑΙ ΠΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ, ΧΑΧΑΧΑΧΑ.

 

Σωστα εχεις το ονομα σου spy.Ο ΓΑΠ με τον αδερφο του πρεπει να εβγαλαν περιπου 2,5 δις,καπου διαβασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου