Προς το περιεχόμενο

Πολιτικά σχόλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

;D ;D ;D ;D ;D

Μια άλλη φορά στο Ι.Κ.Α...

 

Δεν έχει νόημα, να παραθέτω ευτράπελα, έχω αρκετά για δίτομο βιβλίο. ;D

 

Πάντως αυτά πιθανολογώ ότι μπορούν να συμβούν συμβαίνουν παντού, στη δημόσια διοίκηση κάθε χώρας, ακόμα και των πλέων προηγμένων.

 

Το θέμα ποιο είναι;

Περιμένουμε από τον απλό υπάλληλο να σκεφθεί «out of the box»; Εγώ προσωπικά όχι.

 

Ίσως δώσει λύση ο προϊστάμενος…συνήθως εκεί καταλήγουμε.

 

Άλλως, να που 'ναι τα Δικαστήρια, τι εμείς κλέφτες θα γένομε;  ;D ;D ;D ;D

 

 

Μη το γελάς καθόλου ,από κάτι τέτοια ζείτε παλιοαπατεώνες  ;D ;D ;D

 

Πάντως σκέφτομαι και στην επόμενη άδειά μου να τη βγάλω στις ουρές της εφορίας ,της ΔΕΗς ,του ΙΚΑ ,είναι τρομερή η ανάφτυξη κοινωνικών σκέσεωνε ,έχει και κάτι καλά κορμιά που δυστυχούν στην ουρά όλο προβληματισμό και αναζητούν μια κουβέντα παρηγοριάς από έναν ευγενή και εύμορφο νέο σαν εμένα . Τι μπαράκια και τι φέιςμπουκ ,τέλος οι ουρές των δημοσίων οργανισμών θα γίνουν το στέκι μου από τούδε  ;D ;D ;D

 

Τελικά και καθόσον καθυστέρισα με τον ύμνο της επανάστασης και τη δουλειά τη πήρε ο ΣΦ με το Νικόλα ,λέω να συγγράψω την Ωδή της ΔΕΗς που έχω και βιωματική εμπειρία ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

To θέμα δεν είναι αν συμβαίνουν, το θέμα είναι πόσο συχνά συμβαίνουν.

Και επίσης το θέμα δεν είναι αν μπορεί να σκεφτεί out of the box, αλλά αν χρειάζεται να σκέφτεται out of the box.

Και τέλος το θέμα δεν είναι αν θα δώσει λύση ο προιστάμενος, αλλά να μην χρειάζεται να δίνει λύση ο προϊστάμενος.

 

Άλλως, να που 'ναι τα Δικαστήρια, τι εμείς κλέφτες θα γένομε;  ;D ;D ;D ;D

 

Ναι, γιατί ως γνωστόν τα δικαστήρια λύνουν τα προβλήματα γρήγορα, ανέξοδα, δίκαια και αποτελεσματικά.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το θέμα ποιό είναι;

Περιμένουμε από τον απλό υπάλληλο να σκεφθεί «out of the box»; Εγώ προσωπικά όχι.

 

 

 

 

Γιατί; Μήπως περιμένεις από τον απλό υπάλληλο να σκεφτεί inside the box; Ώρε γλέντια.

Η μέρα εκείνη δεν θα αργήσει που λέει και το τραγούδι.

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα δεν είναι αν συμβαίνουν, το θέμα είναι πόσο συχνά συμβαίνουν.

Και επίσης το θέμα δεν είναι αν μπορεί να σκεφτεί out of the box, αλλά αν χρειάζεται να σκέφτεται out of the box.

Και τέλος το θέμα δεν είναι αν θα δώσει λύση ο προιστάμενος, αλλά να μην χρειάζεται να δίνει λύση ο προϊστάμενος.

 

 

 

Ακριβώς εκεί πονάει το πράμα ,νόμοι ,παρανόμοι ,νέοι νόμοι ,χαρτιά,χαρτάκια,παραχαρτάκια μαζί και με κάποιους τεμπέλιδες ,μερικούς αστοιχίωτους και αμέτρητη ανοργανωσιά .

Στη περίπτωσή μου ούτε ο προιστάμενος ήξερε , ούτε ο ο ίδιος ο έφορος ,έφτασαν μέχρι το υπουργείο για διευκρινίσεις ,ηλίθιες καταστάσεις .

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κάποιες περιπτώσεις , μπορεί να μην έχουν προβλεφθεί και να συμβούν, να υπάρχει με απλά λόγια «κενό» στη ρύθμιση.

 

Εκεί ναι, χρειάζεται να σκεφτείς «out of the box», που αυτό προϋποθέτει όμως να μπορείς:

 

1ον Να μπορείς τεχνικά, δηλαδή να ερμηνεύσεις τελολογικά και όχι γραμματικά μια διάταξη, και να αιτιολογήσεις την ενέργειά σου αυτή.

2ον Να μπορείς θεσμικά, να πάρεις το «ρίσκο» της ερμηνείας. Ο απλός υπάλληλος και να μπορεί να κάνει το πρώτο, δεν μπορεί να κάνει το δεύτερο.

 

Εκεί έρχεται ο προϊστάμενος

 

 

 

Ναι, γιατί ως γνωστόν τα δικαστήρια λύνουν τα προβλήματα γρήγορα, ανέξοδα, δίκαια και αποτελεσματικά.

 

Από την εμπειρία μου μόνο, μπορώ να πω ότι τα προβλήματα τα λύνουν, ναι, γρήγορα, όχι, αλλά δεν φταίνε τα δικαστήρια (όλοι οι παράγοντες της δίκης) , αλλά η Δικονομία, άρα η Νομοθετική εξουσία, «ανέξοδα» , όχι, αλλά δεν φταίνε και πάλι  οι παράγοντες της δίκης, αλλά η Οικονομική Πολιτική της χώρας, άρα και πάλι η νομοθετική εξουσία, το «αποτελεσματικά», αν και δεν το κατάλαβα ακριβώς, αλλά ναι, σίγουρα με μια δικαστική απόφαση παράγονται έννομα αποτελέσματα. .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ακριβώς εκεί πονάει το πράμα ,νόμοι ,παρανόμοι ,νέοι νόμοι ,χαρτιά,χαρτάκια,παραχαρτάκια μαζί και με κάποιους τεμπέλιδες ,μερικούς αστοιχίωτους και αμέτρητη ανοργανωσιά .

Στη περίπτωσή μου ούτε ο προιστάμενος ήξερε , ούτε ο ο ίδιος ο έφορος ,έφτασαν μέχρι το υπουργείο για διευκρινίσεις ,ηλίθιες καταστάσεις .

 

Αφού η ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΗ εξουσία (αν όχι η Εκτελεστική), αλλάζει την κείμενη  νομοθεσία 2 φορές την ημέρα , κάθε μέρα, ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ, τι να ξέρουν ρε συ Δημήτρη..σοβαρά μιλάω...ΔΕΝ τους προλαβαίνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού η ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΗ εξουσία (αν όχι η Εκτελεστική), αλλάζει την κείμενη  νομοθεσία 2 φορές την ημέρα , κάθε μέρα, ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ, τι να ξέρουν ρε συ Δημήτρη..σοβαρά μιλάω...ΔΕΝ τους προλαβαίνουμε.

 

Αυτό λέω κι εγώ ρε Λάκη ,αφού να φανταστείς εγώ τράβηξα ,αυτά που τράβηξα όντας υποτείθετε πληροφορημένος απ το κουμπάρο μου που έχει λογιστικό γραφείο δίπλα στην εφορία και πάλι σκ@τ@ . Τα έχει παίξει ο άνθρωπος συζητάγαμε σήμερα και του έλεγα πως παλιά θυμάμαι πως τραβάγανε ένα ζόρι την εποχή των δηλώσεων και μετά για τπτ ΦΠΑ ,τώρα δεν προλαβαίνουν να σταθούν με το παράλογα μεγάλο αριθμό χαρτιών που ζητάνε οι εφορίες και το διάβασμα που πρέπει να ρίχνει κάθε λίγο και λιγάκι με τις αλλαγές στους νόμους ,διατάξεις κλπ

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τα έχει παίξει ο άνθρωπος συζητάγαμε σήμερα και του έλεγα πως παλιά θυμάμαι πως τραβάγανε ένα ζόρι την εποχή των δηλώσεων και μετά για τπτ ΦΠΑ ,τώρα δεν προλαβαίνουν να σταθούν με το παράλογα μεγάλο αριθμό χαρτιών που ζητάνε οι εφορίες και το διάβασμα που πρέπει να ρίχνει κάθε λίγο και λιγάκι με τις αλλαγές στους νόμους ,διατάξεις κλπ

 

Και αφού τα διαβάσεις και αποκρυσταλλώσεις  άποψη......τσουπ το ΞΑΝΑ-αλλάζουν :o.

 

Θεωρώ ,έχοντας καλή πίστη, αυτή την περίοδο "μεταβατική" και πραγματικά υπομονή κάνω.

 

Θα τα παρατήσω όλα και θα πάω να γίνω πρίγκιπας. ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα τα παρατήσω όλα και θα πάω να γίνω πρίγκιπας. ;D ;D

 

 

 

Εγώ λέω να πάω κατευθείαν για βασιλιάς ,μη περιμένω πότε θα ψωφίσει ο άλλος για να πάρω προαγωγή  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ λέω να πάω κατευθείαν για βασιλιάς ,μη περιμένω πότε θα ψωφίσει ο άλλος για να πάρω προαγωγή  ;D ;D ;D

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου