Προς το περιεχόμενο

Ακουστική drum Fame


mkey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!

Θέλω τη βοήθειά σας για την επιλογή του πρώτου μου drumset. Είμαι αρχάρια οπότε δεν ξέρω και πολλά πράγματα.  :)

Σκέφτομαι να δώσω μέχρι 400-500 για σετ χωρίς πιατίνια, αλλά με hardware (μέχρι τόσο μπορώ δλδ, δεν είναι ότι δε θέλω  :P) και μετά να πάρω σιγά σιγά τα πιατίνια.

Η μουσικούλα που θα παίζω είναι προς rock-metal μεριά κι επειδή είναι το πρώτο drumset δε θέλω να το πετάξω σε κανένα χρόνο, να μου κρατήσει δηλαδή..

 

Από μια μικρή έρευνα που έκανα έχω σταμπάρει τα εξής set:

η πρώτη επιλογή είναι αυτό:

http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/Fame-Maple-Standard-Set-5221-Black/art-DRU0013239-000

 

(θα'θελα να μου πείτε αν γνωρίζετε κάτι για τη μάρκα. λέει ότι είναι 100% maple κάτι που μάλλον είναι καλό, αλλά με προβληματίζει αν θα είναι δύσκολο στο κούρδισμα που έχω διαβάσει ότι παίζει σημαντικό ρόλο..

οι βάσεις κ να μην είναι καλές δε με πειράζει

α! κι αν έχετε παραγγείλει απ'το συγκεκριμένο site..είναι αξιόπιστο; )

 

κ το άλλο

http://drumstore.gr/index.php?route=product/product&path=59_60_187&product_id=91

 

(σε αυτό λέει στα χαρακτηριστικά poplar shell. τι ξύλο είναι αυτό; αξίζει να δώσω 500βάλε;)

 

Επίσης σε καταστήματα παίζει να βρω κάτι νορμάλ σε αυτές τις τιμές;

Αυτά..

Περιμένω γνώμες/συμβουλές κι αν έχετε και κάποια άλλη πρόταση για σετ..

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλε!

Δεν ειμαι ντραμμερ αλλα θα σου προτεινα με αυτο το bugdet να ριξεις μια ματια στα μεταχειρισμενα στο σαιτ,αφου σιγουρα θα βρεις κατι αξιολογο.

Το musicstore ειναι αξιοπιστο σαιτ,αλλα δεν ξερω για τα fame που βγαζει(δεν τα εχω ακουσει ποτε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλη. Καλώς ήρθες. Αν ψάξεις λίγο στο forum θα δείς πολλά θέματα που να σε αφορούν. Λοιπόν, η γνώμη μου είναι ότι οποιαδήποτε set κάτω των 800-1000€ είναι πάνω κάτω όμοια. Τη διαφορά θα την κάνεις εσύ με σωστό κούρδισμα και αλλαγή (πιθανότατα) δερμάτων. Στα 500€ που ψάχνεις εσύ, δεν έχεις και πολλές επιλογές. Βέβαια το maple δίνει ένα bonus αλλά και πάλι μη περιμένεις πολλά. Ψάξε και για καλό μεταχειρισμένο. Συνήθως υπάρχουν πολλές ευκαιρίες και εδώ στο NOIZ. Νομίζω πως δε θα βγείς χαμένη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλώς όρισες στο forum!

 

Αν και το θέμα έχει πολυσυζητηθεί και μπορείς με μία αναζήτηση να βρείς πολλές απαντήσεις, ας πούμε μερικά βασικά:

 

Αρχικά στην κατηγορία 500-800ε οι διαφορές είναι μικρές. Κατα τη γνώμη μου όμως τα birch σετάκια είναι σχετικά πιο αξιοπρεπή απο basswood, poplar και κακής ποιότητας maple. Επίσης όλα αυτά έχουν άθλια δέρματα τα οποία θα πρέπει άμεσα να αλλαχτούν για να πάρεις τον καλύτερο δυνατό ήχο.

 

Με αυτά κατα νού το PDP είναι καλύτερη επιλογή απο το Fame τα οποία θα δεν συνιστώ γιατί είναι πραγματικά ''αγνώστου πατρός''.

 

Απο κεί κ έπειτα, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βρείς κανα μεταχειρισμένο το οποίο μπορείς να πάς να ελέγξεις με κάποιον που να έχει μια ιδέα, γενικά είναι εύκολο να διαπιστωθεί το αν έχει υποστεί κακή χρήση ή οχι. Θα βρείς πολύ πράμα στις αγγελίες. Πιθανόν  να τα δίνουν μαζί με πιάτα, αλλαγμένα δέρματα κτλ οπότε θα κάνεις και πιο ολοκληρωμένη αγορά.

 

Όσο για το κούρδισμα είναι άλλη υπόθεση, κατα βάση εξαρτάται απο σένα και λιγότερο απο το σετ.

 

Ελπίζω να βοήθησα, καλές αγορές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

aloja και πάλι, κι ευχαριστώ πολύ για τις προς το παρόν απαντήσεις!

κατ'αρχάς να σας πω έχω διαβάσει αρκετά θέματα εδώ στο φόρουμ, κι έχω πάρει μπόλικες ιδέες..αλλά δεν έβρισκα πουθενά κάτι για τη μάρκα fame.

άνοιξα το θέμα ελπίζοντας να υπάρχει έστω ένα άτομο που να τα'χει ακουμπήσει, αλλά μάλλον είναι όντως αγνώστου πατρός ε;  :)

 

κοιτάξτε, ξέρω για το budget που διαθέτω δεν μπορώ να βρω κάτι "ουάου"..απλά να μην είναι πεταμένα λεφτά.

σκέφτηκα ότι πρέπει να δώσω βάση στο ξύλο, και τα υπόλοιπα (μεμβράνες κλπ) όταν έχω τη δυνατότητα τα αλλάζω. δεν ξέρω αν κάνω λάθος..

να πχ δεν ήξερα ότι υπάρχει κακής ποιότητας maple. κ για το polplar διάβασα εδώ στα άρθρα ότι είναι φθηνή απομίμηση των πιο ακριβών ξύλων..αυτό τι σημαίνει; ότι θα βγάζει χάλια ήχο, ότι σε κανένα εξάμηνο θα φθαρεί; ή με καμιά καλή μεμβράνη όλα οκ;

 

επίσης έχω δει αναφορές σε sonor force 505 και tama stagestar ότι είναι καλά για πιο οικονομικά, αλλά δεν τα βρίσκω στο νετ..τώρα τα ονόματα δεν ξέρω αν είναι κ σωστά  :P

 

κ πέτυχα κι αυτό αν θέλετε να μου πείτε μια γνώμη:

http://healthiershop.gr/drums-set-premier-olympic-22-6195-wr.html?ref=bestprice.gr

 

είναι premier, δεν ξέρω αν είναι καλά..

 

υγ. για τα μεταχειρισμένα εκτός του ότι μου έχουν πει καλύτερα όχι, δεν έχω και κάποιον που να ξέρει ώστε να τον σέρνω μαζί μου από δω κι από κει.

οπότε το'χω ψιλοαποκλείσει γιατί είναι ρίσκο..πχ αν μου πει ο άλλος ότι είναι full birch θα τον πιστέψω! κι έχω δει κ κάτι για edges ιστορίες.. ???..μιλάμε πιο άσχετη πεθαίνεις! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις αγγελίες μπορείς να βρεις πολλά σετ επώνυμα όπως  yamaha,sonor,pearl,tama. Μακριά από άγνωστες μάρκες (fame,granite)κτλ. Σε αυτά τα χρήματα δεν θα έχεις φοβερή ποιότητα ξύλων αλλά αξιοπρεπή ήχο πχ. pearl export,yamaha stage custom και πολύ καλό hardware. Αν μπορείς κατά την αγορά να βγάλεις όλα τα δέρματα και να ελέγξεις τα ξύλα εκεί που πατάνε τα δέρματα ,και είναι φαλτσοκομμένο το κέλυφος να είναι ομαλά και λεία τα άκρα. Αν δεν είναι μην αγοράσεις γιατι δεν θα κουρδίζονται σωστά. Τσέκαρε όλες οι βιδες σε βάσεις και ξύλα να σφίγγουν ομαλά και να είναι τα τύμπανα σταθερά στις βάσεις τους.

Μικρές γρατζουνιές κτλ δεν είναι πρόβλημα και υπάρχουν στα περισσότερα μεταχειρισμένα σετ.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σωστά είπε και ο chembeast, μήν αποκλείσεις τα μεταχειρισμένα μιας και τα περισσότερα φτηνά σετ τα δίνουν είτε λόγω χώρου-φασαρίας, είτε επειδή δεν τους τράβηξε το όργανό είτε επειδή αναβαθμίζονται σε καλύτερα. Και στις 3 περιπτώσεις το πιθανότερο είναι να είναι σε κατάσταση βιτρίνας.

 

Όσο για τα καινούρια, σωστή σκέψη για τα ξύλα. Αυτό που δίαβασες για το poplar θέλει να πεί οτι είναι ενα πολύ φτηνό ξύλο είδικά στην Ασία με κάποια ηχητικά χαρακτηριστικά παρόμοια με το birch. Μην το κουράζεις και πολύ πάντως μέχρι να είσαι σε θέση να ξεχωρίσεις τις ηχητικές διαφορές των ξύλων έχεις δρόμο...

 

Αν απλά θές ενα σετ να παίζεις στο σπίτι, καμιά πρόβα ή κανα πρόχειρο live, οτι και να πάρεις απο αυτά με ένα καλό σετ δέρματα και πιατίνια θα σου κάνει τη δουλειά.

 

Τα Sonor 505 πλέον έχουν εξελιχθεί σε:

http://drumstore.gr/index.php?route=product/product&path=59_60&product_id=56

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://smart.noiz.gr/details.php?id=103606

εδω ειναι το δικο μου σετ.ειναι pearl signature RHCP...μποτα,τομ,2 φλορ τομ,μια βαση χαι χατ,μια βαση για πιατο,δερματα remo.. το σετ ειναι σε αψογη κατασταση..το δινω γιατι θελω αλλες διαστασεις και κανω και ενα σχετικο upgrade...αν ενδιαφερεσαι.....τα πρωτα μου ντραμς ηταν και μενα fame...to standar μοντελο κιολας...καταρχας τα τομ ηταν με 5 βιδες και οχι με 6... κασα,το φλορ,και το ταμπουρο ειχαν ζυγο αριθμο...και ηταν σχετικα πιο ευκολα στο κουρδισμα....οπως λενε και υπολοιποι μακρυα απο δ'αυτες...

Metal And Beers Is Life!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους. Εισαι σιγουρη για την αγορα ακουστικου σετ?Εχεις τον χωρο να τα στησεις?Θα μπορεις να παιξεις και να μελετησεις εστω καποιες συγκεκριμενες ωρες και μερες χωρις να πεσουν ολοι να σε φανε? η θα καταντησεις να παιζεις συνεχεια με τα λαστιχα και  βαρεθεις.Μηπως τελικα ειναι καλυτερη λυση να παρεις ηλεκτρονικα που θα τα χαρεις πιο πολυ και θα εχεις περισσοτερους ηχους και δυνατοτητες?Αν εχεις σκεφτει και λυσει τα παραπανω προβληματα τοτε προχωρα ;).Παντως γνωμη μου ειναι το σετ που θα παρεις να εχει  μικρα νουμερα γιατι μπορεις να τα στησεις και να τα κουρδισεις πιο ευκολα(ειδικα αν εισαι κοπελα)και θα μπορεις να παιξεις και αλλα ειδη μουσικης πιο ευκολα.Δηλαδη παραδειγμα 10τομ 12τομ 14βαθυ 20 κασα η 22 και οχι 12τομ 13τομ 16βαθυ 22κασα, εκτος αν το θες.Συγνωμη αν την πηγα αλλου την συζητηση και κουρασα, σκοπος μου ειναι να σε αποτρεψω απο λανθασμενη αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκέφτηκα ότι πρέπει να δώσω βάση στο ξύλο, και τα υπόλοιπα (μεμβράνες κλπ) όταν έχω τη δυνατότητα τα αλλάζω. δεν ξέρω αν κάνω λάθος..

 

Εφόσον ο προϋπολογισμός σου είναι 500 Ευρώ, νομίζω ότι δεν έχεις την πολυτέλεια να δώσεις βάση στο ξύλο, απλά γιατί τα "καλά" ξύλα στοιχίζουν. Τα καλά νέα είναι ότι τα φτηνότερα ξύλα δεν είναι απαραίτητα "κακά" και, όπως είπε κι ο ippex, έχεις δρόμο ακόμα μέχρι να μπορέσεις να ξεχωρίζεις τις διαφορές μεταξύ των ξύλων (άσε που στη φάση που είσαι, δεν σε ενδιαφέρουν κιόλας...).

 

Η γνώμη μου είναι, αφού απαντήσεις στις πολύ σωστές ερωτήσεις που έθεσε ο Rospi, να ξεχάσεις προς το παρόν τα ξύλα και να επιλέξεις ένα καλοκατασκευασμένο σετ στα λεφτά που διαθέτεις (προτείνω κι εγώ να ψάξεις τα μεταχειρισμένα), να αλλάξεις με την πρώτη ευκαιρία τα επάνω δέρματα, αν χρειάζεται, και να μάθεις να κουρδίζεις και/ή να μαφλάρεις τα τύμπανα. Βέβαια για όλα τα παραπάνω καλό είναι να έχεις κάποιον να σε βοηθήσει, και ο δάσκαλός σου (αν δεν έχεις να βρεις! ;D) είναι ο πλέον κατάλληλος.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου