Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή λαμπών.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σίγουρα θα είναι καλύτερα από την λυχνία που ήδη φοράει ως προενισχύτρια.

 

Το input κύκλωμα είναι τρανζίστορ, μετά έχεις τα digital effects και μετά έχεις έναν τελικό λυχνίας (με λαμπάτη προενίσχυση και PI).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το θέμα είναι οτι αν βάλω το preamp in,

και αντί για λαμπάτη προενίσχυση βάλω ένα rc booster για να ενισχύει το σήμα κιθάρας

και μετά ενα fulltone ocd δεν θα έχω καλύτερο transistor preamp stage απο το ήδη υπαρχον και ας μην έχω προενίσχυση λάμπας.

Ουσιαστικά τη θέση της 12ax7 παιρνει το rc booster και το τρανζιστορ του fender αντικαθίσταται απο OCD.

Πιστεύω οτι αυτό αξίζει να το δοκιμάσουμε απο περιέργεια και μόνο απλά δε είμαι σίγουρος

οτι το booster μπορεί να ενισχύσει στον ίδιο βαθμο σε dB όπως η 12ax7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πιάσαμε ωραία κουβέντα και γενικά τα diy μπορούν να προσφέρουν πολλές απογοητεύσεις αλλά χαρές που δεν συγκρίνονται, κοιτάω αυτό το λινκ για τον super champ xd.

 

http://www.thegearpage.net/board/showthread.php?t=1011636

 

δεν το διάβασα όλο αλλά κάτι πηρε το μάτι μου για άλλη μια προενισχύτρια.

Οψόμεθα....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα γράφω εδώ. Σήμερα πήγα να αλλάξω τις προενισχυτήριες  λάμπες από τον ενισχυτή μου (laney lc 15 ) το παλιό μοντέλο. Όλα καλά στο βαλε βγάλε. Τον ανάβω , τον αφήνω να ζεσταθεί για Κανά 10 λεπτο , και σε κάποια φάση η πρώτη λάμπα V1 βγάζει 2 -3 σπίθες. Στην παραζάλη μου δεν τον έκλεισα τον ενισχυτή τον άφησα ανοιχτό. Κοιτάω την λάμπα μου φαινόταν οκ ήταν αναμμένη κλπ. Ο ενισχυτής έπαιζε κανονικότατα. Τι ακριβώς έπαιξε? Έκαψα τπτ??

lnlc15.thumb.jpg.6479958ac26d1ed15252766dc9b4ce7c.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις κούμπωσες καλά τις λυχνίες στις βάσεις τους?

 

Δεν έχω ιδέα τι εννοείς 2-3 σπίθες, πάντως καμιά φορά οι προενισχύτριες φωτίζουν λίγο παραπάνω κατά το άνοιγμα του ενισχυτή, μήπως απλά έγινε αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπλε? Δεν έχω ιδέα τι εννοείς με αυτό που περιγράφεις!  :-\

Ο ενισχυτής αυτή τη στιγμή λειτουργεί κανονικά? Το ξαναέκανε?

 

Τι να πω, αν έχεις αμφιβολίες ίσως να τον δει κάποιος τεχνικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως ειναι οταν κατι καιγεται και βγαζει σπιθες. Δεν μπορω να το εξηγησω διαφορετικα.Αν ειχε καει η λυχνια θα  φαινοταν καποιο προβλημα ? Ο ενισχυτης παιζει κανονικα! δεν το ξαναεκανε εκτοτε. Θα τον ανοιξω και βραδυ μολις επιστρεψω σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο πιθανό είναι να έκανε εσωτερικό arc (σπίθα), δεν είναι καλό αυτό για την λυχνία. Πολύ πολύ να χρειαστεί να πάρεις μια άλλη, δεν νομίζω να προκαλέσει πρόβλημα στον ενισχυτή σου αλλά καλό θα είναι αν στο ξανά κάνει να μην τον αφήσεις ανοιχτό, καλύτερα αντικατέστησε τη, μπορεί να είναι ελαττωματική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου