Προς το περιεχόμενο

νέος ενισχυτής-high budget


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα στο FORUM

 

σκέφτομαι σοβαρά την αγορά νέου ενισχυτή,ζητώ λοιπόν τα φώτα σας και τη βοήθειά σας,κάθε πρόταση δεκτή,

 

τα στοιχεία που θέλω να διαθέτει είναι τα εξής:

1)να έχει αρκετό headroom

2)μπορεί να παίξει "τα πάντα"

3)να έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής κι ανθεκτικότητα (χωρίς να είναι 8975973463476 κιλά)

4)να έχει fx loop

5)κατά προτίμηση(οχι απαραίτητα) να έχει master volume

6)να είναι τουλάχιστον δικάναλος

 

και ορισμένες πληροφορίες:

θα χρησιμοποιηθεί για πολλά είδη μουσικής(πανκ,μπλουζ,κλασική ροκ κ.α.)

θα χρησιμοποιείται συχνά σε λαιβ

δεν με νοιάζει αν θα είναι κόμπο(θα το προτιμούσα είναι η αλήθεια) ή κεφαλή αλλά αν προτείνετε κεφαλή στην τιμή να είναι και η καμπίνα

δεν με νοιάζει αν θα είναι καινούργιος ή μεταχειρισμένος

δεν με νοιάζει αν θα είναι από Ελλάδα ή εξωτερικο (e bay)

 

το budget είναι 2000-2300ευρώ (μην προτείνετε πιο ακριβά πράγματα γιατί τα λεφτά είναι ήδη πολλά και θα με βάλετε σε πειρασμούς  :P )

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων,περιμένω με αγονία τις απαντήσεις και τις προτάσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εχεις ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ budget οποτε δεν θα εχεις προβλημα.

 

Κοιτα σε κλασσικες εταιρειες που φτιαχνουν high end ΜΟΝΤΕΡΝΟΥΣ ενισχυτες,προσωπικα πρωτους πρωτους θα κοιταζα καποιον RIVERA ή MESA BOOGIE.

 

Πηγαινε και ακουσε αυτον

 

http://www.zozef.gr/eshop/rivera-quianna-50w.html

 

ειναι ΤΡΟΜΕΡΟΣ ενισχυτης (και με χαρα μου βλεπω οτι βγαινει και σε ενα managable 1x12 format γιατι ο 2Χ12 που ειχα ηταν ασηκωτος)

 

Εξαιρετικες επιλογες ειναι και οι Mesa Lonestar & Transatlantic.

 

Επισης στις αγγελιες παιζουν  και δυο VHT Pitbull καθως και ενας  Βudda Superdrive 30 & ενας Mesa Boogie Lonestar classic 1x12 σε πολυ καλη τιμη .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί σώνει και καλά θες να δώσεις 2 χιλιάρικα;;; Σου περισσεύουν ;;;

Fender Hot Rod Deluxe... έχει το 90% των προδιαγραφών σου... και σου περισσεύουν κιόλας αρκετά !!!

ALL AROUND CLASSIC... πιο πολύ δεν πάει !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk σκεφτόμουν τον Mesa Boogie lonestar τον έχει ένας φίλος και είναι εκπληκτικός ενισχυτής αλλά στο 2χ12 είναι κι αυτός ασήκωτος!! με riviera δεν έχω παίξει ποτέ οπότε θα το επιδιώξω!!

 

ΑΧLNICK όσο απίστευτο κι αν ακούγεται:δεν μου περισσεύουν!!! είχα HRD,καλός ήταν αλλά δεν συγκρίνεται με VHT-MESA-RIVIERA ή άλλους αντίστοιχης κατηγορίας τιμής!

 

Κοstas σκεφτόμουν σοβαρά τον jet 35 combo  :P αλλά δεν υπάρχει πουθενά να τον παίξω!! και θα είναι λίγο ρίσκο πιστεύω να δώσω χρήματα για ενισχυτή που θα έχω ακούσει μόνο μέσω youtube...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk σκεφτόμουν τον Mesa Boogie lonestar τον έχει ένας φίλος και είναι εκπληκτικός ενισχυτής αλλά στο 2χ12 είναι κι αυτός ασήκωτος!!

 

οπως σου ειπα και παραπανω στις αγγελιες υπαρχει ενας 1Χ12

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρες να σου φτιάξουν JTM 45 και βάζεις οτι θες εσύ πάνω,

master volume,

fx loop,

phase inventer,

πεταλομηχανή αλλά το μόνο μειον σαυτά που ζητάς είναι οτι είναι μονοκάναλος.

 

Στη θέση σου θα το έψαχνα πριν δώσω τόσα λεφτά,

ήδη είμαι στη φάση για εναν τέτοιο χωρίς να έχω ενα τέτοιο budget σαν το δικό σου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα!

Εγω θα ελεγα να αυξησεις λιιιγο το budjet να χτυπησεις ενα mesa mark v combo και να καθαρισεις μια για παντα με το θεμα ενισχυτη..

Θεωρω πως καλυπτει για ΠΛΑΚΑ και τις 6 προυποθεσεις που εθεσες!

Εγω προσωπικα απο τοτε που ''εμπλεξα'' με τους boogie(mesa studio preamp/mesa 50-50,mesa studio 22),δεν ξανακοιταξα πισω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το είδα Superfunk θα επικοινωνίσω με τον φίλο αν κι ο Γέρακας μου πέφτει μακριά :P ευχαριστώ πάντως!

 

δεν βιάζομαι P.Sotiropoulos θα το ψάξω πρώτα εννοείται!την λύση των χειροποίητων ενισχυτών την έχω απορρίψει διότι κακά τα ψέματα αν δεν είναι από πολύ γνωστό τεχνίτη δεν κρατάνε καμία μεταπωλητική αξία και δεν πουλιούνται κι έυκολα κι όταν πας να δώσεις τόσα λεφτά πρέπει να τα σκέφτεσαι όλα!

 

Ηλία δεν μπορώ να ανεβάσω το μπάτζετ ήδη το έχω ανεβάσει πολύ :P αν εμφανισθεί κανένας μεταχειρισμένος εννοείται ότι θα τον κοιτάξω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα ελεγα να αυξησεις λιιιγο το budjet να χτυπησεις ενα mesa mark v combo και να καθαρισεις μια για παντα με το θεμα ενισχυτη..

 

Βασική αρχή σε όλα τα φόρα που έχουν να κάνουν με κάποιο είδος εξοπλισμού:

 

ΟΣΟ μεγάλο κι αν είναι το αρχικό budget, ΠΑΝΤΑ, ΜΑ ΠΑΝΤΑ, θα βρεθεί κάποιος να προτείνει κάτι που κοστίζει ΑΚΟΜΗ περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου