Προς το περιεχόμενο

νέος ενισχυτής-high budget


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για οσους προτεινουν  MARK V θα ηθελα να ρωτησω που τον βρηκατε  ρε παιδια ολοι τον mark v και το δοκιμασατε και καταλαβατε οτι ειναι το holy grail των ενισχυτων ? Το διαβασατε στα φορουμ ? Τον δοκιμασατε σε καποιο μαγαζι ? Γιατι αν ειναι ετσι , τοτε δεν σας πιστευω...

 

Ο μαρκ 5 συγκεκριμενα οπως και ολοι οι μαρκ θελουν τοσο πολυ πειραγμα στα κουμπια που δεν υπαρχει περιπτωση να πας σε ενα μαγαζι και πειραζοντας 10 λεπτα να  βγαλεις ηχο... Υπαρχει ολοκληρο εγχειριδιο και ατομα ασχολουνται βδομαδες με αυτο τον συγκεκριμενο ενισχυτη... Δηλαδη αν θες μπασα ας πουμε , δεν ειναι πανακεια οτι πρεπει να δωσεις μπασα...

 

Οποτε λοιπον πρεπει να ρωτησουμε το παλικαρι αν προτιθεται να κατσει 2-3 βδομαδες  να ασχοληθει μεχρι να παρει λιγο πρεφα διαβαζοντας και το μανιουαλ ωστε να παρουν λιγο χαμπαρι την λειτουργια του. Αν προτιθεστε να ρωτησετε εμενα σχετικα με το αν τον εχω δοκιμασει , ναι τον ειχα για μερες και θα ανεβει και βιντεο... Ο ενισχυτης θελει πτυχιο sound engineer για να βγαλεις ακρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για οσους προτεινουν  MARK V θα ηθελα να ρωτησω που τον βρηκατε  ρε παιδια ολοι τον mark v και το δοκιμασατε και καταλαβατε οτι ειναι το holy grail των ενισχυτων ? Το διαβασατε στα φορουμ ? Τον δοκιμασατε σε καποιο μαγαζι ? Γιατι αν ειναι ετσι , τοτε δεν σας πιστευω...

 

Ο μαρκ 5 συγκεκριμενα οπως και ολοι οι μαρκ θελουν τοσο πολυ πειραγμα στα κουμπια που δεν υπαρχει περιπτωση να πας σε ενα μαγαζι και πειραζοντας 10 λεπτα να  βγαλεις ηχο... Υπαρχει ολοκληρο εγχειριδιο και ατομα ασχολουνται βδομαδες με αυτο τον συγκεκριμενο ενισχυτη... Δηλαδη αν θες μπασα ας πουμε , δεν ειναι πανακεια οτι πρεπει να δωσεις μπασα...

 

Οποτε λοιπον πρεπει να ρωτησουμε το παλικαρι αν προτιθεται να κατσει 2-3 βδομαδες  να ασχοληθει μεχρι να παρει λιγο πρεφα διαβαζοντας και το μανιουαλ ωστε να παρουν λιγο χαμπαρι την λειτουργια του. Αν προτιθεστε να ρωτησετε εμενα σχετικα με το αν τον εχω δοκιμασει , ναι τον ειχα για μερες και θα ανεβει και βιντεο... Ο ενισχυτης θελει πτυχιο sound engineer για να βγαλεις ακρη...

 

Εγω στο 15λεπτο που ειχα μ@@κιστει με μια στρατοκαστερ κι εναν μαρκ (4 νομιζω) οσο περιμενα την υπολοιπη μπαντα για προβα εβγαλα και καθαρο και βρωμικο ηχο που μου αρεσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδον ολοι οι mesa δεν ειναι plug and play μηχανηματα, πρεπει να κατσεις να ασχοληθεις λιγο για να μαθεις πως ακριβως συμπεριφερονται τα controls. Δεν ειναι κατι τιποτα τρομερο - αν θες πολλους ηχους το ψαξιμο πρεπει να το κανεις anyway, με ολα τα κομματια του rig σου. Αλλα απο εκει και περα, ειδικα με τους Μark, τα περιθωρια tone shaping ειναι απλα τεραστια - πολλοι λιγοι ενισχυτες προσφερουν τετοιες δυνατοτητες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω στο 15λεπτο που ειχα μ@@κιστει με μια στρατοκαστερ κι εναν μαρκ (4 νομιζω) οσο περιμενα την υπολοιπη μπαντα για προβα εβγαλα και καθαρο και βρωμικο ηχο που μου αρεσαν.

 

Σχεδον ολοι οι mesa δεν ειναι plug and play μηχανηματα, πρεπει να κατσεις να ασχοληθεις λιγο για να μαθεις πως ακριβως συμπεριφερονται τα controls. Δεν ειναι κατι τιποτα τρομερο - αν θες πολλους ηχους το ψαξιμο πρεπει να το κανεις anyway, με ολα τα κομματια του rig σου. Αλλα απο εκει και περα, ειδικα με τους Μark, τα περιθωρια tone shaping ειναι απλα τεραστια - πολλοι λιγοι ενισχυτες προσφερουν τετοιες δυνατοτητες.

 

 

 

Aπλα προσθετω ενα ζητημα το οποιο ισως να τον ξενερωσει τον ανθρωπο... Ειναι ενα ζητημα το οποιο εχει συζητηθει πολλες φορες σε φορουμ κτλ... Πολλες δυνατοτητες αλλα θελει δουλεια... Εμενα δεν μου αρεσει ας πουμε... Μπορει και το παιδι να ειναι ετσι... Ας το εχει υποψην.

 

Επισης φιλε nikoubi θεωρω οτι ενδεχωμενως να βρηκες ενα ηχο περιπου ετοιμο και να εκανες καποιες διορωσεις.. Αν σου βαζαμε ολα τα κουμπια στο 12 η ωρα και σου λεγανε φτιαξε , δεν θα σου εφταναν 15 λεπτα.. Θα ηθελες ωρες και αν...

 

Μπορει βεβαια να εισαι ταλεντο και να το εβγαζες με μια, ( δεν ειρωνευομαι ) ... Γενικα ομως ο ενισχυτης θελει υπερβολικο ψαξιμο... Σε σημειο καποιες φορες να εκνευριζει τελικα.. Καθε κουμπι του εχει 3 λειτουργιες , και πους πουλ κτλ κτλ... εεε αει σηχτηρι...

 

Το κλου απο την πλευρα μου ειναι οτι , το γεγονος οτι το παιδι εχει 2000 ευρω , δεν σημαινει οτι στις μερες μας πρεπει να τα ξοδεψει ολα και παραπανω αφου ο μαρκος εχει 3000. Ενας herbert δεν τον καλυπτει ας πουμε ? 4 καναλια... Υπαρχει στις αγγελειες .  Μπορει με τα μισα να παρει ενισχυταρα... 5150iii , jvm , diezel used κτλ κτλ... Θεωρω οτι καποιος ο οποιος τωρα ψαχνεται για ενισχυτη , δεν χρειαζεται κατευθειαν να παει σε μαρκο... Δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα ξαφνικα να πιλοταρεις αεροπλανο... Σιγα σιγα... Την κανει την δουλεια του και με πιο φθηνα μηχανηματα... ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΒΕΒΑΙΩΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαρακι εγω θα σου προτηνα τους engl που εχουν δυνατα γκαζια και ομορφα καθαρα και οπως ειπε ενα φιλος πιο πριν τους orange, εκει να δεις μαγεια, οι line 6 οντως εχουν ανεβει αλλα ειναι πολλα τα λεφτα για τρανζιστορ και μοντελιν + το βαρος τους....

 

Υπαρχουν και οι randall, ειχαν εναν για καποια φεγγαρια και ειχα μηνει πολυ ευχαριστημενος....

once I had a dream....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαρακι εγω θα σου προτηνα τους engl

 

Σωστο κι αυτο... powerball... 4 καναλια... οπως και να χει ειναι βερσαταιλ... 700 ευρω στις αγγελειες συχνα πυκνα... 400-500 ευρω για καμπινα... περιφημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και νομιζω οτο ολα τα μοντελα της engl βγαινουν και σε combo, ο λογοθετης ειναι αντιπροσωπος νομιζω(οπως και για orange/rocktron/cort/warwick/basix, ειμαι παλιος πελατης και τα ξερω, δεν δουλευω εκει).....

once I had a dream....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έψαχνα έναν πολύ ευέλικτο ενισχυτή για πολλά είδη και μετά από πολύ μελέτη κατέληξα στον mesa Boogie Express 5:50 + (Plus).

 

το graphic EQ τον κάνει τρελό versatility beast και θα σου πρότεινα να μην πάρεις κάτι άλλο αν δεν τον checkάρεις πρώτα..  ;)

 

http://www.mesaboogie.com/Product_Info/Express/Express+550.html

 

Mesa-Boogie-Express-5-50-Plus-Combo-mit-Fussschalter_front_page_teaser.jpg

 

Δες το Βίντεο εδώ:

 

http://www.musikmachen.de/Tests/Mesa-Boogie-Express-5-50-Plus-E-Gitarren-Amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις,να ξεκαθαρίσω σε αυτούς που μου προτείνουν axe fx+τελικό+καμπίνα---->το έκανα,έπαιξα,έπαιξα και live δεν μου άρεσε,το παράτησα η λύση που ψάχνω είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ λαμπάτος ενισχυτής πολύ καλής ποιότητας!! δέχομαι φυσικά την άποψη ότι δεν θα μπορεί να είναι ευέλικτος και πέπουλο αλλά δεν πιστεύω ότι είναι ανάγκη να είναι και 50κιλά (ένας egnater που είδα τόσο πήγαινε)!!!

 

για mark V δεν θα πάω πρώτον γιατί ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ οπότε κάθε άλλη κουβέντα περιτεύει αν και συμφωνώ σε γενικές γραμμές με τον άρη

 

η λύση κεφαλή καμπίνα μου δημιουργεί και ένα ακόμα βασικό πρόβλημα,το πρόβλημα χώρου!!δεν έχω που να βάλω καμπίνα και κεφάλι και όχι δεν μπορώ να κάνω χώρο!!επίσης για όσους πουν ότι οι καμπίνες 2χ12 δεν έχουν διαφορά μεγέθους από έναν combo 2χ12 πρώτον έχουν διαφορά μεγέθους και δεύτερον σχεδόν με όλες τις καμπίνες 2χ12 που έχω παίξει δεν μ αρέσει ο ήχος τους προτιμώ πολύ περισσότερο τις 2χ12 και μακράν καλύτερες όλων στ αυτιά μου είναι οι 4χ10.....επίσης έχω ήδη ένα κεφάλι που το παίζω με μια 2χ12 και τα αφήνω στο στούντιο γιατί σπίτι...ΔΕΝ ΧΩΡΑΝΕ!!!  :P

 

if_it_is ένας φίλους που είχε τον 5:25 στην ίδια λογική είχε μείνει πάρα πολύ ευχαριστημένος,στο συγκεκριμένο μοντέλο τίθεται πάλι το πρόβλημα:τον έχει κανείς να τον ακούσω γιατί τα κιθαρομάγαζα δεν τον έχουν!!

 

αναφορικά με το τι θεωρώ καλό ήχο,καλό ήχο θεωρώ στα καθαρά τον γλυκό ήχο ενός super reverb στα βρώμικα το κομπρεσαριστό γκάζι που βγάζει ένα v-twin αλλά δεν μπορώ να τα έχω όλα σ έναν ενισχυτή...σκοπός είναι να είναι όσο το δυνατόν πιο ευέλικτος!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι πάντα τις άποψης πριν κάνει κάποιος την μεγάλη κίνηση να κάνει πρώτα την δοκιμή. Επειδή λοιπόν είσαι στο ψάξιμο , για να σιγουρευτείς ότι ψάχνεις κόμπο κτλ κτλ μπορείς να δοκιμάσεις ένα μπουγκερα κόμπο . Τον 333 χλ. Είναι τόσο ευαιλικτος όσο λίγοι ενισχυτες. Έχει 2 δώδεκαρια και νοιζ γκέιτ. Έτσι θα καταλάβεις αν σε βολεύει ένας κόμπο τελικά... Αν δε σου αρέσει τον πουλάς εύκολα και από ήχο ; κορυφή. Κόπια το jsx .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου