Προς το περιεχόμενο

νέος ενισχυτής-high budget


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ πούλησα ένα mesa boogie stiletto ace κεφαλή και καμπίνα για να πάρω έναν Orange rockerverb 50 για τα προαπαιτούμενα που αναφερεις. Δεν το εχω μετανιώσει καθόλου. Κανε έναν κόπο και πήγαινε στον λογοθέτη να τον ακούσεις. Είχε έναν για δοκιμή σήμερα που πέρασα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...1)marshall jvm 2x12 combo---->πολλά λεφτά για marshall με τα ίδια πάιρνω και plexi και καθόλου portability

2)mesa boogie stileto ace 2x12 combo----> εξαιρετικός ήχος αλλά βαρύς κι ασήκωτος

3)vht pitbul 1x12 combo----->ωραία καθαρά,καλό μέγεθος αλλά το drive του (στ αυτιά μου) δεν με ικανοποίησε

4)fryette 1x12 combo-----.τα ίδια με τον από πάνω στα περισσότερα λεφτά

5)diezel einsteihn 1x12 combo(δεν τον είδα ακόμα αλλά σκοπεύω και τον σκέφτομαι σοβαρά)

6)line 6 dt 50 1x12 combo----->απρόσμενα καλός ήχος αλλά για line 6 1,5 χιλιάρικο είναι υπερβολή

7)laney ironheart 2x12 combo----->καλά καθαρά αλλά πολύ aggresive γκάζια που δεν καθάριζαν και με το eq...

 

O Einstein δεν υπαρχει στο site της εταιρειας εδω και καιρο, πιθανον να εχει αντικατασταθει με τον D-Moll. Πολυ καλος και ευελικτος ενισχυτης που μπορει να καλυψει αρκετα ειδη μουσικης. Αν θυμαμαι καλα (τον εχω ακουσει αρκετες φορες στον αντιπροσωπο) εχει ελαφρα λιγοτερο γκαζι απο τους VH4 & Herbert ομως δε νομιζω οτι αυτο ειναι προβλημα για τους περισσοτερους απο μας.

 

Για τους VHT (Fryette) combo εχω ακριβως την ιδια αποψη, ποτε δεν μου αρεσε το γκαζι τους. Δε ξερω αν οι κεφαλες τις εταιρειας σχεδιαζονται διαφορετικα, αυτο που θυμαμαι ειναι οτι δεν ηταν μονο η διαφορα καμπινας αλλα και η χροια του βρωμικου καναλιου των κεφαλων μου αρεσε περισσοτερο. Παντως κεφαλες και combo Fryette παντα μου ακουγονταν καπως κλινικα τα γκαζια ενω αντιθετα καποια μοντελα ειχαν πολυ καλα καθαρα, παντα για μοντερνο ενισχυτη.

 

Προτεινω εφοσον θα αγορασεις high gain ενισχυτη να μη παρεις combo. Ποτε μια ανοιχτη καμπινα δε θα σου δωσει την ιδια ευκρινεια και τον ιδιο ογκο με μια κλειστη καμπινα. Επισης, αυτοι οι ενισχυτες θελουν τουλαχιστον μια 2x12 κλειστη καλης κατασκευης καμπινα για να δωσουν τον ογκο που μπορουν να δωσουν. Μια κεφαλη και λιγοτερο χωρο καταλαμβανει και πιο ευκολα μεταφερεται. Αν πας για ενισχυτη τετοιας τιμης που θα τον κρατησεις χρονια καλο ειναι να κανεις την καλυτερη επιλογη ακομα και αν αυτο σημαινει οτι για καποιο καιρο θα παιζεις με φθηνη/δανεικη/οτι βρισκεις καμπινα. Αν εχει μεινει στον Κουρμπη Fryette 2x12 Fat Bottom βαλε τους δυο combo σε αυτη τη καμπινα να ακουσεις διαφορα.

 

Δε ξερω αν υπαρχει να ακουσεις εδω αλλα βαλε και τους 5150 στη λιστα σου. Ειδικα ο 50ρης ειναι ευκαιρια αφου κοστιζει κατω απο 1000 ευρω, αγοραζεις καμπινα και σου μενουν και χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπαρχει το budget πιστευω μια προσομοιωση τυπου Axefx + τελικος + καμπινα ειναι πολυ καλη περιπτωση. Καθαρο setup, δε μπλεκεις με λαμπες, μικρο βαρος, απιστευτες επιλογες. Μακαρι να γινοταν και για το kemper αλλα δε το βλεπω καθως το kemper προσομοιωνει ολο το signal chain. Βεβαια πληρωνεις μια μικρη περιουσια αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια...

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου λυπαμαι που θα στο πω αλλα αυτα που ζητας, απο λαμπατο ενισχυτη IMHO δεν τα παιρνεις χωρις βαρος.  :'(

 

Πολυ Headroom + καλη ποιοτητα κατασκευης + παιζω τα παντα = Βαρος  ;D

 

Μπορεις να το σπασεις σε κεφαλη/καμπινα αλλα δεν θα κανει την τεραστια διαφορα στο βαρος αφου αν θες να εχεις τον ηχο σου παλι θα κουβαλησεις πολυ πραμα.

 

Διαλεξε τι απ'ολα τα παραπανω τι θα χρειαστει να θυσιασεις. Αν διαλεγεις το βαρος, η λυση modeling ειναι μονοδρομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακαρι να γινοταν και για το kemper αλλα δε το βλεπω καθως το kemper προσομοιωνει ολο το signal chain.

 

http://www.thomann.de/gr/kemper_profiling_amplifier_powerhead.htm

http://www.thomann.de/gr/kemper_profiling_amplifier_powerrack.htm

 

Λογικά με αυτές τις 2 εκδόσεις που έχουν ενσωματωμένο τελικό μπορεί να γίνει! Με κάποιο τρόπο λογικά θα παρακάμπτεται η καμπίνα ή θα φτιάχνονται profiles χωρίς τη χρήση καμπίνας ωστέ να λειτουργούν με τον τελικό του και καμπίνα της επιλογής του καθενός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φιλε μου λυπαμαι που θα στο πω αλλα αυτα που ζητας, απο λαμπατο ενισχυτη IMHO δεν τα παιρνεις χωρις βαρος.  :'(

 

Πολυ Headroom + καλη ποιοτητα κατασκευης + παιζω τα παντα = Βαρος  ;D

 

Μπορεις να το σπασεις σε κεφαλη/καμπινα αλλα δεν θα κανει την τεραστια διαφορα στο βαρος αφου αν θες να εχεις τον ηχο σου παλι θα κουβαλησεις πολυ πραμα.

 

Διαλεξε τι απ'ολα τα παραπανω τι θα χρειαστει να θυσιασεις. Αν διαλεγεις το βαρος, η λυση modeling ειναι μονοδρομος.

 

+1.  Είναι αμαρτία κατά την γνώμη μου να δώσεις τόσα λεφτά και να πας σε 1x12 combo εκτός πια και αν όντως έχεις παίξει με ενισχυτές σε αυτό το φορμά και έμεινές ικανοποιημένος. Πάντως κι εγώ προτιμώ το κεφαλή/καμπίνα από το combo γιατί είναι πιο πρακτικό στο κουβάλημα, σου δίνει επιλογές με τον ίδιο ενισχυτή να έχεις περισσότερες καμπίνες διαφορετικού εντελώς ύφους και στο τέλος της ημέρας έχεις και λιγότερες φθορές από vibration κλπ στον ενισχυτή.

 

Τώρα, νομίζω ότι τουλάχιστον πρέπει να μας δώσεις κάποια στοιχεία για το τί θεωρείς εσύ καλό καθαρό ήχο και καλό γκάζι. Αλλιώς δεν έχει νόημα να προτείνουμε.

 

Το πιο πραγματικά all around που μπορώ να σκεφτώ αυτή τη στιγμή είναι να κοιτάξεις να κοιτάξεις στα μεταχειρισμένα έχοντας σπάσει το budget στα δύο και ο ένας ενισχυτής να είναι κάποιος DrZ στα 30/40 watt με half power switch και ο δεύτερος κάποιος δικάναλος high gain 80-100 watt με τα γκάζια του γούστου σου.

 

Αν πας σε Mesa, επειδή προτάθηκε πολύ, πρόσεξε το noise floor. Προσωπικά ποτέ δεν μπόρεσα να το ξεπεράσω στους Mesa που έχω ακούσει.  

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις αγγελίες παίζει ένας Brunneti MC2

Στα καθαρά ΔΕΝ υπάρχει καλύτερος ενισχυτής.

Το Crunch κανάλι είναι εξίσου υπέροχο

Το Lead είναι απλά καλό.

Έχει απίστευτο Reverb

Η κανονική του τιμή ΑΝ τον βρείς είναι 1600+

Εδώ ο φίλος τον χαρίζει

(δεν έχω σχέση με την αγγελία - απλά έχω ίδιο)

 

Και φυσικά οι Rivera ενισχυτές σε άλλη κλάση.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου