Προς το περιεχόμενο

Tc Electronic Hall of Fame vs Boss Rv-5 - Γνώμες!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά!Βρίσκομαι σε ένα δίλημμα ανάμεσα στα δυο αυτά πετάλια!Είχα το Rv-5 για πολύ καιρό και με ικανοποιούσε σε μεγάλο βαθμό!Μέσα από το δίκτυο όμως άκουσα και το Hall of Fame και μου φαίνεται πολύ καλύτερο...Από την άλλη, το Rv-5 είναι "δοκιμασμένη" λύση πολλά χρόνια τώρα...Λίγο δύσκολο να το δοκιμάσω σύντομα και πρέπει να αποκτήσω άμεσα ένα για ορισμένες δουλειές...Θα χρησιμοποιηθεί σε κιθάρα και ούτι!Η γνώμη σας?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω παίξει με το boss, αλλά το hall of fame είναι από τα καλύτερα reverb που είχα ποτέ. Από spring/slapback ήχους μέχρι long ambiend reverbs, τα κάνει όλα και συμφέρει! Εάν δεν βρεις κάπου να το ακούσεις στην Αθήνα (νομίζω ο Νακας φέρνει Tc electronic) στείλε μου ΠΜ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε εγω πριν κανενα δυο χρονια εψαχνα για reverb για να το χρησιμοποιω κατα βαση με ακουστικη κιθαρα ( τοτε δεν ειχε βγει ακομα το hall of fame ) , στις τοτε επιλογες ειχα τσεκαρει το digitech digiverb , το boss και το digitech hardwire reverb , το οποιο στην αρχη δεν ηθελα να το δοκιμασω καν επειδη μου φαινονταν ακριβο . Τελικα πηρα το hardwire , το οποιο καμια σχεση με το απλο digitech , απο τοτε εχω κανει πολλα λαιβ που χρησιμοποιηθηκε με ακουστικη και ειχα γαματο ηχο και με μια ακουστικη της φθηνιας ! Τωρα πια το χρησιμοποιω και με ηλεκτρικη και ειναι εξισου μπομπα !

Τσεκαρε το οπωσδηποτε , εγω το ειχα παει απο Αθηνα φθηνοτερα απο Thomann αλλα ισως παιζει και μεταχειρισμενο ειτε εδω ειτε ebay !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω παίξει με το boss, αλλά το hall of fame είναι από τα καλύτερα reverb που είχα ποτέ. Από spring/slapback ήχους μέχρι long ambiend reverbs, τα κάνει όλα και συμφέρει! Εάν δεν βρεις κάπου να το ακούσεις στην Αθήνα (νομίζω ο Νακας φέρνει Tc electronic) στείλε μου ΠΜ.

ndnikola, αν πηγαίνει καλά σε spring mode δεν το συζητώ πως θα πάρω το hall of fame, γιατί το Rv-5 έπασχε πραγματικά από αυτή τη ρύθμιση...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ περιληπτικά, το RV5 ακούγεται κάπως πιο "μεταλλικό" και με έναν ελαφρά αφύσικο τονισμό στα ψηλά ("κάθεται" όμως ωραία σε mix), αν και κλασσική λύση και με το μεγαλύτερο ατού του το κλασσικό Modulated mode που έχει χρησιμοποιηθεί κατά κόρον από πολλές μπάντες. Το Hall of Fame ακούγεται πιο "φυσικό" και πιο ήπιο (ίσως λόγω της μη ψηφιοποίησης του dry σήματος, κάτι που δεν κάνει το Boss αν θυμάμαι καλά), και έχει ως επιπλέον bonus το Τοneprint mode στο οποίο τοποθετείς μέσω USB έξτρα ήχους (διαθέσιμους από το σάιτ) με τροποποιημένα settings που δεν βρίσκονται στα controls του πεταλιού. Το TC πάντως φτάνει εξίσου εύκολα με το Boss σε extremes, αν το θες.

 

Επίσης, το buffer του TC είναι απενεργοποιήσιμο από έναν εσωτερικό διακόπτη, αν και είναι κρίμα να μην το αφήσεις οn γιατί είναι από τα καλύτερα buffers που έχω δοκιμάσει, και υπερτερεί αρκετά του buffer του Boss. Περισσότερες συζητήσεις και για τα δυο υπάρχουν σε παλιότερα θρεντς...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν το θυμάμαι. Γενικά ο κανόνας είναι ότι εαν θέλουν να μπορείς να το πειράξεις, θα γίνεται εύκολα :). Πάντως προσωπικά δεν έχω αισθανθεί την ανάγκη να το κάνω, ο ήχος του είναι σε πολύ καλό επίπεδο για να το σκεφτώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vre kalws ton :).

 

Συμπληρωματικά: Το toneprint λειτουργεί και δίχως καλώδιο εάν έχεις Αη-Φον.

 

Geia soy Nikola!

 

Πράγματι... και επίσης, υπάρχουν εξελίξεις σχετικά με τον editor των Toneprints, κάτι που μια σεβαστή μερίδα του κοινού αναζητούσε: http://www.tcelectronic.com/toneprint-editor/

 

Τα εσωτερικά διακοπτάκια για το buffer και για το dry kill έχουν καλή πρόσβαση, αλλά δεν θα τους άλλαζα τα φώτα στο πέρα-δώθε (και οι σχεδιαστές της TC τα έφτιαξαν έτσι ώστε να είναι set & forget).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω το boss αλλά το γνωρίζεις εσύ οπότε εγώ περισσεύω  ;D.

 

Το Hall of Fame είναι άψογο. Μπορεί να σου φανεί στην αρχή λίγο dark, αλλά έχει tone και εφόσον το τερματίσεις γίνεται όσο bright πρέπει.

 

Οι preset ήχοι είναι πολύ ωραίοι και χρήσιμοι. Και μπορείς να προσθέτεις τα πολύ ενδιαφέροντα toneprint, που είναι δωρεάν.

 

(EDIT: Σπύρο μόλις με πρόλαβες  ;D)

Να προσθέσω ότι η TC ετοιμάζει μια πολύ ωραία καινοτομία, τον toneprint editor όπου θα μπορείς να φτιάχνεις τα δικά σου τελείως custom toneprint στον υπολογιστήρα σου και να τα κάνεις upload σε toneprint πετάλια, όπως το Hall of Fame. O έδιτορ θα είναι και αυτός δωρεάν, και αναμένεται σύντομα.

 

Συμφωνώ με τον Σπύρο, έχει πολύ ωραίο buffer με το οποίο θα έχεις επιπλέον και reverb trail αφού γίνει off το πετάλι.

 

Ένα πολύ ωραίο και άψογα σχεδιασμένο πετάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου