Προς το περιεχόμενο

Tc Electronic Hall of Fame vs Boss Rv-5 - Γνώμες!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν γνωρίζω το boss αλλά το γνωρίζεις εσύ οπότε εγώ περισσεύω  ;D.

 

Το Hall of Fame είναι άψογο. Μπορεί να σου φανεί στην αρχή λίγο dark, αλλά έχει tone και εφόσον το τερματίσεις γίνεται όσο bright πρέπει.

 

Οι preset ήχοι είναι πολύ ωραίοι και χρήσιμοι. Και μπορείς να προσθέτεις τα πολύ ενδιαφέροντα toneprint, που είναι δωρεάν.

 

(EDIT: Σπύρο μόλις με πρόλαβες  ;D)

Να προσθέσω ότι η TC ετοιμάζει μια πολύ ωραία καινοτομία, τον toneprint editor όπου θα μπορείς να φτιάχνεις τα δικά σου τελείως custom toneprint στον υπολογιστήρα σου και να τα κάνεις upload σε toneprint πετάλια, όπως το Hall of Fame. O έδιτορ θα είναι και αυτός δωρεάν, και αναμένεται σύντομα.

 

Συμφωνώ με τον Σπύρο, έχει πολύ ωραίο buffer με το οποίο θα έχεις επιπλέον και reverb trail αφού γίνει off το πετάλι.

 

Ένα πολύ ωραίο και άψογα σχεδιασμένο πετάλι.

 

+2112  το τελευταιο 7μηνο ειναι στην πεταλιερα μου και παντα ON

εχει εαν απο τα ωραιοτερα plate reverb, το spring ειναι παρα παρα πολυ καλο και το modulate μαμαει αναποδα!

 

στα συν το Value for money

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+2112  το τελευταιο 7μηνο ειναι στην πεταλιερα μου και παντα ON

εχει εαν απο τα ωραιοτερα plate reverb, το spring ειναι παρα παρα πολυ καλο και το modulate μαμαει αναποδα!

 

στα συν το Value for money

 

Και εμένα μου αρέσει το plate, μου αρέσει για lo-fi ήχους τύπου Tom Waits.

 

Επίσης το lo-fi setting είναι πολύ ενδιαφέρον. Γενικά μου αρέσουν όλοι οι ήχοι του, και οι πιο clean cut και οι πειραγμένοι, ο καθένας για αυτό που κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Συμπληρωματικά: Το toneprint λειτουργεί και δίχως καλώδιο εάν έχεις Αη-Φον.

 

 

Και Ανδροειδες επισης...

 

 

Κατα τα αλλα.τα εχω και τα δυο,και χωρις να θελω να υποτιμησω το boss προτιμω το tc που μου ακουγεται πιο "πληρες" συχνοτικα και πιο "pro" ηχητικα,οπως μου αρεσει περισσοτερο ο τροπος που "ακουνε" τα ρυθμιστικα του.

Το boss "ψευτιζει" και λεπταινει αρκετα προς τα πανω,βεβαια εχει δικο του χαρακτηρα και ειναι πιο ευκολο στην συμπεριφορα του (αν θελεις να χρησιμοποιησεις μεγαλο ποσοστο εφε) με "μουντα" οργανα (το ανεφερα γιατι ειπες και για ουτι).

 

 

Αν εισαι Θεσσαλονικη ευχαριστως να μιλησουμε και να κανονιζαμε καποια στιγμη να τα δοκιμαζες μαζι μιας και τα εχω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για το Hall of Fame

 

+100000000 για τα toneprints και τους έξτρα ήχους του...

 

Ήδη έχω παραγγείλει και το TC Flashback x4 Delay....

 

ΥΓ: Ναι έγινα και πάλι πεταλάκιας... Βαράτε!!!

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για το Hall of Fame

 

+100000000 για τα toneprints και τους έξτρα ήχους του...

 

Ήδη έχω παραγγείλει και το TC Flashback x4 Delay....

 

ΥΓ: Ναι έγινα και πάλι πεταλάκιας... Βαράτε!!!

Μετά από χρόνια παράδοσης...η Tonelab αργοπεθαίνει....  :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο μοναδικός λόγος για να παραμείνεις στο rv5 ειναι το modulate του το οποίο θεωρώ πως είναι και ο μοναδικός λόγος αγοράς του, αν δεν χρησημοποιείς το modulate τότε το hall of fame είναι κλάσης ανώτερο και θα σου κάνει καλύτερα, όποιος ισχυριζόταν το αντίθετο θα ήταν τουλάχιστον κουφός. Βέβαια αν σ αρέσει το modulate του boss απο όσα πετάλια έχω ακούσει κανένα δεν τα καταφέρνει όσο το rv5 σε αυτό, ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να ακούγεται τόσο τέλεια είτε παίζεις black metal με σάπια παραμόρφωση είτε παίζεις dream pop είτε παίζεις etheral wave με τόνους delay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου