Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω για καλό-απλό-φθηνό Looper. Φώτα please.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.

Όπως λέει ο τίτλος.

Θέλω απλό-απλούστατο looper (κατά προτίμηση σε format πεταλιού) μόνο και μόνο για να "γράφω" ακκόρντα και φράσεις ως backing track και να τζαμάρω απο πάνω τους στο σπίτι.

Επειδή έχω μεσάνυχτα πάνω στα συγκεκριμένα gadgets, περιμένω προτάσεις από τους πιο διαβασμένους.

ΔΕΝ θέλω να μου κάνει μασάζ και να βάζει παρκετέζα, απλό-αξιόπιστο-οικονομικό.

Θένξ ιν αντβάνς 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επειδή και εγώ είμαι στην ίδια αναζήτηση τελευταία, έχω καταλήξει μάλλον εδώ (θα είναι η αμέσως επόμενη αγορά μου)

 

http://www.tcelectronic.com/ditto-looper/

 

http://www.thomann.de/gr/tc_electronic_looper_pedal_ditto.htm

 

...νομίζω πιο απλό δεν γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με έφτιαξες. Τέλος.

 

Ακριβώς αυτό που έψαχνα. Το αγόρασα ήδη. :)

 

Νίκο ευχαριστώ.

 

Ρε σείς, αυτά τα μαραφέτια μπαίνουν μπροστά στον ενισχυτή ή τελευταία στο effects loop???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σείς, αυτά τα μαραφέτια μπαίνουν μπροστά στον ενισχυτή ή τελευταία στο effects loop???

 

Δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε looper αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι μπαινουν πριν τον ενισχυτη καθως δεν ειναι εφε. Παρολα αυτα δεν ειμαι σιγουρος ποσο καλα θα ακουγεται αν κανεις overdub ενω εχεις παραμορφωση. Παιζει να λασπωνει λιγο ο ηχος.

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση οτί το Looper λειτουργεί καλύτερα στη λούπα (για αυτό λέγεται και looper  ;D ;D) του ενισχυτή η απλά τελευταίο από όλα τα εφέ. Ο λόγος απλός. πχ. Θες να γράψεις ακόρντα με καθαρό ήχο και μετά να προσθέσεις leads με παραμόρφωση. Θες μετά να προσθέσεις και σόλο με περισσότερη παραμόρφωση και delay. Δεν μπορείς να το κάνεις αυτό αν το έχεις μπροστά από τον ενισχυτή , ή τα συγκεκριμένα εφέ.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογική λέει "στη λούπα, τελευταίο μετά απο τα εφφε " , αλλά εκεί που σταματάει η λογική αρχίζει το κιθαρο-gear....

Θα δοκιμαστεί και έτσι και γιουβέτσι (μόλις το φέρει ο Τόμμυ) και θα επανέλθω με εντυπώσεις.

Ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν το τελικο παει το λουπερ για να μην ακουγονται βρωμικα αυτα που εχεις γραψει αμα αλλαξεις καναλι. Αν χρησιμοποιείς καθαρό ενισχυτή μονο βαλτο και πριν την προενισχυση, δεν εγινε τιποτα

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή και εγώ είμαι στην ίδια αναζήτηση τελευταία, έχω καταλήξει μάλλον εδώ (θα είναι η αμέσως επόμενη αγορά μου)

 

http://www.tcelectronic.com/ditto-looper/

 

http://www.thomann.de/gr/tc_electronic_looper_pedal_ditto.htm

 

...νομίζω πιο απλό δεν γίνεται

 

επιτελους ενα Looper σε νορμαλ τιμη που κανει αυτο που πραγματικα χρειαζεται.

νομιζω οτι θα μοσχοπουλησει

 

το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι δεν γραφει πουθενα εαν κανει quantize

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το manual λεει:

δεν εχεις εφε,  guitar-->looper-->amp

εχεις εφφε αλα δεν εχεις λουπα στον ενισχυτη, guitar-->effects pedals-->looper-->amp

αν εχει ο ενισχυτης fx loop, guitar-->drive pedals->amp (fx loop send) modulation pedals-->looper--> (fx loop return)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου