Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω για καλό-απλό-φθηνό Looper. Φώτα please.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ξεκαθαριζω οτι δεν το ειχα ποτε,απλα ξερω οτι το χρησιμοποιουν παρα πολλοι και το ποσταρω μονο κ μονο επειδη παιζει σε καλη τιμη στις αγγελιες γενικα!

 

http://www.thomann.de/gr/boss_rc3.htm

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

quantize?

 

εννοεις analog to digital?

 

εννοω να μπορει να "διορθωνει" τις ρυθμικες σου ατασταλιες καθος γραφεις την λουπα  :)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κατα τη γνωμη μου τα boss η τα digitech ειναι πολυ καλυτερη επιλογη. Εχουν μνημες, πολυ περισσοτερο χρονο (ωρες), παιρνουν και εξωτερικο footswitch (5-10 ευρω στα ηλεκτρονικαδικα)  εχουν και ντραμς (πολυ πιο διασκεδαστικο). Εγω θα επαιρνα το rc-2 που κινειται γυρω στο κατοσταρι μεταχειρισμενο. Ας πουμε εδωσα το rc-3 πριν λιγο καιρο 140ευρω, καμμια σχεση με τις δυνατοτητες του tcelectr. Απο αποψη απλοτητας ολα πεταλακια ειναι, τα μαθαινεις ευκολα.

(αποτι βλεπω με τον ιδιο τροπο δουλευουν τις λουπες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Ditto απ'οτι βλεπω ειναι ενα πανακριβο looper για αυτα που προσφερει. Καταρχην πρεπει να αγορασεις και το τροφοδοτικο του. Ο thomann προτεινει αυτο στην περιγραφη του Ditto:

http://www.thomann.de/gr/thomann_ntac109.htm

Διατηρω τις επιφυλαξεις μου για το αν κανει, διοτι στο nova delay της tc που εχω, δεν ταιριαζει τροφοδοτικο boss. Αλλα ας πουμε οτι κανει και οτι δε χρειαζεται να δωσεις παραπανω χρηματα για καποιο που προτεινει η tc.

Συνολο λοιπον εισαι στα 140 ευρω. Με 50 επιπλεον ευρω μπορεις να εχεις το καταπληκτικο Digitech JamMan Stereo: http://www.thomann.de/gr/digitech_jamman_stereo.htm μαζι με το τροφοδοτικο της digitech.

Με χρησιμες δυνατοτητες (οπως το πολυ σημαντικο για μενα rhythm out που απο οσα looper εχω τσεκαρει, μονο σε αυτο και στην boss rc-300 εχω δει) και με αυτην την τιμη, νομιζω ειναι οτι καλυτερο. Φυσικα αν θελει καποιος περισσοτερα απο ενα καναλια ηχογραφησης, παει στο boss rc-300.

Πιο απλα, και για απαντηση στο φιλο που ανοιξε το thread, αν εισαι σιγουρος οτι και στο μελλον θα σε ενδιαφερει μονο αυτη η πιο απλη χρηση ενος looper, ναι πας στο ditto. Αν υπαρχει ομως πιθανοτητα να ασχοληθεις περισσοτερο, τοτε 50 ευρο επιπλεον δεν ειναι καθολου πολλα σε σχεση με αυτα που θα σου προσφερουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ζητάς ένα ΑΠΛΟ looper, θες ένα πετάλι να το πατάς και να παίζεις... έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ τουλάχιστον (και αυτό θέλω να έχω απο πλευράς ευκολίας).

 

Σε κάποιους το να έχεις άπειρες δυνατοτητες ίσως να είναι προσόν, σε εμένα πάλι το να διαβάσω 2 τόμους μάνιουαλ για να βγάλω άκρη με απωθεί σαν ιδέα και μόνο...

 

Εχω ένα ριφάκι στο μυαλό μου και θέλω να το ακούσω συνοδεία μιας ρυθμικής κιθάρας κιθάρας. Αυτό είναι όλο... σαν άσκηση και αποτύπωση της ιδέας μου ΚΑΙ ΜΟΝΟ. Αν θέλω τύμπανα, μπάσο, πνευστά κλπ κλπ κανονίζω μια πρόβα με παρέα και το καίμε όλο το βράδυ...

 

Ενα τροφοδοτικό των 9 volt δε... δεν νομίζω ότι είναι κάτι δύσκολο να βρείς... σε κάθε σπίτι μουσικού υπάρχει ένα spare πάντα... (τα υπόλοιπα της TC είναι 12volt, όχι αυτό).

 

Κάπως έτσι πάει η απάντηση σε κάποιον που θέλει να αγοράσει ένα ΑΠΛΟ looper...  Aλλιώς να του προτείνουμε άλλες λύσεις... καμμιά κονσόλα, πολυκάναλο με Drum machine και πάει λέγοντας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά την άμεση πρόσβαση σε αποθηκευμένες μνήμες κλπ, τα boss εξακολουθούν να υπερτερούν (μιλάμε πάντα για μεταχειρισμένα RC-2 σε αυτήν την τιμή), και κάνουν άνετα το 'πατάω και παίζει χωρίς προγραμματισμό'. Στα + το ότι τα Boss λειτουργούν και με 9V μπαταρία, ενώ το ditto όχι. Τέλος, άλλο ένα + στα boss το stereo in-stereo out, το οποίο διατίθεται στο RC-3 όμως.

 

Το ditto βέβαια είναι μικρό σε μέγεθος και ως εκ τούτου καταλαμβάνει πολύ λιγότερο χώρο σε ένα pedalboard, και για κάποιους αυτό έχει μεγάλη σημασία.

 

Προσωπικά, εάν δεν ήταν θέμα το μέγεθος θα προτιμούσα μεταχειρισμένο το Rc-2 σε λιγότερα χρήματα. Εάν ήθελα όμως να το χωρέσω στο pedalboard 'δεν-πέφτει-καρφίτσα', τότε ditto :).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου