Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω για καλό-απλό-φθηνό Looper. Φώτα please.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσον αφορά την άμεση πρόσβαση σε αποθηκευμένες μνήμες κλπ, τα boss εξακολουθούν να υπερτερούν (μιλάμε πάντα για μεταχειρισμένα RC-2 σε αυτήν την τιμή), και κάνουν άνετα το 'πατάω και παίζει χωρίς προγραμματισμό'. Στα + το ότι τα Boss λειτουργούν και με 9V μπαταρία, ενώ το ditto όχι. Τέλος, άλλο ένα + στα boss το stereo in-stereo out, το οποίο διατίθεται στο RC-3 όμως.

 

 

λειτουργουν με μπαταρια αλλα τις τρωνε σαν τον φαγανα :)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σαν γενικό σχόλιο θα ήθελα να πω ότι σε πολλά είδη gear υπάρχει το δίλημμα "πολλά κουμπάκια για tweaking" ή "δυό κουμπάκια και φύγαμε".

 

Και οι δύο προσεγγίσεις είναι ελκυστικές. Φυσικά στον εξοπλισμό, η πολυγαμία αναλόγως κεφιών επιτρέπεται  :D .

 

Τυγχάνω δίγαμος, καθότι έχω και μεγάλο-σύνθετο looper και μικρό-απλό (πάνω στο delay μου). Τα χρησιμοποιώ και τα δύο, με μια μικρή προτίμηση στο απλό, που είναι πάντοτε μέρος της πεταλιέρας μου, άρα plug 'n' play.

 

Στο δια ταύτα, βρήκα το ditto πολύ ενδιαφέρον και, αν δεν είχα κάτι αντίστοιχο ήδη, θα το αγόραζα για την ευκολία και την απλότητα που συχνά απελευθερώνουν δημιουργικές δυνάμεις, αλλά και για το μικρό εμβαδόν του. Επίσης τα προϊόντα της TC είναι πολύ καλά από ηχητικής πλευράς.

 

Θεωρώ πολύ καλά και τα Boss, και όχι ιδιαίτερα περίπλοκα παρά τα πιο πολλά κουμπιά. Από Digitech δεν έχω εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν νομιζω να ενδιαφερει στο συγκεκριμενο θεμα κατι τετοιο, αλλα ενημερωτικα εχουν βγει πλεον και "ενδιαμεσα" μοντελα με δυο στερεο καναλια ηχογραφησης, τοσο απο την boss οσο και απο την digitech. Δεν ειναι αναγκη να παει κανεις δηλ. κατευθειαν στο rc-300 η στο διαδοχο του το rc-500 (τα οποια εχουν τρεις) για παραπανω απο μια λουπα

 

 

Κατα τη γνωμη μου το ditto πονταρει στο οτι ειναι true bypass (αν εχεις ηδη κανα δυο buffers στην πεταλιερα σου η για καποιο λογο σε ενοχλει το buffer της boss), και στο οτι το dry σημα της κιθαρας παραμενει analog. Εγω παντως που ειχα τα rc-2 και Rc-3 δεν ειχα καποιο προβλημα, ενω ας πουμε με το rc-500 που πηρα ο ηχος του μου φαινεται χαλια (μαλλον λογω του effect section? υπαρχει ενας digital/κομπρεσσαρισμενος χαρακτηρας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ζητάς ένα ΑΠΛΟ looper, θες ένα πετάλι να το πατάς και να παίζεις... έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ τουλάχιστον (και αυτό θέλω να έχω απο πλευράς ευκολίας).

Το οτι το ditto ειναι πιο απλο το δεχομαι μονο απο αποψη μεγεθους. Γιατι και στα πιο πολυπλοκα, αν θες αυτη μονο την λειτουργια, μπορεις απλα να αγνοησεις ολα τα κουμπακια και να χρησιμοποιεις μονο ενα, οπως το ditto. Βεβαια τοτε θα εχεις δωσει τσαμπα λεφτα, αλλα οπως ειπα δεν ειναι σιγουρο οτι για παντα θα εισαι ικανοποιημενος με την απλη χρηση λουπας.

Εχω ένα ριφάκι στο μυαλό μου και θέλω να το ακούσω συνοδεία μιας ρυθμικής κιθάρας κιθάρας. Αυτό είναι όλο... σαν άσκηση και αποτύπωση της ιδέας μου ΚΑΙ ΜΟΝΟ. Αν θέλω τύμπανα, μπάσο, πνευστά κλπ κλπ κανονίζω μια πρόβα με παρέα και το καίμε όλο το βράδυ...

Τα τυμπανα σε μια λουπιερα δεν εχουν τοσο το ρολο να σε διασκεδασουν, οσο το ρολο του μετρονομου. Αν μαλιστα εχουν ξεχωριστη εξοδο για ακουστικα, ωστε να μην ακουγονται στο main output, ειναι παρα πολυ χρησιμα για καποια overdubs οπου το πρωτο που θα γραφτει δε σου δινει ξεκαθαρο tempo. Και παλι εχει να κανει με το ποσο θες να ασχοληθεις τωρα ή στο μελλον με τις λουπες.

Ενα τροφοδοτικό των 9 volt δε... δεν νομίζω ότι είναι κάτι δύσκολο να βρείς... σε κάθε σπίτι μουσικού υπάρχει ένα spare πάντα... (τα υπόλοιπα της TC είναι 12volt, όχι αυτό).

Το boss τροφοδοτικο δεν ταιριαζε οχι μονο διαφορας των volt , αλλα ειναι διαφορετικο βισμα. Δεν ξερω, στο ditto μπορει να ταιριαζει.

Κάπως έτσι πάει η απάντηση σε κάποιον που θέλει να αγοράσει ένα ΑΠΛΟ looper...  Aλλιώς να του προτείνουμε άλλες λύσεις... καμμιά κονσόλα, πολυκάναλο με Drum machine και πάει λέγοντας...

Δεν κριτικαρω την απαντηση κανενος. Αυτο ειναι το καλο στο forum, οτι δηλαδη ακουγονται αρκετες απαντησεις/ιδεες/αποψεις  :) Γενικα καταλαβαινω καποιος να θελει ενα μικρο πεταλι με ενα μονο switch για να κανει γρηγορα και ευκολα λουπες και να παιζει πανω σ'αυτες. Απολυτως δεκτο. Αλλα νομιζω οτι ειναι το καταλληλο thread για να ακουστουν και αλλες λουπιερες με αλλες τιμες και δυνατοτητες, ωστε και τις απαντησεις του ο φιλος να παρει, αλλα και οποιοσδηποτε αλλος ενδιαφερομενος να ενημερωθει γενικοτερα

Δεν νομιζω να ενδιαφερει στο συγκεκριμενο θεμα κατι τετοιο, αλλα ενημερωτικα εχουν βγει πλεον και "ενδιαμεσα" μοντελα με δυο στερεο καναλια ηχογραφησης, τοσο απο την boss οσο και απο την digitech. Δεν ειναι αναγκη να παει κανεις δηλ. κατευθειαν στο rc-300 η στο διαδοχο του το rc-500 (τα οποια εχουν τρεις) για παραπανω απο μια λουπα

Ενδιαφερει! Αν θελεις δωσε καποιο link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν νομιζω να ενδιαφερει στο συγκεκριμενο θεμα κατι τετοιο, αλλα ενημερωτικα εχουν βγει πλεον και "ενδιαμεσα" μοντελα με δυο στερεο καναλια ηχογραφησης, τοσο απο την boss οσο και απο την digitech. Δεν ειναι αναγκη να παει κανεις δηλ. κατευθειαν στο rc-300 η στο διαδοχο του το rc-500 (τα οποια εχουν τρεις) για παραπανω απο μια λουπα

 

 

Κατα τη γνωμη μου το ditto πονταρει στο οτι ειναι true bypass (αν εχεις ηδη κανα δυο buffers στην πεταλιερα σου η για καποιο λογο σε ενοχλει το buffer της boss), και στο οτι το dry σημα της κιθαρας παραμενει analog. Εγω παντως που ειχα τα rc-2 και Rc-3 δεν ειχα καποιο προβλημα, ενω ας πουμε με το rc-500 που πηρα ο ηχος του μου φαινεται χαλια (μαλλον λογω του effect section? υπαρχει ενας digital/κομπρεσσαρισμενος χαρακτηρας).

RC-500 ?

Μήπως έχεις κάποιο link ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μάλλον ο Alter εννοεί 'κατευθείαν στο RC-50 ή στον διάδοχό του το RC-300'.

Λέει:

...ενω ας πουμε με το rc-500 που πηρα ο ηχος του...

RC-300 υπάρχει.

εκτός αν το εννοεί RC-50

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό ακριβώς εννοώ κι εγώ. όπου λέει rc-300, εννοεί rc-50, και όπου λέει rc-500 εννοεί rc-300. Ας μας διορθώσει εάν παρερμηνεύουμε :) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ωπ συγνωμη παιδια, εννοουσα το rc-50, αυτο

 

http://www.roland.com/products/en/RC-50/

 

Το οποιο αντικατεστησε το rc-300.

 

Οσο για το επισης καινουργιο διπλο λουπερ της boss, ειναι αυτο, με την digitech να εχει βγαλει και αυτη κατι αναλογο

 

http://www.roland.com/products/en/RC-30/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ωπ συγνωμη παιδια, εννοουσα το rc-50, αυτο

 

http://www.roland.com/products/en/RC-50/

 

Το οποιο αντικατεστησε το rc-300.

Το RC-300 (καινούργιο) αντικατέστησε το RC-50 (παλιό).

Τι έπαθες  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου